Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt instalacji z kuchnią, kominkiem i buforem ciepła

Luckymag 31 Paź 2010 10:42 3217 4
  • #1 31 Paź 2010 10:42
    Luckymag
    Poziom 11  

Witam.
    Szukam projektu instalacji c.o. plus woda użytkowa jak w temacie, lub kogoś, kto taki projekt niedrogo :) by opracował.
    Instalacja ma być wykonana w domu z bala, który nawet nie jest jeszcze w 100%'tach zaprojektowany (takie rzeczy jak kominy można by jeszcze zmieniać)
    (projekt bazowy jest ten: DOM MISONI III
    pomieszczenia 3 i 4 to pewnie będzie jedna łazienka
    Kuchnia będzie w pom. 7
    a kominek w pom. 6

Warianty, które powinienem znać:

Kuchnia, kominek bez bufora ciepła (nie wiem czy znajdę miejsce)
    Kuchnia, kominek bufor i kocioł gazowy (mam nadzieję , że nie będzie potrzebny, ale nie mam pewności, że będzie wystarczająco wygodnie tylko z kominkiem i kuchnią)

0 4
  • #2 01 Lis 2010 00:09
    damhaxor
    Poziom 11  

Myślę że kominek nie ogrzeje ci całeo domu. W pomieszczeniu nr.4 widać kominy możesz śmiało instalować tam piecyk dwufunkcyjny. Za projekt instalacji c.o i c.w.u całego domu tanio nie będzie. W pomieszczeniu nr .6 czyli kolo kuchni możesz wstawić sobie kominek dla urozmaicenia salonu i romantycznych nocach przy kominku, oczywiście zrób też tam CO. No i oczywiście wydatki, wydanie warunków przyłączenia gazu do sieci(chyba że masz już podłączenie gazu)pozwolenie na podłączenie pieca 2 funkcyjnego(nie wiem jak w przypadku domków, wiem że w mieszkaniach obowiązkowo), opinia kominiarska takie pierdoły a też niestety kosztują.

0
  • #3 14 Wrz 2012 23:06
    Luckymag
    Poziom 11  

Dla zainteresowanych - instalacja jest i działa od prawie roku.

Kominek Rochem 32KW
    Kuchnia z płaszczem wodnym
    Bufor ciepła 1000 l z wężownicą do CWU i grzałką el. 12KW

Instalacja jest pompowo - grawitacyjna. Znaczy że grawitacyjnie działa ale do wykorzystania mocy kominka potrzebna jest też pompa.

Muszę niestety wymienić zawory przy kaloryferach na termostatyczne do instalacji grawitacyjnych.
    Dodać też muszę różnicowy zawór koło kominka bo jak w nim zgaśnie to zaczyna chłodzić wodę (odwraca się kierunek jej przepływu)

Są 3 niezależne obiegi podłączone do bufora Kominek, Kuchnia , kaloryfery.
    pompami kominka i kaloryferów steruje TATAREK BUFOR PLUS.
    Steruje też częściowo grzałką (jest jeszcze programator czasowy i stycznik)

Większość sezonu paliłem w kominku raz dziennie.
    W czasie silnych mrozów 3 razy.
    Wyszło sporo drewna (15m) ale sporo było strat ciepła na nieocieplonych rurach ponad izolacją poddasza i nieocieplonym fundamencie i cokole domu, słąbo ocieplonym buforze i wychładzającym układ kominku.

grzałka pozwala na uzyskanie CWU i działa na II taryfie, zwłąszcza latem , jak się nie pali w kominku.
    W przyszłości podłączę w tym celu do bufora pompę ciepła powietrze - woda (jest dodatkowa wężownica)

1
  • #4 15 Wrz 2012 00:40
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 15 Wrz 2012 17:44
    Luckymag
    Poziom 11  

Z tą grzałką to jest tak, że ona na "pozwolenie" na programatorze czasowym na pracę tylko 2 godziny na dobę na drugiej taryfie.
    Jej celem nie jest raczej ogrzewanie domu (chyba że się taczka zepsuje ;) )

Tatarek czuwa by grzałka się wyłączyła kiedy na górze bufora jest 40 stopni. To całkowicie wystarcza na potrzeby naszej czteroosobowej rodziny (piątego nie liczę bo mały :) )

Instalacja jest standardowa mam podłączoną moc 15KW (3 fazy). Ale jakoś tak jest , że nawet jak się "spotka" Grzałka , pralka i zmywarka to nic się nie dzieje. Grzałka jest trójfazowa więc nie 30 A ale 3x10. Mój elektryk robił specjalny kabel do grzałki , jak i pieca do sauny (jak się kiedyś dorobię :) )

Teraz kominek.
    32 kw to naprawdę duża komora spalania i wchodzi w nią sporo drewna.
    Ale tylko raz dziennie, przynajmniej jak nie ma siarczystych mrozów. W najgorsze mrozy w tym roku napełniałem go 2 razy. Miesiąc tak było. Kotłownia w salonie :)
    Ale ja tak chciałem i mi z tym dobrze. Drewno składowałem w "podręcznej" pryzmie na tarasie (mój taras ma 30m2 pod dachem) Od kominka do tego stosiku jest 5 metrów.

Fotki. Postaram się wykonać i wrzucić. Co do schematu... Muszę go sam wyrysować bo instalator robił bez planu :)

Na razie kombinuję jak niedrgo ocieplić rury zasilające kaloryfery. Głóna rura idzie nad izolacją poddasza i ma tylko 6mm czerwoną otulinę.
    Ceny grubych otulin (7cm-8cm) są porażające (40zł/m ?)

0