Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czyszczenie lasera dvd w playstation2

21 Wrz 2004 05:57 4141 9
  • Poziom 26  
    Po pierwsze zaznaczam,że przeczytałem o tym mnóstwo postów.
    Dokładnie chodzi o playstation 2 model scph-30004. jest tam laser khs 400b. konsola nie czyta płyt dvd z cd jest ok. Po rozebarniu widzę że soczewka lasera jest jakby zamglona czyli prawdopodobnie brudna od środka. Czy ktoś mógłby poradzic mi jak należy czyścić taką soczewkę tzn czy jest ona jakoś zdejmowalna czy też należy rozkrecić cześć głowicy by sie do niej dobrać. Na co jeszcze zwrócic uwagę?
    Czy tez nie zwracać sobie tym głowy i kupic nowa glowicę w poltronicu za 214 zł. NA stronie www.modchip.pl zanlazłem też same soczewki, wiec może to wystarczy?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 26  
    Ponawiam prośbę.
    Pytam też o to czy od dołu lasera(od strony lustra) widać jak załącza się laser od dvd. Widać czerwony poblask, ale niebieskiego nie. A może to długość fali lasera dvd, że nie widać tego lasera?
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 22  
    Kolor wiązki lasera w przypadku CD i DVD jest taki sam czerwony,
    Co do czyszczenia to jedynym sposobem dostania się do soczewki od dołu jest rozkręcenie górnej części lasera.
    Soczewke najlepiej czyścić delikatnie wacikami (do uszu) lekko nawilżonymi śliną.

W PSX2 dosyć często uszkodzeniu ulegają cewki w głowicy lasera ustawiające tracking, Dostają przerwy chociaż raz zdążyły mi się że miały zwarcie.
  • Poziom 17  
    Z mojej praktyki wynika wręcz odwrotnie:najczęściej zdażają się przebite cewki ,nie trafiła mi się przerwana.No ale może miałem "pecha" :-).Kolega Pele dobrze pisze.Najlepiej odkęcić cały zespól górnej soczewki - wszystko widać jak na dłoni wtedy i nie trzeba kombinować.Często-gęsto zakurzone jest także lusterko pod dolną soczewką.Można się do niego dostać odlutowując taśmę od zespołu cewek,potem jedna śrubeczka (czyt. wkręt :- :D ) na płytce z pr-kami i podnosimy całość.Pod tą płytką jest dosyć łatwy dostęp do lusterka.Kiedy mam kłopoty z wyczyszczeniem to wpuszczam tam propanolu pod ciśnieniem (spray) i osuszam.A najlepsze rezultaty daje myjka ultradźwiękowa,ale nie mam własnej. :cry:

Pozdr.
  • Poziom 26  
    Dzięki za pomoc i cenne porady. Piszecie, że często padają cewki od trackingu, ale wtedy chyba wogóle nie działało by nawet cd? Ewentualnie jak już nawet dojdę do tego, że cewki mają przebicie bądź są spalone to czy coś takiego jest naprawialne? Chyba i tak trzeba wtedy wymienić całą głowicę?
  • Poziom 17  
    Wymienia sie sam zespół cewek wraz z soczewką.Cewki łatwo sprawdzić.Ich rezystancja powinna wynosić około 5 ohm.(każda z sekcji).Jeśli tak nie jest to niedobrze z nimi.
  • Poziom 23  
    A ja nie polecałbym czyszczenia patyczkami do uszu bo wata jest zbyt twarda i można porysować soczewkę Lepiej jest użyć jednorazową chusteczkę higieniczną
  • Poziom 13  
    (...Soczewke najlepiej czyścić delikatnie wacikami (do uszu) lekko nawilżonymi śliną...)
    Jeżeli zrozumiałem ostatni wyraz kolegi „Pele” to nie mogę zgodzić się z jego wypowiedzią. Osobiście stosuję taki sposób: Soczewki wykonane są z bardzo twardego tworzywa dlatego do czyszczenia używam wacików do uszu (nigdy nie porysowalem soczewki) zwilżonych zwykłym spirytusem. Nie stosuję innych „wynalazków”, które nie tylko są drogie ale i mają różne domieszki, a nie zawsze są odpowiednie do czyszczenia soczewek. Raz zdarzyło mi się „zmatowić” powierzchnię stosując niby środek do tego typu zabiegów... Ponieważ w większości przypadków soczewki są klejone do elementu z cewką strojącą kąt padania lasera, wymianę tylko tego elementu uważam za dosyć trudny. Zwłaszcza że przy montażu można ten element zabrudzić klejem, krzywo przykleić itp... Jeżeli masz możliwość wymontowania całego czytnika to możesz odwracając go soczewką do dołu spróbować zanużyć sam ten element, a później przedmuchać sprężonym powietrzem. Ponieważ nie znam rozwiązania konstrukcyjnego czytnika Sony nie mogę powiedzieć dlaczego twoje PSX2 tylko czyta zwykłe płyty. Stroiłem lub czyściłem wiele odtwarzaczy DVD i spotkałem się z czytnikami dwu-laserowymi i jedno. Za brak możliwości odczytu płyt zwykłych lub DVD odpowiadała jedna z dwóch diod laserowych, która była uszkodzona lub wymagała strojenia, niekiedy był to sterownik. Jednakże powodów może być wiele. Jeżeli cewka stroi soczewkę to przed kupnem czytnika spróbuj wyczyścić soczewkę i wyregulować laser(y) potencjometrem prawdopodobnie znajdującym się w tylnej lub spodniej części czytnika... Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    akurat konstrukcja lasera w ps2 pozwala na wymiane całego zespołu cewek wraz z soczewką.Koszt kilkakrotnie nizszy niz cały laser.Pod warunkie,że diody emisyjne są ok.Nie miałem na myśli wymiany samej soczewki,chociaż z powodzeniem się to robi na przyklad w ps1.Nie mogę się zgodzić ,że soczewki wykonane sa z b.twardego tworzywa.No, moze same soczewki tak,ale warstwa antyrefleksyjna ,którą pokryta jest soczewka już taka twarda nie jest.A co do patyczków to niestety prawda.Wystarczy przejechac mocniej po dolnej soczewce w ps2 i obejrzeć ja po powiększeniem.Powstają nieodwracalne rysy - niestety...........
  • Poziom 19  
    Zwykły spirytus nawet najlepszy zostawia osad. Wylej go na czystą szybę i pozostaw do wyschnięcia to się przekonasz. Izopropanol nie jest żadnym wynalazkiem tylko również alkoholem(alk. izopropylowy). Dobrze odparowuje, nie pozostawia śladów i jest tańszy od spirytusu. Można go stosować do czyszczenia wszystkiego od precyzyjnych soczewek do bieżni gumowych i rolek dociskowych. W najdroższej chyba w kraju firmie (NOTRH!) 1 litr kosztuje coś około 18-20 zł.