Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projektowanie pompy wody brudnej

Miracle Woman SM 05 Cze 2010 21:46 11285 16
  • #2 07 Cze 2010 13:57
    Ronin64
    Poziom 35  

Poszukaj na jakiejś politechnice wydziału/instytutu zajmującego się maszynami przepływowymi. Może trafisz na życzliwego doktora który pomoże Ci lub naprowadzi.

0
  • #3 01 Maj 2011 20:15
    porasoft1
    Poziom 9  

temat troche juz istnieje ale odgrzeje kotleta bo wlasnie zabieram sie za takie male ustrojstwo.
    plan jest mniej wiecej taki. Silnik z kosiarki, do niego na wałku zamontować rolke na dwa paski klinowe (oczywiście pospawać jakąś podstawe) i kupić pompe SU-80. i tu teraz mam dwa pytania do znawców. Z tego co sie orientuje to pompa powinnamieć około 300 tysiecy obrotów iec jakoś sie to ustawi metodą domową (mniej wiecej). ale problem jest taki ze kosiarka ma wałek pionowo a pompa ta poziomo, i czy po obróceniu pompy nie bedzie jakiś problemów. Przy samej pracy napewno nie, ale przy zalaniu i pierwszym ssaniu czy bedzie działało. bo z tego co czytałem to pierwsza woda zalana uzywana jest przez pompe pare razy do zassysania, jakoś tak. aaa i jeszcze jedno, czy zna ktoś, spodkał jakąś bardziej wydajną pompe na paski niż 40 m3.
    pozdrawiam

0
  • #4 01 Maj 2011 22:43
    Narek 1
    Poziom 17  

Napisz w jakim czasie te 40 m³ ma przepompować. Przeważnie podaje się wydajność na minutę ale to bardzo dużo no i jakie ciśnienie ma dać ta pompa. Obroty 300 tys na minutę? Co to za pompa SU 80? Myślę, że niewielu znawców typu pomp jest na forum i Ty też chyba byś nie wiedział gdybyś nie przeczytał tabliczki znamionowej.
    Sa jeszcze inne błędy tak, że jeśli chcesz abyś został potraktowany poważniej to lepiej zawsze przeczytać to co się napisało bo na byle jaki tekst to ciężko dostać rzeczową odpowiedź.
    Jak moderator to zobaczy to pogoni.

0
  • #5 02 Maj 2011 00:08
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 02 Maj 2011 09:41
    porasoft1
    Poziom 9  

ups maiło być 3 tyś

0
  • #7 02 Maj 2011 10:29
    globus
    Poziom 24  

POmpy na pasku odradzam, to nic dobrego. Wszystkie jakie spotykam na codzień to wirniki osadzone na wałach silnika, przekłądnie tylko przy pompach wolnoobrotowych do sbstancji gęstych bądź delikatnych. Wodę, ścieki, chemią, srodki myjące smiało przepompowuje się pompami wirowymi. Pompa do brudnej wody, zapowiada się na nic szczególnego, chyba ze masz jakieś ogromne ilości wody do papowania. Napisz coświęcej, wspominasz o ciśnieniu taką wodę trzeba tylko wypompować, po co Ci jakieś szczególne ciśnienie ?

0
  • #8 02 Maj 2011 16:26
    porasoft1
    Poziom 9  

ciśnienie nie jest potrzbne, bardziej wydajność. głownie chodzi o przepompowywanie wody z piwnicy i z dziłki. czyli podnoszenie to jakies 2-3 metry max. mieszkam w takim miejscu ze predzej czy później woda sie pojawi, i przydała by sie pompa, na paliwo a nie prąd czyli motopompa. Silniki z kosiarek ma dwa, jeden 4,5 konia a jeden 5,5 konia, czyli jakieś 3.3 i 4 kilowata tylko gdzie i jaka pompę dorwać? na allegro znalazłem su-50 i su-80 (25 i 40 m3) a przydało by sie z 60m3. no i jak sie pompa zachowa jak ją obroce, czy bedzie zasysać na pocżtku prawidłowo?

0
  • #9 02 Maj 2011 21:00
    płetwa
    Poziom 29  

Przede wszystkim silnik od kosiarki odpada, nie ruszy bez noża. Chyba że go czymś zastąpisz, jeśli tak to napisz czym.

0
  • #10 02 Maj 2011 22:07
    Narek 1
    Poziom 17  

Taka pompa będzie tak samo zasysała w każdej pozycji a najlepiej przedłużyć jej wał, ustawić pionowo, wał połączyć z wałem silnika i całą pompę umieścić w studzience poniżej poziomu lustra wody. Nie będzie trzeba zalewać.
    A dlaczego musi być pompa spalinowa? Chyba w domu masz prąd. Zależy jaki wielki możesz mieć napływ wody do domu. pompę elektryczną łatwo zautomatyzować, włączanie. Pompa do wody brudnej kosztuje 70 zł a gdybyś dokupił agregat w podobnej cenie jak pompa to jeszcze przydał by się do innych rzeczy gdy są wyłączenia.

0
  • #11 02 Maj 2011 22:08
    Jerzy Trojniarz
    Poziom 16  

Jeśli posiadasz spawarkę i dostęp do tokarki,to możesz spróbować wykonać samemu pompę jak na załączonym zdjęciu.Silnik elektryczny zastąpić silnikiem spalinowym z kosiarki po odpowiednim przystosowaniu go do pracy bez noży.Noże działają jak koło zamachowe,czyli wg. mnie zamiast noży wytoczyć i zamocować na
    osi silnika nie duże koło zamachowe(np.średnica 200-250mm ,grubość 15mm)

2
  • #12 03 Maj 2011 11:07
    globus
    Poziom 24  

Coż, motopompa w miejscu gdzie się mieszka? Skoro to dom to jak wspominał kolega, kup jakąś tanią i dobrą pompę do wody brudnej, nawet dwie, jedną na stałe do domu w przygotowanej do tego studzience, drugą na działkę, do tego odrobina prostej automatyki z sondami dwuprętowymi lub pływakami. Niech działa to automatycznie i bez hałasu. Koszta i czas jaki poświęcisz na eksperymenty z hałaśliwą motopompą, lepiej ten czas przeznaczyć na coś przyjemniejszego. Co do spalinówek to mają wysokie obroty, takie kosiarki to kilka tysięcy obrotów na minutę, wirniki ze standardowych pomp które kupisz będą na niższe obroty, koło zamachowe to nie problem, zawsze na wale można umieścić jakieś koło masowe. Kołem masowym może być też masywny talerz wirnika, łopatki możesz sobie na nim odrobine wyprofilować i naspawać, troche to wyważyć i zobaczyć jak będzie działało. Samozasysanie realizuje się poprzez dodanie na początku wirnika małego wystającego wiatraczka zaciągającego powietrze, trudne to jest do realizacji metodami garażowymi, alternatywą do tego wtedy jest zbudowanie pompy, któej komora jest zawsze zalana i króciec napływowe będzie na tej samej wysokości co wypływ. Tylko, że to wszystko to znaczny nakład pracy a efekt taki sam.
    Moim zdaniem do domu w którym woda gruntowa nachodzi powoli (przykład chaty mojego dziadka) lepszym rozwiązaniem było pałą pompa załączana częściej. Duża wydajność jest po to by dużą objętość wypompować w krótkim czasie, a do tego nie powinieneś dopuszczać ! zwłaszcza w domu! Tutaj woda będzie się sączyć powoli i odprowadzaj ją w jedno zagłębienie ( studzienkę) w piwnicy po czym odpompuj te 20-50l nie wymaga ogromnych wydajności. A motopompa do tego to przerost do tego utrapienie, kto jątam będzie uruchamiał tak często, a robić w piwnicy basen olimpijski i go opróżniać co pół roku ?
    Konstrukcje do tego celu widywałem w podziemnych budowlach telekomunikacyjnych. Pompa wyglądająca na zwykły hydrofor, pływaki i wypompowuje wodę gdy nazbiera się odpowiedni poziom w studzience piwnicznej.
    Co do działki to trudno mi coś doradzić, co to za zbiornik i charakter pracy takiej pompy? podlewanie? osuszanie bagna? nie sprecyzowałeś tego.

0
  • #13 03 Maj 2011 11:18
    zimny8
    Poziom 33  

Posłuchaj kolegi Jerzego Trojniarza u nas każdy furman taką zrobił sam,głównie elektryczne,proste to nieszczelne zwykła pompa odśrodkowa a zaiwania,zależy od mocy silnika.

0
  • #14 03 Maj 2011 15:10
    porasoft1
    Poziom 9  

wiem że łatwiej kupić nowe, ale mi bardziej chodzi o zrobienie czegoś samemu.... spawarki to z dwie mam gorzej z tokarką... na zdieciu wygląda całkiem tylko jakieś zdjącie samego wirnika i komory jak by sie dało......

0
  • #15 03 Maj 2011 19:36
    zimny8
    Poziom 33  

Obejdzie się bez tokarki wałek napędowy zrób z rury4/3,pospawaj resztę.Nie widziałeś nigdy odśrodkowej pompy.Zalecam tak jak koledzy silnik elektryczny tak łatwiej obroty i cała reszta myślę że wystarczy 1.5kw.chyba że trzeba z głębokości ale o tym nie wiemy.

0
  • #16 04 Maj 2011 08:19
    globus
    Poziom 24  

Swoje to zawsze swoje ;)
    Kilka pozycji z przykładami:
    http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/rg4qu2bu8inmf92ld0ssprfnh5/PL61501Y1.pdf
    Ty masz rysunek prostego wirnika jakie bywają robione metodami garażowymi.

Ty masz też przykład rozwiązania samozasysającego (strona 4)
    http://www.tuchenhagen.com/fileadmin/GEA_Tuch...Brochures/Pumpen/626pl_Variflow_TP_0610_1.pdf

Trochę innych przykładów:
    http://www.spomasz.biz.pl/?id=pompy&p=GA13
    http://www.spomasz.biz.pl/?id=pompy
    http://www.spomasz.biz.pl/katalogi/katalog_pomp_spomasz_listopad_2008.pdf

http://www.fristam.com.pl/Char/odsr/FM.html
    http://www.fristam.de/cms/upload/download/details_fz_pl.pdf

ładne rysunki wirników:
    http://www.fristam.de/cms/upload/download/folder_pol.pdf

Mam nadzieje, że to Ci już wystarczy. Można tu sporo podejrzeć o szczegóły możesz pytać producentów, mają katalogi detali min wirników, obudów pomp itd...

0
  • #17 04 Maj 2011 10:58
    Jerzy Trojniarz
    Poziom 16  

Poniżej przedstawiam odręczny rysunek prostej pompy do szamba.Jednak tokarka jest potrzebna do wytoczenia ośki wirnika i tulei spawanej do obudowy wraz z tulejką z brązu.Łopatki wirnika mogą być proste ale lepsze są lekko wygięte.Dopasowanie wirnika do obudowy nie musi być dokładne,ale im lepiej dopasowane tym lepsze ciśnienie a zarazem wysokość podnoszenia i wydajność.Wysokość pompy trzeba dostosować do głębokości zbiornika(może być nawet 2m) gdyż pompę stawia się na dnie.Podane wymiary są przykładowe i z doświadczenia wiem że silnik trzy fazowy 1,5KW może się czasem grzać przy takiej pompie w zależności od wysokości podnoszenia przy obr.2850/min.

0