Cześć wszystkim.
Niedługo będę miał montowaną instalację do grzania C.W.U. Nie mam jeszcze dokładnych wyliczeń od montażysty, ale mówił mi, że cenowo
instalacja fotowoltaiczna wychodzi podobnie do instalacji solarnej z glikolem. Musze się zdecydować co chcę mieć montowane.
Do podgrzania mam 300 litrowy zbiornik (który pewnie będę musiał wymienić). W domu znajdują się 4 dorosłe osoby, a od przyszłego roku będzie to 5 osób.
To co przemawia do mnie w instalacji fotowoltaicznej to wg mnie bezpieczeństwo użytkowania - woda podgrzeje się do zadanej temperatury
i grzałka się wyłącza. Obawiam się tylko jakości sterowników MPPT - tani nie jest a chodzi mi o zmniejszenie kosztów grzania wody
.
Co do ilości paneli, to instalator wspominał o 6 do 8 paneli 380 W.
No i przyszłości, jeśli się to będzie kiedykolwiek opłacać można przerobić instalację na on-grid.
Gdybym z kolei miał montować instalację solarną, to montowałbym zapewne 2 lub 3 kolektory płaskie, do tego mieszalnik z zimną wodą, żeby nie przekroczyć temperatury 80 stopni w zbiorniku. Mam w domu plastikowe rurki i to jest dla nich maksymalna temperatura.
Przydałoby się też awaryjne zasilanie pompki w razie awarii sieci.
Poniżej zamieszczam rysunek ułożenia mojego dachu.
Czy możecie mi doradzić jaką decyzję podjąć?
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
Niedługo będę miał montowaną instalację do grzania C.W.U. Nie mam jeszcze dokładnych wyliczeń od montażysty, ale mówił mi, że cenowo
instalacja fotowoltaiczna wychodzi podobnie do instalacji solarnej z glikolem. Musze się zdecydować co chcę mieć montowane.
Do podgrzania mam 300 litrowy zbiornik (który pewnie będę musiał wymienić). W domu znajdują się 4 dorosłe osoby, a od przyszłego roku będzie to 5 osób.
To co przemawia do mnie w instalacji fotowoltaicznej to wg mnie bezpieczeństwo użytkowania - woda podgrzeje się do zadanej temperatury
i grzałka się wyłącza. Obawiam się tylko jakości sterowników MPPT - tani nie jest a chodzi mi o zmniejszenie kosztów grzania wody
Co do ilości paneli, to instalator wspominał o 6 do 8 paneli 380 W.
No i przyszłości, jeśli się to będzie kiedykolwiek opłacać można przerobić instalację na on-grid.
Gdybym z kolei miał montować instalację solarną, to montowałbym zapewne 2 lub 3 kolektory płaskie, do tego mieszalnik z zimną wodą, żeby nie przekroczyć temperatury 80 stopni w zbiorniku. Mam w domu plastikowe rurki i to jest dla nich maksymalna temperatura.
Przydałoby się też awaryjne zasilanie pompki w razie awarii sieci.
Poniżej zamieszczam rysunek ułożenia mojego dachu.
Czy możecie mi doradzić jaką decyzję podjąć?
Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.