Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co się dzieje z baterią w lenovo Y550?

wieniu26 18 Sty 2011 15:58 7083 17
  • #1 18 Sty 2011 15:58
    wieniu26
    Poziom 9  

Witam
    Posiadam laptopa Lenovo Y550, system windows 7 32bit, bateria bardzo szybko się rozładowuje. Laptop ma niecały rok, bateria cały czas w laptopie, praktycznie cały czas podpięte zasilanie.
    - bateria Li-ion00, model L08O6D13, 6 ogniw
    Bateria pod sytemem windows, sprawdzane batterymon

Co się dzieje z baterią? Co polecacie? Jakie wstępne diagnozy?
    Od 10% podłączone zasilanie.

0 17
  • #2 18 Sty 2011 16:53
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dziwnie to wszystko wygląda. Rozumiem, że gwarancji na baterię już nie masz?

Przydałoby się przeprowadzić kalibrację baterii. Może by to coś wyjaśniło.

0
  • #3 18 Sty 2011 17:09
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Liczy się liczba cykli ładowania-rozładowania. Moim zdaniem najlepiej jest wyjąć baterie jeżeli nie planujesz używać laptopa na baterii.
    Jasne, że teraz są specjalne programy użytkowania baterii (typu częściowe ładowanie baterii przez laptopa podczas pracy z zasilaczem), ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że da to lepsze rezultaty niż odłożenie w naładowanej baterii
    na bok.
    Wytrzymuje bateria teoretycznie 1000 ładowań jak będzie w laptopie cały czas włączając laptop tylko ją doładowujemy, a bateria powinna być przynajmniej raz w miesiącu rozładowana do końca.
    Naładować na 100% potem odłączyć zasilacz i jechać na baterii do końca aż laptop sam się wyłączy i tak eksploatować wtedy bateria będzie długo pracować.
    Jak laptop może pracować na zasilaczu wyjmować baterię, przed włączeniem zasilania sieciowego.

W/g serwisu
    W celu skalibrowania baterii proszę wykonać poniższe czynności:
    1. Podłączyć zasilacz.
    2. Należy zezwolić na ładowanie się baterii dopóki dioda Battery Charge (Poziom Baterii) nie zgaśnie; będzie to oznaczało, iż bateria jest w pełni naładowana.
    3. Kiedy dioda Battery Charge (Poziom Baterii) zgaśnie należy odłączyć zasilacz.
    4. Proszę ponownie uruchomić notebooka.
    5. Proszę wybrać Menu Start , a następnie Panel Sterowania
    6. Następnie proszę wybrać Opcje Zasilania .
    7. Proszę wybrać Schematy Zasilania , a następnie Przenośny Laptop .
    8. W kolumnie Praca na bateriach proszę ustawić:
    o Wyłącz monitor: Nigdy
    o Wyłącz twardy dysk: Nigdy
    o Wstrzymywanie systemu: Nigdy
    o Hibernacja systemu: Nigdy
    9. Proszę pozwolić na rozładowanie się baterii aż notebook osiągnie stan hibernacji i wyłączy się.
    10. Proszę podłączyć zasilacz; ponownie uruchomić notebooka.
    11. Proszę powrócić do Opcji Zasilania i zmienić ustawienia na pożądany poziom.

Zalecane jest nie doładowywanie baterii, jeżeli ma ona ponad 50% pojemności.

-----------------------------------------------

0
  • #4 18 Sty 2011 17:33
    wieniu26
    Poziom 9  

Gwarancji na baterie juz nie ma :(
    Kalibracje robiłem 3 razy.
    Nie chce mi się wierzyć, że w przeciągu roku bateria zużyła się do tego stopnia, że wytrzymuje zaledwie 5-10min.

0
  • #5 18 Sty 2011 17:35
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Liczy się liczba cykli ładowania-rozładowania.
    I to że bateria jest cały w laptopie pod zasilaczem.

0
  • #6 18 Sty 2011 17:38
    wieniu26
    Poziom 9  

To bateria do wymiany? ogniwa do wymiany? reset elektroniki?

0
  • #7 18 Sty 2011 17:49
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Jak już to rozładuj ją całkowicie do zera
    Ja swoją włożyłem feralną baterię na noc do zamrażalnikaw woreczku strunowym. Rano wyjąłem i odczekałem, aż wróci do temperatury pokojowej. Ku mojego zaskoczeniu laptop wykrył baterię i zaczął ją ładować. Przez kilka minut utrzymywał się poziom naładowania 0% i ładowanie wyłączyło się. Myślałem, że to koniec, ale 2-3 razy wyjąłem i włożyłem baterię. Ta znowu zaczęła się ładować, tym razem naładowała się do końca i to skutecznie.

Dodano po 4 [minuty]:

Do poczytania

http://www.idg.pl/news/355559/Windows.7.niszc...aterie.w.laptopach.Microsoft.bada.sprawe.html

0
  • #8 18 Sty 2011 17:57
    wieniu26
    Poziom 9  

Dzięki czytałem już kiedyś bardzo ciekawe tym bardziej, ze od początku mam win 7. Tylko, że znajomy podobnie jak ja nie wyciąga baterii i podłączone zasilanie i nie zużyła mu się tak bateria ale fakt faktem, że innej firmy laptop.
    Ja w chwili obecnej na nim używam Mac Os X i na nim jak i na windowsie 5min i po baterii. Dziwne tylko, że w podobnym czasie ładuję sie od 0 do 99% :(

0
  • #9 18 Sty 2011 18:06
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Twoja bateria ma 5000nAh?
    -----------------------

Żeby się sterownik nie zablokował
    Bo będzie potrzebny będzie reset elektroniki

L08L6D13

kompatybilny z: 55Y2054, L08O6D13, L08S6D13
    Pojemność 5,000mAh Lithium-Ion (56Wh)
    Napięcie 11,1 V

0
  • #10 18 Sty 2011 18:20
    wieniu26
    Poziom 9  

W batterymon pokazuje 56160 mWh (4680mAh)
    Po czym poznać, że sterownik się zablokował?

0
  • Pomocny post
    #11 18 Sty 2011 18:34
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Może laptop nie będzie widzieć baterii lub nie będzie ładować.

0
  • #12 18 Sty 2011 18:41
    wieniu26
    Poziom 9  

Rozumiem, że muszę kupić nową baterię?

0
  • #13 18 Sty 2011 18:51
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Koledzy, po co powielacie sposób kalibracji, gdy jest on opisany w FAQ.

Nie radzę też próbować sposobów z zamrażalnikiem - temat już nieraz był tu poruszany.

Proponuję Wam wszystkim poczytać artykuły podwieszone do tego subforum - wiele Wam to wyjaśni.

Kolego <wieniu26> nie ma znaczenia, czy wyciągasz baterię gdy pracujesz na zasilaczu, czy nie (po za przypadkami gdy laptop bardzo się grzeje w miejscu, gdzie jest bateria). Ogniwa li-ion mogą się z dnia na dzień drastycznie zdegradować. Niekiedy występują przypadki szybszego uszkodzenia jednego z ogniw i to wystarczy do takiego zachowania się baterii.

By coś więcej i konkretniej powiedzieć o baterii, byłby potrzebny odczyt parametrów z SBW.

0
  • #14 18 Sty 2011 18:57
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Ale w niektórych przypadkach jak bateria jest już szmelc można spróbować z zamrażalnikiem.
    U mnie się udało.

0
  • #15 19 Sty 2011 09:56
    wieniu26
    Poziom 9  

Ok dzięki.
    Temat z zamrażalnikiem spowodował ....
    Do 30% niby OK ale później to co widać

0
  • #16 19 Sty 2011 11:06
    1 PAWEL
    Poziom 41  

Rozładuj całkowicie i ładuj ponownie.

0
  • #17 19 Sty 2011 11:54
    misiozol
    Poziom 29  

Jak na moje oko to mi sie widzi ze prawdopodobnie 2 pakiety maja wewnetrzne zwarcie i przez to sa takie drastyczne skoki napiec, a sterownik nie nauczyl jeszcze sie tego im wiecej ladowan i rozladowan tym wieksza szansa ze sterownik zobaczy to w koncu i zmieni pojemnosc, a wlasciwa pojemnosc to 1/10 tego co tam jest na gornym screenie, naladuj baterie rozberz ja obciaz ogniwa zarowka 12V/21W i pomierz napiecia pomiedzy sekcjami oraz monitoruj napiecie na calej baterii i zobatrz w jakim tepie spadnie do tych 9V (nie mniej) . Jest jeszcze kilka innych opcji ale ta wydaje mi sie najbardziej prawdopodobna ;) .

0
  • #18 19 Sty 2011 18:08
    wieniu26
    Poziom 9  

Dzięki. Chyba oddam komuś kto się tym zajmuje.
    Pozdrawiam

0