Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat elektryczny instalacji alarmowej w domu jednorodzinn

05 Cze 2010 22:00 9771 10
  • Poziom 12  
    Witam robię projekt instalacji alarmowej opartej o sterownik PLC dla domu jednorodzinnego. Cały instalacja miałaby działać według poniższych założeń.. Problem w tym że nie potrafię wykonać schematu połączeń takiej instalacji elektrycznej.
    Byłby ktoś z was w stanie do tych założeń narysować schemat elektryczny, który pozwoli mi na zrealizowanie tego projektu w praktyce.

• Czujka PIR 1 (I1) zasilana jest na stałe ze źródła niezależnego od pracy sterownika PLC; wejście w obszar jej działania wtedy, gdy system nie jest włączony w dozór spowoduje zgaszenie/zapalenie oświetlenia na korytarzu, a w stanie dozorowania po czasie t = 8 s powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego (Q2) oraz zapalenie oświetlenia na korytarzu (Q3).
    • Czujka PIR 2 (I2) początkowo jest nieaktywna; jej zasilanie jest załączane po czasie t = 31 s od przejścia w stan dozorowania; jej aktywacja w tym stanie powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego oraz zapalenie oświetlenia na korytarzu.
    • Naruszenie linii sabotażowej czujek PIR 1 lub PIR 2 (I3) w stanie wyłączenia z dozoru powoduje wywołanie akustycznego sygnału alarmowego oraz miganie czerwonej diody na panelu sterownika (LE2), a w stanie dozorowania powoduje wywołanie optyczno-akustycznego sygnału alarmowego, zapalenie oświetlenia na korytarzu oraz wyświetlenie komunikatu „sabotaż!”.
    • Załączanie w dozór/wyłączanie z dozoru odbywa się za pomocą przełącznika podłączonego do wejścia sterownika (I5).
    • Załączenie/wyłączenie oświetlenia na korytarzu odbywa się za pomocą przycisku podłączonego do wejścia sterownika (I6).
    • Otwarcie drzwi powoduje rozwarcie styków kontaktronu, zamknięcie – zwarcie styków.
    • Kasowanie zawartości komórek pamięci: markerów M, wyjść sterownika Q (przejście w stan niski – 0V).
    Podanie napięcia na poszczególne wejścia sterownika (stan wysoki – 24 V) odpowiada za:
    • I1 – zadziałanie pasywnej czujki podczerwieni PIR 1,
    • I2 – zadziałanie pasywnej czujki podczerwieni PIR 2,
    • I3 – wysłanie sygnału sabotażowego z czujek PIR 1 lub PIR 2,
    • I4 – wywołanie alarmu napadowego,
    • I5 – uzbrojenie/rozbrojenie alarmu za pomocą manipulatora,
    • I6 – zapalenie/zgaszenie diod LED,
    • I9 – zadziałanie kontaktronu zamontowanego w drzwiach,
    • I10 – centralny reset sterownika PLC (kasowanie zawartości: M, Q).
    Wyjścia sterownika odpowiadają za załączenie:
    • Q1 – sygnału akustycznego,
    • Q2 – sygnału optyczno-akustycznego,
    • Q3 – zapalenia diod LED (oświetlenie korytarza),
    • Q4 – źródła zasilania czujki PIR 2,
    • LE1 – zapalenie/zgaszenie oświetlenia wyświetlacza sterownika,
    • LE2, LE3 – zapalenie/zgaszenie diod na panelu sterownika (odpowiednio: czerwona, zielona).
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Chodzi o to że ja muszę to zrobić na sterowniku PLC..., i potrzebuję jakiś sensowny schemat podobny do tych założeń które podałem wcześniej .
  • Poziom 12  
    program do tego mam zrobiony w 80 % mogę ci go podesłać
  • Poziom 12  
    To ja bym prosił o kontakt do takiej osoby.
    albo inaczej moglibyście narysować schemat elektryczny, który pokazywałby, że po zadziałaniu czujki włącza się oświetlenie na korytarzu.., chodzi o to żebym miał jakiś punkt wyjścia. [interpunkcja to podstawa]

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić. [retrofood]
  • Poziom 30  
    flipertorp napisał:
    Cytat:
    albo inaczej moglibyście narysować schemat elektryczny, który pokazywałby, że po zadziałaniu czujki włącza się oświetlenie na korytarzu.., chodzi o to żebym miał jakiś punkt wyjścia

To o co prosisz to powinien robić program (który już podobno masz napisamy). A jak to podłączyć to napisał Ci kolega Bronek22 kilka postów wyżej.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 12  
    Tak ale ja jestem słaby z elektryki i łatwiej coś rozumiem jak widzę, dlatego chciałbym prosić o jakiś schemat.
  • Moderator
    Ja jak jestem słaby ze stomatologii to chodzę do dentysty.