Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet uniCO-24 GCO-24-00 - ustawianie mocy kotła

06 Wrz 2010 19:14 10763 21
  • Poziom 1  
    Witam,

Czy mógłby mi ktoś podać sposób w jaki mogę zmienić ustawioną moc kotła.
    Serwis ustawił mi na 60% a teraz przed sezonem na takie drobne "przepalenia" chciałbym to lekko obniżyć.

Jeżeli ktoś mógłby użyczyć instrukcji serwisowej to byłbym bardzo wdzięczny.

Z góry dziękuję z pomoc.
  • Poziom 11  
    1. Wie ktoś jak można zmniejszyć moc tego kotla lub podwyższyć? można to zrobić samemu czy tylko serwis?
    2. Czy w piecu tym mozna regulować pracę pompy? by tłoczyła szybciej lub wolniej?
    w jaki sposób?
  • Poziom 25  
    1 tylko serwis
    2 tak na pompie jest ręczna zmiana biegów.
  • Poziom 18  
    Niebardzo rozumiem po co chcesz zmieniać nastawe mocy, jeśli to zrobisz, może się okazać że kocioł nie jest w stanie dograć do zadanej temperatury, bo np.jest dużo wody w układzie i pracuje bez przerwy
    Jeśli nie masz regulatora pokojowego, to ustaw go nba minimum temperatury i niech pochodzi np. godzinę dziennie, jeśli regulator jest, ustaw 60,70, lub więcej stopni,w zależności od instalacji i włącz go na jakoś czas podnosząc temperaturę na regulatorze.
  • Poziom 11  
    1. Mocy kotła raczej nie chce zmieniać...pytam z ciekawości
    2. Co do pompy to zastanawia mnie czy pompa powinna chodzić cały czas? bo u mnie się nie wyłacza..nawet jak piec ochładza wymiennik (rozumiem, że wtedy działa tylko pompka, by so pieca powróciła zimna woda z układu) ale ta pompka chodzi dość głośno..w domu słychać jak woda buczy w grzejnikach...myślałem, że jak zmniejsze jej obroty to będzie cieszej;)
  • Poziom 25  
    Pompa pracuje tylko wtedy gdy jest sygnał grzej od czujnika pokojowego , a jeśli go nie masz to wtedy pompa pracuje cały czas i nic tu nie zmienisz. Zmniejsz bieg na 2, na jedynce morze ci stanąć kocioł.
  • Poziom 11  
    na chwilę obecną nie mam sterownika pokojowego.
    a jak z wydajnością pompki na 2 biegu? da radę pociągnąć da radę pociągnać z 50m2 podłogówki? czy lepiej zostawić na 3 biegu?
  • Poziom 18  
    W Unico 24 pompa pracuje cały czas?
    Raczej chodzi o to że kocioł pracuje cały czas, bo szybko stygnie woda w układzie, widać układ dobrze oddaje ciepło, albo jest zimna chałupa, może też być jedno i drugie
    Sterownik powoduje jedynie to ,że kocioł po dogrzaniu do temperatury zadanej na sterowniku, wchodzi w stan czuwania i czeka na sygnał od sterownika.
    Żeby zmniejszyć głośność pracy układu, można spróbować podnieść ciśnienie w nim
    Jeśli zaś chodzi o prace pompy, warto by rbyła tak ustawiona, że różnica między powrotem a zasilaniem, wynosić będzie około 20 stopni, ale nie więcej.
    Dlaczego nie masz regulatora pokojowego?
  • Poziom 11  
    bieniu
    Kocioł nie pracuje cały czas..tzn. nie podgrzewa cały czas...bo po przekroczeniu temp zadanej włącza sie L3 czyli studzenie wymiennika..później gaśnie L3 nie ma podgrzewania wody..bo palnik sie nie świeci..ale piec dalej pracuje ale pracuje w tym sensie, że działa chyba tylko pompka;) czyli wg. tego co ty piszesz jest to stan czuwania...i tutaj pytanie...pompka powinna się wtedy wyłączyć?
    Sterownika nie mam bo mam założone zawory z głowicami na każdym grzejniku (wydawało mi sie to bardziej rozsądne gospodarowanie ciepłem).
    ps. taki sterownik dedykowany Termet 2510 TRXR bezprzewodowy da radę samemu podłączyć?
  • Poziom 25  
    Tak jak pisałem wcześniej, jak nie masz czujnika pokojowego to pompa pracuje cały czas, nawet jak wyłączy się gaz.
  • Poziom 11  
    To jeszcze jedno pytanie mam..jeśli chciałbym kupić regulator pokojowy to muszę kupować dedykowany np termet 2510 czy mogę kupić sobie dowolny? Ewentualnie jeśli nie dedykowany to na co zwrócić uwagę? Co dany regulator musi mieć by można było go podpiąć pod kocioł termet unioco 24 elegance z otwartą komorą spalania.
  • Poziom 11  
    serwo66 okazuje się, że mogę zmniejszyć moc kotła samodzielnie. Więc proszę nie wprowadzać użytkowników w błąd. Tak samo mogę regulować moc startową kotła. Więc albo jesteś niedoinformowany albo masz sie za niezastąpionego serwisanta i nie chcesz dzielić się wiedzą :D ale to trzeba było napisać można regulować..ale nie powiem ci jak :D

ale dzięki za sugestie kupna regulatora pokojowego. Rzeczywiście wyłącza pompe itd. więc same plusy
  • Specjalista - systemy grzewcze
    barteq289 napisał:
    serwo66 okazuje się, że mogę zmniejszyć moc kotła samodzielnie. Więc proszę nie wprowadzać użytkowników w błąd. Tak samo mogę regulować moc startową kotła. Więc albo jesteś niedoinformowany albo masz sie za niezastąpionego serwisanta i nie chcesz dzielić się wiedzą :D ale to trzeba było napisać można regulować..ale nie powiem ci jak :D

Masz rację.
    Pod warunkiem że masz:
    - manometr różnicowy( U-rurkę) ,
    - tabelę ciśnień na dyszach
    -wiedzę czym i po co regulować by urządzenia nie zniszczyć, nie zabić domowników i uzyskać dużą sprawność spalania.
    pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Nie wiem czy zauważyłeś że odpowiedzialni serwisanci na tym forum w sprawach nastaw gazowych nie podpowiadają po prostu milkną. Posiadasz tzw. instrukcję obsługi do tego kotła a więc weź ją do ręki i znajdź opis nastaw mocy startowej i mocy na c.o.. Niestety nie ma jej bo jest zarezerwowana dla serwisu i nikt nie podaje sposobu wejścia w menu serwisowe bo oprócz tych dwóch nastaw są jeszcze inne którymi można narobić bigosu.
  • Poziom 11  
    serwo66 zauważyłem. Mają do tego prawo...ogólnie nie chce nic przestawiac oprócz mocy C.O. a tam niewiele można zepsuć.
  • Poziom 11  
    serwo66 lub ktoś inny możecie mi podać a jaki sposób reguluje się biegi na pompie w kotle? zdjęcie kotła ponizej, proszę o zaznaczenie. Termet uniCO-24 GCO-24-00 - ustawianie mocy kotła
  • Poziom 26  
    W tej pompie nie zmienia się biegów.
  • Poziom 25  
    Nie napisałeś że jest to UniCo elegance więc stwierdziłem że masz poprzedni model który posiadał ręczną regulację, a ten faktycznie nie posiada regulacji.
  • Poziom 11  
    bro2004, serwo66 dzięki za szybką odpowiedź. Tak dopytuje bo myślałem, że nie wyrabia mi pompka i efektem tego jest niedogrzana podłoga w salonie i myślałem, że przyspieszę pracę pompy. A ktoś z Was ma pomysł czemu podłogówka na piętrze grzeje super a na parterze w salonie ok 20m2 w jednym obwodzie nie grzeje poprawnie? za słabe krążenie?
    W skrzynce mam rozdzielacze kan-therm+głowica z kapilarą..bez dodatkowych pompek i automatyki. Czy pomogłoby dołożenie pompki w skrzynce przed rozdzielaczem?
    skrzynka do podłogówki wygląda tak jak na obrazku, z tym, że kapilara jest podłączona na rozdzielacz powrotny.
    A może zapowietrzony jest ten układ? ktoś wie jak go odpowietrzyć? Termet uniCO-24 GCO-24-00 - ustawianie mocy kotła

Trochu między czasie doczytałem i wygląda, ze mam tak jakby układ z zaworem RTL i na parterze mam 4 nitki, z czego włączam 2. Widocznie woda idzie tam gdzie jest jej najlepiej przepłynąć, a tym samym podłogówka w salonie jest niedogrzana. Aby to zmienić pozostaje dolożyc pewnie pompke?
  • Poziom 25  
    Masz 6 pętli podłogówki i grzejniki a więc normalne że będą problemy z podłogówką, na pompie z kotła max. 2-3 krótkie pętle, jeśli więcej koniecznie pompa do podłogówki.
  • Poziom 11  
    serwo66 konkretnie to mam 2 skrzynki do podłogówki: 1 skrzynka na parterze i w niej 4 obwody, druga skrzynka na pietrze - 2 obwody.
    Na zasilaniu zawór z kapiliarą...kapilara podłączona do powrotu czyli coś na zasadzie zaworu RTL z tego co wyczytałem;) na pietrze grzeje wszystko poprawnie.
    na parterze jedna pętla ma ok 20m2 (nie wiem ile to mb) i z nią jest problem.
    Czyli co musiałbym dolożyć by ta podłoga grzała?
    Wystarczyłaby mi taka pompa:
    http://ldkrosno.pl/31-73-large/leszno-25por40-pompa-co.jpg
    za 200zł? i wystarczy ją wpiąć na zasilaniu podłogówki? ale jak ona wtdy będzie pracować? cały czas? nawet jak piec będzie zgaszony sterownikiem i pompa w piecu też zgaszona?
  • Poziom 8  
    Instrukcje serwisowe termet

są tutaj

Nad tabelką z instrukcjami jest rozwijane pole "Wybierz typ instrukcji" i wybiera się serwisowe itd.

Może tam będzie instrukcja poszukiwana do zmiany nastaw kotła w zakresie mocy.