Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z efektem gitarowym MXR Micro amp

03 Sty 2011 17:00 1513 7
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich forumowiczów.

  Na wstępie chciałbym oznajmić, że jestem początkujący, a na dodatek samoukiem. Problem, który mam zamiar poruszyć dotyczy przedwzmacniacza (inaczej boostera) gitarowego Micro amp marki MXR. Zdecydowałem sie na budowę kopii tego efektu na podstawie schematu ze strony www.tonepad.com i zaprojektowaniu na nowo płytki PCB według moich potrzeb (integracja diody led i millenium bypass z PCB) w programie Eagle. Dokładny adres zawierający schemat , spis elementów jak i wzór płytki zamieszczam tu.

  Główny problem stanowi dla mnie rezystor R1 którego wartość wynosi 22M, a maksymalna wartość rezystorów które mogę kupić w moim miejscowym sklepie elektronicznym to 10M. Nasuwa mi sie w związku z tym pytanie czy mógłbym zamiast rezystora 22M wykorzystać trzy rezystory : 2 x 10M + 2M, połączonych szeregowo i czy nie wpłynie to na jakość brzmienia. Dodam, że jestem w stanie użyć rezystorów metalizowanych aby zmniejszyć szumy.

  Drugim problemem jest połączenie nóżek układu scalonego. Według schematu powinny być wykorzystane tylko piny od 4 do 8, gdzie na rysunku połączenia elementów na płytce wyraźnie widać, że piny 1,2,3 są w jakiś sposób połączone i nie wiem czy mam to uwzględniać podczas projektowania schematu w programie Eagle.


  [M]
 • IGE-XAO
 • Poziom 14  
  1. Możesz użyć rezystorów podanej konfiguracji.
  2. Ze schematu wynika, że 1 i 2 nóżka są zwarte ze sobą i nie podłączone do obwodu, w takim wypadku nóżka nr 3 nie spełnia żadnej funkcji (wynika to z budowy elementu 4558).
 • IGE-XAO
 • Poziom 27  
  No i daleka i kręta po ścieżkach elektroniki droga cię czeka. Nie ma znaczenia dla dźwięku czy dasz 10M czy w szereg oporniki aby uzyskać 22M. Scalak o którym piszesz to podwójny opamp, są i pojedyńcze. Ale 4558 to nóżki 1,2,3 jeden opamp a 5,6,7 to drugi. Nóżka 4 to minus zasilania a 8 to plus zasilania. Generelnie powinno się gdy korzystasz tylko z jednego opampa drugi jak w twoim przypadku nóżki 1 i 2 razem a nóżka 3 do masy. Ja bym na twoim miejscu wykorzystał ten drugi opamp i zrobił distortion plus.
 • Poziom 21  
  Kolego przeanalizuj ten schemat, to wersja uniwersalna : - pierwsze to wzmacniacz wstępny coś ala booster - preamp ,a w drugiej wersji distersion, a wtedy tego rezystora nie ma:)- wyraźnie to widać na podanej stronie:) Kwestia czy chcesz zrobić efekt jak wspomniałeś ,czy wzmacniacz:- obydwoma wprawdzie można w zależności od przetwornika i rodzaju instrumentu uzyskać podobne brzmienia:)
 • Poziom 9  
  Dziękuję za pomoc.
  tomaszgab napisał:
  Nie ma znaczenia dla dźwięku czy dasz 10M czy w szereg oporniki aby uzyskać 22M.

  Mam rozumieć, że mogę użyć jednego opornika 10M zamiast 22M?? Przyznam, że spotkałem się ze schematami replik innych efektów, gdzie do schematów dodawano w tym samym miejscu co R1 (w Micro amp) rezystor nie mniejszy niż 1M w celu wyeliminowania trzasków podczas przełączania bypass'u. Możliwe, że w przypadku Micro amp też o tym pomyślano. Tutaj przesyłam przykład gdzie dodano owy rezystor.
 • Poziom 14  
  Nie, zamiast 22M możesz dać 2x10M + 2M (szeregowo, trzy sztuki na raz). Nie inaczej. Chyba, że masz zamiar poeksperymentować.
 • Poziom 21  
  Czyli robisz tą pierwszą wersję wzmacniającą,ok.Proponuję zmianę.
  Kondensator C5 powinien mieć trochę większa wartość 22-47pF( gitara nie potrzebuje aż takiej charakterystyki częstotliwościowej).Dla gitary basowej można wstawić jeszcze większą wartość(morley w niektórych rozwiązaniach ma wartość rzędu 10-22 nF).
  A w związku z tematowym 22MOm:- stanowi on filtr wejściowy razem kondensatorem C2 ,osobiście nie widzę w działaniu takiego układu wielkiego pożytku ,no poza" udziwacznianiem"brzmienia i pracą układu całkowicie "kulawo " do oryginalnych konstrukcji...
  Polecam więc trochę nie trzymanie się wskazanych wartości i eksperymenty.
  Acha C4 to nie ma mieć 15uF tylko jakieś 1-1,5-2,2uF,wprawdzie kiedyś taka wartość była produkowana ale to udziwnienie wprowadzające w błąd...
 • Poziom 9  
  Wydaje mi się, że gdzieś popełniłeś błąd mówiąc o kondensatorze C5. Według schematu ma on wartość 4.7 uF, ktora to jest większa od podanej przez Ciebie 22-47pF. Co do opornika i przytoczonych propozycji zmiany kilku elemntów, to pokombinuję i sprawdzę ktory efekt jest najlepszy.