Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna do szycia Łucznik 415 nie łapie dolnej nici

29 Sie 2010 17:28 62513 20
 • Poziom 9  
  Witam.
  Dostałem od teściowej maszynę do szycia łucznik 415 wraz instrukcją. Jednak po jej uruchomieniu (ogólne czyszczenie i ustawienia chwytacza) okazało się, że nie łapie dolnej nici. Ustawienia znalazłem na innym forum. Ustawiałem iglice i napinacze. Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie ma łapać dolną nić więc nie jestem w stanie sam do tego dojść. Proszę o pomoc w ustawieniu lub chociażby wyjaśnieniu na jakiej zasadzie ma się odbywać łapanie dolnej nici. Może jest jakieś ustawienie którego nie znalazłem. Jeszcze jedno maszyna była rozbiera przez teścia do czyszczenia i nie jestem pewien czy zrobił to fachowo i w jakim stopniu rozbierał ją. Proszę o pomoc.
 • Poziom 12  
  Sprawdź czy igła dochodzi do bębenka ze szpulką z nićmi. Spróbuj opuścić igłę.
 • Poziom 9  
  Ustawiłem igłę według instrukcji. jak nisko powinna wchodzić igła? ja ustawiłem 2mm poniżej tego ząbka chwytacza
 • Poziom 12  
  Za nisko nie może być bo będzie wyginana lub łamana przez bębenek. Włóż nić do bębenka i szpulkę na maszynę, zobacz czy wyciągnie igła z nitką nić z bębenka.
 • Poziom 9  
  Po założeniu nici górnej i dolnej tak jak wszystko powinno być i jednym obrocie to nić górna jest na chwytaczu po drugim obrocie gdy wyciągam nić górną to nić z bębenka wcale nie jest brana. na jakiej zasadzie ma pobierać nić z bębenka? Są jakieś ustawienia samego chwytacza bo ja ustawiałem iglice?
 • Poziom 25  
  Witam.
  Najprościej mówiąc w momencie, gdy igła zaczyna wracać do góry chwytacz powinien się do niej zbliżać. W tym czasie nitka odchyla się od igły i pomiędzy nitkę a igłę musi trafić chwytacz. Bez nitki zbliżamy chwytacz do igły i igłę opuszczamy tak by otwór w igle był nieco niżej od ostrza chwytacza. Igła powinna być blisko chwytacza, ale nie powinna w niego uderzać.
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Chwytacz łapie górną nić ale wcale nie chce załapać dolnej. Myślę wiec że igła jest dobrze ustawiona. to musi być coś po stronie bębenka lub chwytacza
 • Poziom 25  
  Jeśli napinacz nici w bębenku jest dobrze wyregulowany i chwytacz prawidłowo zabiera nić górną to nie ma w zasadzie możliwości aby maszyna nie działała. Po pierwszym złapaniu nitki dolnej należy ją wyciągnąć pod stopką i wtedy próbować, przytrzymując ręką lekko naprężone obydwie nitki. Najlepiej jakość ściegu reguluje się na gazecie, chociaż są różne szkoły w tej materii.
 • Poziom 9  
  Nie daje rady. Nadal nic nie łapie. Zrobiłem jak radziliście. Czy istnieje regulacja chwytacza? Na jakiej zasadzie plącze nic dolną?
 • Poziom 25  
  Jedyna możliwość jest taka, że chwytacz zbyt późno dochodzi do igły. Nitka górna złapana przez chwytacz powinna zostać przeciągnięta w koło chwytacza, a nie zostać naciągnięta w dół i wracać w tą samą stronę. W tym przypadku należy nieco obrócić chwytacz w lewo.
 • Poziom 16  
  Zasadę chwytacza pokazuje artykuł na wikipedia.
  Jak długa jest nitka wychodząca luzem z benbenka? Jeśli jest za krótka, to nic z tego nie wyjdzie.
 • Poziom 9  
  nic wystająca z bębenka ma około 10cm. nadal nic nie łapie. Tu chyba bez dobrego warsztatu się nie skończy. Na dziś straciłem już nerwy. zadanie mnie przerosło. dzięki za odpowiedzi. jeśli będziecie mieli jakieś inne wskazówki to proszę piszcie.
 • Poziom 16  
  Jeżeli chwytacz łapie górną nić, to normalnie nie ma możliwości żeby nie działało. A gdzie jest ta nić wychodząca z bębenka po założeniu go w maszynie? Daj spokojnie 20cm, to nie zaszkodzi.
 • Poziom 9  
  nie jestem w stanie ustawić maszyny. nadal nie łapie dolnej nici a górna łapie chyba nie obędzie się bez serwisu. Dziękuje wszystkim za pomoc.
 • Poziom 25  
  To może spróbujmy może inaczej. Bębenek wkładamy bez nici. Zakładamy górną nitkę, przeciągamy ją 10-15 cm poza igłę i przytrzymujemy jej koniec. Drugą ręka obracamy powoli kółkiem maszyny, obserwując jednocześnie, czy chwytacz złapie nitkę. Jeśli tak to obracamy dalej kółkiem, chwytacz z nitką wędruje w dół . Tu powinna zsunąć się z chwytacza i zostać przy dalszym pokręcaniu wyciągnięta na zewnątrz przez igłę. Jeśli nitka wędruje z powrotem zaczepiona przez chwytacz tą samą drogą to oznacza, że jest źle ustawiony. Patrząc na bębenek widoczna nitka powinna zostać przeciągnięta wokół niego. Proszę tak łatwo nie rezygnować.
 • Poziom 9  
  Dziękuje za dokładne wytłumaczenie. U mnie właśnie nitka wędruje spowrotem do góry. Czyli czeka mnie ustawienie chwytacza. Jeszcze jedna sprawa. Który ząbek chwytacza powinien łapać nitkę. Jestem laikiem w tych względach dlatego pytam.
 • Pomocny post
  Poziom 25  
  Tak jak w linku
  http://serwismaszyn.republika.pl/chwyt.html
  na pierwszej fotce, czyli ostra końcówka przechodząca obok igły. Teraz na chłopski rozum; z kosza w którym zamocowany jest chwytacz wychodzi wałek w kierunku koła pasowego. Na jego końcu jest umieszczona prostopadle krótka wajcha z kostką chodzącą w widełkach. Ten element jest zamocowany śrubą. Śrubę należy nieco poluzować i chwytacz przesunąć nieco ostrzem do przodu, lekko dokręcić i sprawdzić czy nitka wędruje wokół bębenka bez zacięć i zostaje całkowicie wyciągnięta przez igłę na zewnątrz. Po wyregulowaniu śrubę dokręcamy dość mocno. Przed tym wszystkim należy dokładnie obejrzeć chwytacz. Jeśli są na nim zadziory po uderzeniach igłą, należy uszkodzoną powierzchnie dokładnie przeszlifować, najlepiej papierem ściernym tak aby całkowicie usunąć zadziory. Tylko gładka powierzchnia chwytacza pozwala na jego prawidłową prace.
 • Poziom 9  
  Dziękuje wszystkim za pomoc. Wreszcie naprawiłem maszynę. Okazało się że maszyna była przez teścia rozebrana do końca przez co zgubiła ustawienia fabryczne. Ale to nie wszystko. Gdy przywróciłem ustawienia to nadal górna nić nie łapała dolnej tylko wracała tą samą drogą. Przeszkoda była błacha. Chwytacz jest przytrzymywany przez blaszkę, która utrzymuje go we właściwej pozycji i dociska do obudowy chwytacza. Była ona zbyt mocno podgięta co powodowało nie przepuszczanie nici. Gdy zrobiłem więcej luzu i użyłem smaru maszynowego wszystko wróciło do normy. Teraz maszyna pięknie szyje i nadaje się na prezent na rocznicę dla żony. Dziękuje za pomoc. Uważam temat za zamknięty.