Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Amica ZZA 6626 I ciągła praca podgrzewacza wody

sprysio 26 Nov 2010 07:31 3459 5
IGE-XAO
 • #1
  sprysio
  Level 11  
  Witam serdecznie

  Mam problem z ww zmywarką, polegający na ciągłej pracy (ile fabryka dała) przepływowego podgrzewacz wody. Wystarczy włączyć zasilanie bez uruchamiania programu a grzałka działa. Tak samo zachowuje się podczas "normalnej" pracy grzeje nawet w programie płukanie. Po pełnym cyklu czyli 15min temp wody ponad 60 st C. Na szybko dobrałem się do sterownika, jednak bez schematu ani rusz. Triaki wyglądają na całe. Które piny odpowiadają za zasilanie grzałki? Czy ktoś posiada schemat do ww modelu (sterowniki + okablowanie), lub miał podobny przypadek? Może wina leży po stronie termostatu? Proszę o radę.

  Pozdrawiam
  Jacek
 • IGE-XAO
 • #2
  zetfa
  Level 20  
  Prawdopodobnie zwarty przekażnik grzałki, możliwe też przebicie grzałki do masy.Pozdrawiam.
 • IGE-XAO
 • #3
  sprysio
  Level 11  
  Dzięki kolego za odpowiedz.
  Czyli sama grzałka jest na przekaźniku? Z tego co widziałem, to jest faktycznie na płycie 1 przekaźnik oraz kilka triaków. Kurcze bida bez schematu... czy posiadasz może coś takiego do tego modelu lub chociaż rozpiskę pinów wychodzących z płyty (kolory kabli)? Byłoby trochę łatwiej. Jutro jeszcze postaram się pomierzyć grzałkę pod kątem upływności. Miałem podobną sytuację z piekarnikiem, także Amica :cry:
  Z góry dziękuję
 • Helpful post
  #4
  elektryku5
  Level 39  
  Quote:
  czy posiadasz może coś takiego do tego modelu lub chociaż rozpiskę pinów wychodzących z płyty (kolory kabli)? Byłoby trochę łatwiej.


  Najlepiej zrobić zdjęcie kabli na module. (z doświadczenia wiem że to dobry sposób)

  Jeżeli grzałka jest ok to od razu wymień przekaźnik, załącza on tylko grzałkę. (wcześniej oczywiście sprawdź czy ma zwarte styki)
 • Helpful post
  #5
  zetfa
  Level 20  
  Schematu nie mam,ale raczej nie jest potrzebny.Zrób to co radzi "elektryku".Jeśli przekaźnik nie sklejony,to może być uszkodzona grzałka, ew.zwarcie na wtyczce.Chyba że padł czujnik temperatury i daje ciągły sygnał do pracy grzałki - to też sprawdzisz łatwo multimetrem.Powinien mieć do ok.30kΩ "na zimno"i maleć pod wpływem podgrzania.
 • #6
  sprysio
  Level 11  
  Piękne dzięki koledzy za udzielone rady.
  Mieliście rację, awarii uległ przekaźnik. Chyba trochę zbyt mała obciążalność do takiej grzałki. Podmieniłem na 16A troszkę większy, ale jest sporo miejsca by umieścić go obok. Dodatkowo wymieniłem wszystkie pojemności w układzie zasilacza. Dwa kondensatory 1 mikro oraz 22 nano w pomiarach miały zaniżone wartości średnio o połowę wartości nominalnej - błędne wartości napięcia. Przy okazji czyszczenie przewodów z wszelkich osadów i brudu.
  Sprzęt działa jak nowy.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.