Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Giętarka beztrzpieniowa do rur

22 Oct 2010 21:49 14258 8
 • Level 2  
  Witam Wszystkich,
  Jestem w trakcie budowy giętarki do rur ("beztrzpienowej"). Wstępne wyniki pokazane na zdjęciach. Giętarka ma służyć głównie do wyginania rur o średnicy 38mm i grubości ścianki 1,5mm (lub po wymianie na odpowiednią formę do innych rur). Maszyna ma wykorzystywać napęd elektryczny (jako główny napęd obracający formę), a dokładnie motoreduktor sterowany przemiennikiem częstotliwości. Promień obracającej się formy jest około 10cm. Przeglądając w internecie giętarki beztrzpieniowe różnych firm oraz ich parametry elektryczne i mechaniczne (czyli napięcie zasilania silnika (jednofazowe lub trójfazowe), prędkość gięcia rur, czasami podawana moc silnika)np. http://www.eci.com.pl/images/page/430_060.pdf . Mam problem z doborem odpowiedniego motoreduktora (tzn. odpowiednia moc silnika), tak żeby od strony mechanicznej napęd dałby radę wygiąć rurkę fi38mmx1,5mm, nie przeciążając przekładni oraz silnika elektrycznego (lub uszkodzić napęd). Nie wiem jaka siła [N] jest co najmniej potrzebna do wygięcia rurki. Myślałem nad zastosowaniem motoreduktora kołnierzowego pokazanego na zdjęciu: o mocy 0,75 kW z obrotami na głównym wyjściu wału 12obr/mim (średnica wała głównego 30mm), co dawało by moment obrotowy na wyjściu M=9,55*750/12= 600[Nm], a siłę F=600[Nm]/0,1[m]=6000[N] (jeśli dobrze to obliczyłem). I nie jestem pewny czy zastosowany motoreduktor zasilany falownikiem dałyby radę. Giętarki beztrzpieniowe różnych firm mają różne prędkości gięcia (np. koło 3 obr/min). Motoreduktor chciałem zastosować z większymi obrotami na wyjściu np. 12obr/min, bo poprzez falownik będę mógł mieć możliwość doboru odpowiedniej prędkości nie tracąc momentu obrotowego. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie lub podpowiedzi z góry Dziękuje :)

  Giętarka beztrzpieniowa do rur Giętarka beztrzpieniowa do rur Giętarka beztrzpieniowa do rur Giętarka beztrzpieniowa do rur
  Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
 • User removed account  
 • Level 2  
  Ok, są podane parametry: moment obrotowy, moc silnika, a co za tym idzie można obliczyć prędkość obrotową tak jak napisałeś, ale dla rurek max fi 32mm.
  Dla rurek o średnicy 38mm, do gięcia jest raczej większa siła wymagana a co za tym idzie większy moment obrotowy. Z prostej proporcji (chociaż nie wiem czy słusznej) można obliczyć jaki może być wymagany moment dla rurki fi 38:
  1400Nm -> 32mm
  x Nm -> 38mm , około x = 1663 Nm
  (grubości ścianek takie same - 1,5mm). Moment dla fi 38mm około 1663Nm ,jeśli zastosowanie takiej proporcji jest prawidłowe. Czy w takim przypadku zmniejszając obroty silnika poprzez falownik, a tym samym obroty na wyjściu motoreduktora z 12 obr/min do około 4 obr/min (w przedstawionym wyżej na zdjęciu motoreduktorze) nie zmniejsza się moc silnika dla osiągnięcia momentu około 1790Nm, bo w obliczeniach przyjąłem moc silnika tą sama co dla obrotów 12obr/min czyli 750W, a z obliczeń M=9,55*750/4=1790 [Nm]. Zmniejszając prędkość obrotową za pomocą falownika sterowaniem U/f utrzymujemy stały moment obrotowy, czyli aby osiągnąć prędkość na wyjściu motoreduktora równą około 4 obr/min, trzeba zmniejszyć częstotliwość zasilania silnika do około 16Hz. Jeśli to dobrze obliczyłem z proporcji:
  Obroty silnika -> obroty na wyjściu motoredukotra
  1400 obr/min -> 12 obr/min
  x obr/min -> 4 obr/min około x = 466 obr/min
  , gdzie częstotliwość zasilania silnika f = 466*2/60 = 16Hz, co się wiąże też z obniżeniem napięcia zasilania silnika (stosunek U/f), czyli w tym przypadku U/f= 4,6 V/Hz, a napięcie dla częstotliwości f=16 Hz wyniesie około 74 [V]. I tutaj nie jestem pewny czy silnik poprzez falownik utrzyma swoja moc 0,75kW, ze względu na obniżenie napięcia, lecz chyba wartość prądu wzrośnie w takim przypadku aby utrzymać moc. I mam jescze obawy co do wytrzymałości mechanicznej wyjściowego wału motoreduktora, czy oś o fi 30mm wytrzyma takie obciążenie. Mam nadzieję ze tak bardzo nie zamotałem tego:)
 • User removed account  
 • Level 10  
  A skąd wziąłeś wzornik? Ja potrzebuję skądś wytrzasnąć wzornik i element ślizgowy (nie wiem czy tak to się dokładnie nazywa) do rur 42 i 48mm, a za grzyba nie mogę znaleźć... Podpowiesz?
  Pozdrawiam
 • Level 2  
  Jeśli chodzi o "wzornik" i "element ślizgowy" to są zrobione na tokarce (walec o odpowiednim promieniu i grubości, trochę spawów i jak widać wyżej). Do rur o przekroju fi 42 promień gięcia wynosi od 190mm do 90mm w zależności od grubości ścianki rury, natomiast dla fi 48 od 190mm do 100mm w zależności od grubości ścianki rury. Np. dla fi 42 i grubość ścianki rury 1,5mm promień gięcia wynosi około 130mm. Tutaj masz link z tabelą:
  http://www.roadking.riders.pl/tech/Budowa_ramy-giecie_rur.htm
  http://www.cbc.it/form_uni_ing.htm
  (Minimalne promienie gięcia na giętarce beztrzpieniowej rur ze stali niskowęglowej (i stali o zbliżonych własnościach mechanicznych stosowanych na rury) określone na podstawie grubości ścianki i średnicy zewnętrznej rury – wartości orientacyjne dopuszczające minimalne odstępstwa w obie strony).
 • Level 19  
  Moment gnący powinien wzrastać proporcjonalnie do trzeciej potęgi średnicy, co daje (w przeliczeniu wg powyżej przedstawionego przykładu) moment rzędu 2350 Nm dla średnicy rurki Φ38.
 • Level 10  
  kolego zrobiłeś tę giętarkę? przymierzam się do wykonania podobnej do gięcia rur 3/4" i 1/2". Twoja zdaje egzamin? mój motored posiada napęd 0,75kW /4obr/min koła będą za parę dni ale jest problem z podłączeniem silnika motoreduktora - w skrzynce są 4 krańcówki przez co /wyłącznik/ i jak je podpiąć aby przełączały obroty? miałeś ten problem?
  link do krańcówek: http://www.aukcjoner.pl/gallery/004585131,1-.html
  Giętarka beztrzpieniowa do rur
 • Level 11  
  Witam, odświeżę trochę temat.
  Chce zrobić giętarkę beztrzpieniową, mam na oku motoreduktor 1.5 kW 38obr. Obroty trochę przy duże
  Jak myślicie jak bym zrobił przekładnie z dwóch kół zębatych zdało by to egzamin?
  Rury jakie chciałbym giąć to od 20 do 40mm ścianka 1-2mm