Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytania dot. zestawu antenowego w domku jednorodzinnym

Adarkar 13 May 2010 09:39 4669 3
 • #1
  Adarkar
  Level 15  
  Instalacja antenowa typu gwiazda. Odległości przewodów 20 m × 3, 15 m × 8m, przy czym przewody kładzione podwójnie (z zapasem ewentualnie do RECORDERA lub modulatora). Wszystkie przewody antenowe rozchodzą się z jednego miejsca na strychu. W pomieszczeniach system zakończony został gniazdami abonenckimi końcowymi RTV-SAT. System ma być zdolny do dystrybucji TV analogowej i cyfrowej naziemnej, TV satelitarnej (kodowanej typu Cyfrowy Polsat, Cyfra +, N) oraz radio. Antena satelitarna na dachu z zezem na HotBird i Astre (w przyszłości może inne) czyli dwa konwertery.
  Do zsumowania i redystrybucji sygnałów chciałbym użyć sumatora TV naziemnej i multiswitcha 9/8. Do wyboru jest wiele multiswitchy na rynku różniących się jakością i ceną. Na Dipolu znalazłem multiswitch MP-0908 Signal 9-wejściowy 8-wyjściowy z aktywną naziemną (cena 299 zł) oraz multiswitch MSR-908 TERRA 9-wejściowy, 8-wyjściowy z aktywną naziemną (cena 683 zł).
  Moje pytania:
  Jaka wielkość czaszy anteny SAT (okolice Łodzi) (malowana czy aluminium)?
  Jakiej f-my konwertery?
  Który multiswitch wybrać, aby móc w przyszłości rozbudować system o kolejne gniazda ewentualnie będzie bardziej niezawodny?
  Czy jest sens pakować się w dużo droższy TERRA dla domku jednorodzinnego?
 • #2
  wachcio
  Level 24  
  Ja mam u siebie instalację Sat opartą na antenie Triax TD88, uchwyt duoblock (chyba go zmienię na flkexiblock ze względu na większe możliwości regulacji), LNB Quattro TQT 002, multiswitch TMS 9x8p TRIAX kupione w tels.pl
  W części RTV: antena radiowa Dipol 1RUZ PM B, antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit, Zwrotnica antenowa ZA 4M 1-5/6-12/21-69/75, Wzmacniacz CA-215 szerokopasmowy Alcad kupowane w Dipolu
  Kable Trisex 113 czarny do konwerterów i anten, biały w środku. Pod tynkiem jakieś kable no name gdyż za późno się dokształciłem i elektrycy położyli swoje.
  Nie mam anteny VHF gdyż odbieram z Trzeciewca z odległości 95 km. Ze strony Sat bez jakichkolwiek problemów. Z TV trochę kombinowania i jeszcze nie idealny wynik gdyż mam różną dłogość kabli w pokojach i jak bardzo wzmocnię sygnał to w niektórych TV go przesteruję. Wymagało by to zabawy z tłumnikami.
  Na pewno nie najtaniej ale bez problemów i na lata.
 • #3
  Adarkar
  Level 15  
  Prosze o opinie co sadzicie o tych multiswitchach (wszystkie sa dostepne na wiadomym portalu w roznych cenach):

  - Multiswitch BLUE LINE 9/8 SH98A
  - Multiswitch PMSE 9/12 HQ
  - MULTISWITCH 9/12 HQ NT DIAMOND
  - Multiswitch 9/12 SIGNAL
  - Multiswitch WAVEFRONTIER MS 9/10
  - Multiswitch 9/8 VIPER EMP Centauri S. 155 CP+
  - MULTISWITCH GOLDEN INTERSTAR GI-98 9/8
  - Multiswitch OPTICUM OMS 9/8 P

  Chcialbym miec sprawna i bezproblemowa instalacje ale nie chce przeplacac (co nie znaczy ze wybiore najwiekszy badziew byle tani) i prosze was o opinie.


  W tym dziale piszemy o "sprawach" antenowych a nie jakości czy cenie urządzeń.
  Regulamin pkt. 8.3 .
  Przenoszę do innego działu. [SP5ANJ]
 • #4
  Marcin91
  Level 23  
  Witam, z multiswitchy to jedynie Opticum, warte jest zastanowienia, pozostałe sprzęty są to wynalazki ostatnich miesięcy/lat ... i nie koniecznie są to udane produkty.
  Jeżeli instalację robisz dla siebie i chcesz z niej być zadowolony to nie warto robić "oszczędności" na najważniejszych elementach, bo robisz ją na następnych kilka/kilkanaście lat ...
  Moje typy :
  Antena: http://tels.pl/czaszatriaxtd78-p-7.html na tej nawet na multi 9/8 jakość jest zadowalająca, oczywiście można założyć to http://tels.pl/czaszatriaxtd88-p-8.html i cieszyć się sygnałem nawet przy intensywnych opadach deszczu i śniegu.
  Konwertery : jak już Triax to zostańmy przy jednej firmie : http://tels.pl/konwerterlnbquattrotqt002-p-26.html
  Multiswitch: http://tels.pl/multiswitchtms9x8ptelmor-p-140.html , http://tels.pl/multiswitchtms9x8ptriax-p-42.html lub, http://tels.pl/multiswitchoms9x8opticum-p-333.html .
  Kabel : http://tels.pl/kabelkoncentrycznyrg6ucutrishield1m-p-381.html lub http://tels.pl/kabelrg63krotnieekranowany1m-p-51.html
  Odnośnie TV naziemnej, nie proponuje nic, bo nie znam lokalizacji gdzie będzie instalacja.

  A i taka sugestia, zawsze w sklepach możesz zapytać o rabaty , jak kupujesz cały zestaw, jest duża szansa że kupisz jeszcze taniej, wystarczy że wyślesz zapytanie zanim złożysz np. zamówienie w sklepie, z pytaniem o ewentualne rabaty przy takim zamówieniu.
  Pozdrawiam i powodzenie przy tworzeniu instalacji.