logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Alternator corsa b 1,5 TD - problem z instalacją elektryczną

spychoo 09 Maj 2010 12:03 9881 10
  • #1 8054001
    spychoo
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Ocena: 1
    Witam.

    Mam poważny problem :)
    Opis auta:
    Corsa b 1,5 TD isuzu
    Bez klimatyzacji, skrzynia manualna
    wersja z obrotomierzem

    PRZERÓBKI ELEKTRYCZNE z dobrodziejstwem po poprzednim właścicielu

    Najkrócej:

    1. Padł mi najprawdopodobniej alternator w corsie
    objawy:
    -obrotomierz wskazuje ZERO
    -Dioda aku się świeci
    -dioda ręcznego się świeci - diody są koło siebie więc może mam przebicie na desce.

    2. Zawiozłem auto do mechanika:
    a. Wyjął stary alternator
    b. Skołował zamiennik po regeneracji - nie umiał go podpiąć - coś nie tak z vacum pompką itp
    c. Zapytałem jaki alternator potrzebuje - załatwię go we własnym zakresie:
    70A jest w wersjach 2pin i 4pin
    Dowiedziałem się, że poprzednik był 2 pinowy
    d. Kupiłem alternator(zamiennik), dostarczyłem mechanikowi
    e. Po wielu próbach podłączenia RAZ udało się ożywić linkę obrotomierza i zgasić diodę. Inna rzecz, że nie robił tego elektryk tylko mechanik.
    Alternator raz został wzbudzony.

    Ze starego alternatora - który nawalił - wychodziły 2 kable ZE ŚRODKA i dodatkowo było gniazdo na 1 pin

    Moje zdanie:

    Mam alternator 2 pin + masa

    Mam do rozdysponowania 4 kable, które muszę jakoś pożenić.

    Czy posiada ktoś skrypt jak tego dokonać?

    Czy jest szansa, że to wcale nie był problem z alternatorem tylko z czymś innym?

    Zdjęcie starego alternatora:
    Alternator corsa b 1,5 TD - problem z instalacją elektryczną

    Uploaded with ImageShack.us

    Zdjęcie nowego alternatora - przepraszam, że w wersji zamontowanej.
    Alternator corsa b 1,5 TD - problem z instalacją elektryczną

    Uploaded with ImageShack.us

    Tu kupiłem alternator:
    http://www.allegro.pl/item990943967.html

    A oto kable dochodzące do alternatora - z oryginalnym oznaczeniem oplowskim ( kolory):

    Alternator corsa b 1,5 TD - problem z instalacją elektryczną

    Uploaded with ImageShack.us


    Mam pytanie i wielką prośbę:

    1. Czy dysponuje ktoś skryptami ekeltrycznymi dla:
    Corsa B 1,5 TD silnik isuzu, skrzynia manual, wersja z licznikiem i bez klimy?

    2. Jak to pożenić?

    3. Co jeszcze mogę sprawdzić?

    4. Dodam, że kable do kontrolek są zdrowe - da się zamknąć obwód i zgasić kontrolkę ładowania.
  • #2 8054306
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    Mógłbyś to napisać prościej bo naprawdę nie rozumiem. Masz alternator dwu-pinowy i taki był, instalacja w samochodzie jest dla 2 czy 4 pin skąd te 4 przewody typowe dla instalacji i alternatora 4 pin.P
  • #3 8055325
    spychoo
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Ocena: 1
    To mogła być instalacja 4 pinowa przerobiona na 2 pinową w przeszłości - tak mi się wydaje.

    W starym alternatorze:

    2 "cienkie" kable wychodziły z alternatora:

    i były sprzężone z tym układem 4 pinowym.

    Mechanik mi mówił wcześniej, że 2 kable wogóle nie były do niczego podpięte.

    w nowym alternatorze:

    jest gniazdo na te 2 kable - ale jako, że mechanik odpiął starą instalacje, nie wiem jak ją podłączyć - dlatego podałem kolory za kostką.

    dodatkowo stary alternator miał jakieś wyjście - ale co ciekawe 1PIN !

    nie wiem czy coś tam było podpięte, bo mechanik to demontował a ja się do niego raczej już nie odezwę i nie pofatyguję.
  • #4 8055354
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    Więc interesują Cię z kostki tylko dwa kable , jeden od kontrolki to wiesz który bo sprawdzałeś kontrolkę /powinien być żółty z czerwonym paskiem/ oraz obrotomierz /powinien być zielony/. Nie interesuje Cię czerwony- stałe zasilanie i czarny zasilanie po zapłonie/ sprawdzić dokładnie. Opis wtyczki dwupinowej chyba masz.P
  • #5 8055371
    spychoo
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Ocena: 1
    dzięki za super szybką odpowiedź - zaraz to sprawdzę.

    Mam pytanie - jeżeli okażę się na voltomierzu, że mam coś w okolicach 12V na nowym alternatorze to gdzie najpewniej szukać kolejnej usterki?

    Oczywiście mówię o zapalonym silniku
  • Pomocny post
    #6 8055375
    viper555
    Poziom 39  
    Posty: 4322
    Pomógł: 582
    Ocena: 2157
    Więc interesują Cię z kostki tylko dwa kable , jeden od kontrolki to wiesz który bo sprawdzałeś kontrolkę /powinien być żółty z czerwonym paskiem/ oraz obrotomierz /powinien być zielony/. Nie interesuje Cię czerwony- stałe zasilanie i czarny zasilanie po zapłonie/ sprawdzić dokładnie. Opis wtyczki dwupinowej chyba masz.P
    Alternator corsa b 1,5 TD - problem z instalacją elektryczną

    Nie jest możliwe chyba że masz przerwę na kablu B+
  • #7 8055760
    Bartek890130
    Poziom 13  
    Posty: 119
    Pomógł: 6
    Ocena: 30
    kolega wyzej widze ma katalog z Cargo :D

    moze jeszcze dodam od siebie - przewod od kontrolki (zolty z czerwonym wg kolegi wyzej) wlacz zaplon i podaj na niego mase - kontrolka ladowania na liczniku powinna sie zaswiecic.

    Jesli tak jest podlaczas go pod oznaczenie D+ na alternatorze badz L

    a przewod od obrotka (zielony) pod oznaczenie W na alternatorze i powinno wszystko dzialac :)

    no i nie zapomnij przykrecic plusa do altka (B+) :)

    Powodzenia!
  • #8 8057185
    spychoo
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Ocena: 1
    Niestety poddaję się, jutro podpinam linkę holowniczą i ciągnę auto do mechanika.

    W skrócie powtarzam problem - wklejam to co wysłałem elektrykowi.

    Jak będę wiedział co było problemem to napiszę.

    CYTUJĘ:

    Objawy chronologicznie:

    1. W czasie jazdy spadały na obrotomierzu obroty silnika
    2. Zaświecała się dioda akumulatora
    3. Po przegazowaniu, obrotomierz wracał do normy a dioda się gasiła
    4. Problemy pojawiały się zwłaszcza po deszczu
    5. W końcu przegazowanie przestało dawać efekt.

    1. Pojechałem do warsztatu opla – Małek na Bronowickiej
    2. Zasugerowałem alternator
    3. Nie mogli sprowadzić alternatora/ ten który sprowadzili nie umieli podłączyć z instalacją
    4. Sprowadziłem alternator w oparciu o opis, który mi podali przez telefon
    5. Przywiozłem go.
    6. Też nie umieli go podłączyć.
    7. Na moment ożyło ładowanie, ale jak złożyli instalację, to znowu nic nie działało- a przez moment działało: ładowanie ( woltomierz, obrotomierz, zgasła dioda)

    1. Założony jest nowy alternator dobrany do wersji silnika
    2. Podpięte są przewody B+ i B-
    3. Nie są popodpinane kable z kostki.
    4. Alternator na pewno teraz nie ładuje

    Moje wątpliwości:
    1. Czy to napewno alternator?
    2. Czy stary alternator działa?
    3. Co jest nie tak?

    Inne uwagi:

    1. Ostatnio – praktycznie za każdym razem, wysiadając z auta dostawałem przebicie ładunku na karoserię – kopał mnie prąd.
    2. Dołączam skrypty corsy b 1,5 TD dla alternatora 2 pin i 4 pin
    3. Poprzedni alternator miał jakieś przeróbki: dwa kable wychodziły ze środka a sam alternator miał gniazdo 1 pinowe.
    4. Mam przebicie na desce – jak świeci się dioda ładowania to świeci się też ręczny.
    5. Po przekręceniu kluczyka – teraz jak akumulator jest rozładowany - słychać „pyknięcie” po ok 2-4 sekundach od przekręcenia.
  • Pomocny post
    #9 8057281
    Bartek890130
    Poziom 13  
    Posty: 119
    Pomógł: 6
    Ocena: 30
    a probowales go podlaczyc tak jak pisalem?

    ciekawe co to za warsztat jak nie umija alternatora sprawdzic...

    co do starego altka to moglo byc tak ze zwyczajnie pasek sie slizgal i to bylo wina badz szczotki z komutatorem wirnika sie skonczyly i trzeba bylo wymienic...

    sproboj sam to zrobic :)
  • #10 8078544
    spychoo
    Poziom 11  
    Posty: 38
    Ocena: 1
    Okazało się, że "Opel małek Kraków":
    -Kazali mi kupić zły alternator - mówili, żebym kupił 2 pinowy a instalację miałem na 4 pinowy
    -Spalili mi regulator napięcia po przez złe podłączenie
    -Wzięli za to 100zł

    Odradzam ten punkt.

    Zamieszczam zdjęcie wymontowanego regulatora - praktycznie nowy, ale spalony
    Alternator corsa b 1,5 TD - problem z instalacją elektryczną

    Uploaded with ImageShack.us
  • #11 8079188
    Bartek890130
    Poziom 13  
    Posty: 119
    Pomógł: 6
    Ocena: 30
    brawo dla pseudo mechanikow :D

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z alternatorem w Oplu Corsa B 1,5 TD, który objawia się brakiem wskazań obrotomierza oraz świeceniem diody akumulatora. Po wymianie alternatora na zamiennik, mechanik miał trudności z podłączeniem nowego urządzenia, co sugeruje problemy z instalacją elektryczną, która mogła być przerobiona z 4-pinowej na 2-pinową. Użytkownik otrzymał wskazówki dotyczące podłączenia kabli, jednak ostatecznie zdecydował się na ponowne odwiezienie auta do mechanika, gdzie stwierdzono, że poprzedni warsztat źle doradził w kwestii alternatora i uszkodził regulator napięcia.
REKLAMA