logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Diora Tosca 303 – opinie użytkowników i orientacyjna wartość rynkowa amplitunera

rolekst 03 Paź 2004 19:42 42992 104
Najlepsze odpowiedzi

Co sądzicie o amplitunerze Diora Tosca 303 i ile jest wart?

Tosca 303 to solidny amplituner średniej klasy do domowego słuchania: ma umiarkowaną moc, jest chwalona za brzmienie i bezawaryjność, ale nie jest sprzętem do dużych wymagań ani do „watyzacji” [#890019] [#890201] Orientacyjnie jej cena na rynku wtórnym wynosi zwykle ok. 50–100 zł, zależnie od stanu i tego, czy jest przestrojona; egzemplarze uszkodzone lub nieprzestrojone pojawiały się już od ok. 40 zł, a sprawne i przestrojone osiągały 80–100 zł, czasem nawet około 130 zł [#890286] [#1017663] [#4220065] [#2051499] Trzeba też pamiętać, że najlepiej pracuje z kolumnami 8 Ω; przy 4 Ω końcówka mocy może się przegrzewać lub ulec uszkodzeniu [#1236725] [#894063]
REKLAMA
  • #1 889916
    rolekst
    Poziom 11  
    Posty: 63
    Ocena: 5
    Co sądzicie o amplitunerze Diora Tosca 303??? Ile jset wart???
  • REKLAMA
  • #2 890019
    000andrzej
    Poziom 37  
    Posty: 3276
    Pomógł: 302
    Ocena: 238
    Amplitunerek średniej klasy. Jak jest przestrojony? Wzmacniacz też nie za duży. Zależy do czego potrzebujesz. Jak na radyjko do pokoju dziecięcego, kuchni lub na działkę to w sam raz (chociaż dzieci lubią buzery-bajery). Ja bym nie kupował. Nie dałbym więcej niż 50PLN - ale to jest moje zdanie.
  • #3 890129
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #4 890201
    janusz27
    Poziom 30  
    Posty: 1429
    Pomógł: 124
    Ocena: 73
    witam
    hmmm w moje opinii jest to dobry amplituner wzmacniacz 2x25W nie nie jest za dużo ani nie za mało w sam raz. ja jestem w posiadaniu 2 tosek 303 i 307. tosca303 i 307 chodzą bezawaryjnie od xxxx lat nic nie było w nich robione poza przestrojeniem. wartość toscy hmmm dla mnie kazdy sprzęt unitry jest bardzo cenny ale za dobrze przestrojoną tosce303 do 100zł można dać chociaż widziałem że ludzie kupowali i po 130zł
    pozdrawiam Janusz
  • #5 890286
    MICHAŁ
    Poziom 18  
    Posty: 276
    Pomógł: 15
    Ocena: 30
    Kiedyś przestrająłem dwie Tosc-ki 303 i muszę powiedzieć,że w sumie jest to dobry amplituner,jak na swój wiek.Na Allegro ceny wachają się od 40zł (amplituner uszkodzony,nieprzestrojony) do 80 zł (100% sprawny i przestrojony). 100 zł to chyba maksymalna cena jaką można za niego dać.
  • REKLAMA
  • #6 892889
    leszczu
    Serwisant RTV
    Posty: 1195
    Pomógł: 29
    Ocena: 61
    też jestem jaknajbardziej "ZA" ...TOSCA to fajny sprzęt zarówno w swoich czasach jak i obecnie gdzie w zatrzęsieniu tych tandetnych choinek w marketach ludzie zapominają już o starej dobrej Unitrze.......generalnie fajne brzmienie....fajne podbicie basów i sopranów!
  • #7 894063
    zami
    Poziom 17  
    Posty: 146
    Pomógł: 15
    Ocena: 7
    Ja równiez posiadam Tosce 303 i jestem bardzo zadowolony. Dostałem ją uszkodzoną i poświęcilem nóstwo czasu na naprawe końcówki mocy (sprawia to troszke problemów różnej maści...). Ostrzegam przed jednym... nigdy nie podłączaj głosników o impedancji 4 ohm, bo końcówka mocy pójdzie z dymem. Końcówka mocy jest przystosowana do kolumn 8 omowych.
  • #8 894110
    kordzio
    Poziom 18  
    Posty: 239
    Pomógł: 13
    Ocena: 1
    jeżeli chcesz sprzedać to nie sprzedawaj jeżeli kupić to kupuj dobry sprzęt i mało awaryjny jeżeli się z nim dobrze obchodzić.
    pozdrawiam
    kordzio
  • #9 894112
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! No to Ci się dziwię, ja bym od razu wstawił dwa razy mocniejsze tranzystory i była by cztero omowa, ale to jeszcze nic straconego.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #10 894199
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Ja bym toski nie kupil bo to jej 2x20w o porownaniu z ws 304s ktora ma 2x25w jakos cienko wypada. Poza tym nie podoba mi sie jej brzmienie. na stale zalaczony loudness- a fe!:P Pasma regulowane przez korektor sa jak dla mnie za wysokie. Jedynym plusem jest ladnie grajace radyjko i fajna obudowa (jesli jest w wersji srebrnej a nie czarnej). Gdybym mial jakis wybor to wybralbym at9100:)
  • #11 894596
    yaurent
    Poziom 23  
    Posty: 693
    Pomógł: 9
    Ocena: 56
    janek11389 napisał:
    Witam! No to Ci się dziwię, ja bym od razu wstawił dwa razy mocniejsze tranzystory i była by cztero omowa, ale to jeszcze nic straconego.

    Dobrze by było, gdybyś rozwinął trochę ten temat, bo takim uproszczeniem wprowadzasz tylko ludzi w błąd. Zastapienie oryginałów mocniejszymi tranzystorami da tylko tyle, że się nie spalą, ale to daleko jeszcze do dopasowania 4omowego.
  • REKLAMA
  • #12 894694
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Może nie wprowadzam w błąd, tylko nie do końca wyjaśniam, co się z tym wiąże. Chyba się zgodzisz ze mną, że o oporności wyjściowej wzmacniacza decyduje stopień prądowy wzmacniacza, przecież to na nim wydziela się cała moc, cześć idzie na ciepło z wiadomych przyczyn, a reszta wydziela się na kolumnach, więc jeżeli w końcówce będzie zapewniona odpowiednia ilość mocy tranzystorów i chłodzenia, to nawet nic nie szkodzi żeby sobie pracował na 2 Ohm oczywiście to wszystko wiąże się z zasilaczem, który musi temu podołać. Nie, które wzmacniacze pracują przy 8, 4 i 2 Ohm, jest to problem stopnia końcowego, a nie napięciowego. A dlaczego niektóre tak często się psują, z powodu przegrzania końcówek, bo jest ich ubogo, weź na przykład WS303, 25W i 300W tranzystorów w stopniu końcowym i dopiero teraz po latach zaczynają się sypać, ale ze starości, kiedyś były nie do zajechania. Po nim nastał WS503, ta sama konstrukcja, tylko podnieśli napięcie, co spowodowało zwiększenie mocy, ale one już były awaryjne. Jeżeli masz na to inne wytłumaczenie, to chętnie Cię wysłucham.
    Pozdrawiam
  • #13 895082
    yaurent
    Poziom 23  
    Posty: 693
    Pomógł: 9
    Ocena: 56
    janek11389 napisał:
    .......Chyba się zgodzisz ze mną, że o oporności wyjściowej wzmacniacza decyduje stopień prądowy wzmacniacza, przecież to na nim wydziela się cała moc, cześć idzie na ciepło z wiadomych przyczyn, a reszta wydziela się na kolumnach, więc jeżeli w końcówce będzie zapewniona odpowiednia ilość mocy tranzystorów i chłodzenia, to nawet nic nie szkodzi żeby sobie pracował na 2 Ohm oczywiście to wszystko wiąże się z zasilaczem, który musi temu podołać.
    A więc mamy punkt pierwszy -coś trzeba zrobić z zasilaniem, a więc zwiększyć jego wydajność prądową, o ile chcemy pozostać przy takim samym napięciu zasilania. Jeżeli tego sie nie zrobi, to przy wiekszych mocach zacznie spadać gwałtownie napiecie i powstaną zniekształcenia.
    W efekcie, okaże się że moc wolna od zniekształceń jest mniejsza niż przy 8ohmach
    janek11389 napisał:
    Nie, które wzmacniacze pracują przy 8, 4 i 2 Ohm, jest to problem stopnia końcowego, a nie napięciowego.

    Owszem -są takie konstrukcje, ale nie należy do nich na pewno Tosca. Poza tym w fazie projektowania takiego wzmacniacza następuje przeliczenie potrzebnych amplitud prądu i napięcia dla uzyskania docelowej mocy i dobiera się zasilanie do wersji o najniższej impedancji wyjściowej a nigdy odwrotnie. Wiąże się z tym oczywiście mniejsza moc wyjściowa przy obciażeniach większymi impedancjami, co mozna zaobserwować w instrukcji z parametrami. Wyjątkiem są jedynie wzmacniacze radiowęzłowe, które dzięki transformatorowi wyjściowemu, mogą pracowac z róznymi impedancjami głosników bez straty mocy.
    *************************************
    Do tego wszystkiego należy dodać wiele innych spraw, które należało by zmienić przy przejściu na 4ohmy: mniejsze wartości wzmocnienia napieciowego wzmacniacza (przy tej samej mocy), zmiana wartości rezystorów bazowych i emiterowych, zwiekszenie prądu spoczynkowego. Bez takich zmian, parametry wzmacniacza są dalekie od optymalnych.
    Jeżeli będzie większe zainteresowanie tym tematem, to poskanuję odpowiednie materiały o zależnościach między napieciami zasilania, obciażeniem i mocą wzmacniacza, aby prawidłowo przeprojektować konstrukcję na wiekszą moc lub mniejszą impedancję obciążenia.
  • #14 895141
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Absolutnie się zgadzam z kolegą, wiele tych starszych modeli, ma właśnie duży zapas transformatora i takie eksperymenty są całkiem możliwe, przyznam, że nie wiem, czym tam dysponuje Toska, nie miałem nigdy możliwości tyknięcia się z nią i być może uwaga kolegi jest jak najbardziej na miejscu, ale sama wymiana tranzystorów na mocniejsze na pewno by nie za szkodziła, wręcz przeciwnie, zrobiłaby go o wiele odporniejszym na przeciążenia i na przegrzania, myślę że każdy z nas ma coś racji i to jest najważniejsze.
    Pozdrawiam
  • #15 895151
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #16 895162
    janek11389
    Poziom 42  
    Posty: 6695
    Pomógł: 780
    Ocena: 239
    Witam! Co do tego to się zgodzę z kolega, kiedyś byłem zwolennikiem kilowatów, tak jak z resztą wielu z nas, to chyba taka kolej rzeczy, dzisiaj uważam, że te 100W to już maksimum, a największy nacisk powinno się kłaść na konstrukcje wzmacniacza i jakość głośników? Nie dawno zdobyłem Regęntowskie głośniki 12,5 W i nie mogę się nadziwić jakości tego dźwięku i złość mnie bierze, że takich głośników nie można kupić, bo to zabytek, ale ja się pytam, dlaczego dzisiaj przy takiej technice nie produkuje się tak dobrych głośników, niech będą droższe, ale niech będą, jak ktoś do nich dorośnie, to na pewno kupi. Jak kolega ma Toskę to i pewnie schematem dysponuje, może była by możliwość przesłania na skrzynkę, byłbym bardzo wdzięczny?
    Pozdrawiam
  • #17 896291
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    no różnie to bywa nie przestrojona z 40 zł przestrojona z 60 zł ogólnie fajny sprzęt duiżo basu kopa ma jak na 2x30 wat i w ogóle

    eeeeeeeeee tam do ws303 tosci amatora to spoko 4 om można bedzie sie grzało strasznie ale przeżyje sprawdzone w praktyce tylko trza bezpieczniki zadrutować i można szaleć :D

    no ja nie jestem watomaniakiem a byłem a mi by sie prezydało ze 2x200 :D tak do dyskoteki wtedy nawet na lipnych kolumnach jest głośno tylko transformator 800 wat ceną zabije pewnie :cry: :cry: :cry:

    mam 1x100 obecnie robie 1x60 (z jobla :D )

    janek11389 ja mam schemat tosci jak znajde w tym moim syfie :D to ci wyśle
  • #18 1017663
    19lukasz
    Poziom 15  
    Posty: 222
    Pomógł: 8
    Ocena: 94
    Mam toske jako amplitunerek 2*25W spisuje sie całkiem nieżle po przestrojaniu głowicy jes warta ok80zł oczywiście w dobrym stanie ja swoją troche podkręciłem i gra całkim czysto poniewaz ma ona bardzo ładny przedwzmacniacz!
  • #19 1017775
    micho a
    Poziom 35  
    Posty: 3344
    Pomógł: 183
    Ocena: 138
    no czy ładne przedwzmacniacz to kwestia gustu mi osobiście bardzo podobał sie loudness w diorach podobnie jak barwa nawet w amatorze ale niektórzy to sie burzą zaraz że loudness to pomysł do bani itd a przecież nie znam wzmaka który miałby dużo basu przy cichym słuchaniu bez loudnessu :)

    loudness troche przeszkadza jak robimy impre i przez wzmaka idzie sygfnał z miksera i z mikrofonu wtedy loudness za mocno podbija bas przy cichszym słuchaniu i przy słabym mikrofonie słychać tylko buuuuuuuu buuuuuu i żadnych słów
  • #20 1018185
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    19lukasz napisał:
    Mam toske jako amplitunerek 2*25W spisuje się całkiem nieżle po przestrojaniu głowicy jes warta ok80zł oczywiście w dobrym stanie ja swoją troche podkręciłem i gra całkim czysto poniewaz ma ona bardzo ładny przedwzmacniacz!


    micho a napisał:
    ogólnie fajny sprzęt duiżo basu kopa ma jak na 2x30 wat i w ogóle


    Niestety ani 25W ani 30W na kanal to ona nie ma. Tam jest mizerne (w porowamniu z innymi sprzetami z wielkim "U":) ) 20W a basy to niewiele sie z niej wyciaga.
  • #21 1031458
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #23 1200783
    Kadlubek0_0
    Poziom 12  
    Posty: 40
    Ocena: 4
    Bardzo fajny sprzęt !!!!1 :)
  • #24 1202809
    Zibi187
    Poziom 24  
    Posty: 738
    Pomógł: 39
    Ocena: 61
    Bardzo fajny amplitunerek z ekstra dzwiękiem. Niestety już nie mam ale został mi jeszcze Amotor 2, Zodiak i Radmorek 5102. Wszystkie grają exstra. Kawał dobrej Polskiej myśli elektronicznej.

    Dodano po 1 [minuty]:

    Bardzo fajny amplitunerek z ekstra dzwiękiem. Niestety już nie mam ale został mi jeszcze Amotor 2, Zodiak i Radmorek 5102. Wszystkie grają exstra. Kawał dobrej Polskiej myśli elektronicznej.
  • #25 1236725
    skopek
    Poziom 15  
    Posty: 144
    Pomógł: 6
    Ocena: 35
    Dobry ale nie na 4ohm głośniki. Nie radze podpinać do tego 4ohm(nic tylko klekotanie głośnika), tak jest dobry jeżeli się uzywa 8ohm głośników :)
  • #26 1239273
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3221
    Pomógł: 134
    Ocena: 100
    Jest jadna i wyglada solidnie lecz porownajcie jej dzwiek z jakimkolwiek innym polskim amplitunerem z tego okresu - cienko wypada.
  • #27 1239753
    cycu1118
    Poziom 15  
    Posty: 196
    Pomógł: 7
    Ocena: 8
    Witam! tez mam tosce za darmo sobie załatwilem ale albo ja albo poprzedni wlasciciel ja zepsuł ale chyba ja :D jest to chyba typowa wada dla tosci (wnioskuje z postów) ze jeden kanał gra inaczej niz drugi jak sei doda wiecej basu to wysokie zanikaja ale coz ja jade na niej z 4omowcami i ze jest zepsuta to trodno ale dziala jeszce :D
    Pozdrawiam
  • #28 1288616
    prormet
    Poziom 11  
    Posty: 18
    Ocena: 4
    witam ja mam chyba troche mocniejszy model po podłączałem głośniki 270 w do niego i dawał rade i do tego mój ma zabójczy bas ja by dał tak powyżej 100

    Dodano po 5 [minuty]:

    witam no ja tez mam taki amplituner a z ta moca to niejest tak żle tylko trzeba wieksze bezpieczniki wsadzić ja podłączone mam głosniki 85 watt i przy połowie mocy juz wysiadają a wzmacniacz zimniutki dopiero jak daje powyzej 200 towzmacniacz zaczyna mróżyć niewiem może ma jakiś lepszy model ale tan wzmacniacz jak na lata to wskali do 10 daje 11 a przestrojenie jego to małe piwo. wystarczy jedną śróbke przekręcić. No i najwazniejsze jeszcze chyba niespotkałem wzmcniacza z tamtego okresu z takim basem mój ma około 16 lat
  • #29 1292448
    demono
    Poziom 2  
    Posty: 3
    witam,również jestem w posiadaniu srebrnej 303,służy długie lata bez awarii,chociaż przejście na wyższe pasmo UKF za pomocą konwertera chyba nie za bardzo jej służy,odbiór uległ pogorszeniu,więc chyba z pomocą linku powyżej zrobię jej lekki zabieg i spróbuję przestroić
  • #30 1292631
    cycu1118
    Poziom 15  
    Posty: 196
    Pomógł: 7
    Ocena: 8
    Ciekawe jak długo wasze tosci pociągną życze jak najdluzej... szczerze mówiąc to sam nie wiem czy moja tosca jest przestrojona bo kupiłem ją za symboliczne 20zł i nie wiem co bylo z nia robione ale odbiera rmf radio zet i cos tam jeszce.,...
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Diora Tosca 303 to amplituner średniej klasy o mocy około 2x20-25W, ceniony za solidną konstrukcję i charakterystyczne brzmienie z podbitymi basami i sopranami. Sprzęt jest uważany za trwały i bezawaryjny przy odpowiedniej eksploatacji, jednak nie zaleca się podłączania głośników o impedancji 4Ω, gdyż może to prowadzić do uszkodzenia końcówek mocy. Przestrojenie odbiornika UKF jest powszechnie praktykowane i poprawia odbiór stacji radiowych, a jego koszt jest niewielki. Wymiana kondensatorów elektrolitycznych na lepszej jakości (np. Panasonic, Elna) oraz tranzystorów BC550C w przedwzmacniaczu może znacząco poprawić jakość dźwięku, zmniejszyć szumy i zwiększyć dynamikę. Wzmacniacz posiada wejście magnetofonowe DIN5, które jest rekomendowane do podłączenia komputera lub innych źródeł audio, natomiast wejście gramofonowe jest bardzo czułe i nie powinno być używane do innych urządzeń ze względu na buczenie i ryzyko uszkodzenia. Typowe problemy to uszkodzenia tranzystorów mocy (np. 2N6491, BD911, BD912, BD139, BD140), konieczność wymiany bezpieczników oraz zanieczyszczenia potencjometrów powodujące trzaski. W celu eliminacji charakterystycznego "pierdzenia" przy wyłączaniu wzmacniacza zaleca się zastosowanie układu opóźniającego dołączenie głośników. Wartość rynkowa amplitunera w stanie przestrojonym i sprawnym oscyluje między 50 a 100 zł, choć na aukcjach zdarzają się wyższe ceny. Tosca 303 jest często porównywana z modelami WS 304S, Amator, Zodiak, Radmorek 5102, przy czym niektórzy użytkownicy preferują nowsze lub mocniejsze konstrukcje. Modyfikacje obejmują także wymianę tranzystorów końcowych na mocniejsze (np. 2SA1943/2SC5200) w celu pracy z głośnikami 4Ω, jednak wymaga to również ulepszenia zasilania i chłodzenia. Ogólnie Tosca 303 jest ceniona jako klasyczny, polski amplituner o dobrym stosunku jakości do ceny, odpowiedni do użytku domowego i komputerowego.
REKLAMA