Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer 96.8 a pył po remoncie

aksony 23 Lis 2010 23:06 4607 4
  • #1 23 Lis 2010 23:06
    aksony
    Poziom 7  

Mam remont mieszkania, co prawda podłogi wyłożone folią gazetami, ale wszędzie i tak jest pył. Chciałem to wszystko odkurzyć odkurzaczem ( stary ale b. dobry Zelmer 96.8, worki papierowe). Słyszałem, że można skasować odkurzacz w ten sposób.
    Na zdrowy rozum-pył gipsowy, trochę wody z powietrza- czy to prawda?

0 4
  • #2 24 Lis 2010 00:37
    nadyb
    Poziom 16  

Ja odkurzałem wszystko po szlifowaniu gładzi i nic się nie stało. Należy tylko uważać, aby nie wciągnąć czegoś ostrego i nie rozerwać worka. Worki się szybko zabijają takim pyłem.

0
  • #3 24 Lis 2010 00:42
    any56
    Poziom 39  

Nie chodzi o "skamielinę" gipsową...
    Drobiny pyłu mogą przenikać przez worek i w ten sposób uszkodzić łożyska i komutator silnika. Poza tym drobiny pyłu szybko uszczelnią worek utrudniając przepływ powietrza, co grozi przegrzaniem silnika.

1
  • #4 24 Lis 2010 07:56
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 27 Lut 2011 18:00
    l704
    Poziom 1  

Kolego. Nie ma raczej instrukcji napraw w pdf, no chyba że ktoś z zamiłowania do majsterkowania zrobił coś takiego. Jedynie katalogi z częściami ułożonymi w takiej kolejności jak powinno być. Żadna firma nie robi instrukcji naprawy. no chyba, że ktoś z zamiłowania... :) Jeżeli rozsypał ci się zwijacz, bo tak najczęściej się dzieje (pęka sprężyna), to poskładaj do kupy (najlepiej jak będziesz miał taką sprężynę) jeżeli nie to spróbuj ją naprawić (jeżeli pękła pod koniec to da się to zrobić, ale jeżeli w połowie to nawet nie próbuj bo szkoda twojego czasu). Jak poskładasz do kupy to najpierw naciągnij sprężynę obracając rolką na której nawija się przewód w kierunku jakbyś rozwijał przewód. Musisz naciągnąć dość mocno ale z wyczuciem. później dopiero podłącz przewód do zacisków i zabezpiecz go przed wyrwaniem. No i w sumie to wszystko. Jeżeli coś ci się w nim połamało to odpuść to sobie bo szkoda czasu. nie próbuj kleić bo tam działają dość duże siły. Ewentualnie jeżeli zwijacz zepsuł ci się na stykach to możesz się pobawić.
    A z czyszczeniem to tak: Zdejmij pokrywę osłaniającą turbiny i kierownicę (Jakbyś nie wiedział co to kierownica to taka część która nadaje kierunek dla powietrza i ona SIĘ NIE KRĘCI). Jeżeli nie masz w tym praktyki to układaj w takiej kolejności jak powinno być (możesz użyć sznurowadła i wszystko nawlekać). Wyczyść turbiny jakimś narzędziem (np. w turbinach ZELMERA wystarczy długi śrubokręt. Chodzi o to aby oderwać kurz który przykleił się wewnątrz turbiny i dmuchnij powietrzem. pozostałe elementy odkurzacza wyczyść pędzelkiem i dmuchnij powietrzem. Uważaj na stojan i wirnik, bo to są najdelikatniejsze elementy (gównie chodzi o uzwojenia). Jeżeli robisz taki "zabieg" czyszczenia, to nie żałuj kasiorki i wymień od razu łożyska i jak zachodzi taka potrzeba to i szczotki. No bo poco robić dwa razy tę samą robotę. Ja mam odkurzacz czeski, który chodzi już 39 lat i jak usłyszę ,że zaczyna rzęzić to remoncik :). Jeżeli założysz nowe szczotki to najlepiej jest je dotrzeć. Ja używam do tego pumeksu (tylko nie takiego który sprzedają w kosmetycznym pod nazwą pumeks a jest to pianka poliuretanowa, to ma być PUMEKS SZKLANY - najczęściej taki biały twardy ), docina pasek pumeksu na taką grubość abym mógł dojść do komutatora i włączam silnik na małe obroty przez autotransformator i szlifuję delikatnie komutator. Jeżeli nie masz autotransformatora to odpuść sobie docieranie szczotek bo możesz narobić więcej biedy nie tylko dla sprzętu ale i sobie. WAŻNE !!! NIE POZWÓL SILNIKOWI WEJŚĆ NA WYSOKIE OBROTY BEZ OBCIĄŻENIA. Żaden silnik nie lubi pracy jałowej (bez obciążenia). W tak prosty sposób możesz uszkodzić silnik.
    No i poskładaj teraz wszystko do kupy w przeciwnej kolejności jak rozbierałeś.
    Życzę powodzenia. W razie pytań pisz.
    Pozdrawiam wszystkich majsterkowiczów :)

0