Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jestem mechanikiem - chcę zacząć zabawę z elektroniką.

Robson MoS 14 Wrz 2004 17:01 1652 9
  • #1 14 Wrz 2004 17:01
    Robson MoS
    Poziom 10  

Witam. Jak widać jestem tu nowy. Dotychczas zajmowałem się wyłącznie mechaniczno-majsterokowicznymi sprawiami. Moje dokonania można oglądać na stronce www.mrozes.friko.pl
    Teraz chcem zacząć przygodę z elektroniką.
    Moim marzeniem jest podłączenie silnika krokowego do mojego PC, zaopatrzyłem się już w takowy (ze skanera) - jest to silnik unipolarny, z pięcioma wuprowadzeniami, sterownik oparty jest o układ ULN2003A.
    I na tym kończy się moja wiedza. Teraz prosił bym kogoś kompetentnego, żeby łopatologicznie wytłumaczył mi w jaki sposób tego dokonać.
    Może być na rs323 lub LPT. Łopatologicznie tzn. kup to, to i to, połącz tak i tak, podłącz tu i tu. Użyj programu takiego a takiego. Dopiero jak uda mi się ten silnik uruchomić i nim skutecznie sterować, będę chciał go jakoś wykożystać.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

Robson MoS

Ps. Załączam skan płytki i silnika

0 9
  • #2 14 Wrz 2004 20:19
    olekewaagata
    Poziom 25  

Moim skromnym zdaniem na początek powinieneś wybrać coś łatwiejszego, sterowanie silnikiem krokowym z PC-ta nie jest niemozliwe ale musisz miec program na PC-ta który by wystawiał stany na LPT a te dopiero po wzmocnieniu sterowałyby silnikiem. Tak wiec najpierw program.

0
  • #3 14 Wrz 2004 20:59
    gmp
    Poziom 19  

olekewaagata napisał:
    Moim skromnym zdaniem na początek powinieneś wybrać coś łatwiejszego, sterowanie silnikiem krokowym z PC-ta nie jest niemozliwe ale musisz miec program na PC-ta który by wystawiał stany na LPT a te dopiero po wzmocnieniu sterowałyby silnikiem. Tak wiec najpierw program.

Nie uwazam zeby to bylo specjalnie trudne , wystarczy troche checi, wielu ludzi robi takie rzeczy niekonicznie sa specjalisatmi od elekroniki. Robson, na poczatek poszkalbym czegos gotowego, jakiejs plytka steryjaca, moze maja cos w AVT, bo ta od skanera to niekonicznie sie nadje do tego. Postaram cos Ci znalesc, czesto bywam w Twoim miescie, moge podrzucic Ci jakies materialy i programy - no i ewentualnie poradzic cos w kwesti elektroniki. Daj znac na priva. A poza tym to powodzenia,
    Pozdrawiam,
    Grzes

0
  • #5 15 Wrz 2004 16:44
    Robson MoS
    Poziom 10  

Ok a gdyby zmienić założenie? Gdybym chciał zrobić tak:
    -naciskam przycisk 1 silnik w prawo o 1 krok
    -naciskam przycisk 2 silnik w lewo o 1 krok

Chodzi o to, że w zasadzie nie muszę mieć sterowania z PC. Może to być jakis taki mały piloci z dwoma przyciskami. Łatwiej by było?

0
  • #6 15 Wrz 2004 17:20
    gmp
    Poziom 19  

Robson MoS napisał:
    Ok a gdyby zmienić założenie? Gdybym chciał zrobić tak:
    -naciskam przycisk 1 silnik w prawo o 1 krok
    -naciskam przycisk 2 silnik w lewo o 1 krok

Chodzi o to, że w zasadzie nie muszę mieć sterowania z PC. Może to być jakis taki mały piloci z dwoma przyciskami. Łatwiej by było?

Zalamalbys sie majc obracac tym silnikiem :), skorzystaj z gotowca ktorego znalazle, jesli narysujesz plytke pomoge Ci w elektronice i zaprogramuje procka.
    Zajrzyj tu:
    http://republika.pl/styro_cnc/
    http://gm.cnc.free.fr/en/index.html
    http://www.8linx.com/cnc/cnc.htm

0
  • #7 15 Wrz 2004 20:00
    Robson MoS
    Poziom 10  

W zasadzie to nie kumam. Mam silnik i pasujący do niego sterownik uln2003 - nie wiem tylko jak to podłączyć do kompa - możesz mi tak w pełni łopatologicznie wytłumaczyć?
    I dlaczego miał bym sie załamać - ze względu na ilość kroków w silniku?

Znalazłem coś takiego - http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_62847.html

tu gosciu bezproblemowo podłączył dwa silniki do kompa - ja chcę tylko jeden. Ta płytka którą on ma nie wygląda zbytnio jakos skomplikowanie.

Może jeszcze mi napiszecie "łopatologicznie" jak ma przebiegać proces sterowania.

0
  • #8 15 Wrz 2004 20:49
    Elektrooonik
    Poziom 29  

Sorki że się czepiam, układ ULN2003 nie jest sterownikiem silników krokowych, zawiera on tylko 7 tranzystorów darlingtona 0,5A 50V.

0
  • #10 22 Wrz 2004 17:12
    Robson MoS
    Poziom 10  

Zrobiłem chwytak - może jak się uda podłącze to w końcu do kompa w przyszłym tygodniu - GMP mi pomoże.

0