logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pomysł na efekt świetlny dyskotekowy z koguta samochodowego 55W 12V?

elektronik8 04 Paź 2004 19:35 28669 111
Najlepsze odpowiedzi

Jak zbudować prosty efekt świetlny do dyskoteki bez sterowania dźwiękiem, np. z żarówki samochodowej 55 W / 12 V?

Z żarówki 55 W/12 V najrozsądniej zrobić prostego flowera albo tunel, a nie samą „latarnię morską” [#895688][#899010] Potrzebujesz mocnego źródła światła, najlepiej co najmniej 50 W halogenu, silnika z przekładnią ok. 30 obr./min oraz dużej soczewki; forumowicze podawali soczewkę ok. 6 cm średnicy i ogniskowanie rzędu 15–20 cm [#895688][#899010][#1056573][#1059291] Efekt robi się na obrotowej tarczy z małymi lustrami, którą można wykonać np. z denka po sprayu, pokrywki od garnka albo wycinka z globusa [#899010][#929153][#1059721] Lusterka można zostawić białe albo pomalować markerem/lakierem, żeby uzyskać kolorowe promienie, np. czerwone lub zielone [#1143724][#1143809][#1293916] Jeśli chcesz coś prostszego i bardzo widowiskowego, w wątku polecano też stroboskop [#892108][#893863]
REKLAMA
  • #1 892062
    elektronik8
    Poziom 19  
    Posty: 415
    Pomógł: 19
    Ocena: 77
    Czy ktoś ma jakiś pomysł,potrzebuje pomysłu na efekt świetlny dyskotekowy,bo zamierzam coś zrobić ale kompletnie nie mam pomysłów,myslałem o latarni morskiej zrobionej z koguta samochodowego z żarówką 55w 12v co o tym sądzicie,nie proponujcie mi efektów sterowanych dziwiękiem,za wszelkie propozycje dziękuję :cry:
  • REKLAMA
  • #2 892095
    adamjur1
    Poziom 42  
    Posty: 7051
    Pomógł: 771
    Ocena: 1000
    Swego czasu robiłem efekty oparte o liczniki ttl bardzo fajnie wygląda liczenie od 1 do 16 w kodzie binarnym na czterech lampach, można było stosować liczenie w pozytywie i negacji,zamiennie z biegnącym światełkiem ( też w poz. i neg.) cyfrowo bardzo proste generator na dwóch bramkach, liczniki 74164, andy do przełaczania efektów i negacji. Mpżna tym było sterować rampy świetlne,pojedyńcze reflektory lub węże.
    Wyjścia cyfrowe mrugały diodami na fotooporniki staujące triaki z ich własnego zasilania AC220 V. Tylko fotorezystory musiały mieć szeregowo rezystory ograniczjące, sterowały z własnych połówek napięcia wyłaczały się w zerze- nie zakłócały.
    Pozdr.J.
  • #3 892108
    markusk
    Poziom 17  
    Posty: 218
    Pomógł: 20
    Ocena: 16
    Najlepszy efekt wizualny na dyskotekę moim zdaniem daje stroboskop. W klubie niedaleko mnie jest kilka różnokolorowych - dają ciekawy efekt
  • #4 892116
    _PREDATOR_

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 31493
    Pomógł: 1864
    Ocena: 2312
    Ja to robiłem swojego czasu tak. Od ruskich za grosze kupiłem soczewki, które u szklarza obrobiłem na prostokąty. W odpowiednią obudowę wkładałem żarówkę halogenową podłużną 500W montowaną na silniku 12V od wycieraczki, zasilałem szczotkami z alternatora, dobudowałem odpowiednik układ elektroniczny reagujący na muzykę (mikrofon pojemnościowy) regulacja wzmocnienia - czułości i prędkości obrotowej lampy, obroty były w prawo lub w lewo. Niezłą kasę za ten pomysł dostałem. Szczegóły jak się zdecydujesz na budowę takiego cacka mailem.

    PS. Wkład wymaga odpowiedniego chłodzenia (wiatraczek o dużej wydajności).
    Konto firmowe:
    ELMAX
    Małe Przedmieście 20/4, Olesno, 46-300 | Tel.: 535 XXX XXX (Pokaż) | Strona WWW: http://ftp.interka.pl/~elmax/about.php
  • #5 892957
    elektronik8
    Poziom 19  
    Posty: 415
    Pomógł: 19
    Ocena: 77
    mój email jak by co elektronik8(_at_)tlen.pl
  • REKLAMA
  • #6 893863
    szymon188
    Poziom 22  
    Posty: 519
    Pomógł: 50
    Ocena: 39
    Tutaj sa schematy fajnych stroboli. :D Budowa ich jest stosunkowo nie droga. Albo mozesz sobie zlozyc stroboskop dyskotekowy z jabla J-23. Kosztuje niecale 40pln, ale zbyt wiele na nim nie osiagniesz. Szybko sie grzeje, jest slaby. Jedyne plusy to cena, prostota, i IFK120. Ta lampe dostaniesz w chyba kazdym sklepie elektronicznym za okolo 10PLN. :P
  • #7 894256
    elektronik8
    Poziom 19  
    Posty: 415
    Pomógł: 19
    Ocena: 77
    strobole mnie nie bawią bo i tak efekty są zawsze nie za dobre a iluminofonia to terz mi się nie podoba ehhehehe
  • #8 894349
    zabex
    Poziom 22  
    Posty: 684
    Pomógł: 50
    Ocena: 52
    Witam. Swojego czasu robiłem efekt z wykorzystaniem zwykłych żarówek halogenowych (te co sie montuje pod sufitem). Maja lustro pokryte taką kratką i w połączeniu ze soczewką wychodzą bardzo efektownie wyglądające paski. Do obracania wykorzystałem mechanizm ze starego widea. Spróbuj pokombinować. W dymie powstaje ciekawy efekt tunelu, obracającego się, efekt jest imponujący. Pozdrawiam.
  • #9 895688
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Na poczatek mozesz zabrac zie za bydowanie klasycznego flowera (nie skanujacego) potrzebujesz zarówki sporej mocy (wykorzystuje tutaj halogeny samochodowe 70+75W lub 90+100W ale tylko jedna włókno to ktore jest oslaniete blaszka) jakis silnik z przekleadnia np z magnetofonu magnetowidu wazne zeby sie obracal ok 30obr /min do tego tarcza z lusterkami (powiedzmy 8 cm srednicy wklesła z ponaklejanymi malymi lusterkami) soczewka o ogniskowej 20-30 cm i srednicy 6-8cm do tego jakas obudowa i troche checi.
    Zmiany kierunków krecenie najprosciej na multiwibratorze.
    Jak w koncu bede mial troche czasu to zrobie opisy budowy (i zdjecia wykonanych) domowymi metodami kilku efektów swietlnych
  • #10 895899
    elektronik8
    Poziom 19  
    Posty: 415
    Pomógł: 19
    Ocena: 77
    bardzo chętnie obejzę twoje dzieła jak morzesz to przyślij mi je,ale lepiej na forum wstaw
  • #11 899010
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    No wiec moze zaczne od przedstawienia najprostszego chyba do wykonania w domu swiatelka .

    Generalnie potrzeba nam obudowe (tutaj z-17)
    Transformator sieciowy zaleznie od rodzaju zarówki (tu jest 50W 2x6V polaczone na 12)

    żarówka (halogen z odbyskiem (zimne lutro zwykla zarówka jakich teraz wszedzie pelno ) 12V50W)

    Silniczek z przekladnia ktory daje ok 30 obr na min.

    soczewka o srednicy 5-6 cm i ogniskowej ok 7cm (np z lupy)

    jakis wzorek moze byc arcydzielo z powierconych dziurek w blaszcze na rozmiarze ok 2 cm

    Generalnie jest u mnie jeszcze jedna soczewka poprawiajaca ostrosc przyklejona bezposrednio przy ksztaltce ale sie obejdzie (ta soczewka ma 4 cm i ogniskowa chyba tez 4 cm wymintowanan z rzutnika ania (plaskowypukla z kondensora))


    Muliwibrator o czasie przelaczania 1-5 sek z przkaznikiem (do zmiany kierunku wirowani)

    Lusterko w zaleznosci od pomyslowosci podzielone na 2 ,3 ,4 albo inna ilosc czesci

    Zdjecia i kruciutki filmik w zalaczniku.
    Załączniki:
    • Nowy Folder skompresowany (zip).zip (2.08 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #12 899398
    elektronik8
    Poziom 19  
    Posty: 415
    Pomógł: 19
    Ocena: 77
    hehe fajnie że dałeś mi obejżeć filmik hehe punktów brak :cry:
  • #13 899706
    Ciaptak
    Poziom 14  
    Posty: 92
    Pomógł: 3
    Ocena: 1
    bark- 52 :D

    to ja mam minus
  • #14 899974
    Dj Simon
    Poziom 12  
    Posty: 63
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    yyyy, now wiec jak nie interesują cie schematy typu illuminofon lub strobol, to ja bym proponował zapodać jakis skaner... :lol:
    nie koniecznie sterowany miuzą...
    albo jak chcesz szybko coś zrobic to mozesz zapodac lusterko na silniczku no i laser :P tylko musisz miec jakas dymiare zeby bylo fajnie widac....hihihi
    pozdrawiam.....
  • #15 929153
    trafika
    Poziom 12  
    Posty: 46
    A propos zrobienia flowera z obracającym sie wklęsłą tarczą z naklejonymi kawałkami lusterka, to podpowiem wszystkim zainteresowanym jak najprościej taką tarcze zrobić.Ja wykorzystuje do tego denka od pojemników od spraya.Po odcieciu i obrobieniu tarcza idealna.Trzeba tylko wymyslic jakąś oś i wszystko zmontowac do "kupy".I jeszcze podpowiem czym wyklejałem taką tarcze.Oczywiscie klasycznymi kawałkami lusterka bo z tymi dichroicznymi to cieżko.Ale kiedys wykorzystałem do wyklejenia takie świecidełka z pierścionków co sprzedają w kioskach.Roboty z przyklejaniem sporo ale efekt był fajny,tylko trzeba kupić takie świecidełka szklane,wiadomo temperatura.To chyba tyle zycze powodzenia w eksperymentach!DADIK
  • #16 929177
    trafika
    Poziom 12  
    Posty: 46
    A zapomniałem jeszcze dodac skąd najprościej brac optyke do takich efektów.Panowie pełno osób ogłasza sie że sprzeda powiekszalniki do zdjęc.Były kiedys takie Krokusy i inne cuda,ale optyka w nich była ruska,a jak wiadomo szkła to oni mieli jedne z lepszych w świecie.Ja takie powiększalniki kupuje po 20-30 zł to i tak się opłaca bo generalnie jest tam po dwie soczewki i obiektyw i zawsze coś można zmontować.Jak sobie coś jeszcze przypomne to napisze.DADIK
  • REKLAMA
  • #17 929209
    trafika
    Poziom 12  
    Posty: 46
    A zapomniałem jeszcze dodac skąd najprościej brac optyke do takich efektów.Panowie pełno osób ogłasza sie że sprzeda powiekszalniki do zdjęc.Były kiedys takie Krokusy i inne cuda,ale optyka w nich była ruska,a jak wiadomo szkła to oni mieli jedne z lepszych w świecie.Ja takie powiększalniki kupuje po 20-30 zł to i tak się opłaca bo generalnie jest tam po dwie soczewki i obiektyw i zawsze coś można zmontować.Jak sobie coś jeszcze przypomne to napisze.DADIK
  • #18 929614
    trafika
    Poziom 12  
    Posty: 46
    Jestem nowy na forum ale jak juz zaczołem sie rozpisywać to jeszcze podrzuce jeden pomysł.Może nie bedzie to typowy efekt świetlny ale nazwe ten wynalazek "hybrydą".Ja w kazdym bądz razie cos takiego zrobiłem po obejrzeniu koncertu IRON MAIDEN.Wygląda to jakby paliło sie ognisko czy coś w tym rodzaju.Do rzeczy:wziąłem silnik z dmuchawy samochodowej jest tam już zamontowany na osi coś jak wiatrak.Całość zabudowałem w pudło,do tego dwa otwory wlotowy i wylotowy.Przy otworze wylotowym zamocowałem taką jedną dysze aby ukierunkować wylot powietrza pionowo do góry i do tej "dyszy"przytwierdziłem woalkę lub jak kto woli apaszke damską/dziabnąłem ją mamie zresztą i było troche wojny o to ale cóż sie nie robi...../przy wylocie tejze dyszy zamocowałem tez halogen 50W zeby całość podświetlić tzn.tą woalkę.Po uruchomieniu tej maszynerii efekt był nawet całkiem całkiem.Moze troche zwariowany to pomysł ale możecie tez pokąbinować.Może zamieszcze zdjęcie ustrojstwa.Pozdrawiam.DADIK

    Moderowany przez dee jay G:

    Nie pisz postów jeden pod drugim! Używaj przycisku "zmień"! Zapoznaj się z regulaminem!

  • #19 968417
    robertk1
    Poziom 11  
    Posty: 74
    Ocena: 4
    Toadi mówiłeś że zrobisz opisy paru efektów, narazie zrobiłeś jeden, czekamy na więcej
  • REKLAMA
  • #20 968454
    robertk1
    Poziom 11  
    Posty: 74
    Ocena: 4
    A jest gdzieś opisane dokładnie zrobienie flowera skanującego, tak jakn np. dymiarki w poprzednich postach lub laserów, zapodajcie mozę linka , szukałem na elektrodzie 11 stron w stecz i nie znalazłem, a możę przeoczyłem, jakbyście byli uprzejmi to bym prosił :P

    To samo tyczy się Ciebie Kolego! Używaj przycisku "zmień"!
  • #21 969101
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Wiem wiem ze obiecalem i postaram sie dotrzymac slowa jutro pojawi sie (a najpozniej na srode) flower wlasnie z wklesla tarcza chodzi o to tylko ze po pierwsze czasu brak..... efekciki switlen to tylko takie hobby...... poza tym mimo ze te moje dzialaja swietnie wsyd pokazac jak sa zrobione w srodku tu akurat moje niechlujstwo wychodzi na wierzch
  • #22 970141
    screammm
    Poziom 11  
    Posty: 22
    a wie ktos co mozna zrobic ze starej kamery takiej na klisze jest tam duzo soczewek dodtego posiadam jedna duza z zytnika .czy da sie zrobic z tego jeden promien swietlny jak laser zeby mozna bo bylo na duza odleglsoc swiecic .a jesli nie to jakie potrzebne sa soczewki zeby tak wiazke swiatla skupic?
  • #23 970221
    gretzky
    Poziom 21  
    Posty: 599
    Pomógł: 12
    Ocena: 25
    promień lasera a promień zwykłego światła to jest całkowicie co innego
    Ale jeżeli już byś chciał takie skupione światło uzyskać to należy.
    Ja to robiłem z diody super jasnej zielonej
    wziąłem diodę na szlifierkę i spiłowałem całkowicie boczne ściany i pozostawiłem w środku malutkie okienko tak z 2mm
    po użyciu różnych soczewek uzyskałem promień skupionego światła który bardzo dobrze widać w dymie
    plamka w odległości 20 metrów małą średnicę 10cm

    Możesz próbować tez z mocnymi żarówkami. np nawiercić mały otwór tak z 3mm w jakiejś metalowej blaszce i przepuścić przez to światło a po drugiej stornie umieścić soczewkę skupiającą
  • #24 975773
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Witam zamieszczam w koncu zdjcęcia i krótki opis Flowera


    Jest jeszcze nie calkiem skończony brakuje odpowiedniego trafa i elektroniki ale dolorzę to jak tylko skończe.




    PS JAK ZOBACZE GDZIES NA ALLEGRO ZE KTOŚ STRZEDAJE MOJE SCHEMATY TO ZAMORDUJĘ I SERCE WYDOBĘDĘ LYŻECZKĄ
    Załączniki:
    • flower.rar (3.91 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #25 977167
    robertk1
    Poziom 11  
    Posty: 74
    Ocena: 4
    Prosze bardzo na prośbe Toadiego plik dostepny jest w formacie PDF
    Załączniki:
    • flower.pdf (314.36 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #26 984656
    Grzelaspace
    Poziom 15  
    Posty: 109
    Pomógł: 11
    Ocena: 3
    Interesuje się efektami i mam zamiar zabrac sie do skonstruowania jakiegoś efektu. Mam żarówke, silniczki, zasilanie i pomysł, ale nie mam soczewek. Moje pytanie brzmi: Jakie soczewki są najlepsze do skupiania światła płaskowypukłe czy wypukłowypukłe. Jaką powinny mieć ogniskową, aby uzyskać silny skupiony promień?
  • #27 986233
    toadi
    Poziom 36  
    Posty: 2846
    Pomógł: 315
    Ocena: 62
    Generalnie ja stosuje dwa rodzaje soczewek o krutkiej ogniskowej ok 6cm i podobnej stednicy (efekty z goboale nie goboflowery) i i duzej ogniskowej ok 20 cm i srednicy 8-10cm do wszelakiech flowerów i pochodnych najczesciej plaskowypukle na poczatek proponuje ci wykorzystac jakas lupe typu 5x o sr 6cm
  • #28 990752
    Yuri2
    Poziom 13  
    Posty: 71
    Witam!!!

    Mam takie pytanko dotyczące soczewki.

    Chodzi oto ze jestem w posiadaniu soczewki o średnicy 12cm i ogniskowej około 40 cm.

    Czy by ta soczewka pasowała do efektu flower??

    Pozdro
  • #29 994740
    timon125
    Poziom 24  
    Posty: 847
    Pomógł: 58
    Ocena: 31
    stroboskop,laser,wytwornica pary,kolorofon i impra taka ze mucha nie siada!
  • #30 995447
    juzer
    Poziom 13  
    Posty: 80
    Ocena: 4
    i jeszcze scaner ;) ale to inna bajka ;) mam pytanie jeszcze jeno a czy lampa nie zasłania soczewki ??

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy pomysłów i konstrukcji efektów świetlnych dyskotekowych z wykorzystaniem żarówek halogenowych 12V o mocy około 55W oraz elementów takich jak silniki z przekładnią, soczewki, tarcze z lusterkami i układy elektroniczne sterujące ruchem i zmianą efektów. Proponowane rozwiązania obejmują klasyczne efekty typu flower (z obracającą się tarczą z lusterkami), stroboskopy, iluminofonie oparte na diodach LED, a także skanery świetlne i lasery. Wskazano na konieczność stosowania odpowiedniej optyki, najczęściej soczewek płaskowypukłych o ogniskowej 6-25 cm i średnicy 5-12 cm, oraz na dobór silników o niskich obrotach (około 30 obr./min) z możliwością zmiany kierunku obrotów za pomocą multiwibratorów i przekaźników. Dyskutowano także o metodach kolorowania lusterek (np. markerami do płyt lub lakierami do szkła) oraz o problemach z chłodzeniem żarówek o dużej mocy (wentylatory). Wiele uwagi poświęcono prostym układom elektronicznym do sterowania efektami, w tym licznikom TTL, multiwibratorom i układom reagującym na dźwięk, choć autor wykluczył efekty sterowane dźwiękiem. Poruszono także temat wykorzystania soczewek ze starych rzutników i kamer, a także budowy tarcz z denek po sprayach lub plastikowych kul. Wskazano na dostępność schematów i projektów na forach i stronach internetowych, a także na gotowe urządzenia typu Eurolite flower. W dyskusji pojawiły się także pomysły na efekty świetlne oparte na prostych układach z starterami świetlówek oraz na efekty imitujące ognisko z wykorzystaniem dmuchawy samochodowej i tkanin. Podkreślono, że efekty takie można wykonać samodzielnie, stosując dostępne komponenty i proste konstrukcje mechaniczne i elektroniczne.
REKLAMA