Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica między atmega 128, 128L i innymi

13 Wrz 2010 15:46 2788 9
  • Poziom 2  
    Witam. Mam kilka pytań w tym samym temacie,. po pierwsze czym różni się atmega 128 od 128L i dlaczego nie ma na ten temat informacji na stronie atmela. Gdzie szukać takich informacji?
    Mam tutaj rozpiskę wszystkich modeli avr:
    http://www.atmel.com/dyn/products/devices.asp?family_id=607

I atmega 128 występuje w kilku wariacjach ale z literą L nic nie ma.
    Dokładnie chodzi mi o te dwa modele:
    ATMEGA 128-16AU TQFP64
    ATMEGA 128L-8AU

Widzę że różnią się obudową ale czy czymś również? I dlaczego na stronie atmela nie ma takich oznaczeń jak tutaj? chodzi mi o 16AU, 8AU

Druga sprawa, w ogóle na stronie atmela nie ma takiego procka jak atmega128. Czy dobrze się domyślam że jeśli w sklepie jest napisane że mają na magazynei at128 to chodzi konkretnie o 128A?
  • Poziom 18  
    Link. ATmega128 i 128L zdaje się przestały być produkowane. Teraz zrobili 2w1 i nazwali 128A.
  • Poziom 38  
    L jest wolniejszą wersją mogącą pracować z niższym napięciem ale za to niższą częstotliwością taktowania. Te procesory wyszły z produkcji. Zastąpiła ja wersja A, która pracować może nawet z niższym napięciem zasilania niż L z pełną częstotliwością taktowania. W sklepach mogą mieć po prostu jeszcze wersje stare, które nie znikły jeszcze z rynku. A informacja jest na 1 stronie dokumentacji.
  • Poziom 2  
    Aha czyli rozumiem że ta zmiana nastąpiła dość niedawno skoro jeszcze w sklepach są te L-ki. Właściwie to szukam i szukam ale 128A nie mogę w sklepach znaleźć.

I druga sprawa: Mówicie że 128L może pracować z niższym napięciem ale czy musi? tzn jaki jest zakres napięć. Nie mogę tego znaleźć w dokumentacji podanej przez asterix99.

No i ostatnia sprawa: Dlaczego są w innych obudowach? przynajmniej tak podaje pewien sklep.
  • Poziom 23  
    ziemiaziemia napisał:
    Mówicie że 128L może pracować z niższym napięciem ale czy musi? tzn jaki jest zakres napięć. Nie mogę tego znaleźć w dokumentacji podanej przez asterix99.

Pierwsza strona dokumentacji akapit "Operating Voltages"

ziemiaziemia napisał:
    No i ostatnia sprawa: Dlaczego są w innych obudowach? przynajmniej tak podaje pewien sklep.

Wszystkie wersje występują w obudowach tqfp i qfn/mlf
    DS str. 368 - 370
  • Poziom 38  
    Informacja jest jak powiedziałem na dole 1 strony. Parę stron dalej masz pokazana rozpisane wyprowadzenia i rodzaje obudów. Obudowa nie ma nic wspólnego z wersjami A L czy zwykłą. W małym sklepie elektronicznym układy mogą latami zalegać. Zresztą Atmel już sam na stronie podałem informację, że L i zwykła nie są już rekomendowane do nowych projektów.
  • Poziom 26  
    Na stronie producenta z reguły jest dział pod tytułem: "Mature Devices". Jak nie możesz znaleźć dokumentacji w aktualnych produktach, to warto tam zajrzeć.
  • Poziom 2  
    Dzięki wszystkim za info. Mam ostatnie pytanie :)
    Gdzie najlepiej kupić 128A w okolicach Krakowa? Gość w sklepie w mieście ma 128 i 128L po 29zł. Patrząc na pierwszy sklep internetowy z brzegu widzę że 128A kosztuje 39zł więc dychę wiecej + przesyłka też parę złotych. Opłaca się chyba bardziej kupić te stare w sklepie prawda?
  • Poziom 26  
    Pewnie tak. Te nowe mają trochę zmniejszony pobór prądu i mogą pracować na większej częstotliwości przy niższym napięciu.
    Jeżeli Twoja aplikacja poradzi sobie na tańszym, to nie kombinuj tylko wstaw ten tańszy.
  • Poziom 43  
    ziemiaziemia napisał:
    Dzięki wszystkim za info. Mam ostatnie pytanie :)
    Gdzie najlepiej kupić 128A w okolicach Krakowa? Gość w sklepie w mieście ma 128 i 128L po 29zł. Patrząc na pierwszy sklep internetowy z brzegu widzę że 128A kosztuje 39zł więc dychę wiecej + przesyłka też parę złotych. Opłaca się chyba bardziej kupić te stare w sklepie prawda?

Patrzyłeś na Wrocławskiej, Mitery, Kalwaryjskiej w podwórku?