Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

okrągłe czy owalne głośniki w aucie?

18 Sie 2004 16:46 7667 19
  • Poziom 15  
    witam

podpowiedzcie mi proszę, jaka jest różnica w brzmieniu lub innych parametrach samochodowych głośników owalnych a okrągłych.

pozdrawiam
  • Poziom 14  
    witam
    czytalem gdzies na necie ze głoscniki okrągłe maja lepsze brzemienie od głosnikow jajowatych. ogolnie okrągłe lepiej odtwarzaja basy.
  • Poziom 38  
    Cos z palca wyssane :?.To sa 2 takie same membrany każda ma inne właściwości soniczne(odbijanie fal itd.).Ogulnie polecam okrągłe gdyż jest to standart.Owalne są dość ciężkie w mątażu(trzeba dokąłdnie wyciąć jajo w skrzyni czy półce :))
  • Poziom 17  
    miałem przyjemnosć montować u znajomego w samochodzie głośniki FOKAL , czy FOCAL , ogólnei HiEnd , sprzodu okrągłe 16cm z tyłu elipsy troszeczkę większe, kupowaliśmy je w sklepie audiofilskim , sprawdzalliśmy jak grają na dosć sporej półcę w wraz z innymi głośnikami , i porównywaliśmy właśnei elipsę do okrągłego , musze powiedzeć, ze z okrągłego szedł miły i pełny dzwięk ,wszystko było równomiernie słychać , tak jak powinno być ! a elipsa, tu akurat zaskoczyłem sie , dzwięk taki jak w wersji okrągłej, ale bas byl tak piekny , az "wlosy jezyly sie na plecach" delikatny , czysty bardzo czytelny i niski .

Moze to było spowodowane większą powieszchnią głośnika , a moze eliptycznym kształtem.
    dłośniki były sprawdzane w takiej samej obudowie zamknietej , w samochodzie grało to podobnie (tak jak w sklepie)
  • Poziom 20  
    Ja doświadczyłem Basu z kwadraciakai z pięciokątnego, nie ma różnicy, chyba, że są inne parametry. Owalne, okrągłe, kwadratowe, czy pentagonalne, wszystkie grtają jednakowo, ale różnice mogą być w wyglądzie i parametrach. Tak to nie ma szans aby przetworniki się różniły.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    hah :)

pewnie ile ludzi tyle opinii. akurat w moim przypadku głośniki będą zamaskowane, więc kwestia wyglądu nie ma znaczenia.

jeżeli ktoś ma jeszcze coś do dodania, to z ciekawością przeczytam.

thx
  • Poziom 22  
    Nie zwracaj uwagi na kształt, tylko na brzmienie konkretnych modeli. Są przetworniki okrągłe które grają lepiej od innych "jajek" i są"jajka" które grają lepiej od innych okragłych.
  • Poziom 15  
    poproszę o jakieś konkretne modele. potrzebuję komplet (2szt). zależy mi na jakości brzmienia.będą montowane w drzwi. średnica do 16 cm. będą wykorzystane jako nisko-średnio-tonowe. mam oddzielne gwizdki. cena za parę do 150 zł. na pewno nie będzie to high-end, ale... :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Sauron 9!!!
    Nie mówiłem tu akurat o kształtach, ale o tym, że kształty jekie widziałem grają tak samo, więc pragnę podkreślic, że nie kształt wpływa na dźwięk.
  • Poziom 43  
    W KEF'ach w ścisłych HI-FI - znajdują się owalne głosniki, i raczej nikt z normalnim uchem nie powie że grają źle.

Owalne głosniki to wcale nie nowość, zatem z uzyskaniem miłego brzmienia a przede wszystkim dobrych parametrów producenci głosników nie mają problemów.

Napster
    Raczej nie mogły grać tak samo - bo nawet głośniki tej samej firmy moga grać inaczej (te same modele - np stare tonsile ) - ale pomiar różnic jest daleko poza ludzkim słuchem.

A Znajdziesz głosnik owalny i kołowy o takich samych parametrach T-L ? takiej samej powierzchni membrany?? oczywiście prawdziwych, parametrach.

Każdy kształt głośnika wysyła czoło fali w sposób inny, może to byc dostatecznie pomijalne w małych przestrzeniach np samochodach.
  • Poziom 20  
    Rozumię 3 Gucio, ale chodziło tu o to, że nawet najbardziej nie spotykane kształtem głosniki są w stanie dobrze zagrać. :)
  • Poziom 17  
    eliptycze głośniki są stosowane , jak sądze, ze względu na miejsce pod szybą w samochodzie , łatwiej wstawić okrągły głośnik, ale większa powieszchnia membramy da nam "więcej basu", ale nie zawsze da sie wstawić taki głośnik jak nam pasuj e, ze wzglendu na małą przestrzeń w tylnej półce , więc wstawia się elipse, która zajmóje mniej miejsca (pomiędzy szybą a siedzeniem), a ma większą powierzchnię mambramy !
  • Poziom 15  
    teraz z innej beczki: zetknął się ktoś z takimi głośniczkami alphard ETP-50 B1?? 13 cm basowy. niedrogi. :) co możecie na jego temat powiedzieć??
  • Poziom 15  
    Głośniki owalne wymyślono po to by mogły się zmieścić tam gdzie nie mieści się okrągły. Taka "okrojona " wersja koła. Stosowane zwykle jako szerokopasmowe w popularnym sprzęcie RTV. Jest to kompromis między kawałkiem dużego niskotonowca i czymś wysokotonopodobnym. Jako erzac nie zastąpi pierwowzoru. Stosowane w sprzęcie wyższej klasy wyłącznie jako niskotonowe by mieściły sie w smukłej obudowie lub wysokotonowe np. "złote jajo" Audax'a.
    Zawsze lepszy głośnik gra lepiej od gorszego bez względu na kształt.
  • Poziom 15  
    dzięki wszystkim za poświęcony czas 8)

chciałbym ponowić pytanie: zetknął się ktoś z takimi głośniczkami alphard ETP-50 B1?? 13 cm basowy. niedrogi. co możecie na jego temat powiedzieć?? lub co w zamian proponujecie i w jakich cenach? co zrobić, żeby uzyskać najlepszy efekt przy montażu głośników w drzwi. zakładam, że chcę mieć w miarę możliwości wierne odtworzenie dźwięku bez montowania suba w bagażniku. auto jest trzydrzwiowe i ma dłuuugie drzwi. dyskotek na otwartym powietrzu robił tym nie będę. aha głośnik będzie podłączony bezpośrednio do radia, bez wzmacniacza.

z góry dziękuję za podpowiedzi
  • Poziom 14  
    ja mam w samochodzie głośniki TONSIL, przód małe jajowate 2 drożne w desce rozdzielczej, tył okrągłe 2 drożne srednica 16,5cm. jak na moje wymagania są wystarczające i to chyba dobra firma, lecz nie wiem czy mozna gdzieś kupić glosniki TONSILA bo nie wiem czy ta firma jeszcze istnieje. Jeżeli ktos by wiedzial to prosze o info.
    pozdro.
  • Poziom 17  
    TONSIL jeszcze istnieje i produkuje swe głośniczki, i jest w stanie upadłościowym,
    o ile mi wiadomo, i poszukuje inwestora,

no i znów kolejna polska wirma zostanie przejęta przez jakiegoś wielkiego zagranicznego molocha :|