Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Własny domowy serwer - centrum plików, pobieranie z sieci.

06 Mar 2010 13:26 9022 14
  • Poziom 11  
    Witam,
    myślałem nad postawieniem w domu własnego domowego serwera.
    W szczególności jego zadanie polegałoby na pobieraniu plików
    z sieci, udostępnianie dysku i drukarek innym komputerom.
    Hosting raczej odpada, zbyt drogi prąd, słabe łącze i uciążliwe zmienne IP.
    Czy ktoś z Was ma w domu takie "urządzenie"?
    Do czego Wam służy? Jakie ma parametry, co zainstalowane?
    (Jeżeli macie podajcie linki do blogów gdzie opisaliście coś więcej o nim)
    Z góry dzięki za wypowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Zacznijmy od tego jaki to ma być system. Masz jakieś doświadczenie z Linuksem?
    Na twoim miejscu wybrał bym debiana, doinstalował SAMBĘ i udostępnił dysk oraz drukarkę.
    Do pobierania plików -> z czego?
    Co do parametrów spokojnie powinien starczyć jakiś Pentium III i 512 mb RAMu, a może nawet mniej.
    To ma być też serwer udostępniający połączenie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Co do systemu :
    Wybrałem Debiana. Co prawda nie miałem nigdy większej styczności z Linuxem
    ale wreszcie trzeba poznać ten system. Debian ma bardzo dobre wsparcie na
    dwóch ogromnych forach. Więc myślę że jak będzie problem znajdę na niego
    odpowiedź.

Co do sprzętu :
    Mam w domu komputer DELL GX50. Procesor Celeron 1GHz, 256MB RAM,
    grafika zintegrowana, dysk 20GB (są plany wymiany na 120GB).
    Zasilacz jest tam 100W.

Pobieranie plików - szczególnie rapidshare. Jakoś nie mam zaufania do torrentów.

W domu mam router - więc odpada funkcja dzielenia łącza.
  • Poziom 11  
    Nie ma co kombinować. Wydaje mi się że mój router Linksys WAG200G
    dobrze wykonuje swoją "pracę". Jestem z niego zadowolony.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    Nie znasz linuksa - poeksperymentuj sobie na jakimś innym komputerze albo wirtualnej maszynie.

Właśnie na tym mam zamiar eksperymentować :)
    Wszystkie ważne moje pliki są w kilku kopiach, w kilku miejscach.
  • Poziom 13  
    U siebie mam takie rozwiązanie które spełnia się doskonale :
    - serwer na linuxie, jakis P4 1,2, 512 ram
    - torrentflux-b4rt - do pobierania torrentow, a także plików z www,
    - sambe do udostepniania plików w sieci domowej,
    - oraz cups do udostępniania drukarki
    co z tym idzie mam i "darmowy" shell,
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Ja natomiast używam jako serwera domowego płytę intela D201GLY2, zintegorowany Atom 1,2MHz + 1GB RAM i kontroler SATA (fabrycznie są dwa SATA na płycie) oraz 4 dyski 2x 100GB na bzdety bez kopii oraz 2x 500GB - jeden na dane, drugi na kopię. System to Windows XP Pro. Kopia działa z wykorzystaniem dostępnej w systemie XP Pro narzędzia do kopii. Raz w tygodniu robi się pełna, a przez kolejne dni przyrostowa. Już prawie dwa lata śmiga bezproblemowo. Polecam!
  • Poziom 21  
    Moje założenia były takie:
    - ma zużywać jak najmniej prądu
    - ma być cichy
    - ma udostępniać drukarki
    - możliwość podpięcia dysku zewnętrznego
    - klient torrent
    Po poszukiwaniach i przerobieniu lektury dostępnej w sieci zdecydowałem się na:
    HP T5710 - jest to tzw. cienki klient (thin clent).
    Ma to w sobie procesor 1,2 GHz 512 RAM i dysk 512 MB w postaci pamięci flash, którą można łatwo wypiąć i podpiąć dysk IDE po przez taśmę 44 pin. Posiada również 4 USB 2.0 (chociaż częściej w tych modelach spotykane jest 1.1, którego nie polecam), porty szeregowy i równoległy oraz złącze RJ-45. Wewnątrz dodatkowy slot PCI.
    Chciałem na początku na tym zainstalować Win XP (standardowo ma wbudowany windows w wersji okrojonej - całkowicie niefunkcjonalny). ale niestety przy próbie instalacji wyrzucało mi wciąż niebieski ekran. Instalacja Debiana z pendriva przebiegła natomiast bez problemów i tak po kilku dniach czytania, konfigurowania, czytania, instalowania i jeszcze raz czytania udało mi się skonfigurować debiana do własnych potrzeb. Teraz do tego mam podpięte 2 drukarki pod USB - jedną pod LPT, podpięty dodatkowy dysk twardy po przez USB, zainstalowanego klienta torrent z obsługą po przez WWW, zainstalowany serwer DLNA (strumieniowe przesyłanie mediów - np. do xboxa lub innego windowsa z media playerem) i parę innych usług. Sprzęt oczywiście obsługiwany jest przez sieć (nie ma podpiętego monitora, myszy i klawiatury) - jest całkowicie bezobsługowy. Menadżer wydruku dostępny jest przez WWW, także stwierdziłem, że jest to bardzo dobra inwestycja.
    Dodam, że zamiast pamięci flash podpiąłem dysk 80 GB. Ponadto sprzęt jest cichy, ponieważ nie posiada aktywnego chłodzenia (posiada tylko radiatory) a zużycie prądu jest niewielkie w porównaniu do normalnego komputera. Miejsca zajmuje tyle co większych rozmiarów domowy router.