Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siłownik centralnego zamka

30 Cze 2010 14:18 5437 13
  • Poziom 11  
    Witam
    Postanowiłem zastosować taki siłownik w włączaniu i wyłączaniu gaźnika w samochodzie (stary polonez). Jednak 5 przewodowy siłownik (zasilanie i 3 pozycyjne) działa wg. schematu:

http://quasarelectronics.pl/files/attachments/products/fa442fcc-CDU-2_IM_080529_CK.pdf

Czy ktoś orientuje się, jak go podłączyć bez stosowania mikrokontrolerów lub innych sterowników, aby działał na przełączniku ON-OFF?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Na przełączniku ON-OFF-ON dwurzędowym, realizując prostą zamianę biegunowości zasilania silnika (kable niebieski i zielony).
    Podłącz tam 12V z jakiegoś zasilacza i sprawdź reakcję.
    Jednak trzeba by podpiąć pozostałe, aby nie zniszczyć czegoś przy końcowych pozycjach.
    Przekaźnik na 12V, styk normalnie zwarty.
    Gdyby nie działała blokada końcowych pozycji, należy zamienić miejscami przewody z czujnika (biały z brązowym).

Zapomniałem dorysować dwóch kresek styków w przełączniku biegunowości.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 11  
    Z tym to podobnie wymyslilem (zastosowanie przełącznika chwilowego do podnoszenia szyb). Siłownik działa właśnie na zasadzie zmiany biegunowości zielonego i niebieskiego, ale pozostałe kable działają jako przełącznik, tj. jak siłownik jest na górze to kable biały i czarny są zwarte i analogicznie w druga strone wg. schematu z linku. Jednak chciałem zastosować przełącznik ON-OFF. Jakieś pomysły?
    A co do blokady końcowych pozycji to jest wogole cos takiego? Przydaloby sie bo jezeli za krótki podam impuls to tłoczek się odbije i chowa ;)
  • Poziom 24  
    Ta blokada to te krańcówki w siłowniku. Jak przedobrzysz to jeden z dwóch styków się zewrze i poprzez przekaźnik wyłączy silnik. Jak zmienisz biegunowość to automatycznie silnik zostanie podłączony z powrotem (wyłączenie przekaźnika).
    Można dołożyć jakąś sygnalizację dojścia do końca (dioda z rezystorem, czy buczek), równolegle do przekaźnika blokady. Po dojściu do założonej pozycji, masz sygnalizację i przełączasz przełącznik biegunowości w środkowe położenie (OFF). Prościej się nie da.
    Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast przełącznika był dodatkowy przekaźnik z dwiema parami styków przełączalnych, a sam przekaźnik łączony ON-OFF.
  • Poziom 11  
    Acha, no ale teraz nie kumam za bardzo tego Twojego schematu. Które tam są te przewody krańcowe? Mógłbyś jakoś go opisać na przykładzie np kolorów lub podpisów?
  • Poziom 24  
    Po środku jest przełącznik krańcowy, czarny przewód jest przyłączony do przekaźnika, biały i brązowy do tych punktów lutowniczych (czarne kropki).
  • Poziom 11  
    Czyli analizując Twój rysunek, to schemat podłączenia wyglądał by następująco:

Z analizy podejrzewam, że będzie chodziło, tylko przekaźnik musi być normalnie wyłączony, a przełącznik będzie musiał być chwilowy.
    A jak tu jeszcze bez stosowania kontaktronu zastosować żaróweczkę, która będzie mnie informowała o wysuniętym tłoku siłownika? :)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Wskaźnik równolegle do cewki przekaźnika.
    Tak, jak pisałem styk przekaźnika normalnie zwarty (właczony). Gdy przekaźnik zostanie załączony (krańcówka), to rozwiera styk i odłącza silnik.
    A przełącznik dźwigniowy trój-pozycyjny, załatwi sprawę.
    Ale mam pytanie dotyczące tego siłownika:
    Jak załączysz mu zasilanie i dojedzie do końca, to jak odłączysz zasilanie, to samoczynnie powraca? Bo jak tak to trzeba nad tym jeszcze pomyśleć.
  • Poziom 11  
    Co do przekaźnika chyba się nie rozumiemy. Moze myslimy o tym samym ale inaczej to tlumaczymy. Wg Twojego schematu tłumaczę to tak: Ten przełącznik po środku nie może być w takiej pozycji jak narysowales, bo jest albo po lewej albo po prawej. Zalozmy ze włączam do góry przełącznik hebelkowy (ten zasilający), a ten "przelacznik po srodku" jest na lewej stronie. Wtedy przekaźnik zwiera masę i silniczek działa. Po dojściu do końca "środkowy przełącznik" odpada na prawo tym samym wyłączając przekaźnik i masę do silniczka.
    Co do samego siłownika to pozostaje on w tej samej pozycji co po odłączeniu zasilania (nie ma w srodku zadnej sprezynki). Jednak jeżeli za szybko wyskoczy, a dotknie się na ułamek sekundy do zasilania to potrafi się odbić od krańcowej pozycji. Jednak w tym przypadku podejrzewam ze ten "srodkowy przelacznik" uchroni przed nieplanowanym "powrotem". W sklepie kupilem przelacznik 2 pozycyjny, wiec albo bedzie wlaczony albo wylaczony. Fakt, ze przekaznik lub sam silniczek beda pod napieciem, ale sadze ze na 1 - 2h (bo tyle bedzie pracowal gaznik) to wystarczy :) Jak cos bedzie dzialalo to dam znac:)
  • Poziom 24  
    W takim razie, faktycznie przekaźnik normalnie rozwarty.
    Styk normalnie zwarty, gdyby były dwie osobne astabilne krańcówki.
    Siłownik będzie tylko chwilę pracował po zmianie biegunowości.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Własnie zmontowałem układ. Jednak nie spodziewalem sie tego problemu. Wszystko działa elektrycznie jak należy, jednak sprawa komplikuje sie z siłownikiem:
    Przy wysunięciu siłownik skacze przez chwilę i się stabilizuje na poziomie delty górnej, a przy schowanym, zakres ruchu delty dolnej. Wynika z tego, że przełącznik "środkowy" nie jest krańcowym, a jedynie środkowym :(
    W takim przypadku nie wiem czy zadziała to w praktyce, no ale wyjdzie w praniu...
    Jeszcze raz dzieki deksta za pomoc !!
  • Poziom 11  
    Zobaczyłem dopiero na allegro, że istnieje rozróżnienie pomiędzy siłownikami master i slave, a ja niestety kupiłem master. Orientuje się ktoś, czy wykorzystując siłownik typu slave, nie miałbym potrzeby stosowania przekaźnika?
    Na jakiej zasadzie działa taki siłownik?
  • Poziom 26  
    Siłowniki master posiadają sterownik w postaci wewnętrznego przełącznika który steruje sterownikiem centralnego zamka. To znaczy że w przypadku otwierania drzwi kluczykami następuje wyzwolenie sterownika centralnego zamka by otworzył pozostałe drzwi w samochodzie.
    Do wyzwolenia sterownika zazwyczaj jest potrzebny tylko impuls o potencjale masy dlatego przełącznik nie potrzebuje mieć trwałego stanu zwarcia do potencjału masy. Wynika to również z działania siłownika bo nie zawsze jest potrzebny taki duży skok ramienia siłownika do zamknięcia czy otwarcia drzwi.
    Siłownik slave ma tylko silniczek i jest bez wewnętrzengo przełącznika.
  • Poziom 11  
    Niestety moje rozwiązanie teoretyczne jest nieużyteczne. Dopiero teraz miałem dostęp do silnika w którym miałem to zamontować i jezeli chciałbym włączyć ssanie to siłownik musiałby zostać w tym stanie w którym się wysunął. Czyli jedyne rozwiązanie to serwomechanizm, ale narazie będę korzystał z lata i pływał motorówką bez ssania ;)
    Temat zamykam i dzieki za pomoc :)