Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwięk

08 Cze 2010 20:34 8331 9
  • Poziom 2  
    Witam, mam podobny problem jak pierwsza osoba w zamkniętym, starym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1004534.html

Przerywa dźwięk w jednym z głośników, najczęściej jeśli słucha się cicho.

Poruszanie z tyłu gniazdami głośnikowymi (a raczej ich dociśnięcie) powoduje, że głośnik gra dobrze.

Rozebrałem wzmacniacz, ale nie widzę, żeby tam była jakaś usterka mechaniczna. Zanim oddam do jakiegoś serwisu i znowu mi przerobią markowy amplituner na jakiś noname o połowie mocy, to chciałem sprawdzić czy z pomocą tego forum uda mi się rozwiązać problem. (Kiedyś mój brat mi spalił Marantza i w serwisie mi go tak przerobili, że szkoda gadać... oczywiście serwisie nieautoryzowany, bo autoryzowany chciał 1700zł, a nówka kosztowała wtedy 2400zł).

Dołączam zdjęcia i jeśli ktoś wie co gdzie i jak, żeby to zaczęło grać to będę bardzo wdzięczny. Ewentualnie mam pytanie jaka jest możliwość podłączenia do tego końcówki mocy i jaką bym musiał kupić, żeby to grało nie gorzej niż aktualnie (kolumny Infinity Alpha 50)?

Amplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwięk Amplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwięk Amplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwięk
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 24  
    Jeśli po dociśnięciu gra poprawnie to zapewne zimne luty (złe/ stare).
    W momencie gdy taki lut się tworzy odrywa się on od ścieżki i powoduje przerwę. Luty mocujące wejścia głośnikowe usuń i polutuj świeżą cyną.
    Wyczyść najlepiej połączenia gdyż na nich także może być śniedź.

Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie.

Mam dokładnie ten sam problem co przedmówca.Czy udało ci sie rozwiąząć zagadkę. Rozebrałem amplituner do tego samego momentu co ty na zdjęciach.

Aby dostać sie do lutów na płytce trzeba rozgrzebać cały amplituner co jest dość pracochłonne. W podobnym poście którego link znajduje sie na początku wątku kolega czyścił styki przekaźnika. O ile widziałem to przekaźniki są ale zabudowne. Jesli kolega lbear może napisać czy rozbierał przekaźniki byłbym wdzięczny.

Moze ktoś juz zdiagnozoał dokładnie problem :( Głośniki mam w Bi-amp'ie i wadliwy jest tylko jeden tor ( GNIAZDO B, Lewy )

Pozdrawiam. Mariusz
  • Poziom 2  
    Tak, coś jest nie tak z tym lewym kanałem. Mój był w serwisie już 3 razy. Za każdym razem wraca prawie tak samo uszkodzony, czasem gra dobrze kilka dni a czasem już po godzinie przerywa. Obecnie trzymają go już ponad 2 tygodnie i próbują zrobić. Czy się uda tego nie wiem, ale przelutowanie końcówki mocy widać niewiele dało.
  • Poziom 11  
    Witam

Opis charakterystycznych objawów tej usterki :
    Przerywaniu dźwięku występuje przeważnie w kilku kanałach.
    Przerywanie dźwięku pojawia się w nieregularnych okresach, czasami amplituner potrafi odtwarzać dźwięk przez dłuższy czas poprawnie.
    Przerywanie przeważnie ustępuję po zwiększeniu głośności, lub po wyłączeniu i ponownym włączeniu amplitunera lub włożeniu i wyjęciu słuchawek.
    Przerywanie to przypomina dźwięk "trzasków" z powodowany, jakby brakiem dobrego połączenia głośników.

Objawy te bardzo przypominają objawy "zimnych lutów" jednak na pewno przyczyną są przekaźniki. Chyba że zimne luty występują także.

Pominę w jaki sposób rozebrać wzmacniacz by dojść do przekaźników, bo bez fotografii lub video, trudno opisać.
    Z płyty należy wylutować wszystkie cztery przekaźniki, używając odsysacza cyny; wszystkie, aby nie robić jeszcze raz tej samej roboty jak zacznie przerywać kolejny.
    Z przekaźników należy zdjąć umiejętnie ich osłony, ja używałem dwóch cienkich ostrzy, którymi podważałem "zapadki" w osłonie.
    Osrtożnie wypolerować styki wodnym papierem ściernym, tak żeby nie powyginać dość delikatnych blaszek i nie popsuć oryginalnego przekaźnika.
    Wlutować przekaźniki i złożyć wszystko w całość.

Jeśli ktoś nie czuję się na siłach, mogę wykonać tą usługę poprzez Allegro.
  • Poziom 11  
    Witam

Nie tak dawno przez nieostrożność zrobiłem zwarcie w kablach w lewej kolumnie i przy takim zwarciu posłuchałem przez kilka minut muzyki na dużej głośności na swoim Pioneer VSX-916. Gdy się zorientowałem, że coś jest nie tak, usunąłem zwarcie. Po tym zdarzeniu dźwięk w lewym kanale znów zaczął przerywać, tak samo jak wcześniej we wszystkich kanałach po kupnie nowego ampiltunera.
    Po rozebraniu przekaźnika i ponownym wypolerowniu wodnym papierem ściernym, przerywanie ustało.

Można zatem stwierdzić, że styki przekaźników głośnikowych iskrzą i zanieczyszczają się od zbyt dużego prądu, który przez nie płynie.

Tak więc może się to komuś przytrafić gdy podłączy zestawy głośnikowe o zbyt małej impedancji. Do tego Pioneer'a można podłączać kolumny o impedancji nie mniejszej niż 6 Ohm, ja mam głośniki 8 Ohm'owe.
  • Poziom 10  
    Witam. Odgrzebie stary temat. W końcu zabrałem się za rozbiórkę amplitunera.

Jeszcze nie czyściłem styków ( zresztą nie wyglądają źle ).
    Pytanie czy nie ma lepszego rozwiązania niż polerka. W końcu za 2-3 lata będzie to samo :| Może ktoś próbował wymienić na inny (lepszy ) model ?

Dziecinki wyglądają tak:

Amplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwiękAmplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwięk
  • Poziom 10  
    lbear: Myślałeś może nad tym aby zrobić nową płytke PCB z 4 przekaźnikami ale już innej firmy i połączyć to kablem w miejsce starych ?

Użyte elementy to F4AK024T ( łatwo do nich znaleźć specyfikacje ). Miejsce na niewielką płytkę PCB w obudowie się znajdzie. Myslę ze niewielka ilość kabla wewnątrz nie wpłynie na jakość muzyki, a w przypadku gdyby nowe przekaźniki też okazały się niewystarczające, wystarczy wymienić nowo założoną płytkę. Nie trzeba rozbierać ponownie całości.

Sam amplituner oprócz felernych przekaźników działa całkiem fajnie wiec żal go psuć ciągłym rozbieraniem i myślę że dobrych parę latek powinien działać bezproblemowo.
  • Poziom 20  
    marianob napisał:
    Witam. Odgrzebie stary temat. W końcu zabrałem się za rozbiórkę amplitunera.

Jeszcze nie czyściłem styków ( zresztą nie wyglądają źle ).
    Pytanie czy nie ma lepszego rozwiązania niż polerka. W końcu za 2-3 lata będzie to samo :| Może ktoś próbował wymienić na inny (lepszy ) model ?

Dziecinki wyglądają tak:

Amplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwiękAmplituner, Pioneer, VSX-916, Przerywa dźwięk

Hm, styki przekaźników są najczęściej tak wykonane by przy poprawnej nominalnej pracy podlegały samooczyszczaniu,nawet takie które czasem iskrzą( w sumie to zawsze iskrzą...)....problem stanowi jednak składowanie używanych już przekaźników, one ulegają często uszkodzeniom, a raczej ich styki -pozostaje eksploatacja,czasem trochę także z forsowaniem w zakresie dopuszczalnym wzmacniacza:).Odradzam stosowanie innych ,nowych, "złota zasada-nie przedobrzać"
  • Poziom 9  
    Witam, odkopuję temat. Mam ten sam problem i szukam kogoś z Krakowa, kto podejmie się wyczyszczenia przekaźników.