logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy kondensatory SMD 0603 1uF 10V wystarczą do MAX232 w układzie z ATmega88?

LiMuBai 14 Mar 2010 04:38 2016 18
REKLAMA
  • #1 7826548
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    Witam Kolegow

    Mam takie pytanie do "praktykow":
    Projektuje uklad na ATmega88 + m.in. MAX232, waznym kryterium sa gabaryty dlatego wszystko z zalozenia jest w obudowach SMD, i tu moje pytanie - czy przy MAX'ie moge uzyc kondensatorow SMD 0603 1uF10V (akurat takie mi tylko zostaly w magazynie - mam ich kolo 1000 szt tak ze chcialbym je do czegos wykozystac) ?
    2V overload nie powinny im zrobic roznicy, ale pytam jak to wyglada w praktyce czy wystarcza do wytworzenia odpowiednich napiec RS232.
  • REKLAMA
  • #2 7826576
    Dareks
    Poziom 20  
    Posty: 289
    Pomógł: 30
    Ocena: 29
    Dla jednej sztuki urządzenia mozna próbować , dla wielu sztuk - nie radziłbym
  • REKLAMA
  • #3 7826613
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    Hmm, czego jest ryzyko - trzasniecia kond. przez 12V czy predzej za kiepskie napiecie na linii RS ? jak sadzisz ?

    *(wlasnie w tym problem ze mialoby byc okolo 15 sztuk urzadzenia :/)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 7826643
    netsecurite.pl
    Poziom 13  
    Posty: 136
    Pomógł: 4
    Ocena: 54
    Tego typu rozwiązanie (max232+kondensatory smd) wykożystuje od dawna ,co prawda jest to instalacja nisko-napięciowa (w samochodzie ) ale przy 50 modułach nie zauważyłem nic co mogło by wskazywać na złe działanie układu , po za tyn napięcie na kondensatorach podczas pracy jest 2x większe jak napięcie zasilania ,a w kondensatorach założone napięcie pracy jest podane z tolerancją 20%
  • #5 7826657
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    @netsecure.pl -> a jakich konkretnie uzywasz ? 0603 to na prawde malenstwa - bodajze przedostatnie patrzac pd najmniejszych :)
    Tak sie zastanawiam czy ich tolerancja nie jest mniejsza, ze wzgledu na poziom miniaturyzacji (karty katalogwej ich nie posiadam),
    bo i tak przeciez RS ma pewna tolerancje napiec, w zwiazku z czym nieco nawet gdyby bylo nizsze napiecie to port to lyknie.
  • #6 7826666
    Dar.El
    Poziom 41  
    Posty: 5450
    Pomógł: 750
    Ocena: 888
    Witam
    Na ogół max232 wytwarza 9V. Podłącz kondensatory do zasilacza laboratoryjnego i zobacz ile wytrzymają. Możesz wszystkie sprawdzić na np. 12V przykładając napięcie po kolei.
  • Pomocny post
    #7 7826748
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Posty: 3103
    Pomógł: 208
    Ocena: 66
    Jak wyżej napisano MAX232 nie generuje więcej niż 10V, więc zastosowanie kondensatorów na 10V jest zgodne z zasadami, niezależnie od poziomu tolerancji napięcia przebicia (napięcie z linii RS nie "przedziera" się na kondensatory). Inne możliwości:

    1. Układy MAX232A pracują z kondensatorami 100nF, a te są dostępne (0603) w szerokim asortymencie napięciowym w sensownych cenach (a nawet 0402/16V). Z pewnością użycie takiej wersji już nie jest jazdą po bandzie.

    2. Układy MAX233 pracują bez kondensatorów, ale są droższe i w większych obudowach.

    3. Przy mniejszych prędkościach (do 20kbaud) można zastosować mniejszy (SO-8 ) i bezkondensatorowy układ DS275/276 (to w ramach dalszej miniaturyzacji tudzież zmniejszonego poboru mocy).
  • #8 7826868
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    Wlasnie o takie >konkretne< odpowiedzi mi chodzilo.
    Co do ukladu to juz mam zakupione - MAX232 w obudowie SOP16N, tak ze zmiana nie wchodzi w gre.
    Jesli chodzi o MAX232A to wiem i znam, ale wyszlo co innego - dluga historia ;)

    Dzieki Wam za rozwiaznie moich watpliwosci i pomoc - temat do zamkniecia (chyba ze ktos ma jeszcze cos do dodania dla "potomnych" :) )
  • REKLAMA
  • #9 7826926
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
    Posty: 13336
    Pomógł: 1712
    Ocena: 870
    LiMuBai napisał:
    0603 to na prawde malenstwa - bodajze przedostatnie patrzac pd najmniejszych :)

    Dla potomnych dodam, że "poniżej" jest jeszcze 0402 i 0201.

    4\/3!!
  • #10 7827008
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    A to ciekawostka dla mnie - tez dlatego napisalem "bodajze" - swoja droga nie wyobrazam sobie lutowania 0201 recznie :)

    Wracajac do tematu - jedno dodatkowe pytanie - co do kondensatora na zasilaniu MAXa - w niektorych schematach widze 1uF a innych 100n - uzywam tylko "polowki" MAXa, to domyslam sie ze 100n powinno wystarczy, zgadza sie ? (rzecz jasna sam kondensator jest blisko ukladu - kompresja jest dosyc spora na PCB)
  • #11 7827055
    _Robak_
    Poziom 33  
    Posty: 2209
    Pomógł: 231
    Ocena: 29
    W zależności od wersji, pracują na 100nF lub na 1uF. Ale to już marek_Łódź napisał;)
  • #12 7827080
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    Chyba sie nie zrozumielismy - chodzi mi o kondensator na zasilaniu - nie do przetwornicy
    (na 100n na przetwornicy to jest MAX232A i to to wiem :) )
  • #13 7827126
    _Robak_
    Poziom 33  
    Posty: 2209
    Pomógł: 231
    Ocena: 29
    Na zasilaniu to standard, 100nF przy każdym scalaku plus jeden na 8 układów 10uF. Oczywiście nie zaszkodzi jak do maxa dasz 100nF i 1uF;) Kondensatorów nigdy nie za wiele;]
  • #14 7827144
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    Ta zasade tez znam (; tymbardziej ze moje zamilowanie do elektroniki trwa nascie lat
    Pytam tylko o kwestia samego MAXa - wiele ukladow jest kaprysnych, a z MAXem to juz wiele roznej masci problemow widzialem chocby na lamach elki.
  • #15 7827626
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Posty: 3103
    Pomógł: 208
    Ocena: 66
    Max232 nie jest specjalnie wrażliwy na zasilanie, 100nF na zasilaniu wystarczy, chyba, że będziesz chciał jakoś specjalnie dociążyć wyjście wysokonapięciowe (po stronie RS232) lub pobrać prąd bezpośrednio z przetwornicy (zwiększając jej przydźwięk). Kondensatorów gabarytu 0201 jeszcze nie widziałem (może potrzebne okulary). Takie rzeczy to "tylko w Chinach".
  • #16 7827711
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    marek_Łódź napisał:
    Max232 nie jest specjalnie wrażliwy na zasilanie

    Dokladnie o to mi chodzilo, dzieki :)

    Co do 0201 - racja - chyba tylko w Chinach - paleczkami z konskich wlosow je klada na PCB :P
  • #17 7828646
    hotdog
    Poziom 26  
    Posty: 1106
    Pomógł: 95
    Ocena: 108
    Wykorzystaj MAX202 (lub SP202). Obudowa to wąskie SO16, do tego wystarczy 5 kontestatorów 100nF.

    Korzystam od dawna i działa super.

    Pozdrawiam Jakub
  • #18 7828806
    LiMuBai
    Poziom 15  
    Posty: 122
    Pomógł: 6
    Ocena: 6
    LiMuBai napisał:

    (...)
    Co do ukladu to juz mam zakupione - MAX232 w obudowie SOP16N, tak ze zmiana nie wchodzi w gre.
    (...)


    Gdyby kolega czytal wszystkie posty to by zauwazyl - nie lubie sie powtarzac (:
    Poza tym nic nie zmieni 202 - tez 4 kondensatory, a to ze 100n to nie robi mi roznicy.
  • #19 7829461
    hotdog
    Poziom 26  
    Posty: 1106
    Pomógł: 95
    Ocena: 108
    przepraszam, umknęło to mojej uwadze.

    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta, czy kondensatory SMD 0603 1uF 10V są wystarczające do pracy z układem MAX232 w projekcie opartym na ATmega88. Odpowiedzi wskazują, że dla pojedynczych urządzeń można spróbować, ale dla większej liczby (np. 15 sztuk) może to być ryzykowne. MAX232 generuje napięcie do 9V, co czyni kondensatory 10V akceptowalnymi, jednak zaleca się testowanie ich na zasilaczu laboratoryjnym. Użytkownicy dzielą się doświadczeniami, sugerując, że 100nF na zasilaniu jest wystarczające, a w przypadku większych obciążeń można dodać dodatkowe kondensatory. Wspomniano również o alternatywnych układach, takich jak MAX202 i DS275/276, które mogą być bardziej odpowiednie w niektórych zastosowaniach.
REKLAMA