Witam, mam problem - wywala mi różnicówkę, ale po kolei.
Dom nie jest mój (wynajmowany), nic nie wiem na temat instalacji - żadnego schematu - jedyne co mam to dostęp do skrzynki, poniżej zdjęcia:
zdjęcie całej skrzynki:
fragment problematyczny:
Problem pojawił się dzisiaj w nocy - do czwartej rano oglądałem TV, a od ósmej żona zauważyła że nie ma prądu w całym domu. Nigdzie nie było przy niczym grzebane. W nocy działało, a rano już nie.
W domu piwnica, parter i piętro. W piwnicy wszystko działa. Na parterze brak prądu w gniazdkach w kuchni i łazience (pozostałe OK) oraz brak oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Na piętrze nie ma nigdzie oświetlenia, ani prądu w gniazdkach. Nie działa też oświetlenie na zewnątrz domu (1 żarówka nad drzwiami wejściowymi).
Na wyłączonych w całym domu wszystkich urządzeniach z gniazdek i na wyłączonych wszystkich przełącznikach oświetlenia - jeżeli załączę esa widocznego na zdjęciu (tego wyłączonego) to zadziałają na ułamek sekundy wszystkie niedziałające, wymienione wyżej gniazdka i oświetlenie, i zaraz potem wywala różnicówkę (na 2gim zdjęciu 2gi od lewej - Siemens 5SM1 314-0).
Więc porozkręcałem wszystkie niedziałające gniazdka, wyłączniki, żyrandole i kinkiety żeby sprawdzić czy nie ma gdzieś zwarcia N do PE, ale nic takiego nie znalazłem. Więc przeglądnąłem też puszki, ale tam też nic nie wykryłem. W oprawie na zewnątrz też niby wszystko OK.
Mogę coś jeszcze sprawdzić przed wezwaniem fachowca ? Znam się na elektronice - na elektryce tylko na tyle ile mi potrzeba.
z góry dzięki za odp.
pozdr.
Dom nie jest mój (wynajmowany), nic nie wiem na temat instalacji - żadnego schematu - jedyne co mam to dostęp do skrzynki, poniżej zdjęcia:
zdjęcie całej skrzynki:
fragment problematyczny:
Problem pojawił się dzisiaj w nocy - do czwartej rano oglądałem TV, a od ósmej żona zauważyła że nie ma prądu w całym domu. Nigdzie nie było przy niczym grzebane. W nocy działało, a rano już nie.
W domu piwnica, parter i piętro. W piwnicy wszystko działa. Na parterze brak prądu w gniazdkach w kuchni i łazience (pozostałe OK) oraz brak oświetlenia w każdym pomieszczeniu. Na piętrze nie ma nigdzie oświetlenia, ani prądu w gniazdkach. Nie działa też oświetlenie na zewnątrz domu (1 żarówka nad drzwiami wejściowymi).
Na wyłączonych w całym domu wszystkich urządzeniach z gniazdek i na wyłączonych wszystkich przełącznikach oświetlenia - jeżeli załączę esa widocznego na zdjęciu (tego wyłączonego) to zadziałają na ułamek sekundy wszystkie niedziałające, wymienione wyżej gniazdka i oświetlenie, i zaraz potem wywala różnicówkę (na 2gim zdjęciu 2gi od lewej - Siemens 5SM1 314-0).
Więc porozkręcałem wszystkie niedziałające gniazdka, wyłączniki, żyrandole i kinkiety żeby sprawdzić czy nie ma gdzieś zwarcia N do PE, ale nic takiego nie znalazłem. Więc przeglądnąłem też puszki, ale tam też nic nie wykryłem. W oprawie na zewnątrz też niby wszystko OK.
Mogę coś jeszcze sprawdzić przed wezwaniem fachowca ? Znam się na elektronice - na elektryce tylko na tyle ile mi potrzeba.
z góry dzięki za odp.
pozdr.