Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus Kocioł Atmosferyczny FC 2520S

mmmmmat 02 Paź 2010 17:45 7260 25
  • #1 02 Paź 2010 17:45
    mmmmmat
    Poziom 9  

Witam serdecznie kupiłem mieszkanie ok 90m2 4 pokoiki kuchnia łazienka przedpokój wisi tam piec Buderus FC 2520S rurki miedziane montaż w 2000 roku a piec ma datę 1997 po 10 latach to taki piec to pewnie dziadek już ?
    nie wiem czy zostawić to cudo co o nim sądzicie ? warto czy od razu jak remont to wymieniać na nowy model? on ma wbudowany mały bojlerek? i utrzymuje w nim stała temperature z tego co widziałem zepsuty jest zawór 3trójdrożny czy jak to sie nazywa bo trzeba przełańczać ręcznie i zamykać zawór
    I myśle czy nie lepiej dac mniejszy gabaretowo piecyk 2 funkcyjny mniej miejsca zajmuje i pewnie mniej gazu bierze ? bo ten dużawy jest.
    Słyszałem ze są problemy z częściami do bunderusa i wogóle lipa jak jest naprawdę?

Ten mój to kocioł ścienny z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej ?
    czyli podgrzewa cały czas pewną ilość wody nawet jak się nie używa ? bo utrzymuje tam daną temp i gaz leci

Prosze o wyoślenie Kocioł a Piec jaka różnica?

Dzięki za pomoc

Buderus Kocioł Atmosferyczny FC 2520S

0 25
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #2 02 Paź 2010 22:33
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

Nie ma ŻADNYCH problemów z częściami do Buderusa. Tym bardziej w Katowicach! Na Wiejskiej w Czeladzi jest regionalny oddział Buderus gdzie siedzi serwisant. Jak FC-et działa to osobiście polecam go zostawić.

PS: Zestaw naprawczy zaworu przełączającego to koszt ok. 250-300 zł z wymianą.

2
  • #3 03 Paź 2010 10:40
    mmmmmat
    Poziom 9  

A ogólnie jak taki piec sie sprawuje ? ma już wszak 12 lat ? inne nowsze piece o tych samych parametrach nie biora mniej gazu i co z tą funkcja podtrzymywania ciepłej wody użytkowej ciągle podgrzewa ją nawet jak się jej nie używa jest ustawiony na economy i przez ten bojlerek pewnie wieszke gabaryty są całego pieca

Ten mój bunderus jest z otwarta komorą spalania tak ? On ma też odpływ do kanalizacji z tego co widizałem to jest kondensacyjny czy tylko jakaś para ?

Proszę wytłumacz mi czym różni się piec od kociołka?

KOCIOL 2-F Junkers Ceraclass ZW 14-2 DV AE to jest podobny piec którym można zastapić ten mój pozostawiając całą instalacje>?

0
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #4 03 Paź 2010 12:03
    wawrzeczko_t

FC sprawuje jak każdy kocioł. Raz lepiej raz gorzej. Ze zdjęcia wynika że raczej nie jest zaniedbany. Kocioł ten ma może trochę starszy typ armatury gazowej ale nie znaczy to wcale że pobiera więcej gazu. Podtrzymanie temp. c.w.u. w zintegrowanym bojlerku 3 l to funkcja komfort którą możesz wyłączyć poprzez obrócenie jedynego pokrętła na ekonomy. Dzięki temu podgrzewaczowi masz lepszą wydajnośc c.w.u. Twój Buder jest z otwartą komorą spalania. Nie wiem o jakim odpływie do kanalizacji piszesz (tak czy inaczej pary w kotle nie ma a przynajmniej nie powinno być przed czym zabezpiecza zawór bezpieczeństwa). Kocioł to urzadzenie które w sposób pośredni (dzięki medium grzewczemu którym jest woda) dostarcza ciepło do odbiorników. A piec to urządzenie które bezpośrednio grzeje chałupę lub pokój (piec kaflowy, koza, kominek bez wkładu). Odpowiedzi na ostatnie Twoje pytanie - nie znam (bo wszystkie wisielce są podobne a diabeł tkwi w szczegółach).

0
  • #5 03 Paź 2010 13:46
    mmmmmat
    Poziom 9  

Widzę że jestes oblatany w tym temacie mam pytanko bo wisi ten piec w łazience jak widać jest on dużawy komin idzie przez powiedzmy pokoik spiżarkę o wym 180x90 wys 2,5m po przeciwnej stronie ściany gdzie wisi w lazience jest możliwość aby go tam umieścic a dać tam jakąś kratkę lub okienko do łazienki by mial dostęp do powietrza ? bo bym go po porstu wrzucił na przeciwną strone by był w spiżarce i nie zabierał miejsca w łazience jest taka opcja czy raczej nie .

Co do stanu pieca to jest mało używany kupilem mieszkanie i ten piec był prawie nieużywany bo były też piece i starsze osoby wiecej w piecach niż w centralnym grzali jedynie co sie zepsuło to ten zawór przełańczający po 2 latach

Jak dam na eoconomy to wogóle nie podgrzewa w tym bojlerze ? czy tylko na niższą temp ?

Ten piec jest podłączony do odpływu ? czyli chyba sie tam coś skrapla ?

I co to jest naczynie przeponowe w tym piecu i jaki koszt ?

0
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #6 03 Paź 2010 18:41
    wawrzeczko_t

Czy jest możliwość to określić może kominiarz wraz z projektantem przebudowy inst. gazowej. (jest wymagane pozwolenie na przebudowę inst. gazowej). Wg mnie nie ma tej możliwości bo 1,8m*0,9m*2,5m=4,05m3 a to o 4 m3 za mało. W spiżarce leganie nawet nie możesz powiesić turbiaka (za mała kubatura pomieszczenia).

Jak dasz ekonomy to kocioł załącza się na potrzeby bojlera (c.w.u.) dopiero po odkręceniu kurka z ciepła wodą. A jeśli chodzi o odpływ to może ktoś podłączył pod kanalizę zawór bezpieczeństwa - tego nie wiem. Nie widać na zdjęciu. Naczynie przeponowe to zbiornik z membraną który przejmuje część nadciśnienia wody spowodowanego wzrostem jej temperatury. (koszt od 50-350 zł w zależności od sposobu rozwiązania).

.. Ale dosyć już szkolenia :)

0
  • #7 15 Gru 2010 21:56
    mmmmmat
    Poziom 9  

To jeszcze jedno pytanie panowie

Jak to jest jak odpalam piec w mieszkaniu jest powiedzmy 10stop bo tam nie mieszkam narazie i mam zakręcone kaloryfery i tlyko odkręcone w kuchni to i tak grzeje mi na wszystkie ponoć głowice nawet jak zamkniete to i tak przepuszczaja wode gdy jest poniżej 12 stopni?

Czy mogę np zakrecic wode wyjściową na koloryferach za zaworze na imbus wówczas nie pojdzie dalej ciepła woda bo nie bedzie obiegu tlyko na pierwszym kaloryferze w kuchni i od razu powraca do pieca tylko czy piec nie bedzie fiksował ? jak ma czujkę w dużym pokoiku a tam bedzie powiedzmy 8 stopni czy ten bunderus ma czujke tmp wody powracającej ? i bedzie działał prawidlowo na tym jednym kalorzyferze ?

I jescze jedno pytanie on caly czas podtrzymuje cieplą wode w bojlerze 70-80stop nawet jak zakrecilem kaloryery wszystkie i obieg jest tylko na tym jednym i tak sie włacza co chwilkę a temp bardzo wysoka w kaloryferze nie można zrobic tak by grzał słabiej a dłużej? tam nie ma żadnej regulacji tylko ekonomy i comfort ale to się tyczy tylko tego bojelerka z ciepłą wodą z tego co zauważyłem?

dzieki

0
  • #8 16 Gru 2010 10:20
    Oldham
    Poziom 9  

mmmmmat napisał:

Prosze o wyoślenie Kocioł a Piec jaka różnica?

Róznica jest taka, że "kocioł" mówią profesjonaliści, a "piec" profani :)

Jeżeli nie jest wyeksploatowany - to pochodzi - mój pracował 14 lat non stop, zanim mu się zeszło.

W tym czasie wymieniono:
    - naczynie przeponowe
    - zawór trójdrożny
    - elektronikę
    - kilka razy termostat ciepłej wody

Piec nie jest stricte produktem Buderusa - a holenderskiego Nefita - jest popularny w Holandii - i tam być może będzie trzeba poszukiwać części.

Cena cewki zaworu trójdrogowego to ok. 700 zł, do niedawna 300 zł - ponieważ firma chciałaby, żebyś miał już nowy piec.
    Nowy kosztuje ok. 2,5 tys. zł - bierz to pod uwagę, gdy zaproponują Tobie nową elektronikę za 1500 zł, albo komplet zaworu trójdrogowego w podobnej cenie.
    Cena cennikowa jest inna (pieca) - ale trzeba się napracować, by tę lepsza dostać - w tym celu używa się argumentu, "bo proszę Pana w Internecie, to...", czasem słów z języka budowlanego na "k" i/lub na "ch".

Elementem zawodnym, zarastającym kamieniem jest naczynie z ciepłą wodą - efekt jest taki, że temperatura jest niestabilna, wydajność ciepłej wody leci na łeb na szyję.
    Piec jest dosyć ekonomiczny, pomimo "wstecznej" konstrukcji - element kontrolujący dozowanie gazu (Honeywell) to moim zdaniem majstersztyk techniki.
    Elektronika jest OK - ale do nowej możesz mieć jedynie enigmatyczną dokumentację po holendersku - zapomnij o czymś takim, jak poznanie kodów błędów.

Reasumując - używaj, póki działa, jak się zepsuje - wymień na coś innego, w marę możliwości na jednofunkcyjny z zasobnikiem.

0
  • #9 16 Gru 2010 11:04
    mmmmmat
    Poziom 9  

Dzieki a możesz mi jeszcze odpowiedziec na to co napisałem pozwyżej ? na temat zakrecania tych zaworów ? i w tym piecu nic nie ma poza ekonomy i camofort regulatorem ?

0
  • #10 16 Gru 2010 13:52
    Oldham
    Poziom 9  

mmmmmat napisał:
    Dzieki a możesz mi jeszcze odpowiedziec na to co napisałem pozwyżej ? na temat zakrecania tych zaworów ? i w tym piecu nic nie ma poza ekonomy i camofort regulatorem ?

Ciepła woda jest podgrzewana cały czas - w małym zbiorniku wewnątrz pieca (to ten pokryty izolacją termiczną) - temperaturę tego podgrzewania ustawia się pokrętłem na przedniej ścianie pieca. Temperaturę grzania ciepłej wody jako takiej ustawia się potencjometrem na płycie elektroniki (wewnątrz).

Zawór przełączający z CO na CWU działa automatycznie - ale być może ktoś dokonał jakiejś przeróbki, bo mu ten zawór nie działał (podobno częsta usterka) - i zrobił coś do sterowania ręcznego.

Powinieneś mieś zdalny regulator temperatury (termostat pokojowy) - on odpowiada za nastawę temperatury w pomieszczeniu.

0
  • #11 17 Gru 2010 10:57
    mmmmmat
    Poziom 9  

A co gdy wszytkie kaloryfery zakrece i tylko idzie na pierwszy kaloryfer w kuchni i woda wraca do pieca a czujka jest w innym pokoiku gdzie sa zakrecone? piec bedzie cały czas grzał czy mierzy tez temp na powrocie ? czy bedize palił i palił aż nie uzyska temp w pokoiku co jest czujnik

0
  • #12 17 Gru 2010 13:28
    Oldham
    Poziom 9  

mmmmmat napisał:
    A co gdy wszytkie kaloryfery zakrece i tylko idzie na pierwszy kaloryfer w kuchni i woda wraca do pieca a czujka jest w innym pokoiku gdzie sa zakrecone? piec bedzie cały czas grzał czy mierzy tez temp na powrocie ? czy bedize palił i palił aż nie uzyska temp w pokoiku co jest czujnik

Jeden kaloryfer (uuuups... grzejnik :) ) powinien być odkręcony, tj. zawsze otwarty - można zdjąć głowice termostatyczną - i powinien to być grzejnik w pomieszczeniu, w którym jest termostat tj. element regulowany (podłączony kablem do pieca).
    Jeżeli ten jedyny grzejący grzejnik będzie daleko od termostatu, to piec będzie chodził tak długo, aż do termostatu dotrze informacja, czyli w jego otoczeniu temperatura zrówna się z zadaną na termostacie.
    Jeżeli w pomieszczeniu z termostatem [ściennym] będzie grzejnik z termostatem, który jest ustawiony na jakąś temperaturę, ale nie zamknięty całkowicie, to ten grzejnik też będzie grzał, do czasu osiągnięcia temperatury ustawionej głowicy termostatycznej.
    Jeżeli temperatura na głowicy będzie ustawiona wyżej niż na termostacie regulacyjnym, to będzie OK - tj. grzanie do czasu osiągnięcia zadanej na termostacie "ściennym" - jeżeli odwrotnie, to termostat ścienny będzie "czekał" na wzrost temperatury, który powinien "nadejść" z pomieszczenia, a którym jest (lub powinien być) grzejnik stale otwarty.

Temperatury na powrocie układ nie bierze pod uwagę - bo (o ile dobrze wiem) w ogóle jej nie mierzy - opiera się tylko na termostacie pokojowym. Gdy temperatura osiągana zbliża się do zadanej, to palnik pieca (modulowany) zaczyna pracować na coraz mniejszej mocy, przynajmniej tak było w moim.

0
  • #13 17 Gru 2010 21:18
    mmmmmat
    Poziom 9  

Dzis rozkopałem piec bo wg mnie za wysokątemp w bojlerku trzymaj ciagle podgrzewał go co 30sek na temp 70-80stop w sterowaniu sa dwa potencjometry które maja zakres od 30-90 stop jeden odpowiada za temp wody w bojlerku a drugi za temp w kaloryferach dałem oba na 30 stop i teraz chodzi chwilke i dluzszy zas nie i najsmieszniejsze jest to ze czujnik jest w duzym pokoiku i tam jest ok 8 stop a ja tylko grzeje w kuchni wiec idzie tylko woda do pierwszego grzejnika bo reszta zakrecona na amen woda dalej nie idzie i jak zagrzeje pierwszy w kuchni to sie łądnie wyłacza i pojawia sie cyfra 4 czyli osiagnieta temp a na sterowniku min jest dane 10 stop bo nizej sie nie da i piec nie grzeje stale a powienien bo tam kaloryfery zimne i nie ma 10stop ? czyli mierzy jakos temp powrotu czy się myle?

0
  • #14 18 Gru 2010 04:57
    wawrzeczko_t

Kocioł temp. powrotu nie mierzy. Ma czujnik zasilania na wyjściu z kotła.

Skąd kocioł ma niby wiedzieć że drugi i kolejne grzejniki masz zakręcone i są one zimne a jednocześnie chcesz je zagrzać ?! Zakręcasz grzejniki i żądasz aby kocioł grzał przy zakręconym obiegu?

0
  • #15 19 Gru 2010 09:44
    mmmmmat
    Poziom 9  

Nie o to chodziło doskonale wiem ze nie wie ,jak mierzy tylko temp wyjscia ale chodzi o to że nie wie niby w pokoiku mam zadane 15 stop a mam 8 stop tam gdzie jest czujka i tam nie grzeje i idze tlyko do 1 wszego kaloryfera i wrca do pieca i piec jakoś to odczytuje bo się wyłancza wiec albo ma czujke powrotu lub wylancza sie gdy temp powraca ciepła i nie ma co grzac jak jest zadane na wyjściu powiedzmy 40stop ? a który czujnik jest ważniejszy pokojowy czy wyjscia z pieca? i czy jest możliwość np dołożenia drugiego takiego czujnika do kuchni ? bo mam drugi taki sam i czy mogę się wpiąć w kable od tego co jest już podłączony ? jak bedzie na kablu przed nim to wóczas co ? którego się bedzie słuchał obu czy tylko tego który jest pierwszy? ten czujnik pokojowy na jakiej zasadzie działa zwykly potencjometr czy wysła inna inf w postaci kodowanej do procesora?

Dziekuje

0
  • #16 19 Gru 2010 12:00
    badi01
    Poziom 2  

Jeden z tych potencjimetrów jest do ustawienia temp w zasobniku ciepłej wody a drugi do ustawienia max temp na powrocie wody z obiegu centralnego ogrzewania. Regulator pokojowy daje sygnał do załączenia pieca aby zrealizował zadaną temp w pomieszczeniu gdzie jest zamontowany regularor pokojowy, natomiast jeśli temp wody na powrocie do pieca osiągnie temp zadaną na potencjometrze to odetnie gaz a pompka pracuje nadal aż temp wody na powrocie do pieca spadnie i wtedy zapali się palnik i będzie podgrzewał wodę w obiegu CO (centralnego ogrzewania) ponieważ nie osiągnie temp zadanej w pomieszczeniu gdzie jest czujnik pokojowy bo tam masz zakręcony grzejnik. Uważam że źle to sobie kombinujesz bo w pomieszczeniu gdzie jest czujnik pokojowy bezwzględnie musisz mieć odkręcony grzejnik bo inaczej to piec głupieje, tracisz niepotrzebnie gaz a w kuchni masz zagorąco. Ja mam ten piec 12 lat i zaczyna pomału szwankować z częćciami jest bardzo ciężko a nowe przekraczają wartość pieca kilkakrotnie. A na marginesie gdybyś wymieniał go to mogę go od ciebie odkupić za rozsądną cenę.

0
  • #17 19 Gru 2010 12:48
    mmmmmat
    Poziom 9  

Wiem że tak się nie zakręca robie tak tylko gdyż zalali mi kuchnię a nie mieszkam tam narazie i zadaje tego typu pytania bo nie wiem czy np nie rozwali pieca jak w taki sposób bedę grzał w 1 kaloryferze , nie grzałem wogóle tam bo mam tam 10stop ale zalali mi cała kuchnie z góry i teraz musze suszyć samą kuchnie dlatego tak robię bo nie chcę całego mieszkania grzać i chce to rozkiminic przy okazji powiedz jaki masz metraż jaki budynek i ile ci zżera gazu te cud o bo kupiłem ten piec wraz z mieszkaniem podaj gg na prfoil lub tel

0
  • #19 19 Gru 2010 17:58
    spark33
    Poziom 2  

Mam taki kociołek i problem z jego sterowaniem, ponieważ padł clockmodule. Co prawda modulator nadal działa ale przy braku możliwości ustawienia programów ręczne sterowanie jest trochę uciążliwe.

W związku z tym mam pytanie czy uniwersalny sterownik programator poradzi sobie z tym kociołkiem, ponieważ z tego co pamiętam przed podłączeniem oryginalnego, tymczasowo miałem podłączony jakiś Euroster lub podobny i nie działała wówczas w piecu modulacja.

Czy sterownik Logomatic CM27 jest odpowiedni do jego obsługi ?

0
  • #20 19 Gru 2010 21:19
    wawrzeczko_t

Nie. Bo CM27 to też zwykły termostat - tak jak Euroster/Auraton.

0
  • #21 20 Gru 2010 08:40
    mmmmmat
    Poziom 9  

Ja mam oryginalny sterownik do tego pieca do sprzedania bo mój miał być uszkodzony a okazało sie że kabel przerwany i mam drugi

0
  • #22 20 Gru 2010 10:33
    spark33
    Poziom 2  

Jestem zainteresowany. Jakiś namiar - telefon. Reszta na pw. Mój telefon 608830880.

0
  • #23 08 Paź 2012 20:17
    uhr
    Poziom 17  

Witam serdecznie posiadam ten sam piec

I mam problem z zapowietrzaniem najprawdopodobniej piec tak naprawde był mało używany a potem przeniesony w inne miejsce wklejam fotki jak został podłączony czy aby nie ma w tym jakiegoś problemu.

Zawór przestawia sie na Centralne bo póki nie nagrzeje bojerka nie idzie ciepła woda w rurke poniżej dopiero jak nagrzeje to wplywa woda ale niestety nie idzie przez grzejniki tak jakby szedł w obiegu zamiknietym ? objaw jak przy uszkodzonym zaworze trójdrogowym.

Jak np odpuszcze mu troszke wody z nagrzewnicy przez zawór bezpieczeństwa i potem dobije wody do 2 ATM to potem idzie piec grzeje burza ale na drugi dzień to samo i znowu jagby grzał do 70stop i wylacza sie pokazuje 4 ke? czyli uklad osiągnał zadana temp lub układ zapowietrzony ? za co ta 4 ka na wyświetlaczu odpowiada w końcu bo to i to w intrukcji jest.

I już sam nie wiem czy puszcza ten zawó czy nie może raz działać raz nie ?
    Jak np . nie działa i obieg jest tlyko boler nagrzewnica i pompa pracuje to nie może być zapowietrzwona? a jak np przełączy sie na Centralne i pocisnie powietrze ? to może sie zapowietrzyć ale znów jak bojlerek odpali to znów chodzi poprawnie i nie jest zapowietrzona .

Jak widzicie z lewej na samym dole jest spust wody z układu grzejników powyżej dopuszczanie wody
    Gdyby układ był zapowietrzony i bym dobił wody to powinna dojść do pompy powyżej bezprbolemowo ?

Drugie pytanie troszke kapie z zaworu bezp ma 3bar ma prawo kapać delikatnie czy dopiero powienień gdyby miał w okolicach 3 bar?

0
  • #24 08 Paź 2012 22:09
    kowal001
    Użytkownik obserwowany

Buderus podobnie jak wielu innych producentów zapewniają części zamienne do 6-10 lat. Potem części zamienne są niedostępne u producenta albo w cenie złota. Kotły FC to leciwe urządzenia. Obecnie w cenniku serwisowym Buderusa większość części do FC to czyszczenie magazynu producenta. Reszta części jest niedostępna lub na zapytanie z częstą odpowiedzią BRAK w zasobach. Zamiast reanimować "trupa technologicznego" sprzed 15 lat wybierzcie nowsze rozwiązania za rozsądna cenę. Dziś Buderus i Junkers to konsolidacja marek, lepszy serwis, dystrybucja, bo Junkers jest popularny a Buderus mocny w ofercie nowoczesnych technologii. Co najważniejsze wreszcie jest serwis zewnętrzny i fabryczny, a nie jak do tej pory "kto sprzedaje ten serwisuje".
    Ale jak nie ma kasy, to rabacik na kocioł w słusznym rozmiarze i po sprawie, albo części zamienne! Zmieńcie przyzwyczajenia: prowizorka nie trwa lata i wcale nie jest oszczędna przynajmniej w tej branży.

Moderowany przez mirrzo:

3.1.10. Zabronione jest rozpowszechnianie, bez zgody Usługodawcy, reklamy w każdej postaci, w tym kryptoreklamy.

0
  • #25 12 Paź 2012 19:17
    uhr
    Poziom 17  

Okazał sie wadliwy zawór trojdrogowy oraz naczynie przeponowe naprawa 50zl i smiga jak nowy troszke inny patent zastosowałem :)

0
  • #26 12 Paź 2012 20:03
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rozwiązane- zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo