Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

APC Smart-UPS 1400 - kalibracja, komunikacja poprzez RS-232

06 Mar 2010 15:17 16226 9
  • Level 10  
    APC Smart-UPS 1400 - kalibracja, komunikacja poprzez RS-232
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Otrzymałem w spadku UPS jak w temacie, a w UPS-ie tym wymieniłem akumulatory na nowe z uwagi na fakt, że stare były już wiekowe i przy obciążeniu ok. 200W wytrzymywały jakieś 3 sekundy.

Po wymianie na nowe UPS pracuje bez zarzutu, przechodzi testy oraz poprawnie pracuje na bateriach - UPS nie skalibrowany.

Jedyną wadą, a może to nie wada jest krótka praca ok 10 min. przy obciążeniu ok. 200W.
    Aby zmusić go do dłuższej pracy należałoby go skalibrować, i tutaj powstaje problem, w żaden sposób nie mogą nawiązać z min komunikacji.

Próbowałem konsolowym hyper terminalem, APCfix oraz poprzez aplikację PowerChute, niestety bezskutecznie.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał taki problem?

Zauważyłem jedną ciekawostkę - UPS został podłączony pod serwer na Linuxie oraz skonfigurowanym demonem apcupsd.

Po odłączeniu zasilania UPS informuje o zaniku napięcia zasilającego oraz przejściu na zasilanie bateryjne. Również informuje o powrocie zasilania, ba przy niskim stanie naładowania baterii potrafi poprawnie zamknąć system, wiec komunikacja działa!

Niestety w apctest brak jest opcji kalibracji.
    Czy istnieje inny sposób na kalibrację tego UPS-a?
    Z góry dziękuję za wszystkie informacje.
    Poprawiłem TONI_2003
  • Moderator
    Witam.
    Kiedyś spotkałem się kilka razy z mniej więcej takimi refleksjami jak i w tym cytacie poniżej...
    Cytat:
    „APC Smart wystarczy mieć odpowiedni kabelek (Smart-signaling 94-0024C przeważnie) i oprogramowanie od APC (PowerChute) - tam w ustawieniach UPS-a jest podanie daty "battery replaced", należy wpisać nowa datę zmiany AKU (dzisiejsza), poczekać aż się naładuje do pełna (ja zostawiam na 24h) i włączyć opcje "kalibracja baterii" - przełącza się na prace z baterii, rozładowuje ją prawie do zera badając jej parametry, po takiej operacji UPS zna dokładnie stan baterii (nowej), a zapomina o starej (ważne -trzeba zmienić datę wymiany AKU !)"
    Skład zestawu producenta:
    CD z oprogramowaniem, Smart-UPS sygnalizacja RS-232 kable, i podręcznik użytkownika.
    Myślę, że takie postawienie sprawy może przynieść efekty... :D
  • Level 25  
    W APC Smart występuje dwa rodzaje komunikacji:
    1. Komunikacja poprzez protokół SMART,
    2. Sygnalizacja stanu "stykami bez-napięciowymi" czyli "przekaźnikowa",

W przypadku drugim UPS sygnalizuje swoje stany tzn.
    - praca z sieci,
    - praca z baterii,
    - niski stan naładowania baterii.

Kalibracja odbywa się przez protokół SMART i prawdopodobnie to nie działa.

Recepty:
    - sprawdzić kabel - zastosować kabel smart (schematy są w sieci), oryginalny
    jest czarny i posiada końcówkę oznaczenia 24X, gdzie X - litera np. C

- czasem ulega uszkodzeniu układ obsługi interfejsu RS-232,
    - Ważne :!: SMART - slot musi być "pusty" - wyjąć kartę :!:

SLAL
  • Level 10  
    Witam serdecznie i na wstępie dziękuję za odzew.
    Oczywiście winowajcą był niewłaściwy kabel, a oryginalny kabel przy tym UPS-ie jaki był załączony to 940-0020B.

Założyłem, że jak mam oryginalny kabel to oczywiście ten właściwy poprzez, który można zaczytać wszystkie dane oraz przeprowadzić kalibrację :)
    Poprzez ten kabel przesyłane są dokładnie te informacje, o których napisał SLAL.

Dziś zrobiłem kabel 940-0024C, po podłączeniu wszystko ruszyło z palca.
    Przeprowadziłem kalibrację w programie PowerChute w oparciu o post jaki napisał TONI_2003, a efekt można zobaczyć :arrow: tutaj.

Jeśli mógłbym prosić kolegę SLAL'a o weryfikację oraz informację czy wszystko jest w porządku (mam tu na myśli czas podtrzymania na baterii) będę bardzo wdzięczny.

W chwili obecnej w tym UPS-ie są dwa akumulatory 20Ah.
    Testowałem czas podtrzymania UPS-a obciążając go mocą ok. 260W - żarówkami 200W oraz 60W, a świeciły grubo ponad godzinę i zapewne świeciłyby jeszcze dłużej.

Przez ten czas napięcie na akumulatorach spadło odpowiednio z 13,6V do 12,5V. Spadek napięcia o 1,1 V przy obciążeniu 260W i czasie pracy ponad godzinę jest chyba niewielki prawda?

Wydaje mi się, że kalibracja programem PowerChute niewiele dała.
    Z góry dziękuję za informację.
  • Level 25  
    Czegoś w tych wypowiedziach nie jestem w stanie zrozumieć:
    1. UPS podtrzymywał obciążenie 200W w czasie 10 minut,
    2. UPS podtrzymuje obciążenie 260W w czasie godziny,
    3. Kalibracja nic nie dała,

Co to jest kalibracja baterii?
    W zasadzie jest to kalibracja UPS-a w zakresie czasu podtrzymania, po prostu powinien "nauczyć" się charakterystyki rozładowania, a oddzielny problem stanowi fakt, czy rzeczywiście "jest w stanie" zapamiętać tę charakterystykę. Kalibracja baterii w tym UPS-ie polega na zmianie pewnych wartości zapisanych w jego pamięci. Wraz z utratą pojemności podczas pracy bateryjnej, self-testów zasilacz modyfikuje te wartości.

Niektóre wersje firmware mają problemy z "podwyższeniem" tych wartości przy wymianie baterii. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Prawdopodobnie wynika to z określonego algorytmu, który zastosował programista opracowujący firmware.
    Aby cokolwiek powiedzieć o efektach "kalibracji" należy znać pewne wartości przed i po wykonaniu "kalibracji".

Warto zaznaczyć, że w tych UPS-ach można "zaprogramować" wiele zachowań i chwila odłączenia napięcia na wyjściu nie musi być tożsama z rozładowaniem baterii.
    Pomiar napięcia na bateriach można traktować jako czynność pomocniczą - charakterystyki rozładowania (napięcia na zaciskach baterii w funkcji zgromadzonej energii) nie są charakterystykami liniowymi.

Pomiarów napięcia na zaciskach zestawu baterii i pojedynczych bateriach
    dokonujemy głównie w celu sprawdzenia ich warunków pracy tzn:
    a.) napięcia końca ładowania lub konserwującego (aby nie doprowadzić do uszkodzenia baterii),
    b.) napięcia końca rozładowania (aby nie doprowadzać do zbyt głębokiego rozładowania i w konsekwencji uszkodzenia baterii),
    c.) napięcia na poszczególnych bateriach (najlepiej celach - w tym przypadku niemożliwe) w celu określenia przydatności do pracy danego zestawu bateryjnego.

Reasumując baterie stosowane przez producenta UPS-a (wówczas prawdopodobnie CSB)
    powinny w ciągu godziny w temperaturze 25°C oddać moc równą 158W (2 szt 316W) przy napięciu końca rozładowania 1.85V/celę.

Biorąc pod uwagę sprawność układu wynik można uznać za bliski "poprawnego".

Jeżeli "zrzut" ekranu dokonany został podczas obciążenia mocą 260W konkretny UPS wymaga kalibracji (nie tylko baterii).

I jeszcze jedna uwaga - stosowany wcześniej kabel komunikacyjny z pewnością
    nie był dostarczony z UPS-sem przez jego producenta.

SLAL
  • Level 10  
    Witam.
    Faktycznie, moje wypowiedzi są mało precyzyjne i już staram się wyjaśnić zachowując chronologię...
    1.
    Po wymianie baterii na nowe oraz naładowaniu ich postanowiłem przetestować czas podtrzymania przez UPS. W tym celu podłączyłem komputer (obciążenie ok. 200W). Zmierzony czas 10 minut to czas, po którym UPS zaczął wydawać ciągły dźwięk oraz zaczęła migać pierwsza dolna dioda (na wskaźniku naładowania baterii) w tej samej chwili UPS poinformował o niskim stanie baterii demona apcupsd, a ten z kolei wydał polecenie shutdown, po którym komputer się wyłączył.
    Założyłem, że wszystko jest w porządku z UPS-em, a krótki czas podtrzymania jest następstwem braku przeprowadzonej kalibracji lub po prostu jakością baterii. Od tego momentu skupiłem się na komunikacji UPS-a z komputerem gdyż ta była niezbędna do przeprowadzenia kalibracji.
    To były moje pierwsze spostrzeżenia dlatego też moja pierwsza wypowiedź dotyczyła komunikacji.
    2.
    W międzyczasie przeprowadziłem kolejny test UPS-a.
    Tym razem nie obciążałem go komputerem, a żarówkami o łącznej mocy 260W, i po czasie ok. 10 minut UPS zaczął sygnalizować niski stan baterii (poprzez migającą pierwszą dolną diodę stanu naładowania oraz dźwięk). Postanowiłem nie wyłączać go tylko testować dalej, a po ok. godzinie pomierzyłem napięcie na jednym z akumulatorów. Napięcie to z 13,6V spadło do 12,5V.
    Test zakończyłem stwierdzeniem, że baterie są jak najbardziej w porządku.
    3.
    Mając odpowiedni kabel w programie PowerChute przeprowadziłem kalibrację UPS-a a następnie podłączyłem pod komputer. Nie przeprowadzałem już żadnych innych testów.
    Moje stwierdzenie, może nie do końca prawdziwe, że "kalibracja programem PowerChute niewiele dała" wynikało z czasu podtrzymania jakie pokazał Demon apcupsd.

Tak baterie oryginalne to CSB, niestety były w opłakanym stanie. Wymontowanie ich stanowiło problem z uwagi na to, że były napuchłe ze wszystkich stron.
    Kabel jaki otrzymałem był załączony do UPS-a, przynajmniej tak twierdziła osoba, od której otrzymałem sprzęt. W sobotę będę się widział z pierwszym użytkownikiem tego UPS-a więc dowiem się co dokładnie było na wyposażeniu.

Z tego co wiem wykonawcą okablowania oraz dostawcą sprzętu była jakaś firma wiec to oni mogli właśnie w taki kabel wyposażyć UPS-a.
    Jedno jest pewne, dostał mi się za darmo całkiem przyzwoity sprzęt, który miał trafić na śmietnik.
    Bliżej weekendu przeprowadzę kolejne testy i oczywiście moje spostrzeżenia opiszę tutaj.
  • Level 10  
    Witam wszystkich.
    W sobotę, mając czas postanowiłem dalej pociągnąć "przygodę" z UPS-em :)

Po pełnym naładowaniu baterii obciążyłem UPS-a stałą mocą 400W (w jednym poście jgarbien pisał aby obciążyć mocą od 33% do 60% )...

Odłączyłem zasilanie i czekałem aż UPS "padnie".
    Przy czym u mnie pojęcie "padnie" oznaczało spadek napięcia na akumulatorach do poziomu ok. 10,5V, a zmierzony czas to 1,02 h.

Następnie po naładowaniu baterii połączyłem UPS-a z komputerem i poprzez hyper terminal odczytałem wartość rejestru "jakość baterii" klawiszem 0.
    Wartość ta wynosiła hex: 19, a runtime przy tej wartości 0012 (co oznacza 12 minut).

Skorygowałem rejestr "jakość baterii" do poziomu hex: D0, przy tej wartości zapis rejestru "runtime" wyniósł 0054 - tak zostawiłem zakładając, że lepiej nie rozładowywać baterii do takiego poziomu jak pierwotnie.

Po tak dokonanych nastawach postanowiłem przetestować UPS-a ponownie. Czas, po którym na UPS-ie zaczęła migać pierwsza dolna dioda (na wskaźniku naładowania baterii) wyniósł 48 minut, a więc nastawy jakie wprowadziłem przyniosły zamierzony efekt.

Połączyłem się z UPS-em programem PowerChute aby odczytać parametry, i o dziwo tam wskazywany runtime także został wyświetlony prawidłowo (54 min).
    Tutaj efekty http://iwanet.pl/cgi-bin/multimon.cgi
    Pierwotnie runtime przy obciążeniu ~ 7% wynosił 19 min, w chwili obecnej 200 min :)

Teraz trochę historii UPS-a...
    Swoją pracę rozpoczął w sierpniu 1996 roku. Podtrzymywał zasilanie niewielkiej sieci komputerowej składającej się z serwera (z procesorem Pentium 133) oraz pięciu stacji bezdyskowych (komputery klasy 486). UPS był połączony kablem z serwerem, a więc przy zaniku napięcia sieci informował o tym serwer, a ten z kolei wysyłał komunikaty do wszystkich stacji informując o pracy na baterii i max czasie podtrzymania.

UPS działał bez zarzutu do roku 2000, kiedy to instytucja w której pracował połączyła się z inną. "Centrum danych" zostało przeniesione w inne miejsce. Natomiast serwer, z którym był połączony UPS odłączony.

Z uwagi na brak komunikacji, użytkownicy nie byli informowani o braku napięcia i baterie w UPS-ie często były rozładowywane do zera. W 2001 roku wymieniono w nim po raz pierwszy baterie (robił to serwis rzeszowskiej firmy Comp - w chwili obecnej Asseco Poland.

PS.
    Teraz to już nie ma znaczenia, ale śmiem twierdzić, że chłopaki z serwisu najprawdopodobniej ograniczyli się tylko do wymiany baterii bez przeprowadzenia kalibracji.

Świadczy o tym chociażby brak modyfikacji rejestru daty wymiany baterii), a UPS pracował do roku 2005 kiedy to definitywnie został odstawiony. Stwierdzono, że kolejna wymiana baterii jest nieopłacalna, a sam UPS już nie jest wystarczający pod kątem zasilania rozszerzonej sieci.

Kolejne lata leżakował sobie "nic nie robiąc" i na początku 2010 trafił do mnie :).
    Przy pomocy kolegów z Elektrody dałem UPS-owi "drugie życie", a zobaczymy jak się będzie sprawował :).

Pozdrawiam
    andy.
  • Level 1  
    Witam.

Mam APC 1400 (SU1400INET) z portem RS232 oraz kablem RS232 :) podłączyłem zasilacz do serwera na, którym jest zainstalowany Windows Server 2008. Niestety nie mam żadnego CD z oprogramowaniem i system wykrywa mi go jako unknown device. Chciałbym się prosić o radę jak to podłączyć albo o link gdzie moge pobrać iso płyty dostarczanej przez producenta...
  • Level 10  
    Witam.

Wszelakie oprogramowanie można pobrać bezpośrednio ze strony producenta, a najprawdopodobniej będzie Cię interesować PowerChute Business Edition. Jest to oprogramowanie do zarządzania i kalibracji UPS-a.
    Pozdrawiam
    andy
  • Level 30  
    Mam Back 600 i Back 400, a to stosunkowo stare modele i Windowsa XP Prof.
    Który z tych programów pozwoli na kalibrację, i czy robi się to przez RS232?

PowerChute Business Edition JRE Configuration Tool
    PowerChute Business Edition 5 Node v9.0