Witam robię projekt instalacji alarmowej opartej o sterownik PLC dla domu jednorodzinnego. Cały instalacja miałaby działać według poniższych założeń.. Problem w tym że nie potrafię wykonać schematu połączeń takiej instalacji elektrycznej.
Byłby ktoś z was w stanie do tych założeń narysować schemat elektryczny, który pozwoli mi na zrealizowanie tego projektu w praktyce.
• Czujka PIR 1 (I1) zasilana jest na stałe ze źródła niezależnego od pracy sterownika PLC; wejście w obszar jej działania wtedy, gdy system nie jest włączony w dozór spowoduje zgaszenie/zapalenie oświetlenia na korytarzu, a w stanie dozorowania po czasie t = 8 s powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego (Q2) oraz zapalenie oświetlenia na korytarzu (Q3).
• Czujka PIR 2 (I2) początkowo jest nieaktywna; jej zasilanie jest załączane po czasie t = 31 s od przejścia w stan dozorowania; jej aktywacja w tym stanie powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego oraz zapalenie oświetlenia na korytarzu.
• Naruszenie linii sabotażowej czujek PIR 1 lub PIR 2 (I3) w stanie wyłączenia z dozoru powoduje wywołanie akustycznego sygnału alarmowego oraz miganie czerwonej diody na panelu sterownika (LE2), a w stanie dozorowania powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego, zapalenie oświetlenia na korytarzu oraz wyświetlenie komunikatu „sabotaż!”.
• Załączanie w dozór/wyłączanie z dozoru odbywa się za pomocą przełącznika podłączonego do wejścia sterownika (I5).
• Załączenie/wyłączenie oświetlenia na korytarzu odbywa się za pomocą przycisku podłączonego do wejścia sterownika (I6).
• Otwarcie drzwi powoduje rozwarcie styków kontaktronu, zamknięcie – zwarcie styków.
• Kasowanie zawartości komórek pamięci: markerów M, wyjść sterownika Q (przejście w stan niski – 0V).
Podanie napięcia na poszczególne wejścia sterownika (stan wysoki – 24 V) odpowiada za:
• I1 – zadziałanie pasywnej czujki podczerwieni PIR 1,
• I2 – zadziałanie pasywnej czujki podczerwieni PIR 2,
• I3 – wysłanie sygnału sabotażowego z czujek PIR 1 lub PIR 2,
• I4 – wywołanie alarmu napadowego,
• I5 – uzbrojenie/rozbrojenie alarmu za pomocą manipulatora,
• I6 – zapalenie/zgaszenie diod LED,
• I9 – zadziałanie kontaktronu zamontowanego w drzwiach,
• I10 – centralny reset sterownika PLC (kasowanie zawartości: M, Q).
Wyjścia sterownika odpowiadają za załączenie:
• Q1 – sygnału akustycznego,
• Q2 – sygnału optyczno-akustycznego,
• Q3 – zapalenia diod LED (oświetlenie korytarza),
• Q4 – źródła zasilania czujki PIR 2,
• LE1 – zapalenie/zgaszenie oświetlenia wyświetlacza sterownika,
• LE2, LE3 – zapalenie/zgaszenie diod na panelu sterownika (odpowiednio: czerwona, zielona).
Byłby ktoś z was w stanie do tych założeń narysować schemat elektryczny, który pozwoli mi na zrealizowanie tego projektu w praktyce.
• Czujka PIR 1 (I1) zasilana jest na stałe ze źródła niezależnego od pracy sterownika PLC; wejście w obszar jej działania wtedy, gdy system nie jest włączony w dozór spowoduje zgaszenie/zapalenie oświetlenia na korytarzu, a w stanie dozorowania po czasie t = 8 s powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego (Q2) oraz zapalenie oświetlenia na korytarzu (Q3).
• Czujka PIR 2 (I2) początkowo jest nieaktywna; jej zasilanie jest załączane po czasie t = 31 s od przejścia w stan dozorowania; jej aktywacja w tym stanie powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego oraz zapalenie oświetlenia na korytarzu.
• Naruszenie linii sabotażowej czujek PIR 1 lub PIR 2 (I3) w stanie wyłączenia z dozoru powoduje wywołanie akustycznego sygnału alarmowego oraz miganie czerwonej diody na panelu sterownika (LE2), a w stanie dozorowania powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego, zapalenie oświetlenia na korytarzu oraz wyświetlenie komunikatu „sabotaż!”.
• Załączanie w dozór/wyłączanie z dozoru odbywa się za pomocą przełącznika podłączonego do wejścia sterownika (I5).
• Załączenie/wyłączenie oświetlenia na korytarzu odbywa się za pomocą przycisku podłączonego do wejścia sterownika (I6).
• Otwarcie drzwi powoduje rozwarcie styków kontaktronu, zamknięcie – zwarcie styków.
• Kasowanie zawartości komórek pamięci: markerów M, wyjść sterownika Q (przejście w stan niski – 0V).
Podanie napięcia na poszczególne wejścia sterownika (stan wysoki – 24 V) odpowiada za:
• I1 – zadziałanie pasywnej czujki podczerwieni PIR 1,
• I2 – zadziałanie pasywnej czujki podczerwieni PIR 2,
• I3 – wysłanie sygnału sabotażowego z czujek PIR 1 lub PIR 2,
• I4 – wywołanie alarmu napadowego,
• I5 – uzbrojenie/rozbrojenie alarmu za pomocą manipulatora,
• I6 – zapalenie/zgaszenie diod LED,
• I9 – zadziałanie kontaktronu zamontowanego w drzwiach,
• I10 – centralny reset sterownika PLC (kasowanie zawartości: M, Q).
Wyjścia sterownika odpowiadają za załączenie:
• Q1 – sygnału akustycznego,
• Q2 – sygnału optyczno-akustycznego,
• Q3 – zapalenia diod LED (oświetlenie korytarza),
• Q4 – źródła zasilania czujki PIR 2,
• LE1 – zapalenie/zgaszenie oświetlenia wyświetlacza sterownika,
• LE2, LE3 – zapalenie/zgaszenie diod na panelu sterownika (odpowiednio: czerwona, zielona).