Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa urządzenia do sprawdzania poprawności działania ATX

Tas13 29 Lip 2010 19:06 2328 10
  • #1 29 Lip 2010 19:06
    Tas13
    Poziom 10  

Witam
    Potrzebuje zbudować urządzenie co będzie badać "sprawność" zasilaczy ATX ( tzw. tester )
    Macie możne jakieś gotowe układy możne co badają sprawność.
    Chodzi mi o taki układ co daje obciążenie zasilaczowi.
    Pozdrawiam

• #3 29 Lip 2010 19:25
    adamadi33
    Poziom 43  

Tak tylko ten tester testuje zasilacze czy jest sprawny czy ma tam swoje napięcia główne takie jak +12V, +5V, +3.3V, ale nie przetestuje zasilacza pod względem wydajności i niezawodności. W stresie nie pokaże czy zasilacz daje sobie rade. Dlatego zrobiono nowe zasilacze z oznaczeniem 80+.

• #4 29 Lip 2010 19:49
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

adamadi33 napisał:
    Dlatego zrobiono nowy standard zasilaczy ATX 80+.

Wskaż, proszę, link do opisu tego standardu.

• #7 30 Lip 2010 07:56
    TONI_2003
    Moderator

Natomiast ja myślę, że założyciel kolega Tas13 tematu użył słów, których znaczenia do końca po prostu nie rozumie, i stąd powstało całe zamieszanie...

• #8 30 Lip 2010 17:32
    Tas13
    Poziom 10  

Wiec tak ten tester mikroprocesorowy jest niezły, ale za małe obciążenie, a chciałbym zbudować urządzenie na ok 2 KW, coś na kształt Link "Mod-Planet". Procentowe obciążenie mogłoby 20 - 100 % ponad 100, bo wiele zasilaczy ma tzw. moc szczytową większą od mocy znamionowej.

• #9 30 Lip 2010 18:19
    zmyslonyy
    Poziom 26  

To ja proponuje mu jeszcze dodać programowane obciążenie powiedzmy wedle wykresów rysowanych na PC-ie, a wtedy będziesz testował również przy różnych zmianach obciążenia.

Jednak tak serio... stosowanie takich obciążeń jest na pewno kosztowne, a stopień skomplikowania może być niewspółmierny do osiąganych z tego korzyści. W PC-ie obciążenie ma charakter impulsowy i najczęściej bardzo zmienny w zależności od włączanych bloków, układów, urządzeń. Sądzę, że ważniejsze w pomiarach zasilaczy PC może być dynamika zmian pod obciążeniem, a nie samo jako takie obciążenie.

• #10 23 Sie 2010 20:05
    kyso
    Poziom 10  

Testery z Allegro to raczej marny pomysł. Mając jakieś niepotrzebne tranzystory mocy i solidny radiator możesz zbudować aktywne obciążenie, które wykorzystasz do testowania zasilaczy pod obciążeniem.

• #11 29 Sie 2010 22:51
    dipol
    Poziom 33  

Zobacz zdjęcie w moich postach sztucznego obciążenia do zasilaczy komputerowych, a bez sztucznego obciążenia nie można ocenić i zbadać zasilacza po naprawie (naprawiamy także z załączonym). Do siłowni telekomunikacyjnych obciążenie to już inna bajka.
    Jestem w trakcie budowy nowego tak jak pisze kolega KYSO można regulować prąd obciążenia. Jak wykonam to może się pochwalę. Do badania wzmacniaczy mocy wcz radiostacji tez mam wykonane specjalne obciążenie (zdjęcie w postach).
    73!

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME