Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fotowoltaika czy solary do grzania C.W.U

Dean_1405 27 Jun 2022 18:16 1326 28
    Dean_1405
    Level 5  
    Cześć wszystkim.

Niedługo będę miał montowaną instalację do grzania C.W.U. Nie mam jeszcze dokładnych wyliczeń od montażysty, ale mówił mi, że cenowo
    instalacja fotowoltaiczna wychodzi podobnie do instalacji solarnej z glikolem. Musze się zdecydować co chcę mieć montowane.

Do podgrzania mam 300 litrowy zbiornik (który pewnie będę musiał wymienić). W domu znajdują się 4 dorosłe osoby, a od przyszłego roku będzie to 5 osób.

To co przemawia do mnie w instalacji fotowoltaicznej to wg mnie bezpieczeństwo użytkowania - woda podgrzeje się do zadanej temperatury
    i grzałka się wyłącza. Obawiam się tylko jakości sterowników MPPT - tani nie jest a chodzi mi o zmniejszenie kosztów grzania wody :D.
    Co do ilości paneli, to instalator wspominał o 6 do 8 paneli 380 W.
    No i przyszłości, jeśli się to będzie kiedykolwiek opłacać można przerobić instalację na on-grid.

Gdybym z kolei miał montować instalację solarną, to montowałbym zapewne 2 lub 3 kolektory płaskie, do tego mieszalnik z zimną wodą, żeby nie przekroczyć temperatury 80 stopni w zbiorniku. Mam w domu plastikowe rurki i to jest dla nich maksymalna temperatura.
    Przydałoby się też awaryjne zasilanie pompki w razie awarii sieci.

Poniżej zamieszczam rysunek ułożenia mojego dachu.

Czy możecie mi doradzić jaką decyzję podjąć?

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Fotowoltaika czy solary do grzania C.W.U
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    Dean_1405 wrote:
    To co przemawia do mnie w instalacji fotowoltaicznej to wg mnie bezpieczeństwo użytkowania...
    Do mnie przemawia także większa prostota i wyższa potencjalna niezawodność. Po prostu w fotowoltaice nic nie pęknie, nie wyleje się, nie będzie ciekło, a więc ryzyko poważnych szkód jest niższe. Jedynym elementem, który może nawalić jest przetwornica solarna. Ale kupując urządzenia przyzwoitej jakości i z gwarancją, to ryzyko da się zminimalizować. Z paneli solarnych ostatecznie zrezygnowałem, obawiając się właśnie skutków awarii układu napełnionego cieczą i ryzyka przegrzewania instalacji w okresie letnich upałów. No chyba, ze masz basen i masz gdzie oddać nadmiar ciepła.
    ignac80
    Level 19  
    Panele fotowoltaiczne nawet w zimie w pogodny dzień będą grzać wodę, w pochmurny też coś wspomogą. Solary w tym okresie nie dadzą nic.
    Mobali
    Level 39  
    W zimie i tak zwykle pracuje instalacja CO, więc podgrzewanie CWU w tym okresie nie jest aż tak istotnym problemem. Oczywiście masz rację, że instalacja PV znacznie skuteczniej wspomaga układ także w zimnych i ciemnych miesiącach roku, gdy kolektory płaskie są wtedy praktycznie bezużyteczne. Nieco lepiej wypadają zimą kolektory próżniowe (zimą są mniej więcej o jedną czwartą sprawniejsze od płaskich), ale i tak nie dorównają uzyskom energii z instalacji PV.
    adse
    Level 21  
    Rozważ normalną instalację on-grid, inwerter około 2-3kW nie jest dużo droższy od sterowników czy przetwornic do grzałek. A w zamian jest prąd na wszystko, nie tylko do grzania wody. Przecież instalatorowi i tak musisz zapłacić. Co innego gdybyś robił własnymi rękami, wtedy prostsze rozwiązania mają ekonomiczny sens - jeśli sam ogarniesz zakupy, montaż i podłączenie.
    michalPV
    Level 14  
    Ja tutaj na forum przeczytałem o mega prostym (a co za tym idzie tanim) sposobie na grzanie cwu za pomocą PV.
    W skrócie to wygląda tak:
    Panele PV -> komparator z przekaznikiem -> grzałka na prąd stały z termostatem.

Gdybym swojej instalacji off-grid nie miał praktycznie już całej skompletowanej gdy sie o tym dowiedziałem to bym tak zrobił z tym komparatorem.
    Dean_1405
    Level 5  
    adse wrote:
    Rozważ normalną instalację on-grid.

Z instalacją on-grid jest u mnie ten problem, że mieszkam zaraz koło transformatora, i mam napięcie w gniazdku w okolicy 245 V.
    Tzn, podejrzewam, że może wynosić nawet więcej odkąd sąsiad założył fotowoltaikę. Niestety wysiadła mi bateria w mierniku i nie mam jak teraz sprawdzić. Mogło by być tak, że instalacja często po prostu by się wyłączała.
    Natomiast jeśli w przyszłości zmodernizują u mnie linie, a ma się to stać w ciągu 2-3 lat to mogę wtedy przerobić instalację na on-grid w razie potrzeby. Może też coś się zmieni do tego czasu w taryfach :)

Podsumowując, najprawdopodobniej zdecyduję się właśnie na instalację fotowoltaiczną zamiast solarnej.
    Janusz_kk
    Level 35  
    Dean_1405 wrote:
    Z instalacją on-grid jest u mnie ten problem, że mieszkam zaraz koło transformatora, i mam napięcie w gniazdku w okolicy 245 V.

To właśnie dobrze mieszkasz, gorzej by było na końcu linii, ja mam 249 i Pv 9kW mi chodzi mimo że do trafo mam 300m. Rób on-grid, poza tym termostat na napięciu stałym zaraz ci szlag trafi, styki na DC muszą być specjalne a na pewno takich nie robią, a nadmiar energii w lecie będziesz tracił, Dlatego najlepiej jest zrobić on-grid AC, dac parę paneli więcej i mieć spokój i będziesz mógł nadmiar wykorzystać. W falowniku mozna zaprogramować przekaźnik który będzie ci włączał grzałki jak tylko PV pracuje i od jakiej mocy, dzięki temu bedziesz grzał wodę 'własnym' prądem.
    Maverick73
    Level 28  
    Bo każdy na DC pcha się na wysoko napięciowe rozwiązania a po co ... rozwiązanie jest banalnie proste. Panele równolegle, grzałka nisko napięciowa, termostat może być obojętnie jaki aby miał swój przekaźnik do sterowania. Przekaźnik ten steruję zewnętrznym przekaźnikiem samochodowym DC nawet są 200A co odcina grzałkę od paneli.
    Sprawdzone przez rok nic się nie grzeje nic się nie upala, przepala nie ma łuków elektrycznych i kto tam jeszcze co wymyśli.
    Jak coś robi szkody to tylko wysokie napięcie :)
    Dean_1405
    Level 5  
    Przepraszam, że długo nie odpisywałem ale rozważałem różne opcje przez Was przedstawione.
    Biorąc pod uwagę przyszłe podwyżki cen energii itp. zdecydowałem się zamontować instalację fotowoltaiczną on-grid + pompę ciepła do podgrzewania C.W.U.

Nie mam jeszcze pełnej oferty od instalatora (pewnie jutro mi ją podeśle), natomiast mogę wam powiedzieć jaki falownik i jaką pompę ciepła mi zaproponował:
    - pompa ciepła Hewalex - podejrzewam, że ten model - https://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-pcwu-dla-cwu/pompa-ciepla-pcwu-30kw.html - ktoś może miał stryczność i może się wypowiedzieć?
    Montażysta nie nalega na montaż tej pompy, po prostu od lat montuje Hewalexy i nie ma z nimi problemu.
    - falownik Afore, moc zapewne do 6 kW, gdybym chciał w przyszłości rozbudować instalacje (teraz założę 3-4 kW) - zaproponował go, bo jest budżetowy i podobno dobry. Nie wiem czy problem dotyczy wszystkich modeli Afore ale gdzieś przeczytałem, że mają one problemy z przegrzewaniem. Osobiście wolałbym chyba zamontować droższy falownik Huaweia. Co o tym sądzicie?
    Janusz_kk
    Level 35  
    Dean_1405 wrote:
    Osobiście wolałbym chyba zamontować droższy falownik Huaweia. Co o tym sądzicie?

A czemu nie tańszy Sofar-a?
    Dean_1405
    Level 5  
    Janusz_kk wrote:
    Dean_1405 wrote:
    Osobiście wolałbym chyba zamontować droższy falownik Huaweia. Co o tym sądzicie?

A czemu nie tańszy Sofar-a?

Nie mówię, że nie. Nie chcę przepłacić ale też nie chcę kupić bubla. A że się w temacie inwerterów nie orientuję to proszę Was o pomoc w wyborze :)
    poldeczek1
    Level 11  
    Mam jedno i drugie i powiem zdecydowanie solary

Mam 3 kolektory płaskie już 8 lat i mało kiedy się zdarzy ze dogrzewam wodę prądem
    Nawet jeśli muszę dogrzać nie startuje o ok 8 stopni tylko od 20 w zwyż

Zagrzanie zbiornika prądem 300l do 60 stopni to ponad 18kw i 9 godzin pracy grzałki 2kw
    Kolektory solarne robią to słoneczny dzień 2 x szybciej
    Sprawność kolektorów słonecznych jest kilkukrotnie wyższa niżeli paneli pv

Dodano po 3 [minuty]:

ignac80 wrote:
    Panele fotowoltaiczne nawet w zimie w pogodny dzień będą grzać wodę, w pochmurny też coś wspomogą. Solary w tym okresie nie dadzą nic.

Dlaczego opowiadasz bzdury?
    Kolektory mam 8 lat i w pogodny dzien w grudniu grzeją wodę
    Wszystko zależy pod jakim kontem są założone
    Ja mam ok 57 stopni kierunek południe
    jurek.parus
    Level 18  
    poldeczek1 wrote:
    Mam jedno i drugie i powiem zdecydowanie solary

Nie przetłumaczysz! Szkoda czasu.
    https://youtu.be/XR4IVEEL214?t=23
    Nawet ci co pytają wchodzą tu tylko się upewnić że PV do grzania wody to dobre rozwiązanie.
    Ja tam wolę z darmowego prądu naładować samochód bo wychodzi 3,53zł za kWh (ekwiwalent benzyny) niż wyrzucać ją za 0,4zł (tyle kosztuje kWh z gazu) - mam solar glikolowy płaski (najtańszy) i świetnie działa!
    hulio
    Level 14  
    Witam,

@Dean_1405 masz już wykonaną instalacje? Ja osobiście mam Galmet Basic 270 i nie polecam tego, u mnie się nie sprawdza. Oczywiście wszystko zależy preferencji użytkowników, u mnie jest 5 osób do obsłużenia. Jeden z nich uwielbia wannę i gorącą wodę tłumaczenie, że nie ekonomiczne niezdrowe itp. już mam są sobą, nie zmienię nawyków użytkownika. Czyli ekstremalne warunki mycie włosów u wszystkich + kąpiel w wannie i wychodzi, że po prostu brakuje ciepłej wody, bo sama ta pompa najlepiej jak nie podgrzeje wody bardziej niż do 50, 55 stopni to max. przynajmniej tak mówił technik, bo potem sprężarka szybciej się zużywa. Czyli kąpanie się jeden po drugim słabe, bo ostatnie osoby będą już miały letnią wodę. Ja u mnie mam tak, że grzeje na max. ile daje możliwości panel pompy (65 stopni) w drugiej taryfie. To pozwala na lepszy komfort podczas kąpieli. Zużycie jakieś 14 kWh na dzień. I wtedy ta pompa ciepła mija się z celem.

Szukam teraz dobrego rozwiązania, by to zbić zużycie i chciałbym się tutaj was poradzić.

1. Rozbudować istniejącą instalacje on grid o 4 kW. Będzie w sumie 14 kW, nie wiem czy będzie wtedy nowa umowa i czy już wejdę na nowe zasady, czy będę mógł się rozliczyć po staremu, czyli w stosunku 70-30%
    2. Instalacja off grid 4 kW tylko do grzania wody. Tutaj tylko dobry sprzęt trzeba wybrać
    3. Kolektory słoneczne tylko nie wiem, co z nadmiarem ciepła zrobić. W takie dni jak są teraz nie będę miał dużego odbiornika dla ilości ciepła jakie te kolektory wyprodukują, co za tym idzie przegrzanie systemu grozi.

Pozdrawiam
    jurek.parus
    Level 18  
    hulio wrote:
    Kolektory słoneczne tylko nie wiem, co z nadmiarem ciepła zrobić.

Nic nie trzeba robić (dla kolektorów płaskich), a raczej dobrze ustawić sterownik. Ja mam tak że solar grzeje wodę do 75st*, potem wyłącza pompę, solar grzeje się dalej do temperatury przegrzania którą mam ustawioną na 100st (nie chcę przegrzewać glikolu), wtedy włącza pompę i rozładowuje solar, temperatura skacze max do 110st (czyli tyle ile jest w środku solara) i potem się zatrzymuje.
    I najważniejsze - sprawność solara bardzo mocno spada wraz ze wzrostem temperatury, przy 75stopniach już jest trudno i taką temperaturę osiąga wyłącznie w słoneczne dni a i tedy kiedy jest kilka z rzędu i ciepło się kumuluje z dnia na dzień. Zwykle w godzinach juz 15tej lub później, a wtedy już nie ma tak dużo słońca.
    W każdym razie przy kilkunastu takich cyklach rozławowania "przegrzanego" (>100st) solara temperatura na zbiorniku NIE WZROSŁA więcej niż 2-3st, a ma zapas z 75 do 90st (bo to jest maksymalna temperatura po przekroczeniu której pompa glikolowa się nie włączy)
    Więc nie trzeba robić NIC
    Jeśli wszyscy wyjeżdżają to przestawiasz na "tryb wakacyjny" który działa podobnie ja ten przy przegrzaniu. czeka z wyłączoną pompą aż solar się nagrzeje do 100st, co wcale nie jest proste bo przy tej temperaturze traci masę ciepła przez konwekcję do otoczenia, wtedy schładza solar i znowu wyłącza pompę. W nocy może włączać pompę aby oddać zgromadzone ciepło na dach.
    Jak zostaje mniej osób - wystarczy obniżyć temperaturą zadaną na zbironiku z 75st do 50st, wtedy cykle schładzania nastąpią wcześniej ale masz większy zapas temperatury (30st). Możesz włączyć opcję "wychładzanie do zadanej" i wtedy jak na koniec dnia będzie miał w zbiorniku 70st to będzie się schładzał do zadanych 50st.

Mnie brakuje zaprogramowanej daty powrotu aby się zadanym dniu przełączył z trybu wakacyjnego na zwykły i jak w nocy wracamy z wakacji to jest tylko letnia woda!

Przy solarach próżniowych oddawanie ciepła nie działa i musisz coś wykombinować, instalatorzy proponują podłączyć się do ogrzewania - no ale to głupie jest.

UWAGA * koniecnie musisz mieć mieszacz na wyjściu gorącej wody, taką wodą 75st się ludzie poparzą!
    Dean_1405
    Level 5  
    @hulio nie, jeszcze nie mam założonej.

Na razie odpuszczam zakładanie pompy ciepła, pasuje mi w tym roku jeszcze wymienić okna w domu, a budżet mam ograniczony.
    Teraz się zastanawiam nad 3 opcjami - fotowoltaika on grid + zwykła grzałka, kolektory słoneczne na dachu, kolektory słoneczne na ziemi.
    Wady 2 pierwszych rozwiązań to dziurawienie dachu, a już mi kiedyś przeciekał. Wada drugiego to z kolei dziurawienie elewacji i psuje wygląd działki ale można optymalny kąt ustawić :D
    Mam jeszcze chwile na zastanowienie i decyzję zanim montażysta się u mnie zjawi.
    Mobali
    Level 39  
    Dean_1405 wrote:
    ...kolektory słoneczne na ziemi.
    W tym wypadku ingerencja w budynek jest najmniejsza, a otwór w elewacji można zrobić w takim miejscu, żeby nie szpecił. Także uszczelnienie będzie bardziej pewne niż w przypadku otworów wykonanych w dachu. Jak dla mnie, za tym rozwiązaniem jedna najbardziej przemawia możliwość ustawienia optymalnego kąta. A przy niektórych modelach stojaków - także możliwość obrotu i łatwej zmiany kąta zestawu PV do pozycji jesień/zima.
    okeanos1990
    Level 10  
    Ja postawiłem na PV do grzania wody i od założenia(czyli od maja) nie paliłem w piecu, oczywiście zakładałem sam, zajęło to 5 godzin a robiłem to pierwszy raz. Zbiornik 300l, 4 osoby, 2.4kWp, wody pod dostatkiem. Jestem bardzo zadowolony, a w następnym roku będzie przeróbka na on-grid i pompa ciepła do CWU ze starego klimatyzatora, bo panele produkują więcej niż potrzeba:) Podsumowując instalacja PV do grzania CWU jest fajna, bo zawsze można podłączyć się do sieci, nie pobiera energii(w przeciwieństwie do pompy obiegowej z kolektorów), nie ma ubytków glikolu, a jedyne co trzeba zrobić to przeprowadzić przewody do grzałki.
    anaba255
    Level 26  
    Pi111 wrote:
    zepsuty sterownik grzałek.

Taka sytuacja, woda w buforze zagotowana.

https://www.youtube.com/results?search_query=dobry+projekt

Z filmu tego nie wynika, temperatura na sterowniku 92°C, pewnie czujnik w złym miejscu, lub za nisko. Nic nie wiadomo, do jakiej temperatury miał grzać, może do oporu?
    W instalacji wodnej bojlera brak zaworu bezpieczeństwa, a to podstawa.
    Na uszkodzenie sterownika jest rozwiązanie, sterownik z AC na wyjściu i podpięcie grzałki przez standardowy termostat.
    fazik
    Level 16  
    Mam solary, którymi ogrzewam C.W.U. ora PV on-grid. Solary mam 6 lat i jeś
    W zimie w słoneczny dzień pracuje jedno i drugie. Lato - wiadomo.
    Jak mam obawy o przegrzanie glikolu, otwieram zawór do C.O. i puszczam na grzejnik w garażu - tam mi ciepło w lecie nie przeszkadza. Sterownik załącza pompę obiegową po przekroczeniu 95 st C na górze zasobnika. Poza tym jest tryb URLOP, który powinien poradzić sobie z nadmiarem ciepła bez C.O.
    Podgrzewałem dwa lata temu jesienią zasobnik C.W.U. z nadwyżki prądu i już więcej tego nie zrobię, no chyba, że zabraknie gazu... Grzanie wody grzałką jest średnio opłacalne. Nadwyżki prądu lepiej wykorzystać na coś innego, np. ogrzewanie budynku klimatyzacją jesienią i wiosną lub na pompę ciepła.
    poldeczek1
    Level 11  
    Nie wytłumaczysz ze najlepiej mieć jedno i drugie
    Solary zajmują 4 krotnie mniej miejsca
    Maja wydajność nie 20% a ponad 80%
    A z Fotowoltaiki też zagrzeje tylko po co większość urobku ładować w wodę jeśli można sobie np ładować auto czy na inne potrzeby zostawić
    A jeśli się ma stare zasady to odkładac kWh na ogrzewanie zimą
    poldeczek1
    Level 11  
    Mobali wrote:
    poldeczek1 wrote:
    Nie wytłumaczysz ze najlepiej mieć jedno i drugie
    Pewnie, że lepiej. Tyle tyko, że trzeba najpierw wydać na jedno i na drugie. ;-)

No raczej nie ma nic za darmo
    Ale qsolary do ogrzania 300l wody za komplet to ok 6500zl 3 panele zespół pompowy glikol itp dochodzi koszt rury elastycznej w otulinie kauczukowej
    fazik
    Level 16  
    No nie wiem czy Ci wystarczy 6500 zl.
    Moim zdaniem dwa panele, stelaż pod panele, zespol pompowy, sterownik, zasobnik, glikol, rurki w otulinie, zawór mieszający, rurki, kształtki to okolo 10.000 zl. Do tego robocizna.