Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr - ATmega8, LCD, buzzer, DS18B20

02 Mar 2010 13:50 5000 2
  • Poziom 9  
    Witam,
    Na zaliczenie muszę oddać zaprojektowany w oparciu o mikrokontroler układ. Niewiele mam wspólnego z elektroniką (o czym gdzieś już pisałam). Jednocześnie nie chcę ściągać gotowej konstrukcji, z której niczego wiedzieć nie będę. Na podstawie różnych znalezionych tu na forum i w internecie schematów oraz artykułów w prasie elektronicznej udało mi się "stworzyć" coś takiego:
    Termometr - ATmega8, LCD, buzzer, DS18B20
    Bardzo proszę o informację, jeżeli coś jest źle połączone, jeżeli czegoś brakuje. Zdaję sobie sprawę, że może to być niezła kaszana.
    Jeżeli chodzi o założenia projektu to ma to być termometr, który po zmierzeniu temperatury wyświetla na lcd (1*16, ale nie było takiego w programie) temperaturę i jeżeli jest niższa od 4st C wysyła sygnał dźwiękowy. Dodatkowo ma zapamiętać ostatnio zmierzoną temperaturę i jeżeli następny pomiar wskaże wyższą na wyświetlaczu pokaże się strzałka w górę, jeżeli niższą - strzałka w dół.
    Z góry dziękuję za wszystkie uwagi.
    Aha, jeszcze jedno pytanie - czy do tego projektu niezbędny jest zewnętrzny kwarc? Wydaje mi się, że nie jest potrzebny, ale w razie czego dołączyłam na schemacie.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Kwarcu nie potrzebujesz. Na wewnętrzynym oscylatorze możesz zrobić to spokojnie.
    Nie masz złącza ISP - no chyba że masz zewnętrzny programator do którego będziesz wkładał procesor. Jeśli nie to zdecydowanie dorysuj to złącze.
    Czy LCD będzie bez podświetlania? Kup lepiej taki z podświetleniem i go podłącz - 15 i 16 noga LCD. Może warto kupić 2x16 - koszt prawie ten sam, gabaryty identyczne a możesz więcej informacji wypisać.
    Co z zasilaniem. Na schemacie nie ma nic na ten temat. Pomyśl też o blokowaniu zasilania kondensatorami 100nF.
    Czy planujesz jakieś klawisze? Np do kasowania alarmu poniżej +4C.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    http://hobby.abxyz.bplaced.net/img/art002_schemat1.png

Zerknij na powyższy schemat. Brakuje ci paru rzeczy - AVCC, RESET (przełącznik S1 jest opcjonalny, możesz pominąć), kondensatory. Przy okazji znajdziesz tam również schemat przykładowego zasilacza oraz podłączenie programatora ISP. Co do czujnika DS18B20 to się nie wypowiadam, bo nie korzystałem z niego oraz z 1 wire. Brakuje też oznaczenia tranzystora na schemacie, może być np. BC547. Reszta uwag tak jak powyżej napisał kolega.