logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zmienić moc w piecu Termet Onnline Duo 25 kW na 60 m2? Menu serwisowe

asgard123 06 Gru 2024 10:51 696 9
REKLAMA
  • #1 21335354
    asgard123
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Ocena: 3
    Witam szanownych użytkowników :) Mam taki problem, mianowicie, mam piec Termet Onnline Duo 25 kW, totalnie przewymiarowany, czyli 25 kW na 60 m² mieszkania. Taki kocioł zamontował instalator, mnie nie było w tym czasie w PL i żona musiała to jakoś ogarnąć, bo poprzedni piec się rozleciał po prostu zwyczajnie. Ja też się nie znam aż tak, (bo z instrukcji niewiele wynika, jeśli chodzi o te parametry P), ale co nieco już poczytałem i tutaj na forum też, więc tak mi wychodzi. Moja prośba/pytanie: Jak wejść w tzw. menu serwisowe w tym konkretnym kotle Onnline Duo 25, oraz jakie to parametry/numery "P" odpowiadają za zwiększenie/zmniejszenie mocy max. i mocy min. w nim, bo piec hula jak chce, czyli taktuje na maxa w lewo i prawo co 3 minuty itd. Tutaj przeczytałem, jak ktoś, że jest na to sposób, aby zmniejszyć moc max. i zwiększyć min., żeby palił się jednostajnie i w miarę możliwą najniższą temp. czy np. 44, tak żeby i ten kondensat też miał jakiś sens w tej konstelacji, jak na nasze potrzeby.

    Dzięki z góry za ewentualną pomoc. Pozdrawiam :)
    AI: Czy możesz podać obecne ustawienia mocy maksymalnej i minimalnej w Twoim piecu?
    nie znam
    AI: Czy piec wyświetla jakieś kody błędów lub komunikaty, które mogłyby pomóc w diagnozie problemu?
    nie
  • REKLAMA
  • #3 21336103
    asgard123
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Ocena: 3
    >>21335588 Dzięki przejrzę, faktycznie rozstaw panela taki sam :)
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 21336357
    bro2004a
    Poziom 15  
    Posty: 81
    Pomógł: 19
    Ocena: 53
    Nie zmieniaj p05, bo spalisz wymiennik. P01 na 25, p03 na 20. P04 na 12, jeśli to krótki komin i nie będzie wpadał w błąd e01. Jeśli będzie się pojawiał, to bez analizy spalin nie obędzie się.
    P24 na 003.
  • #5 21336855
    asgard123
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Ocena: 3
    >>21336357 Ok dzięki za poradę :) Wczoraj udało mi się wejść do menu i pospisywałem obecne parametry po nastawach instalatora. Zaraz pobawię się z ustawieniami jakie zapodałeś. Zastanawia mnie tylko P24 (Czas pracy na mocy startowej w obiegu CO po wykryciu płomienia od 2 - 30 s, fabrycznie jest na 20), który instalator ustawił na 7. Czy nie lepiej żeby nieco dłużej pochodził powoli przechodząc w P3, ale nie znam się, tak tylko mi się nasunęło. No i jak już jak ruszę P4 to może się zmienić w synchronizacji z P5 (P5 nie tykam ok), jeśli chodzi o spaliny, analizatora nie mam niestety. Dobra zobaczę chyba nic nie wybuchnie od razu :D

    Podaje stan po instalatorze:

    P01 40
    P02 99
    P03 73
    P04 18
    P05 76
    P06 -
    P07 01
    P08 00
    P09 01
    P10 -
    P11 02
    P12 01
    P13 -
    P14 50
    P15 01
    P16 05
    P17 10
    P18 80
    P19 -
    P20 05
    P21 -
    P22 00
    P23 00
    P24 07
    P25 03
    P26 01
    P27 -
    P28 -
    P29 80
    P30 00
    P31 -
    P32 05

    Dodam jeszcze, że rura 60/100 od pieca z kolanem, redukcja i przechodzi na 80 w odcinku 3 m do szczytu komina, niby standard, nie powinno być oporów, ale obroty P5 instalator dał na 7600. W instrukcji nic nie ma o P5 tylko P4, że fabrycznie 1500 (w skanie na dole).

    Tabela z danymi technicznymi kotła jednofunkcyjnego i dwufunkcyjnego.

    Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

    >>21336357 Bro, piec chodzi na 44 st. bez żadnej przerwy/taktowania przez 25 min, tyle co postałem przy nim. Później wrzucę go na 50 st. zobaczę jak się sprawi. Dałem Twoje ustawienia, wszystkie jak podałeś. Zatem jak na razie jestem zadowolony. Dziękuję ;)
  • #6 21337076
    capricorn0
    Poziom 14  
    Posty: 59
    Pomógł: 6
    Ocena: 10
    P01 i P24 dobiera się do oporów komina, można zejść jak najniżej tak aby kocioł cicho pracował, nie rezonował/dudnił przy zejściu do mocy minimalnej P04(o ile przy zadanej temp. powyżej 30st. schodzi od razu do mocy minimalnej, u mnie P01-22,P24-08,P04-12). Odpowiada to za zużycie gazu na rozruch. P05 - jest dobierane do modelu użytego wentylatora. Sprawdź przy rozruchu i w czasie pracy kotła jakie masz wartości FR i PR. Obserwuj jak możesz czas cykli grzewczych i przerwy między nimi. Najbardziej komfortowe jest utrzymywanie ciepłych grzejników przez jak najdłuższy czas, spróbuj tak dobrać najniższą temp. na kotle przy której jesteś w stanie uzyskać żądaną temp. pomieszczeń (to zależy od mocy grzejników). Przy wyższym komforcie zużycie gazu może być większe :).
  • REKLAMA
  • #7 21337624
    asgard123
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Ocena: 3
    >>21337076 Aha to oto chodzi z tymi parametrami, rozumiem teraz. Dziś po zmianie parametrów zasugerowanych przez "bro2004a", zadawałem różne nastawy od 43 do 63 z obserwacją do 15-25 minut i ani razu kocioł nie taktował=nie wyłączył się, ba nawet nie modulował temperaturą +1 lub -1 st. Jedzie niskostratnie, płynnie, ogniem stałym z zadaną mu temperaturą. No ale zobaczymy jakie będzie zużycie gazu jeszcze i spaliny. W tej chwili od kilku godzin mam ustawione na 45 st. i odczytałem dane, tak jak wspomniałeś i oto one: In 39 (tu powrót mógłby być nieco lepszy), Pr 50, Fr 00. Sprawdzę potem jeszcze przy rozruchu i jak najniżej da się zejść bez straty temperatury w pomieszczeniu. Zgadzam się z Tobą, też tak uważam, z tego co zdążyłem się zorientować z netu, że najlepiej ponoć jak się piec pali jednostajnie z najmniejszą możliwie mocą, bez straty komfortu cieplnego. Chodzi o to żeby piec dogrzewał już nagrzane grzejniki możliwie jak najmniejszym nakładem energii, niż żeby palił zwiększoną mocą dogrzewając je co chwile, dłuższą krótszą, ale jednak. Tak jak samochód jedzie 100/h by potem zahamować, po czym znowu się rozpędza do 100 i tak w kółko. A 2 jedzie cały czas 50 na h i mniej spali, by koniec końców i tak spotkać się później na światłach z tą samą trasą przejechaną :D Ktoś tak mi tłumaczył to, zresztą pewnie to wiesz ;)

    Nie wiem czy moc CWU zmniejszyć z 99 np. na 65, czy ma to jakiś wpływ na komfort korzystania i oszczędność gazu :)
  • REKLAMA
  • #8 21337672
    capricorn0
    Poziom 14  
    Posty: 59
    Pomógł: 6
    Ocena: 10
    Elegancko, FR 00 czyli pracuje na mocy minimalnej (możesz zrobić odczyt zużycia gazu w ciągu 5 min). To kocioł z przepływowym podgrzewaniem CWU, ograniczenie maksymalnej mocy CWU może spowodować niedogrzewanie wody. Możesz sprawdzić FR przy dużym poborze CWU.
  • #9 21341653
    asgard123
    Poziom 3  
    Posty: 5
    Ocena: 3
    >>21337672 Spalanie gazu na dobę=3,7 m3, przy stałej temp. 21, na piecu 44 st. z termostatem "zwykłym" nie-modulacyjnym marki Salus. Wyższe nastawy np. 47 st. z termostatem to już 7,5 m3 na 24/h, ale nastawa była na 21,2 z histerezą 0,5 st. Wszystko to przy temp. 2-3 st. na zewnątrz. Zastanawiam się nad jakimś regulatorem modulacyjnym OT, żeby nie było skoków temp. co 0,5 st. Dla mnie może być nawet i 18 st. ,ale żona mi marudzi :D
  • #10 21341702
    capricorn0
    Poziom 14  
    Posty: 59
    Pomógł: 6
    Ocena: 10
    Zużycie gazu 3.7 m³ jest OK, zaobserwowałeś, czy termostat wyłącza kocioł (jak tak, to na jak długo?) Czy temp. 21 st. zapewnia komfort cieplny? Możesz jeszcze spróbować ustawić temp. 42 st. na kotle i zobaczyć, czy utrzyma się temp. 21 st. przy obecnych temp. zewn.
    Nie potrzebujesz żadnego regulatora OT, wystarczy tylko podłączyć czujnik temp. zewn. i przejść na sterowanie tzw. krzywą grzewczą. Na początek zobacz, czy jesteś w stanie utrzymywać żądaną temp. pomieszczeń przy ustawieniu niższych temp. na kotle.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z piecem Termet Onnline Duo 25 kW, który jest przewymiarowany dla mieszkania o powierzchni 60 m². Szuka sposobu na zmianę ustawień w menu serwisowym, aby dostosować moc kotła do potrzeb. Otrzymuje porady dotyczące parametrów P, które powinien zmienić, aby poprawić efektywność pracy pieca. Zaleca się niezmienianie parametru P05, a ustawienie P01 na 25, P03 na 20, P04 na 12 oraz P24 na 003. Użytkownik eksperymentuje z różnymi ustawieniami, co prowadzi do stabilniejszej pracy kotła i zmniejszenia zużycia gazu. Dyskutowane są również kwestie związane z regulacją temperatury oraz komfortem cieplnym w pomieszczeniach.
REKLAMA