Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa pompki spryskiwacza wycieraczek Scenic II

adams_72 07 Lis 2010 13:18 42999 9
  • #1 07 Lis 2010 13:18
    adams_72
    Poziom 10  

Chciałbym przedstawić moją instrukcję naprawy pompki spryskiwaczy w samochodzie Scenic II.
    W moim przypadku pompka podawała płyn tylko na przednią szybę (może być też odwrotnie tylko na tylną lub całkowite osłabienie bądź zanik podawania płynu na dysze spryskiwaczy przy pracującej pompce).
    Przyczyną takiej sytuacji była „spuchnięta” guma w baryłce odpowiedzialnej za przekazywanie płynu przód/tył.

Zabieramy się do pracy

1. Podnosimy i odkręcamy prawe przednie koło
    2. Odkręcamy nadkole dwa wkręty (1) i wypinamy pięć spinek (2), zdejmujemy nadkole

3. Pamiętajmy o usunięciu płynu ze zbiornika.( w moim przypadku usunąłem go za pomocą pompki, odłączyłem przewód przednich spryskiwaczy na wysokości zbiorniczka płynu chłodzącego. Jeśli pompka nie podaje na przód tylko na tył można rozpiąć w nadkolu lub podstawić jakieś płaskie naczynie i po wyjęciu pompki płyn sam zleci)
    Naprawa pompki spryskiwacza wycieraczek Scenic II Naprawa pompki spryskiwacza wycieraczek Scenic II

4. Sięgamy ręką i ruchami w lewo/prawo jednocześnie wysuwamy ją w kierunku zderzaka. (pompka jest umieszczona we specjalnym wgłębieniu zbiornika i wciśnięta w niczym korek do beczki)

5. Gdy mamy już pompkę w ręku odpinamy przewody elektryczne i spryskiwaczy.

6. Następnie przystępujemy do demontażu elementu rozdzielającego płyn przód/tył podważamy śrubokrętem płaskim i wypinamy z pompki dwa króćce (biały i czarny, biały-spryskiwacz tylnej wycieraczki a czarny przedniej)

7. Element biały wchodzi w czarny, by ich podważamy śrubokrętem (trochę ciężko to rozpiąć)
    8. Gdy mamy rozebrany „rozdzielacz płynu” wszystko dokładnie myjemy a następnie skracamy gumę w baryłce (w moim przypadku skróciłem gumę po ok. 1mm z każdej strony a następnie wygładziłem pilnikiem)

9. Wszystko składamy w odwrotnej kolejności pamiętając by po złożeniu rozdzielacza przeprowadzić test (dmuchamy raz w jeden króciec doprowadzający płyn do rozdzielacza a następnie w drugi, powinniśmy usłyszeć zdecydowane przesuwanie się baryłki jak również otwieranie i jednego a zamykanie drugiego króćca wychodzącego z rozdzielacza). Jeżeli jest potrzeba to jeszcze raz rozbieramy rozdzielacz i skracamy dalej gumę baryłki.

10. Wykorzystując okazję zamontowałem zaworek zwrotny na przewodzie do tylnego spryskiwacza od tej pory płyn jest podawany natychmiast po włączeniu tylnego spryskiwacza.

Mam nadzieję, że ta instrukcja pomoże komuś w samodzielnej naprawie pompki spryskiwacza. Czas jaki należy przewidzieć na naprawę to ok 1-2 godz.:D

20 9
  • #2 04 Gru 2010 09:40
    adams_72
    Poziom 10  

Jeśli komuś ten opis pomógł miło by było przeczytać.

12
  • #3 04 Gru 2010 09:51
    Aleksander_01
    Poziom 39  

adams_72 napisał:
    Jeśli komuś ten opis pomógł miło by było przeczytać.

Wszystko fajnie, opis jak najbardziej OK......tylko po co jeżeli te pompki są po 30 zł.

-2
  • #4 04 Gru 2010 10:05
    krzych1-b
    Poziom 21  

Ale jaka frajda z roboty. Sam naprawiam pompki od seicento i innych aut ( tylko te rozbieralne ). A 30 zł piechotą nie chodzi . Zobacz ile paliwa ( skreślić al) kupisz , albo co innego do swojego auta. Pozdrawiam .:D

3
  • #5 04 Gru 2010 14:40
    adams_72
    Poziom 10  

Pompka za 30zł jest niekoniecznie nowa i możesz trafić taką samą jak masz.:cry:

5
  • #6 04 Gru 2010 14:49
    viper555
    spec od auto-elektro

I tu jest problem polskiej motoryzacji -ma się np.Scenica za 50 czy 60 tyś. a nie ma się 30 złotych na zwykła pompkę.P

-3
  • #7 04 Gru 2010 15:17
    Aleksander_01
    Poziom 39  

adams_72 napisał:
    Pompka za 30zł jest niekoniecznie nowa i możesz trafić taką samą jak masz.:cry:

Takie pompki (identyczne) kupuję po 30 zł minus 20% rabatu dla warsztatu, czyli po 24 zł. Pompki mają roczną gwarancję. Używki się nie kupuje ponieważ koszt robocizny znacznie przewyższa koszt nowej pompki.

Jeżeli jesteś zainteresowany to prześlę ci ze sto takich pompek w dobrej cenie (dużo poniżej 24 zł).

0
  • #8 04 Gru 2010 15:28
    viper555
    spec od auto-elektro

Aleksander_01 napisał:

Jeżeli jesteś zainteresowany to prześlę ci ze sto takich pompek w dobrej cenie (dużo poniżej 24 zł).

A co za różnica 30 czy 24 czy 20 zł zawsze jest za drogo.P

2
  • #9 04 Gru 2010 15:36
    Pawel wawa
    Moderator Samochody

Takim klientom daje się rachunek + prezerwatywę gratis (żeby się nie rozmnażali).

Dodano po 1 [minuty]:

Autora postu zaś należy pochwalić za bardzo dobrze zrobiony opis naprawy!

4
  • #10 14 Kwi 2012 21:43
    grzesiuz
    Poziom 2  

Witam, nie często cos samemu robie przy aucie, ale ten precyzyjny opis zachęcił mnie i udało się. Pompka spryskiwaczy reaktywowana. Dzięki.

2