Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Przetwornica impulsowa AUDIO 500W symetryczne 50V

kowal-dr 23 Paź 2010 11:28 3671 22
  • #1 23 Paź 2010 11:28
    kowal-dr
    Poziom 15  

Zlecę wykonanie przetwornicy impulsowej do wzmacniacza o mocy 500W, napięciach wyjściowych :

50-55V DC (symetryczne, wyjścia na złączach śrubowych)
    12V DC(pojedyncze, o wydajności gdzieś tak z 5A)

Napięcie wejściowe : 230V AC

Przetwornica ma zasilać 2x AL-13 200W (holton), przedwzmacniacz, wentylatory, sterowanie oraz moduł zabezpieczeń.

Przetwornica powinna :

- pracować bezawaryjnie,
    - mieć płytkę drukowaną z opisami elementów,
    - posiadać miękki start, zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe i termiczne.

Mile widziany schemat wraz z listą użytych elementów oraz w razie awarii pomoc techniczna konstruktora.

Czekam na propozycje.

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 23 Paź 2010 12:34
    kubus_puchatek
    Poziom 17  

Czy mas z 5 000-10 000 tyś wolnych na wykonanie projektu?

• #3 23 Paź 2010 12:38
    kowal-dr
    Poziom 15  

Żart?

Szukam właśnie rozwiązania czy użyć przetwornicy, czy normalnego trafa sieciowego - co będzie tańsze i lepsze to zostanie w tym wzmacniaczu użyte.

• #4 23 Paź 2010 18:23
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

...oczywiście że to nie żart ! Żartem jest myśleć, że zaprojektowanie od zera, stworzenie prototypu, testy jak się zachowa pod 0,5 kW obciążenia (!), zaprojektowanie płytki z zachowaniem prawideł sztuki dla takich dużych prądów, montaż na gotowo, kolejne testy, itp. będzie kosztowało 500 zł !

To prawie tak, jak wymyślać od podstaw solidny zasilacz komputerowy. 5 tys. to i tak mała kwota.

• #5 23 Paź 2010 21:15
    kowal-dr
    Poziom 15  

5 tysięcy? A spoglądając na ten temat poniżej :

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1287723.html

Autor zmieścił się w 107 zł... NIe licząc części z odzysku. Jak sam napisał, możliwe jest zrobienie wersji o mocy 500W jednak trzeba powiększyć płytkę, bo rdzen na transformator główny zajmowałby sporo mniejsca. Więc szukam kogoś kto wzorując się na wyżej wymienionym projekcie byłby w stanie wykonać taką wersję.

Zasilacz transformatorowy jak obliczyłem pod zestaw wychodzi 185 zł za trafo, układ zasilacza z dobrymi, pojemnymi kondensatorami kostuje 147 zł, czyli razem 332 zł + przesyłki. A ponoć zasilacze impulsowe są lepsze, lżejsze i tańsze...

• #6 23 Paź 2010 21:26
    klop07
    Poziom 13  

Kolego powyższa przetwornica jest z 230V na około +-40, a twoja ma być z 12 na +-50 wprawdzie idea ta sama, ale parametry podzespołów diametralnie inne, walka z ogromnymi prądami po stronie pierwotnej, wątpię żeby komuś chciało się robić przetwornicę od podstaw za kwotę 500pln...

• #7 23 Paź 2010 21:29
    kowal-dr
    Poziom 15  

Jakie 12 na 50??

230 V AC na 50V DC..

.. Kto by sie bawił w 12v, prędzej w 10 min akumulator by padł..... A napięcie mozna dostosować odpowiednio nawijając transformator...

12V DC moze byc opcjonalnie do zasilania wentylatorów, sterowania i wskaźnika mocy, zeby sie stosować drugiego zasilacza....

• #8 23 Paź 2010 21:32
    klop07
    Poziom 13  

A przepraszam, nie wiem czemu, ale jakoś zasugerowałem się tymi 12V i na myśl przyszła mi przetwornica CA.

Pzdr

• #9 23 Paź 2010 21:37
    Rzuuf
    Poziom 43  

A dlaczego nie chcesz użyć gotowych zasilaczy impulsowych o odpowiedniej mocy i napięciu?
    Skontaktuj się z firmą POLWAT w Gliwicach: http://www.polwat.com.pl/web/pl/produkty/ .

• #10 23 Paź 2010 21:41
    kowal-dr
    Poziom 15  

Przecież to są zasilacze w obudowach przeznaczone do montażu na szynach? :(

• #11 23 Paź 2010 22:07
    Rzuuf
    Poziom 43  

Nie tylko.
    Jest więcej wersji - popatrz do katalogu, albo przedzwoń lub napisz do firmy. Powiedz, jakie gabaryty są dla Ciebie krytyczne.
    Można je również montować wewnątrz innej obudowy. Ponadto możesz w swojej konstrukcji użyć 3 zasilaczy: 1 dla +50V, 2 dla -50V i 3 dla 12V.

• #12 23 Paź 2010 22:23
    kowal-dr
    Poziom 15  

Zobacz na cenę symetrycznego 500W napięcie 48V - 800zł...

• #13 23 Paź 2010 22:56
    Rzuuf
    Poziom 43  

Ale jest!
    A za darmochę - nie ma ...
    Możesz zrobić "na piechotę" z tanich "transformatorów elektronicznych" (są na 250W) przeznaczonych do zasilania halogenów, ale o Twoich życzeniach:
    "- pracować bezawaryjnie,
    - posiadać miękki start, zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe i termiczne ..
    ."
    możesz zapomnieć.

• #14 23 Paź 2010 23:09
    MCB
    Poziom 27  

Marzyciele są wśród nas............
    Kolego kowal-dr kpisz, czy o drogę pytasz?

pozdrawiam

• #15 24 Paź 2010 06:41
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

kowal-dr napisał:

Autor zmieścił się w 107 zł... NIe licząc części z odzysku. Jak sam napisał, możliwe jest zrobienie wersji o mocy 500W jednak trzeba powiększyć płytkę, bo rdzen na transformator główny zajmowałby sporo mniejsca. Więc szukam kogoś kto wzorując się na wyżej wymienionym projekcie byłby w stanie wykonać taką wersję.

Zasilacz transformatorowy jak obliczyłem pod zestaw wychodzi 185 zł za trafo, układ zasilacza z dobrymi, pojemnymi kondensatorami kostuje 147 zł, czyli razem 332 zł + przesyłki. A ponoć zasilacze impulsowe są lepsze, lżejsze i tańsze...

Kolego... zdecydowanie mylisz pojęcia, spróbuję po krótce Cię uświadomić:

- za 107 zł to kupisz elementy z których zmontujesz przetwornicę, którą ktoś kiedyś przez miesiące prób i błędów zaprojektował

- za 5.000 zł ktoś przez kilka miesięcy prób i błędów zaprojektuje dla Ciebie urządzenie, które spełni Twoje marzenia. Ba, nawet będziesz mógł to dalej sprzedawać jako swoje np. za 300 zł

P.S. To, że gotowa przetwornica kosztuje 800 zł nie jest niczym wyjątkowym, sam kiedyś do pewnego projektu kupiłem gotowca, bo szkoda życia na wymyślanie czegoś od zera.

• #16 24 Paź 2010 10:10
    kowal-dr
    Poziom 15  

Przecież to ma być pod konkretny wzmacniacz, a jeśli ktoś będzie testował to nawet latami to i tak na innym układzie!

Widzę że to nic nie da, zwrócę się do konstruktora przetwornicy o pomoc, w końcu on sam wie najlepiej jak ona działa.

Kuniarz napisał:

P.S. To, że gotowa przetwornica kosztuje 800 zł nie jest niczym wyjątkowym, sam kiedyś do pewnego projektu kupiłem gotowca, bo szkoda życia na wymyślanie czegoś od zera.

No tak iść na łatwiznę, a się okazało że zasilacz w takiej obudowie nie wejdzie do tej którą już sobie wycięłem z blach, a koszt nowej obudowy równy jest połowie wartoci gotowego impulsowca.

Rzuuf napisał:
    Ale jest!
    A za darmochę - nie ma ...
    Możesz zrobić "na piechotę" z tanich "transformatorów elektronicznych" (są na 250W) przeznaczonych do zasilania halogenów, ale o Twoich życzeniach:
    "- pracować bezawaryjnie,
    - posiadać miękki start, zabezpieczenia przeciwzwarciowe, przeciwprzeciążeniowe i termiczne ..
    ."
    możesz zapomnieć.

Kolego!

Może i z płytką przesadziłem (chociaż pytałem niektóre firmy, koszt nadruków to 5-15 zł), ale gdybyś poczytał o tej przetwornicy w moim linku to byś wiedział, że układ scalony TL949 posiada wszystkie zabezpieczenia oprócz termicznego!

• #17 24 Paź 2010 10:39
    RAPELC
    Poziom 17  

kowal-dr co żeś taki nerwowy?
    Ludzie piszą przecież że prototyp jest zawsze o wiele droższy niż wyrób z produkcji seryjne. to przecież jasne i oczywiste. Sam znalazłeś taką za 800 zł, a chcesz aby ktoś ją zaprojektował i wykonał poniżej 500 zł, a może za 150 czy też 200 zł, w dodatku dostarczając pełną dokumentację i na dodatek bezpłatny serwis gdy ją spalisz zapewne z własnej winy. Chyba szukasz idiotów.

Na tym forum to aż się roi od takich zleceniodawców i jeszcze chcą szybko i natychmiast. Wykonanie całości w obudowie poniżej czasu potrzebnego na zaprojektowanie i zaopatrzenie się w materiały. O konieczności wprowadzenia poprawek i próbach prototypu to nie ma nawet co marzyć bo klient się denerwuje że za długo to trwa i grozi różnymi sankcjami, jakie jest tylko w stanie wymyślić.
    Argumenty nie do podważenia: ja się na tym nie znam więc wymagam i ma tak być jak chcę bo płacę. Jednak robota za darmo lub za bezcen prowadzi tylko do bankructwa wykonawcy, a zleceniodawca musi wtedy poczekać kilka lub kilkanaście miesięcy na swoje zamówienie. Tyle daje mu jego chciwość.
    To normalne prawa ekonomi. Jak chcesz coś mieć na zamówienie to musisz odpowiednio zapłacić. Inaczej to marsz do jakiegoś sklepu w stylu Castorama czy też Obi i wybranie z półki gotowca z Chin.

• #18 24 Paź 2010 14:57
    kowal-dr
    Poziom 15  

To nie gwarancja, jak się uszkodzi z własnej winy to przeba samemu ponieść koszta naprawy... A żeby ją spalić nie wiadomo co trzeba by było zrobić. Nikt nie mówi szybko i natychmiast. Od początku mówię że ma być sama płytka z elementami - żadnej obudowy.

Gdyby nie nauka itp. to już robiłbym sam przetwornicę, ale że jest szkoła a na dodatek trawienie płytek nie jest moją mocną stroną, wolałem to zlecić komuś innemu, ale koszty w granicach rozsądku - 5-10 tys? Za takie pieniądze można kupić parę wzmaniaczy o niebo lepszych od tego mojego który będzie DIY..

Nie ma seryjnie produkowanej przetwornicy która dostarczałaby +/-50V, miała moc 500W i nadawałaby się do montażu we wzmacniaczu.

Jak już mówiłem zwrócę się do autora jednej z nielicznych przetwornic na tym forum, bo tutaj nic nie zdziałam.

• #19 24 Paź 2010 17:47
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

No z takim podejściem w dziale "bizenes elektronika" nic nie zdziałasz. Gwarantuję Ci, że jakbyś założył temat w innym dziale o tytule mniej więcej "Chcę zbudować przetwornicę 500W potrzebuję pomocy" to prędzej czy później osiągnąłbyś swój sukces. Przy okazji dowiedziałbyś się ile czasu, pracy i utopionych pieniędzy to kosztuje... wówczas przestałbyś się wygłupiać w ogłoszenia w stylu "zlecę projekt, ale po cenie elementów".

Powodzenia !

• #20 24 Paź 2010 18:53
    kowal-dr
    Poziom 15  

Znajdź, gdzie napisałem że po cenie elementów. A z resztą, jak konstruktor nie pomoże to zrobię normalny zasilacz transformatorowy.

Temat można zamknąć.

• #21 24 Paź 2010 19:21
    Kuniarz
    Moderator Projektowanie

kowal-dr napisał:

Ten post jednoznacznie określa, że więcej niż 332 zł nie dasz, bo "zasilacze impulsowe są (...) i tańsze".

• #22 24 Paź 2010 20:31
    kubus_puchatek
    Poziom 17  

Aaaaaa to jeszcze należy dopłacić za to że łaskawcy się zrobi?
    Samo liczenie zasilacza który dobrze działa to zajmuje 2..3 dni. Projekt płytki to ze dwa dni. i nie wiadomo czy urządzenie ruszy z kopyta.
    zamów płytkę lub zrób oo to nic nie kosztuje.
    Zamów transformator w Ferysterze. do takiego sprzętu powinien być ze zwojem ekranują coby się nie iskrzyło przy wciskaniu wtyczek sygnałowych.
    a zasilacz wcale na koniec nie musi mieć parametrów oczekiwanych.
    Ale zrób powiesz nam w ilu się zmieściłeś i ile ci to czasu zajęło.
    z chęcią się dowiem.
    A ja robię urządzenia na produkcję.... wiesz normy EMC EMI Bezpieczeństwa itp.
    i czy robię jedno czy projekt pod 100 to zajmuje tyle samo czasu.
    Załączony projekt płytki produkcyjnej to ponad 45 godzin pracy. a to jest proste urządzonko ze sterowaniem fazowym. A zasilacz podłączany do sieci może zabićwięc żeby nie iść siedzieć trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi.

Załączniki:
  • #23 25 Paź 2010 15:38
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

kowal-dr napisał:
    Temat można zamknąć.