Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Unitra Pw-7020

Guinness 26 Jan 2003 22:18 9491 51
    Guinness
    Level 11  
    Witam.Maproblem ze wzmacniaczem pw-7020 następujący:
    jak włączam wzmacniacz to strasznie mi buczy w głośnikach a tranzystory
    są bardzo gorące i trafo strasznie głośno pracuje ale jak odłącze głośniki to jest wszystko spoko. Co mogło się zepsuć i jakie częsci powinienem najpierw sprawdzić bardzo proszę o pomoc.
    zegar 32
    Level 15  
    Pewnie masz walniętą koncowke.ktora?-musisz sprawdzic.pomierz tranzystory a najlepiej wymien wszystkie w uszkodzonyej koncowce.Sprawdz tez rezystory. niektore moga byc spalone.te tez wymien
    leszczu
    Service technician RTV
    dokłądnie tak jak radzi kolega guinness...
    odłącz wszystkie końcówki mocy...i obserwuj pracę....napewno masz na zwarciu końcówkę dlatego to się dzieje....z tego co pieszesz to chyba nie ma albo jest walnięte zabezpieczenie przed takiego typu zdarzeniami.
    pozdrawiam
    Guinness
    Level 11  
    ok ja je mogę posprawdzać łącznie z rezystorami ale potrzebuje schemat dobry bo te które ściągłem są mało czytelne i nie mogę w nich nic znaleźć.
    A jeżeli chodzi o końcówki to są te dwie płytki wyciągane jak się nie mylę??
    dariuszm2
    Level 34  
    Cześć.
    Końcówka nie padła tak sobie.
    Sprawdź również kolumny (może masz spalone głośniki).
    Prawdopodobnie te wyciągane płytki to jakieś sterowanie końcówek, lub redukcja szumów, końcówki to to co jest przykręcone do radiatora.
    Takie jeszcze pytanie, czy masz poprawne zasilanie?
    Pozdrawiam.
    Guinness
    Level 11  
    Dzięki za ten schemat ale i on nie jest wystarczająco czytelny.
    User removed account
    User removed account  
    Guinness
    Level 11  
    Cześć buczenie mam nawet jak odłącze te dwie płytki które wchodzą w tą płytę na środku , u mnie też był ten kondensator wielki uwalony ale po wymianie dalej jest to samo.
    krzysiek
    Level 27  
    po wyjeciu plytek sterujacych zostaja tylko tranzystory koncowe wystarczy sprawdzic co do zasilania na schemacie jest jeden mostek w praktyce stosowane byly dwa jest nawet miejsce na diody na glownej plycie wniosek prosty sprawdzic stopien zasilania innej mozliwosci po prostu w tym przypadku niema!!!!!!!! pozdrawiam
    Guinness
    Level 11  
    Sprawdziłem cały tor zasilania i jest spoko.Buczenie mam nadal i trafo pracuje głośno tylko wtedy gdy podpinam głośnikjak odepnę głośnik to strasznie grzeje się tranzystor t108 albo t208 są to tranzystorki bc 237 aż leci z nich mały dymek.
    denooky
    Level 20  
    Przy wyjetych stopniach sterujacych i jesli tranzystory mocy sa sprawne, na wyjsciu nie powinno byc sygnalu, a skoro cos buczy, to znak ze uszkodzone sa tranzystory koncowe
    Guinness
    Level 11  
    A jakie powinny być orginalne tranzystory końcowe u mnie są KD 503 Ale wyglądają na orginalne poprostu słyszałem że powinny być inne .Ewentualnie jakie zastosować zamienniki do Kd 503
    denooky
    Level 20  
    Chyba najczesciej stosowane w tym wzmacniaczu i najbardziej dostepne to BD911 i BD912
    Guinness
    Level 11  
    To będe testował i zobaczę co da się zrobić już poprostu nie mam siły do tego wzmacniacza ale najpierw spróbuje z tymi kd503 i zobaczę jaki będzie efekt.Możliwe że są uwalone ale ja ich niestety sobie nie sprawdzę.Wielkie Dzięki za pomoc.
    denooky
    Level 20  
    Jesli masz omomierz to sprawdz tylko zlacze kolektor-emiter, jesli pokarze zwarcie, to masz ewidentnie uszkodzone tranzystory
    Guinness
    Level 11  
    Sprubuje ale już nie dzisiaj bo jest trochę za późno ale czy znasz jakieś zamienniki do KD503
    denooky
    Level 20  
    Powinny pasowac np 2N3773
    Ja mam ten wzmacniacz oparty na BD 911,912...
    Guinness
    Level 11  
    Sprawdziłem i nie ma Zwarcia chyba sobie w łeb strzele już chyba wszystkosprawdziłem
    Guinness
    Level 11  
    Ja ten wzmacniacz dostałem w takim stanie i próbuje dojść do tego co w nim padło

A jest ktoś tutaj z Krakowa
    Tremolo
    Level 43  
    a może masz padnięty mostek graetza i kondensatory filtrujące. MIałem ten sam problem co Ty. TO był wzmacniacz oparty na tej samej płytce (jakiś WSK czy jeszcze jakiś tam ŁZR PWR) poszła jedna z diod mostka graetza.
    Guinness
    Level 11  
    Cały tor zasilacza sprawdziłem jest dobry i niewiem co dalej robić
    denooky
    Level 20  
    To ze nie ma zwarcia wcale nie musi oznaczac ze tranzystor jest sprawny...miernik powinien pokazac bardzo duza rezystancje dla tego zlacza, lub nie powinien w ogole reagowac...jesli dzieje sie inaczej to znaczy ze tranzystor jest do wymiany. Najlepiej jakbys sprawdzal go wylutowanego, bo gdy jest w ukladzie, moga powstac zaklamania
    Guinness
    Level 11  
    Tak wiem ale odkryłem ciekawostkę bo w tym wzmacniaczu są dwa radiatory i na każdym są po dwa tranzystory i te dwa tranzystory są inaczej polutowane inaczej bają przylutowaną Bazę i Emiter tak ma być ? czy powinny być przylutowane tak samo
    denooky
    Level 20  
    Jakie masz napiecia zasilajace? sprawdz na kolektorach tranzystorow mocy, lub na elektrolicie
    Guinness
    Level 11  
    NIe jestem w stanie tego zrobić bo jak tylko włanczam go to tranzystorki T108 i T208 są gorące i leci z nich miły aromatyczny dymek
    denooky
    Level 20  
    To wyjmij te plytki i zmierz napiecia bez nich. Wymien te tranzystory i sprawdz czy nadal bedzie dzialo sie to samo
    Guinness
    Level 11  
    Ja tych płytek nie mam włożonych i takie jaja się dzieją a te tranzystorki są na płycie głównej