Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca 303 - głowica GFE105 i schemat

19 Kwi 2010 21:48 7995 16
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Często spotykałem uszkodzony kondensator 1 pF (2,2 pF) zrobiony z odcinka 2 przewodowej taśmy. Często sam jak przestrajałem te głowice to przez przypadek uszkadzałem ten przewód. Sprzęga on heterodynę z mieszaczem. Warto sprawdzić. GFE 105 to chyba nawet mam jakąś na części to też coś mogę dopomóc. Generalnie słaba głowica i bezproblemowa przy przeróbkach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    A napięcie warikapowe 3-33v jest
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Cytat:
    Zamierzam wymienić "w ciemno" wszystkie kondensatory w głowicy.

To nie jest dobry pomysł. Jak masz miernik częstotliwości to po prostu zmierz heterodynę. W razie czego możesz wysłać mi tą głowice to ci ja uruchomię. Te kondensatory są stare i na pewno lepszej jakości (stabilne termicznie) niż te z pierwszego lepszego elektronicznego. Lepiej znaleźć usterkę niż narobić sobie więcej kłopotów.
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Sprawdzić by można C6 C7 C15 po 12 pF. Głowica może mieć rozstrojony filtr p.cz i objaw może być podobny a wcale nie musi być uszkodzona.

Dodano po 54 [sekundy]:

Na cewki to się robi tak że wlewa kropelkę oleju maszynowego między karkas a rdzeń i to pomaga niemal w 100%.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Bez miernika to jesteś w krzokach w takich przypadkach. Ale mam pomysła. Jak masz z jakiegoś radia samochodowego lub innego złomu głowice to podłącz jej 12V, IF, VAR i antenę i wepnij w miejsce IF GFE 105 i zobacz czy tor p.cz działa poprawnie. Często stroiłem dyskryminator p.cz bo był odjechany albo ktoś pokręcił....
    Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Docelowo napięcie strojenia trzeba zmniejszyć do chyba 25V (z doświadczenia wiem że głowica ma większą czułość i jest precyzyjniej zestrojona.... Ech dobre czasy mi się przypominają jak niemal każdą głowicę/OR byłem w stanie przerobić i sprawiało mi to przyjemność)
  • Poziom 37  
    Pamiętaj tylko że VAR dla takiej głowicy jest mniejsze i pewnie max 10V wystarczy więc dać dzielnik np 22 - 33 k i 10 k albo zasilić z zewnętrznego helipotu 100 k i oporu 100 k od starego TV lub potencjometr szeregowo z oporem żeby uzyskać niewielki zakres zmian napięcia i żeby dało się dostroić głowicę.
  • Poziom 11  
    W starych szpejach mam sprawną głowicę do Tosca 303 jak jesteś zainteresowany to wyślij na e-mail twój adres to Ci sprezentuję tą głowicę.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    ostatnio wielu kolegów podsyłało mi różne radia do przestrojenia i jednak najlepszą metodą jest - wg. mnie zastosowanie głowicy np. Gloria dajesz tylko dzielnik na podkówce napięcia strojenia lub zastępujesz diodę 33V w stabilizacji nap. varicap .
    W każdym przypadku pomimo starannego przestrojenia orginalnej głowicy miałem dużo lepszeefekty - zarówno czułość jak i selektywność. Taka głowica była stosowana w wielu starszych odbiornikach typu wieża lub radiach samochodowych . Wyprowadzenia zgodne z tunerami morrata , mitsumi i.t.p
    Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    A wziąłeś pod uwagę poziom sygnału p.cz i dobranie dzielnika do ARW? Podatność na przesterowanie? Jak dobrze się zrobi strojenie (wielokrotne strojenie w 2 punktach przy odpowiednim napięciu VAR) to uzyskuje się bardzo dobre efekty i przynajmniej działa na kawałku druta i antenie dachowej. Poza tym zastąpienie GFE110 (112) glorią na pewno nie da dobrych efektów bo to była najlepsza selektywna niesamowicie głowica. Wiele głowic przestroiłem i wstawiałem też głowice typu gloria jak i konwertery. Jednak najlepszy efekt niemal zawsze dawało zastosowanie oryginalnej głowicy.
    A głowice stosuje wyłącznie do sprawdzenia działania toru p.cz. No i trzeba wziąć poprawkę że czasami np w T3015 czy 8015 p.cz nie miała 10,70 MHz a 10,73 o ile dobrze pamiętam. No i już są kłopoty z tym związane...
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    W moim przypadku (mając do dyspozycji dobrą aparaturę pomiarową) zawsze najlepiej sprawdzała się ta Mitsumi. Wejście na na dual gate już samo w sobie wszystko robi. A co do poziomu na p.cz. - to to jest fm więc małe ograniczenia.
    Może też moje zdanie jest podyktowane lenistwem? Wolę wydać 13 zł na taką głowiczkę i nie bawić się w strojenie? Jest to jednak trochę zabawy.
  • Poziom 37  
    To nie miejsce na takie dyskusje więc wypowiem się ostatni raz. Spróbuj w mieście z dipolem na dachu obie głowice ;-) A co do ograniczeń FM to ja się wypowiadać nie będę bo niema to sensu. A tym czasem czekamy na autora tematu co wymyśli. Nadal służę pomocą w uruchomieniu tej głowicy jeśli autor zechce (tylko koszty wysyłki w 2 strony)
    Pozdrawiam
    Ps. Jak miałem wprawę to robiłem OR w 1h ;-)