Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektor Ruś nie przesuwa filmu Super 8mm

cepilek 14 Kwi 2010 22:09 6821 6
  • #1 14 Kwi 2010 22:09
    cepilek
    Poziom 26  

Żeby nie było wątpliwości od razu podaję, że przełącznik na Super 8 MM przestawiony w górne położenie, wstawiony dobry trybik na Super 8 mm oraz sprawna sprężyna dociskowa filmu do tylnej ściany prowadnicy w oknie w którym się przesuwa film, sprawny pasek gumowy napędowy – patrz ostatnie zdjęcie a perforacja filmu dobra, niepozrywana. Film nie jest przesuwany przez trzpień (igłę), więc u góry powstaje szybko za duży zapas filmu a na dole powstaje szybko brak zapasu filmu - takie mam objawy...

W związku z tym mam kilka problemów:
    1. Wygląda mi na to przy obserwacji przez lupę podczas ręcznego obracania mechanizmu, że trzpień (igła) przesuwająca film nie wchodzi na odpowiednią głębokość w perforację filmu z racji wytarcia się o ułamek milimetra plastikowych odbojników na obwiedni koła zamachowego odpowiedzialnego za to – patrz białe plastikowe odbojniki 1- wyciera się od góry a poniżej drugi biały, który właśnie jest odpowiedzialny za głębokość wysuwu igły w którym wyciera się powierzchnia czołowa z prawej strony dotykająca do talerza koła zamachowego – patrz zdjęcie. Pasowałoby według mnie nadspawać trochę tego białego plastiku w miejscach 1 i 2 czyli w miejscu tarcia - docisku do czarnego koła zamachowego. Czy ktoś naprawiał takie coś i w jaki sposób? Usterka ta nie powstała z dnia na dzień ale na przestrzeni kilku lat musiałem dociskać coraz bardziej film w kierunku igły aż się skończyło i docisk nawet nie pomaga.
    2. Gdzie ewentualnie mógłbym zlecić naprawę tego mankamentu i ile to by kosztowało?

3. Czy w tym projektorze nie pasowałoby już ustawić przełącznik napięcia zasilania na ~240 V? Patrz zdjęcie.
    Ten punkt już rozwiązany - przestawiłem!

4. Może ktoś wie na wszelki wypadek gdzie najtaniej kopiują filmy Super 8mm z taśmy od tego projektora do postaci MPG?

5. Gdzie mogę kupić pasek napędowy gumowy patrz zdjęcie bo ten pożyczyłem od sąsiada na czas prób?
    Ten punkt już rozwiązany - pasuje idealnie okrągła uszczelka od filtra wody z pralki automatycznej - jakość i grubość można dobrać: jak się okazuje zależy ona od producenta...

0 6
  • Pomocny post
    #2 15 Kwi 2010 15:10
    krzsiek
    Poziom 13  

Z tego z co pamiętam jest regulacja wysuwu igły w w dziurki taśmy, musisz poszukać. Na pewno to ze trochę biały plastik się wytarł nie jest powodem kiepskiego łapania. Zobacz tez czy prowadnica taśmy z okienkiem kolo chwytaka taśmy jest dobrze założona. Jak nie będzie na swoim miejscu to będziesz miał objawy takie jak piszesz. A jak to nie pomoże to zawsze możesz dogiąć ramie na którym jest ona obsadzona ale najpierw poszukaj regulacji.

Ten projektor nie jest nie wiadomo jakim precyzyjnym sprzętem, bardziej nie jest.
    W środku jest tylko silnik i trafo do żarówki, jak chcesz możesz przestawić dla swojego spokoju, ewentualnie będzie żarówka słabiej świecić. Prędkość taśmy i tak ustawiasz potencjometrem.

pozdro

0
  • #3 15 Kwi 2010 16:25
    cepilek
    Poziom 26  

Krzsiek: regulacji o jakiej piszesz nie znalazłem co nie znaczy, że jej nie ma, może przeoczyłem. Prowadnica jest super - patrz zdjęcie - nawet włosa tam nie wciśniesz...
    Jest regulacja, patrz pkt. 3 na zdjęciu, ale jak obrócę wałkiem napędowym aby igła była jak najbardziej wysunięta i widzę tę igła jak się zachowuje w czasie tej regulacji pokrętłem 3, to ona wędruje tylko w górę lub w dół okienka a ta regulacja wcale na setną nawet milimetra nie wpływa na wysuw igły w kierunku filmu w prawo lub w lewo. Ta regulacja jest chyba tylko po to, aby klatka filmu mieściła się dokładnie w klatce światła na ścianie i aby nie było wyświetlanego czarnego paska ramki filmu u góry lub na dole ekranu jak sobie przypominam. Myślałem już o przesunięciu całego okienka w lewo w kierunku igły, ale na dwóch śrubkach 1 i 2 (patrz zdjęcie) popuściłem, lecz nie da się wcale przesunąć w lewo całego tego okienka.
    Natomiast z tyłu myślałem o popuszczeniu śrubki 4 na wałku i przesunięciu w lewo całej tarczy napędowej aby cisnęła na odbojniki a przez to na igłę, ale nie da się, bo te blaszki z tej tarczy uderzałyby o obudowę, nawet blaszki 0,2 mm już tam ze szczelinomierza nie wsunę.
    Jedyne może co zrobić to jak radzisz, wygiąć blaszkę z trzpieniem, ale boję się na razie to robić, aby nie zmienić kąta igły od siebie, bo wtedy może nie trafiać w otwór perforacji…Czy ktoś już podginał blaszkę z igłą może? Mnie na to wygląda, że igła chyba też stała się oślizła i półokrągła z tej strony co ciągnie film, a może nawet trochę krótsza? A może w jakiś sposób pod ten biały odbojnik za 5 z tyłu, który jest właśnie odpowiedzialny za to - nałożyć kapturek z jakiejś masy na distalu? Ten odbojnik sprężynuje, więc spróbuję coś wymyślić i nałożyć mu jakiegoś wklęsłego bucika na pół milimetra, bucik na próbę nawet bez kleju nie spadnie bo go dociśnie do tarczy blaszka z igłą.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Sty 2011 15:43
    lotap
    Poziom 2  

Witam. Trochę czasu minęło, ale ponieważ spotkałem się z podobnym problemem zacząłem szukać rozwiązania w internecie i znalazłem to pytanie. W międzyczasie udało mi się rozwiązać ten problem.
    W projektorze RUS element w który wkłada się taśmę filmową - ten z przełącznikiem rodzaju taśmy, mocowany jest na trzech śrubach dwie na górze i jedna na dole poprzez podkładki regulacyjne. W moim przypadku pod były to po trzy podkładki przy każdym otworze. Usunąłem po dwie podkładki spod śrub dolnej i jednej górnej tej od strony lampy i dodałem usunięte podkładki pod drugą górną śrubę. Okazało się to skuteczne. W ten sposób fragment elementu w który trafia popychacz przesuwający taśmę zbliżył się do pazura popychacza. Pozdrawiam.

0
  • #5 08 Sty 2011 20:11
    cepilek
    Poziom 26  

Podkładki nie decydują o głebokości penetracji iglicy w film... -Decydują o celności iglicy w otwór perforacji...
    Minęło trochę czasu, ale miło jest jak ktoś tam coś odpisze w końcu... i naprowadzi na właściwy trop, może lepszy i właściwy...
    Otóż wcześniej popuściłem tylko dwie śruby 1 i 2 a nie popuściłem trzeciej (3) - patrz zdjęcie poniżej, dlatego nie dało mi się wtedy przesunąć tego elementu w lewo. Teraz popuściłem trzecią śrubkę i cały element poszedł troszeczkę w lewo - patrz odległość zaznaczona czerwonymi strzałkami pomiędzy pierwotnym położeniem tego elementu zaznaczonym pisakiem czarną pionową kreską a położeniem tego elementu teraz po przesunięciu go w lewo ile się dało, nastąpiła głębsza penetrację iglicy w film. U mnie nie trzeba było wcale zmieniać podkładek i przekładać ich, bo odległości do mnie i ode mnie tego elementu były prawidłowe a iglica prawidłowo trafiała w środek perforacji patrząc od przodu obiektywu ale za płytko ... Teraz będzie OK. Co prawda wcześniej jednak poradziłem sobie pogrubiając biały wytarty element (5 z poprzedniego zdjęcia a dokładniej element 2 bez strzałki z drugiego zdjęcia od góry w punkcie 2 mojego pierwszego postu) o jakim pisałem o ułamek milimetra (0,1 mm w prawo od czoła). Ten sposób mógłby zadziałać wcześniej przed moją podkładką, gdybym o nim wiedział i uchronić mnie przed żmudnym dopracowywaniem mojej podkładki co do grubości ale i teraz jednak może się przydać jako środek regulacyjny w przypadku ponownego wytarcia się tego elementu...
    Oczywiście wiadomo, że jak znowu ten element się wytrze to nawet ta regulacja opisana teraz nie pomoże, no ale wiadomo już o co chodzi... Zawsze można troszkę jeszcze średnicę dolnej śrubki zmniejszyć pod łebkiem, czy też powiększyć otwór w prawo pod dolną śrubką 2 czy też także pod obydwoma górnymi śrubkami 1 i 3 na zdjęciu poniżej aby zakres regulacji w lewo się powiększył, bez kłopotliwego podkładania czegokolwiek pod wytarty biały element nr 5 z górnego zdjęcia. Oczywiście wszystkie środki są dobre ale daraźne, bo nic nie jest wieczne... Bo jak iglica się wytrze na tyle, że po w/w regulacjach i po podkładce jaką zastosowałem przed Twoją radą ramię iglicy będzie wadziło o ten przesuwny element to ani mój ani Twój sposób nie pomoże - trzeba będzie iglicę wydłużyć... :)

0
  • Pomocny post
    #6 28 Sty 2011 16:46
    STRABSEN
    Poziom 1  

Chcę Ci pokazać moje doświadczenie z przegrywaniem filmów z 8 mm taśmy na dysk kamery. W bliskiej (ok 80 cm) odległości umieściłem swój projektor Ruś i odtwarzałem nagrany w 66 r. film na białej kartce A4. Na statywie umieściłem kamerę Sony z twardym dyskiem i na zoomie wypełniłem ekran kamery. Niestety format 16:9 pozostawia po bokach czarne paski. Następnie zgrałem do komputera materiał i z pomocą programu Ulead Video Studio 11 obrobiłem uzyskany materiał. (pozbawienie dźwięku terkotu projektora, podkład muzyczny, napisy i przejścia). Można dodatkowo nagrać własny komentarz. W ten sposób nagrałem DVD z cennymi dla mnie scenami, np ślub i inne uroczystości oraz wycieczki z lat 60-tych i 70-tych. Taśmy były już mocno już porysowane i kruche, ale dobre jest i to, co dało się odzyskać. Podaję link do filmu umieszczonego na YT. http://tnij.org/j54z
    Pozdrawiam.
    PS poszukiwanie firmy przegrywającej taśmy 8 mm skończyło się niepowodzeniem, a taśma wideo zgrana na DVD to koszt 30 zł. Warto więc skorzystać z nagrywarki DVD gdy jest wiele materiałów do obróbki. Na moim kanale YT znajdziesz już współczesną produkcję.

0
  • #7 09 Kwi 2011 11:11
    cepilek
    Poziom 26  

Drugi i czwarty punkt z mojego pierwszego postu czeka nadal na rozwiązanie...

0