logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zasymulować wzmacniacz TLC 271c w PSpice z makromodelem?

wojrol 27 Lip 2004 14:07 1281 5
REKLAMA
  • #1 763306
    wojrol
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 9
    Chcialbym zasymulowac prace ukladu ze wzmacniaczem TLC 271c ze strony texsasa sciagnelem ich makromodel tego scalaczka. Po otwarciu pliku opisujacego dowiedzielm sie, ze : TLC 271 jest zasilany symetrycznie (w rzeczywistosci ma tylko pojedyncze zasilanie) i konfiguracja nozek jest nieco inna jak w rzeczywistosci, co z takim kwiatkiem zrobic? Nie przejmowac sie i stosowac taka konfiguracje nozek jak w pliku makrodefinicji i tak wlaczac go do ukladu w PSpicie? Jak rozwiazac zasilanie ukladu?
  • REKLAMA
  • #2 763337
    myrcin
    Poziom 16  
    Posty: 325
    Pomógł: 2
    Ocena: 29
    Sprawdz czy napewno masz właściwy model wzmacniacza! Coś mi się wydaje że nie ...
  • REKLAMA
  • #3 763379
    wojrol
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 9
    Pil wyglada tak:
    * TLC271M OPERATIONAL AMPLIFIER "MACROMODEL" SUBCIRCUIT
    * CREATED USING PARTS RELEASE 4.03 ON 07/12/90 AT 09:27
    * REV (N/A) SUPPLY VOLTAGE: 5V
    * CONNECTIONS: NON-INVERTING INPUT
    * | INVERTING INPUT
    * | | POSITIVE POWER SUPPLY
    * | | | NEGATIVE POWER SUPPLY
    * | | | | OUTPUT
    * | | | | |
    .SUBCKT TLC271M 1 2 3 4 5
    *
    C1 11 12 8.92E-12
    C2 6 7 20.00E-12
    CPSR 85 86 79.6E-9
    DCM+ 81 82 DX
    DCM- 83 81 DX
    DC 5 53 DX
    DE 54 5 DX
    DLP 90 91 DX
    DLN 92 90 DX
    DP 4 3 DX
    ECMR 84 99 (2,99) 1
    EGND 99 0 POLY(2) (3,0) (4,0) 0 .5 .5
    EPSR 85 0 POLY(1) (3,4) -122.4E-6 24.48E-6
    ENSE 89 2 POLY(1) (88,0) 1.1E-3 1
    FB 7 99 POLY(6) VB VC VE VLP VLN VPSR 0 21.49E6 -30E6 30E6 30E6 -30E6 20.7E6
    GA 6 0 11 12 52.78E-6
    GCM 0 6 10 99 3.036E-9
    GPSR 85 86 (85,86) 100E-6
    GRD1 60 11 (60,11) 5.277E-5
    GRD2 60 12 (60,12) 5.277E-5
    HLIM 90 0 VLIM 1K
    HCMR 80 1 POLY(2) VCM+ VCM- 0 1E2 1E2
    IRP 3 4 97E-6
    ISS 3 10 DC 8.000E-6
    IIO 2 0 .1E-12
    I1 88 0 1E-21
    J1 11 89 10 JX
    J2 12 80 10 JX
    R2 6 9 100.0E3
    RCM 84 81 1K
    RN1 88 0 45E3
    RO1 8 5 75
    RO2 7 99 75
    RSS 10 99 25.00E6
    VAD 60 4 -.5
    VCM+ 82 99 1.18
    VCM- 83 99 -2.28
    VB 9 0 DC 0
    VC 3 53 DC 1.69
    VE 54 4 DC .59
    VLIM 7 8 DC 0
    VLP 91 0 DC 25
    VLN 0 92 DC 25
    VPSR 0 86 DC 0
    .MODEL DX D(IS=800.0E-18)
    .MODEL JX PJF(IS=300.0E-15 BETA=696.4E-6 VTO=-.017 KF=1.1E-16)
    .ENDS
    
    W pdfie i w rzeczywistosci scalak ten wyglada calkiem inaczej.......
  • REKLAMA
  • #4 766185
    shg
    Poziom 35  
    Posty: 2289
    Pomógł: 339
    Ocena: 135
    To, że ma napisane positive i negative power supply nie znaczy wcale, że nie można go zasilać pojedynczym napięciem. Negative power supply podłącz do masy.
    W symulatorze scalak powinien być połączony tak, jak jest opisany w makrodefinicji, jeżeli przeprowadzasz symulacje bez graficznego edytora schematów.
    Jeżeli masz edytor graficzny, powinieneś sprawdziś, jak są przypisane końcówki symbolu, lub obudowy do makrodefinicji.

    Już raz na tym się przejechałem, przez cały dzień kombinowałem dlaczego końcówka nr. ileśtam triody opisana jest jako katoda, a w makrodefinicji widnieje jako połączenie wewnętrzne. okazało się, że inna była numeracja symbolu, a inna makra, ale wwszystko było ze sobą połączone tak jak trzeba. :D
  • REKLAMA
  • #5 773323
    wojrol
    Poziom 12  
    Posty: 100
    Ocena: 9
    Dokladnie tak samo odpisali mi z texsasa-makrodefinicje wszystkich wzmacniaczy operacyjnych ich produkcji sa zbudowane wedlug klucza:
    1) NON-INVERTING INPUT 2) INVERTING INPUT 3) POSITIVE POWER SUPPLY 4) NEGATIVE POWER SUPPLY 5) OUTPUT. I negativa dajemy na masę:)
  • #6 773581
    elektryk
    Poziom 42  
    Posty: 11029
    Pomógł: 439
    Ocena: 241
    wojrol napisał:
    Dokladnie tak samo odpisali mi z texsasa-makrodefinicje wszystkich wzmacniaczy operacyjnych ich produkcji sa zbudowane wedlug klucza:
    Z tego co pamiętam to taki niepisane standard w spice że wzmacniacze operacyjne tak mają zdefiniowane modele.
REKLAMA