Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt bojlera na C.O i kolektor słoneczny. Opinia.

pokemonjynx 21 May 2010 20:57 12851 5
 • #1
  pokemonjynx
  Level 10  
  chce zbudować bojler z stali nierdzewnej (2 beczki po piwie ok.100l) chce w nim zrobić 2 wężownice jedną zbudowana z rury nierdzewnej 50mm średnicy która będzie podłączona do kotła c.o a druga z rurki miedzianej 15mm do kolektora słonecznego.I teraz pytanie czy jeden kolektor wystarczy??i jak to będzie grzać ta wodę???pozdro.(niebieskie podłączenie do kotła c.o,czerwone do kolektora słonecznego tylko to będzie spirala a nie umie jej narysować)

  Projekt bojlera na C.O i kolektor słoneczny. Opinia.
 • #2
  lukas1121
  Level 18  
  odradzam beczki po piwie... mają za cienkie ścianki. Zresztą kupne boilery w większości też dziury w tym czymś zaczną ci się robić po 2latach max. Ja mam zrobiony z 5mm rury o promieniu 30cm z obu stron zakończona deklami od zbiorników ciśnieniowych z wagonów kolejowych. Wężownica to... no właśnie jak to narysować...
  Projekt bojlera na C.O i kolektor słoneczny. Opinia.
  oto moja konstrukca. tyle że ja nie mam grzania z kolektora. ale taka wężownica jak moja nagrzewa wodę o wiele lepiej niż fabryczne zbiorniki.
 • #3
  pokemonjynx
  Level 10  
  kolega robi takie bojlery od roku i reklamacji nie miał.i u niego taki bojler kosztuje 800zł.Wężownica u ciebie oki tylko gdzieś czytałem że grzeje ona tylko na dole bojlera i dlatego u mnie bedzie podwójna a na gorze tylko jest pobierane 5% energii wiec bardziej by sie opłacało założyć wężownice na dole i na srodku bojlera i myśle że im więcej rur na dole tym lepiej może 3 zrobie. co do solara to mi się spodobało to i chce wykorzystać energie z słońca.
 • #5
  jjaruss
  Level 2  
  Beczka po piwie może być tylko zrób bolier pionowy kwasówka wytrzyma do centralnego
  też może być wężownica z miedzi ja tak mam
 • #6
  jjaruss
  Level 2  
  Nie napisałem że beczka została przecięta na szwie z blachy kwasówki 1,5 mm zwinięta rura na walcach i wspawana w beczkę do środka dwie wężownice z rurki miedzianej 15 miękkiej
  po około 10metrów zwinięte na butli tlenowej zamontowane w dole boliera całość pionowo
  ustawiona w kotłowni zabudowana wełną prasowaną 5 styropianem 2 i płytą gipsową
  Dodatkowo potrójna grzałka elektryczna sterowanie zegar 7 dobowy zwykły regulator od starego boliera i stycznik. Mam dobrze bo żona ma brata ciotecznego co robi w kwasówce.
  Pozdrawiam