Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie 4 roletami przez jeden AVR - jakiś pomysł?

06 Mar 2010 07:21 2783 8
 • Poziom 23  
  Cześć.
  Zwracam się do Was z prośba o pomoc jako bardziej doświadczonych ode mnie?
  Próbuje zrobić sterownik4 rolet na jednym uC AVR.
  Problem mam taki, jak zrealizować niezależne sterowanie 4 różnymi roletami, jeśli to w ogóle możliwe.
  Każda z rolet może być niezależnie zasłonięta lub odsłonięta i w trakcie trwania takiego cyklu dla jednej zamkij/otówórz jak niezależnie wykryć stan dojścia rolety do końca pomimo działania innej.
  Są dwa czujniki krańcowe na roletę. Myślałem o wykorzystaniu przerwania, ale dojście jednej do końca spowoduje zatrzymanie trzech pozostałych, które nie koniecznie też muszą być w fazie końcowej.

  Macie jakiś pomysł?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 43  
  Użyj timerów programowych.
  Przerwań też możesz użyć, ale nie przerwań INTx tylko przerwania od jakiegos Timera. I w tym przerwaniu byś sobie sprawdzał stan krańcówek i jakoś tam na ten stan reagował.
  A program po wykryciu dojścia do końca jednej rolety wcale nie musi zatrzymywać pozostałych. Nawet było by to trudniejsze do uzyskania niż niezależne sterowanie 4-rema roletami.
  Czyli z niezależnym sterowaniem nie będzie problemu.
  Zapodaj to co już masz.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Skoro masz lacznie 8 czujnikow krancowych to podlacz je niezaleznie do 8 pinow IO, moga byc piny wyzwalajace przerwanie, lub jak pisze atom, wykorzystac timer do okresowego sprawdzenia stanu krancowek (pooling). BTW, zwykle krancowki sa zintegrowane z silnikiem rolety i nie ma potrzeby (ani mozliwosci) ich podlaczac. Po prostu sterujesz silnikiem, jak dojedzie do konca to sam sie wylaczy.
 • Poziom 23  
  Podpowiedz mi jeszcze taką rzecz. Roletki nie maja krańcówek więc bedą samoróbki.
  Chciałbym jeszcze do tego dodać sterowanie pilotem. W pętli badam stan krańcówek i po wykryciu zadziałania którejs z nich zatrzymam dany silnik.
  Ale musze rozwiązać jeszcze taki problem.
  Skoro mam pętlę sprawdzającą i ta pętla "biegnie" to jak teraz wprowadzić reakcje na inny kod.
  Przykładowo w czasie trwania pętli zamykającej nacisne przycisk otwierający jedna roletkę. Pownno działac tak że trzy schodzą w dół z badaniem stanu krańcówek a jedna zaczyna sie podnoscić. nie chodzi mi tu o rozwiazanie problemu że dwie w dół a jedna w górę, tylko jak w trakcie opuszczania wprowadzic reakcje na inną komendę.

  Czy uzyć instrukcji swich(), czy odbiór danych RC5 ma byc w przerwaniu?

  Jakis pomysł?
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Po pierwsze jesli chcesz sam dfodac krancowki to uwazaj. Ich niezadzialanie moze uszkodzic silnik a nawet wywolac pozar. Jakie silniki chcesz wykorzystac, bo jak rozumiem nie sa to dedykowane silniki do rolet?
  Co do drugiej czesci - ruch rolet i sprawdzanie krancowek musisz zrobic asynchronicznie w stosunku do glownej petli programu. Czyli np. tak: w petli sprawdzasz styan przyciskowi odpowiednio ustawiasz flagi. W procedurze obslugi przerwania - od timera - sprawdzasz te flagi i podejmujesz odpowiednie reakcje. Przerwania robisz np. co 10ms, w przerwaniu sprawdzasz tez stan krancowek. Tu kolejna rzecz - reakcje na krancowki zrobilbym jednak niezaleznie od procesora - jesli program sie wykrzaczy to przestanie na nie reagowac i uszkodzi silniki, rolety, wykastruje ci kota itd.
 • Poziom 23  
  Pomyśl jeszcze o kontrolowaniu prądu pobieranego przez silniki rolet, a także coś takiego ze mierzysz czas pełnego zwijania i rozwijania rolety i stop rolety nastąpi w trzech przypadkach 1 - krańcówki 2 - jeśli przekroczony zostanie prąd silnika ( np o 15% ), 3 - upłynie przewidziany czas też np o 15%. Nie napisałeś jakie to silniki; niskonapięciowe tj 12, 24VDC prąd mierzysz np przez bocznik 0,1Ω, a jeśli 230V to musisz zastosować jakiś przekładnik prądowy; najprostszy trafo 2VA usuwasz pierwotne uzwojenie i na jego miejsce nawijasz np 5 zw drutu ok 1,5mm i wpinasz w szereg z silnikiem; a na "wtórnym", masz napięcie proporcjonalne do prądu płynącego przez silnik.
 • Poziom 38  
  Krańcówki powinny być podwójne.
  Jedne- programowe.
  Drugie- sprzętowe- odcinające zasilanie silników.
 • Poziom 25  
  Ale zaraz zaraz, nie widziałem jeszcze silników do rolet które nie mają krańcówek....są w ogóle takie?
 • Poziom 15  
  Kolego są silniki bez krańcówek mechanicznych, które zatrzymują się po napotkaniu oporu. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie ograniczników na listwie końcowej rolety, zabobiegającej przewinięciu pancerza. Standardowo wszystkie zewnętrzne sterowania rolet nie sprawdzają osiągnięcia przez roletę położeń krańcowych, tylko podają napięcia na silnik przez określony czas umożliwający osiągnięcie przez roletę położeń krańcowych np.2 min, a zatrzymanie następuje przez krańcówki w silnkach(mechaniczne lub elektroniczne). Są oczywiście silniki zintegrowane z odbiornikami radiowymi, gdzie możliwe jest zaprogramowanie pośrednich położeń tzw. komfortowych. Tak więc silnik kręci tak długo jak jest podawane na niego napięcie i do momentu wyzwolenia krańcówek. I jeszcze jedno jeżeli kolega ma silnik przystosowany do obsługi rolet, to posiadają one zabezpiecznenia termiczne, ponieważ silniki nie są przystosowane do pracy ciągłej. W tym przypadku w trakcie prób ze sterowaniem(kilkukrotne podnoszenie i opuszczanie w krótkim czasie) zostanie wyzwolone zabezpieczenie termiczne i do ostygnięcia silnik odmówi on pracy. Tak wię kolego jeżeli coś się Tobie takiego zdarzy, to zanim zaczniesz szukać błędów w sterowaniu lub nowego silniki zrób sobie przerwę na herbatę. I jeszcze jedna uwaga, jeżeli są to silniki stosowane w roletach, to nie możesz łączyć razem bezpośrenio kabelków rolet bez przekaźników, bo uszkodzisz silniki. Jeżeli będziesz zaiteresowany jak nie łączyć silników fabrycznie stosowanych w roletą, to zeskanuję taki schemat i podeślę.