Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dell Inspiron 1545 nie ładuje baterii, lampka zasilacza miga

17 Sie 2010 00:01 14202 12
  • Poziom 12  
    Witam, mam taki problem z laptopem Dell Inspiron 1545. Zaraz po zakupie zostało
    uszkodzone mechanicznie gniazdo zasilania i po wpięciu zasilacza oryginalnego Dell zasilacz się spalił.

Po zakupie uniwersalnego zasilacza i podpięciu do laptopa, bios pokazał komunikat że został podpięty nieodpowiedni zasilacz i bateria nie będzie ładowana.
    Od czasu do czasu (raz na 50 podpięć) bateria się ładowała i wszystko było dobrze aż do nagłego powrotu usterki - nie ładowania baterii.

Po wymianie gniazda zasilania na nowe, uniwersalny zasilacz dalej nie ładował.
    Dziś z niewiadomego powodu zasilacz strzelił (jakby zwarcie) i laptop się wyłączył.
    Zasilacz po podłączeniu do prądu świeci się lampką na zielono. Czyli jak normalnie.

Laptop włącza się na baterii ale już nie pod tym uniwersalnym zasilaczem.
    Lampka zasilacza po podłączeniu do laptopa zmienia się z zielonej na lekko świecącą migającą (przygasającą). Jakby się robiło zwarcie lub zasilacz się przeciążał.

Nie mam w tej chwili innego zasilacza na sprawdzenie więc nie mam pojęcia co jest uszkodzone - zasilacz czy układ ładowania w laptopie?

napięcia na zasilaczu:

- nie podpiętym do laptopa (lampka w zasilaczu świeci na zielono, słychać jakby syczenie) to:
    + i - = 19,70V
    + i środkowy bolec = 17V

- podpiętym do laptopa (lampka w zasilaczu rytmicznie przygasa i słychać jakby stukanie):
    + i - = 0,22V
    + i środkowy bolec = 0,14V
  • Poziom 12  
    no to niedobrze, miałem nadzieję że to wina zasilacza.
    załączam zdjęcie modułu ładowania który wyjąłem i on sam po podłączeniu pod zasilacz powoduje jego miganie lampki. Co zauważyłem to to że czarny element zaraz pod złączem ładowania (prawy dolny róg) strasznie się nagrzewa gdy jest podłączony zasilacz.

Dell Inspiron 1545 nie ładuje baterii, lampka zasilacza miga

Czy ma ktoś schemat do tego modelu lub do samej płytki ładującej?

Ile może kosztować naprawa tego laptopa?
  • Poziom 12  
    wylutowałem diodę D1 i po podłączeniu zasilacza jego lampka świeci normalnie :)
    czyli dioda ta jest uszkodzona? Na jaką mam ją zmienić, bo chyba tak zostawić nie można.

czyli jest poprzedni stan bo nadal nie ładuje baterii - wyświetla komunikat o nieprawidłowym zasilaczu i jego mocy i że bateria nie będzie ładowana ale go przynajmniej wykrywa -> dzięki misiupan

ta środkowa nóżka jest dobrze wlutowana, ale poprawiłem ją bo nigdy nie wiadomo.

a ten rezystor R9 wyglądał na uszkodzony, wymieniłem go na taki sam ale nic to nie dało. Dalej nie ma ładowania baterii.
  • Poziom 12  
    napięcie na rezystorze wynosi 0V do 0,01V

co do wymontowanej diody to jakie ryzyko niesie za sobą jej brak?
    na razie nie mam dostępu do innego zasilacza, ale spróbuje go załatwić.
  • Poziom 12  
    tak, takie mam z podłączonym zasilaczem. Czyli zasilacz podaje złe napięcie? Odezwę się jutro lub pojutrze jak załatwię zasilacz.
  • Poziom 35  
    Zasilacz nie daje tego napięcia na szpilkę (3,3v) tylko to napięcie jest z płyty z kontrolera poprzez wspomniany rezystor.
    Zasilacz jednak mógł być winowajcą i doprowadził do tej usterki.
    Czyli podsumowując i zasilacz i płyta jest uszkodzona - jeżeli chodzi o sprawność ładowania.
  • Poziom 12  
    zasilacz dostane jutro dopiero. Ale co do kontrolera to gdzie on się znajduje?
    Jeszcze na tej małej płytce charging board czy już głębiej na płycie?
    Jak on wygląda i skąd można dostać zamiennik na wymiane?
    Znalazłem na płycie układ o nazwie ISL6266A - wygląda mi to na kontroler ładowania. Wiem że w acerze kontrolerem jest ISL6251 więc ten 6266 powinien być jakimś wyższym modelem.

Czy może mi ktoś napisać jakie poprawne napięcia powinny być na tym układzie?
  • Poziom 20  
    n.22 i 20 powinno być ok. 5V
    n. 48 powinno być około 3,3V

Układ ten jest najprawdopodobniej dwufazowym regulatorem procesora IMVP-6m, ale mogę się mylić.

Układ ISL6251 jest kontrolerem ładowania baterii.
  • Poziom 12  
    zasilacz i charging board były sprawne. Uszkodzenie było na płycie głównej. Laptop został sprzedany, więc temat zamykam. Niestety problem nie został rozwiązany.