Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

De Dietrich MCR 24 - nie załącza grzania c.w.u.

06 Lip 2010 18:20 8195 14
 • Poziom 9  
  Witam Wszystkich Serdecznie!

  Mój problem dotyczy pieca De Dietrich MCR 24. Piec użytkowany już prawie 4 lata spisywał się bardzo dobrze. Żadnych usterek, oszczędny w ekslpoatacji, stosunkowo tani w zakupie. Wszystkim polecam, gdyby nie problem, którego doświadczyłem.

  Z nieznanego powodu zaprzestał podgrzewania c.w.u. Na wyświetlaczu u góry pojawiła się mała ikonka prześlonego kraniku i pomimo, że grzanie cwu nie jest wyłączone ręcznie, zadana jest temperatura, do której powinien pogrzewać wodę - piec, po przekroczeniu stanu załączenia nie włącza grzania. Funkcja grzania c.o. działa prawidłowo, nie załącza tylko grzania cwu.

  Czujnik temperatury zamontowany w zasobniku wydaje się pracować poprawnie, tzn. wskazuje temperaturę, ale od jednego z fachowców dowiedziałem się, że zdarza się, że czujnik ten pomimo że wskazuje temperaturę zmienia z biegiem czasu swoją oporność (czy coś podobnego), co powoduje, że płyta głowna sterownika kotła nie rozpoznaje go prawidłowo i płyta nie daje sygnału do grzania cwu. Inny z kolei serwisant od razu proponuje wymieniać płytę główną, nie zajmując się samym czujnikiem. Problem w tym, że płyta kosztuje ok. 2 tys zł, a czujnik ok. 100zł.
  Różnica jest zasadnicza, więc mam pytanie, czy spotkaliście sie Państwo z podobnym przypadkiem? Co Waszym zdaniem może być przyczyną usterki? Jak można było jej uniknąć?
  Na płycie nie ma żadnych śladów przepięć, przepaleń, czy zalania, bezpiecznik nie jest uszkodzony. Instalacja elektryczna posiada wszystkie potrzebne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Poza tym, w czasie, gdy piec odmówił posłuszeństwa nie miały miejsce żadne wyładowania atmosferyczne, burze itp.

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Pozdrawiam,
  Radek
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Czyli palnik nie załącza się w ogóle w momencie wykrycia przez automatykę zapotrzebowania na podgrzanie wody użytkowej ?
 • Poziom 9  
  na to wygląda.

  albo może raczej automatyka nie wykrywa zapotrzebowania na wodę i nie "podaje" sygnału do włączenia?

  podkreślam, że palnik w trybie c.o. działa bez problemu.
 • Poziom 9  
  Witam ponownie,

  Czy nikt się nie spotkał z takim przypadkiem? czy jedynym rozwiązaniem jest wymiana elektroniki o wartości ponad połowę pieca? Jaka mogła być przyczyna, że piec pewnego dnia ot tak sobie przestał grzeć cwu?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Ja bym zaczął od wymiany czujnika c.w.u. Potem drążyć dalej.

 • Moderator na urlopie...
  Najpierw należałoby sprawdzić czujnik NTC i czujnik przepływu wody. Te 2 element są odpowiedzialne za podanie sygnału do automatyki do pracy na grzanie wody użytkowej.
 • Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedzi.

  To samo poradził mi jeden z fachowców, tzn. wymianę czujnika temperatury c.w.u.
  Tylko zastanawia mnie, jak to możliwe, żeby działał nieprawidłowo, skoro wyświetlacz na piecu pokazuje temperaturę mniej więcej zbliżoną do rzeczywistej?

  mirrzo...
  który czujnik przepływu wody?
  Mam u siebie taką luźno latającą wtyczkę (X132/X132A), w instrukcji technicznej na str. 53 jest napisane, że tam miał być podłączony czujnik przepływu (Fs) - czy o to chodzi? tylko gdzie to włożyć? może to dotyczy innych modeli? (mam MCR 24, bez "...MI"). ta wtyczka na płycie jest wciśnięta do złącza X13 razem z czujnikiem zasilania i czujnikiem powrotu, ale z drugiej strony lata luźno.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Nie masz żadnego czujnika przepływu, bo to kocioł 1-funkcyjny grzejący zasobnik. Czujnik przepływu występuje w kotłach 2-funkcyjnych.

 • Moderator na urlopie...
  mauri_b napisał:
  Nie masz żadnego czujnika przepływu, bo to kocioł 1-funkcyjny...


  Ups, nie doczytałem. Przepraszam za wprowadzenie w błąd :(
 • Poziom 9  
  w takim razie pozostał czujnik NTC. ale zapytam znowu, czy możliwe jest żeby działał "tak troche"? temperatura jest przecież mierzona i wskazywana na wyświetlaczu.

  p.s. dzięki za podpowiedzi.
 • Poziom 35  
  Rade.k napisał:
  Na wyświetlaczu u góry pojawiła się mała ikonka prześlonego kraniku i pomimo .....


  Jaka ikonka ? MCR24 nie ma żadnej ikonki tam jest tylko wyświetlacz LED (dwie 8).
  Zapewne masz podpięty jeszcze dodatkowy sterownik.
  Napisz coś o tym co masz na ścianie i w piwnicy to będziemy myśleć.
 • Poziom 9  
  otóż MCR 24 I-szej generacji (sprzed 4 lat) miał bogatszy ciekłokrystaliczny wyświetlacz i 6 przycisków + włącznik zasilania. Teraz coraz trudniej go dostać, ale czasami na allegro można go zobaczyć.
 • Poziom 9  
  Witam!

  Sprawa się (chyba) rozwiązała. Oby na dobre.

  Obyło się bez wymiany czujnika ani płyty. Znajomy elektronik posprawdzał płytę, wylutował jeden przekaźnik, który ostatecznie okazał się sprawny. Potem potraktował luty na płycie gorącym powietrzem. Po zamontowaniu płyty okazało sie, że.... działa! Widocznie gdzieś musiał być zimny lut.

  Po całych manewrach na końcu okazało się również, że płyta dla odmiany przestała reagować na dwa boczne przyciski ("menu" i "kominiarz"), ale wszystkie swoje funkcje realizuje prawidłowo, zwłaszcza grzanie c.w.u.
  W sumie jestem raczej uradowany, bo 2 tys. zostały w kieszeni, chociaż szkoda tych przycisków, bo bez nich trudno teraz cokolwiek wyregulować :-/ ...ale z dwojga złego lepsze to :)

  Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  To połowiczne rozwiązanie i nie długo będziesz się cieszył , że kocioł pracuje...