Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Różnica między atmega 128, 128L i innymi

13 Sep 2010 15:46 2920 9
  • Level 2  
    Witam. Mam kilka pytań w tym samym temacie,. po pierwsze czym różni się atmega 128 od 128L i dlaczego nie ma na ten temat informacji na stronie atmela. Gdzie szukać takich informacji?
    Mam tutaj rozpiskę wszystkich modeli avr:
    http://www.atmel.com/dyn/products/devices.asp?family_id=607

I atmega 128 występuje w kilku wariacjach ale z literą L nic nie ma.
    Dokładnie chodzi mi o te dwa modele:
    ATMEGA 128-16AU TQFP64
    ATMEGA 128L-8AU

Widzę że różnią się obudową ale czy czymś również? I dlaczego na stronie atmela nie ma takich oznaczeń jak tutaj? chodzi mi o 16AU, 8AU

Druga sprawa, w ogóle na stronie atmela nie ma takiego procka jak atmega128. Czy dobrze się domyślam że jeśli w sklepie jest napisane że mają na magazynei at128 to chodzi konkretnie o 128A?
  • Level 18  
    Link. ATmega128 i 128L zdaje się przestały być produkowane. Teraz zrobili 2w1 i nazwali 128A.
  • Level 38  
    L jest wolniejszą wersją mogącą pracować z niższym napięciem ale za to niższą częstotliwością taktowania. Te procesory wyszły z produkcji. Zastąpiła ja wersja A, która pracować może nawet z niższym napięciem zasilania niż L z pełną częstotliwością taktowania. W sklepach mogą mieć po prostu jeszcze wersje stare, które nie znikły jeszcze z rynku. A informacja jest na 1 stronie dokumentacji.
  • Level 2  
    Aha czyli rozumiem że ta zmiana nastąpiła dość niedawno skoro jeszcze w sklepach są te L-ki. Właściwie to szukam i szukam ale 128A nie mogę w sklepach znaleźć.

I druga sprawa: Mówicie że 128L może pracować z niższym napięciem ale czy musi? tzn jaki jest zakres napięć. Nie mogę tego znaleźć w dokumentacji podanej przez asterix99.

No i ostatnia sprawa: Dlaczego są w innych obudowach? przynajmniej tak podaje pewien sklep.
  • Level 24  
    ziemiaziemia wrote:
    Mówicie że 128L może pracować z niższym napięciem ale czy musi? tzn jaki jest zakres napięć. Nie mogę tego znaleźć w dokumentacji podanej przez asterix99.

Pierwsza strona dokumentacji akapit "Operating Voltages"

ziemiaziemia wrote:
    No i ostatnia sprawa: Dlaczego są w innych obudowach? przynajmniej tak podaje pewien sklep.

Wszystkie wersje występują w obudowach tqfp i qfn/mlf
    DS str. 368 - 370
  • Level 38  
    Informacja jest jak powiedziałem na dole 1 strony. Parę stron dalej masz pokazana rozpisane wyprowadzenia i rodzaje obudów. Obudowa nie ma nic wspólnego z wersjami A L czy zwykłą. W małym sklepie elektronicznym układy mogą latami zalegać. Zresztą Atmel już sam na stronie podałem informację, że L i zwykła nie są już rekomendowane do nowych projektów.
  • Level 26  
    Na stronie producenta z reguły jest dział pod tytułem: "Mature Devices". Jak nie możesz znaleźć dokumentacji w aktualnych produktach, to warto tam zajrzeć.
  • Level 2  
    Dzięki wszystkim za info. Mam ostatnie pytanie :)
    Gdzie najlepiej kupić 128A w okolicach Krakowa? Gość w sklepie w mieście ma 128 i 128L po 29zł. Patrząc na pierwszy sklep internetowy z brzegu widzę że 128A kosztuje 39zł więc dychę wiecej + przesyłka też parę złotych. Opłaca się chyba bardziej kupić te stare w sklepie prawda?
  • Level 26  
    Pewnie tak. Te nowe mają trochę zmniejszony pobór prądu i mogą pracować na większej częstotliwości przy niższym napięciu.
    Jeżeli Twoja aplikacja poradzi sobie na tańszym, to nie kombinuj tylko wstaw ten tańszy.
  • Level 43  
    ziemiaziemia wrote:
    Dzięki wszystkim za info. Mam ostatnie pytanie :)
    Gdzie najlepiej kupić 128A w okolicach Krakowa? Gość w sklepie w mieście ma 128 i 128L po 29zł. Patrząc na pierwszy sklep internetowy z brzegu widzę że 128A kosztuje 39zł więc dychę wiecej + przesyłka też parę złotych. Opłaca się chyba bardziej kupić te stare w sklepie prawda?

Patrzyłeś na Wrocławskiej, Mitery, Kalwaryjskiej w podwórku?