Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz solarny - jaki wybrać?

berga 09 Maj 2010 16:56 7485 14
  • #1 09 Maj 2010 16:56
    berga
    Poziom 18  

Witam.
    W trakcie śledzenia tematów "Kolektor za 1500 zł" i "Kolektory słoneczne - czy się opłaca" podjąłem decyzję o budowie własnego zestawu solarnego. Zacząłem się zastanawiać od czego zacząć i doszedłem do wniosku że najważniejszą częścią instalacji solarnej jest zbiornik c.w.u. Dlatego właśnie postanowiłem wydzielić go do odrębnego tematu.
    Ze względu na ograniczony zasób środków finansowych moja instalacja będzie wykonana w II etapach:
    - I etap: zakup podgrzewacza i montaż instalacji c.w.u.,
    - II etap: wykonanie i podłączenie kolektorów i układu sterującego.
    W pierwszym etapie podgrzewacz podłączony będzie do sieci ciepłowniczej. Całość ma się zamknąć w kwocie 5-6 tys. PLN.
    Podgrzewacz solarny, o pojemności 300l, ma być solidny i trwały, bardzo dobrej jakości - chcę aby pobierana z niego woda służyła również do celów konsumpcyjnych. Ma być wyposażony w 2 wężownice i grzałkę elektryczną. Tyle wiem. Wdzięczny będę za każdą uwagę i wskazówkę.
    Pozdrawiam.

0 14
  • #2 09 Maj 2010 19:31
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

berga napisał:
    Podgrzewacz solarny, o pojemności 300l, ma być solidny i trwały, bardzo dobrej jakości (...)

Więc polecić należy zbiornik pojemnościowy z nierdzewki. Tyle tylko że sam taki zbiornik kosztuje ok. 5 tys. zł.

0
  • #3 10 Maj 2010 06:37
    berga
    Poziom 18  

Witam. Stawiając swoje wymagania obawiałem się takiej sugestii. Dzięki wielkie, kol. wawrzeczko_t za wskazówkę, lecz ja nie potrzebuję zbiornika "na wieczność", wystarczy mi tylko zbiornik "na życie". Ale korzystając z okazji i drążąc temat: czyżby zbiorniki emaliowane nie zasługiwały na miano trwałych i solidnych? Powiedz mi, co stracę rezygnując z nierdzewki ? Albo w czym emalia jest gorsza? Przy okazji: moja żona woli używać do gotowania garnków emaliowanych, a ma je już ponad 30 lat, i niektóre z nich są jeszcze w bardzo dobrym stanie; te z nierdzewki używamy od niedawna i trudno mi powiedzieć jak będą one wyglądać za lat 30 .
    Pozdrawiam.

0
  • #5 11 Maj 2010 08:43
    berga
    Poziom 18  

I tak też chyba zrobię. Ale ponieważ nigdy nie kupowałem żadnego bojlera to nie mam doświadczenia i mam obawy, że nie wszystkie są jednakowo solidne , tak iż można wejść do sklepu i wybrać kolor. Chyba, że sama nazwa "solarny" zobowiązuje i każdy powinien służyć te 15 lat. Wówczas rzeczywiście- nie mam się nad czym zastanawiać.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 14 Maj 2010 10:17
    Housender
    Poziom 9  

Witam, podpowiem Ci troszkę odnośnie zasobników:

1) Na rynku pojawiło się duża ilość zasobników chińskich z tzw "nierdzewki" - jednakże ta nierdzewka jest tak fatalnej jakości że sypie się szybciej niż ustawa przewiduje

2) Zasobnik musi być przeznaczony do instalacji solarnej, chodzi konkretnie o wężownice, która będzie oddawała ciepło, jest ona inna niż w przypadku np. piecy

3)Osobiście proponuję nie chińszczyznę, dlatego że jeśli za 4-5 lat masz się bawić w wymianę zasobnika i ponosić koszty, oraz tracić czas, odpuść sobie

4)Sugeruję Austrickie zasobniki, o wysokiej sprawdzonej jakości, które z powodzeniem montujemy u naszych klientów instalując układy solarne, zbiorniki są przeznaczone do tego typu instalacji, natomiast zabezpiecznie w postaci podwójnej warstwy emalii, daje o wiele większe zabezpieczenie niż chińska nierdzewka.

http://austria-email.com.pl/ <- Producent
    http://sunti.pl <-dystrybutor
    http://kenergy.pl <- Instalator

Należy pamiętać iż przy tego rodzaju inwestycji nie należy kierować się oszczędnością rzędu 10-20%, ponieważ jest to inwestycja na lata, która ma być pewna bez awaryjna i solidna, a na tym nam wszystkim zależy.

0
  • Pomocny post
    #7 14 Maj 2010 13:13
    systemgaz
    Poziom 23  

berga napisał:
    ...Ale ponieważ nigdy nie kupowałem żadnego bojlera to nie mam doświadczenia i mam obawy, że nie wszystkie są jednakowo solidne , tak iż można wejść do sklepu i wybrać kolor. Chyba, że sama nazwa "solarny" zobowiązuje i każdy powinien służyć te 15 lat. Wówczas rzeczywiście- nie mam się nad czym zastanawiać. Pozdrawiam.

Zanim podejmiesz decyzję proponuje Ci "małą" lekturę do poduszki z bezpłatnego poradnika nt.
    Zasobniki, czy boilery? http://www.systemgaz.com.pl/index.php?strona=50&wysw=2
    W artykule poruszane są tematy ważne dla inwestorów i instalatorów:
    Zasobniki ciepłej wody użytkowej
    Konstrukcje podgrzewaczy - Spiralny (pionowy z wężownicą spiralną)
    Płaszczowy (typu „tank in tank”, czyli zbiornik w zbiorniku)
    Bezciśnieniowy
    Inne konstrukcje
    Zabezpieczenie przed korozją
    Dezynfekcja termiczna
    Rodzaje podgrzewaczy
    Podgrzewacze pojemnościowe a problem Legionelli. Początki
    Rozwój w instalacji, źródła zakażeń
    Walka – wysoka temperatura
    Zasobnikowe gazowe podgrzewacze ciepłej wody
    Zasobniki ciepłej wody
    Sterowanie pracą obiegu podgrzewającego wodę w zasobniku jest w pełni automatyczny

0
  • #8 15 Maj 2010 22:11
    berga
    Poziom 18  

Witam.
    Dzięki za poradnik "Zasobniki, czy bojlery?". Wreszcie dowiedziałem się że:

Cytat:
    Bakteria Legionelli rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, podczas długotrwałego wdychania zakażonego powietrza. W praktyce warunki takie spełniają tylko pomieszczenia klimatyzowane (tam najczęściej dochodzi do zakażeń) oraz w znacznie mniejszym stopniu kabiny natryskowe, kabiny parowe, etc. Nie można natomiast zarazić się Legionellą pijąc wodę lub kąpiąc się w wannie.

Jednocześnie nie rozumiem co wynika ze stwierdzenia:
    Cytat:
    zastosowanie stali nierdzewnej do budowy zbiorników, zapewniło higieniczność przygotowywanej wody

-Co to jest higieniczność?
    Zastanawia mnie również ta anoda o której wspomina kol. mirrzo, gdyż:
    Cytat:
    Magnez, jako metal mniej szlachetny, ulega w wodzie rozpuszczeniu ... a szybkość ubytku magnezu wynosi, w zależności od agresywności środowiska od 1 do 2 lat

-jak ma się ten magnez do tego magnezu, który lekarz przepisuje na uspokojenie i wzmocnienie pracy serca? ; wiedząc jednocześnie, że żaden lekarz dotychczas nie zalecił choremu na anemię (brak żelaza) - pić wodę ze starych, żelaznych instalacji wodociągowych.
    Chciałbym wiedzieć czy woda z bojlerów wyposażonych w anody magnezowe, tytanowe, bądź jeszcze inne, nadaje się do celów spożywczych?
    Pozdrawiam.

0
  • #9 16 Maj 2010 12:43
    szymonjasiu
    Poziom 19  

Witam.
    Jeżeli wybierzesz zasobnik emaliowany weź pod uwagę anode aktywną(tytanowa)-odpadnie konieczność okresowej wymiany.Kwota którą podałes bardzo ogranicza mozliwości wyboru. Za kwote niewiele wiekszą (ok 6-7k) kupisz gotowy zestaw np . firmy Kospel.Jeżeli masz mozliwość zwiekszyć inwestycje (do ok 11 k )weź pod uwage zestaw firmy ACV.Płaszczowy zasobnik , nierdzewka, .... a cena konkurencyjna wobec zestawów innych producentów.Kupując gotowe zestawy masz pewność co do poprawnej współpracy wszystkich elementów, jedną gwarancje, i serwis w razie problemów.Przypominam że nie są to urzadzenia bezobsługowe , a części wymienne (czujniki , sterowniki..)pewnych firm sa bardziej dostępne (masz pewność że nie kupiłes urządzenia z producji małoseryjnej , i że np. nie bedziesz czekał 6 tygodni na sterownik który specjalnie dla ciebie trzeba wyprodukować,jak równiez pewność zakupu części i serwisu za kilka lat) .
    Pozdrawiam

0
  • #10 16 Maj 2010 14:36
    marcin833
    Poziom 19  

berga napisał:

Jednocześnie nie rozumiem co wynika ze stwierdzenia:
    Cytat:
    zastosowanie stali nierdzewnej do budowy zbiorników, zapewniło higieniczność przygotowywanej wody

-Co to jest higieniczność?

Witam.
    Odpowiem koledze pytaniem na pytanie - jak myślisz, dlaczego wszystkie sztućce, niektóre garnki, miski i itp robi się ze stali nierdzewnej? Nie wspominając o meblach w kuchniach w lokalach gastronomicznych wykonanych w całości ze stali nierdzewnej.
    Po prostu stal nierdzewna (jak sama nazwa wskazuje) nie rdzewieje w kontakcie z wodą (lub innymi mediami), nie przenosi smaku i zapachu. Dlatego woda używana do C.W.U przechowywana w zbiorniku ze stali nierdzewnej jest higieniczna - nie ma kontaktu z elementami pogarszającymi jakość wody.
    Pozdrawiam

0
  • #11 16 Maj 2010 16:01
    berga
    Poziom 18  

Ze wszystkim się zgadzam, ale

marcin833 napisał:

Dlatego woda używana do C.W.U przechowywana w zbiorniku ze stali nierdzewnej jest higieniczna - nie ma kontaktu z elementami pogarszającymi jakość wody.

-czy to oznacza, że woda przechowywana w zbiorniku (garnku) emaliowanym nie jest higieniczna?
    -czy anoda magnezowa lub tytanowa jest elementem pogarszającym jakość wody?
    Pozdrawiam.

0
  • #12 16 Maj 2010 18:21
    marcin833
    Poziom 19  

berga napisał:

-czy to oznacza, że woda przechowywana w zbiorniku (garnku) emaliowanym nie jest higieniczna?
    -czy anoda magnezowa lub tytanowa jest elementem pogarszającym jakość wody?

Nawiązując do 1 pytania to jeżeli zbiornik jest właściwie utrzymany i jego stan techniczny (a raczej stan jego emalii) jest dobry to woda nie powinna być gorszej jakości. Jeżeli zapomnisz wymienić anodę magnezową, to po jej całowitej rozpuszczeniu "korozja" zacznie Ci się "dobierać" do emalii i dalej do stalowego płaszcza. Dlatego tutaj lepszym (lecz niestety dużo droższym) jest zastosowanie anody tytanowej.

Odpowiadając na Twoje drugie pytanie to nie jestem w 100% pewien, ale wydaje mi się że nie pogarsza jakości wody. Na temat anod już się wypowiadano w tym temacie.

Zresztą można by dużo pisać i rozprawiać się nad wyższością zbiorników z nierdzewki nad zbiornikami z pokrytym wnętrzem emalią. Jak kogoś stać to niech sobie kupi nierdzewkę, a jak ma się ograniczony budżet to trzeba się kierować w drugą stronę. Na Alledrogo można dostać używane zbiorniki z nierdzewki w dobrym stanie i w dość przystępnych cenach.

Moderowany przez Mirek Z.:

Link usunąłem - p.2 i p.10.11 regulaminu.

0
  • #13 13 Mar 2011 16:15
    berga
    Poziom 18  

Trochę długo to trwało, ale musiałem zmienić założenia. Kupiłem podgrzewacz emaliowany, o pojemności nie 300, lecz 200 l, z jedną wężownicą, a nie biwalentny (o wiele tańszy). A dlaczego właśnie tak? Bo trafiły do mnie argumenty przedstawione na stronie:
    http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=publikacja2
    Mam zrealizowany I etap, na kolektory jeszcze muszę poczekać. Tematu nie zamykam, bo chcę napisać jak sprawdzą się moje założenia.
    Pozdrawiam.

0
  • #14 08 Wrz 2011 00:07
    deg
    Poziom 15  

Tylko przypadkiem nie zrób instalacji jak na schematach na podanej przez Ciebie stronie. Ze względu na temperaturę, naczynie wzbiorcze powinno być zainstalowane na powrocie, a nie na zasilaniu zasobnika.

0
  • #15 09 Wrz 2011 21:34
    berga
    Poziom 18  

Zrealizowałem II etap, zabudowałem 2 używane płaskie kolektory i od 1 lipca do wczoraj woda w zbiorniku nigdy nie spadła poniżej 40°C. Wczoraj niestety trzeba było dogrzać grzałką, a dziś już takiej potrzeby nie było. Codziennie prysznic biorą 4 osoby, plus tradycyjne mycie naczyń.
    Oczywiście naczynie zbiorcze zainstalowałem na powrocie.
    Temat się skończył więc go zamykam.

0