Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Różnica między atmega 128, 128L i innymi

ziemiaziemia 13 Wrz 2010 15:46 2308 9
  • #1 13 Wrz 2010 15:46
    ziemiaziemia
    Poziom 2  

Witam. Mam kilka pytań w tym samym temacie,. po pierwsze czym różni się atmega 128 od 128L i dlaczego nie ma na ten temat informacji na stronie atmela. Gdzie szukać takich informacji?
    Mam tutaj rozpiskę wszystkich modeli avr:
    http://www.atmel.com/dyn/products/devices.asp?family_id=607

I atmega 128 występuje w kilku wariacjach ale z literą L nic nie ma.
    Dokładnie chodzi mi o te dwa modele:
    ATMEGA 128-16AU TQFP64
    ATMEGA 128L-8AU

Widzę że różnią się obudową ale czy czymś również? I dlaczego na stronie atmela nie ma takich oznaczeń jak tutaj? chodzi mi o 16AU, 8AU

Druga sprawa, w ogóle na stronie atmela nie ma takiego procka jak atmega128. Czy dobrze się domyślam że jeśli w sklepie jest napisane że mają na magazynei at128 to chodzi konkretnie o 128A?

• #2 13 Wrz 2010 15:55
    asterix99
    Poziom 17  

Link. ATmega128 i 128L zdaje się przestały być produkowane. Teraz zrobili 2w1 i nazwali 128A.

• #3 13 Wrz 2010 15:57
    tadzik85
    Poziom 38  

L jest wolniejszą wersją mogącą pracować z niższym napięciem ale za to niższą częstotliwością taktowania. Te procesory wyszły z produkcji. Zastąpiła ja wersja A, która pracować może nawet z niższym napięciem zasilania niż L z pełną częstotliwością taktowania. W sklepach mogą mieć po prostu jeszcze wersje stare, które nie znikły jeszcze z rynku. A informacja jest na 1 stronie dokumentacji.

• #4 13 Wrz 2010 21:47
    ziemiaziemia
    Poziom 2  

Aha czyli rozumiem że ta zmiana nastąpiła dość niedawno skoro jeszcze w sklepach są te L-ki. Właściwie to szukam i szukam ale 128A nie mogę w sklepach znaleźć.

I druga sprawa: Mówicie że 128L może pracować z niższym napięciem ale czy musi? tzn jaki jest zakres napięć. Nie mogę tego znaleźć w dokumentacji podanej przez asterix99.

No i ostatnia sprawa: Dlaczego są w innych obudowach? przynajmniej tak podaje pewien sklep.

• #5 13 Wrz 2010 22:03
    Wojtek75
    Poziom 23  

ziemiaziemia napisał:
    Mówicie że 128L może pracować z niższym napięciem ale czy musi? tzn jaki jest zakres napięć. Nie mogę tego znaleźć w dokumentacji podanej przez asterix99.

Pierwsza strona dokumentacji akapit "Operating Voltages"

ziemiaziemia napisał:
    No i ostatnia sprawa: Dlaczego są w innych obudowach? przynajmniej tak podaje pewien sklep.

Wszystkie wersje występują w obudowach tqfp i qfn/mlf
    DS str. 368 - 370

• #6 13 Wrz 2010 22:07
    tadzik85
    Poziom 38  

Informacja jest jak powiedziałem na dole 1 strony. Parę stron dalej masz pokazana rozpisane wyprowadzenia i rodzaje obudów. Obudowa nie ma nic wspólnego z wersjami A L czy zwykłą. W małym sklepie elektronicznym układy mogą latami zalegać. Zresztą Atmel już sam na stronie podałem informację, że L i zwykła nie są już rekomendowane do nowych projektów.

• #7 14 Wrz 2010 07:25
    arturt134
    Poziom 26  

Na stronie producenta z reguły jest dział pod tytułem: "Mature Devices". Jak nie możesz znaleźć dokumentacji w aktualnych produktach, to warto tam zajrzeć.

• #8 14 Wrz 2010 10:12
    ziemiaziemia
    Poziom 2  

Dzięki wszystkim za info. Mam ostatnie pytanie :)
    Gdzie najlepiej kupić 128A w okolicach Krakowa? Gość w sklepie w mieście ma 128 i 128L po 29zł. Patrząc na pierwszy sklep internetowy z brzegu widzę że 128A kosztuje 39zł więc dychę wiecej + przesyłka też parę złotych. Opłaca się chyba bardziej kupić te stare w sklepie prawda?

• #9 14 Wrz 2010 10:16
    arturt134
    Poziom 26  

Pewnie tak. Te nowe mają trochę zmniejszony pobór prądu i mogą pracować na większej częstotliwości przy niższym napięciu.
    Jeżeli Twoja aplikacja poradzi sobie na tańszym, to nie kombinuj tylko wstaw ten tańszy.

• #10 14 Wrz 2010 14:33
    Freddy
    Poziom 43  

ziemiaziemia napisał:
    Dzięki wszystkim za info. Mam ostatnie pytanie :)
    Gdzie najlepiej kupić 128A w okolicach Krakowa? Gość w sklepie w mieście ma 128 i 128L po 29zł. Patrząc na pierwszy sklep internetowy z brzegu widzę że 128A kosztuje 39zł więc dychę wiecej + przesyłka też parę złotych. Opłaca się chyba bardziej kupić te stare w sklepie prawda?

Patrzyłeś na Wrocławskiej, Mitery, Kalwaryjskiej w podwórku?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME