Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik do silnika 2,2kw jaki kupić?

25 Sty 2011 10:35 3841 13
 • Poziom 9  
  Witam . Mam pytanie odnośnie falowników w maszynach . Potrzebuje falownika do silnika 2,2kw który napędza motoreduktor i obroty na wyjściu tego reduktora są 30 obrotów na minutę i chcę to zmniejszać do 18 obrotów na minutę najchętniej płynnie
  za pomącą jakiegoś potencjometru pokręcanego . To nie wszystko chce żeby motoreduktor obrócił się np.3 razy i się zatrzymał ,a następnie cofnął np o jedno piątro obrotu to tez jeszcze nie wszystko takich parametrów potrzebuje kilku i chce żeby były zadawane z jakiegoś przycisku czyli naciskam przycisk numer 1 i mam zadane 3 obroty i cofniecie i wyłączenie reduktora . przycisk numer 2 i na przykład 5 obrotów i cofniecie ,cofniecie zawsze takie samo bardzo małe jedna dziesiąta obrotu na przykład .Obecnie wszystko to działa na krańcówkach porażka zawsze jakiś kłopot .Chciał bym wiedzieć czy falownik będzie się do tego nadawał co jeszcze musiał bym kupić żeby to tak działało . Falownik najchętniej z wyświetlaczem łatwy do obsługi widziałem taki chyba to był oddzielny wyświetlacz
  i wszystkie te parametry były zadawane z tego wyświetlacza miał po boku przyciski i każdy program był z innego przycisku.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • SterControlSterControl
 • Spec od Falowników
  Witam,
  przemiennik "łatwy do obsługi" z takimi możliwościami... nie jest tak łatwo... kupić.
  Tu trzeba by było zastosować przemiennik i np. przekaźnik programowalny lub przemiennik z funkcją PLC. Biorąc pod uwagę Twój opis proponowałbym skontaktować się z osobą która ma nieco większe doświadczenie w budowie aplikacji napędowych.
  pozdrawiam
 • SterControlSterControl
 • Poziom 9  
  Dzięki
  za odpowiedz może jakaś pomoc
 • Poziom 23  
  Witam
  1. Może wystarczy wymienić krańcówki na dobrej jakości.
  2. Proszę także rozpatrzyć możliwość rozwiązania za pomocą PLC myślę że to jest właściwy kierunek.
  Jerzy
 • Poziom 9  
  Jerzy dzięki ale krańcówek to ja mam już dosyć chcę iść z postępem
 • Poziom 27  
  Myślę że ALTIVAR71 z kartą plc, do tego enkoder załatwi sprawę
 • Poziom 9  
  Dzięki to już coś więcej mam nadzieje ze jeszcze coś dojdzie i zbuduje ten układ
 • Poziom 9  
  djlukas może jakaś większa podpowiedz a może byś umiał zrobić jakiś schemat i mi podesłać ALTIVAR71 może być i dodać jakiś enkoder
 • Poziom 28  
  Ciekaw jestem czy aby zmienić coś w ustawieniach to kolega będzie zawsze podłączał komputer i programował kartę plc tego falownika - brak wyświetlacza i klawiatury?

  Ciekaw jestem ile kosztuje ta dedykowana karta plc do Altivar? może kolega podać. Bo altivar71 to najdroższa z serii altivar - napewno niepotrzebnie wyrzucona kasa do takiej aplikacji. Zobaczcie na ceny -2500zł za falownik 2,2kW a ile karta PLC? za 2500zł można zwykły falownik, tani PLC i panel, i możliwości są duże.

  Wg. mnie rozwiązanie to liczniki z czujnikiem indukcyjnym, enkoderem lub tani sterownik plus wyświetlacz.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 33  
  Jak problemy były od krańcówek, to pewnie wystarczy wymienić je na czujniki indukcyjne i dołożyć przekaźnik programowalny do zrobienia przycisków. Jeżeli maszyna ma zatrzymywać się w tej samej pozycji (pozycjach) to enkoder będzie zbędnym dodatkiem. Pracuję na podobnych urządzeniach i na czujnikach indukcyjnych polega się bardziej niż na enkoderze.
  U mnie maszyna porusza cyklicznie ramieniem, które w momencie najazdu na pierwszy czujnik wywołuje zwolnienie silnika a chwile dalej drugi czujnik zatrzymuje falownik i załącza hamulec silnika (ze względu na bezwładność mechaniczną układu).
  Do ustawienia płynności przyspieszania i hamowania wystarczy regulacja falownika, tu też enkoder jest zbędny.
  Na marginesie, może kłopoty z krańcówkami wzięły się z braku hamulca na silniku?
 • Poziom 10  
  Witam,

  Podejrzewam, iż pomoc koledze lans73 należałoby zacząć od pytania o wykonanie mechaniki, gdyż sam motoreduktor to jest dość ogólne określenie. Mam tu głównie na myśli rodzaj motoreduktora (np w wersji ślimakowej zawsze będą problemy z precyzją), druga rzecz to czy istnieje możliwość zamontowania enkodera na silniku (do takiej opcji sam bym się przychylał) bądź na wyjściu układu? oczywiście dotyczy to też opcji z hamulcem. Kolejna sprawa to czy kolega rzeczywiście będzie schodził do prędkości 18 rpm czy może pokusi się do jeszcze mniejszych prędkości ?(15rpm i niżej) gdzie przy pracy z przemiennikiem częstotliwości wymagane byłoby przewietrzenie obce dla silnika.

  Przydałaby się również informacja ile "programów" kolega przewiduje, gdzie przez pojedynczy program określam x obrotów z cofnięciem, ile ma miejsca w szafie sterowniczej, czy ma miejsce na wyprowadzenie panelu (rozumiem, że nie przewidujemy pracy falownika powieszonego na ścianie gdzie pracownik produkcji co godzinę zmienia ustawienia) i czy taki panel rzeczywiście będzie potrzebny - być może wystarczą 3-4 przełączniki z odpowiednim opisem. Oczywiście można też pokusić się o rozwiązanie na serwonapędach, ale to byłby przerost formy nad treścią.

  Osobiście bym polecał przemiennik częstotliwości Lenze serii 8400 w wersji StateLine lub HighLine + ewentualnie prosty panel HMI. Obydwie wersje umożliwiają obsługę enkodera HTL, ale są też inni producenci, którzy mogą zaproponować podobne rozwiązanie i prawdopodobnie nie będzie potrzeby korzystania ze sterownika PLC. Jednakże ostatecznie proponuję kontakt z dowolną firmą inżynierską zajmującą się projektowaniem i budową automatyki przemysłowej (sam prócz firmy w której pracuję mogę polecić kilka z terenu całej Polski, które zrobią to solidnie - ale to na priv ) bo mimo wszystko przemienniki z takimi funkcjami nie są łatwymi do obsługi dla laika i wymagają umiejętności ich programowania w odpowiednim środowisku dostarczanym przez producenta.

  Mam nadzieję, że podane informacje okażą się przydatne.

  Pozdrawiam

 • Specjalista Automatyk
  Witam. Zaglądnij na http://automatyka-siemens.eu/index.php?falowniki,62 .
  To jaki dobrać to trzeba porozmawiać i poznać szczegóły. Natomiast może faktycznie nie potrzeba tutaj falowników strasznie zaawansowanych, a tradycyjny i np jakiś przekaźnik programowalny np. http://automatyka-siemens.eu/index.php?przekazniki-programowalne,122 . Proszę o kontakt coś podpowiemy, info poniżej.
 • Poziom 14  
  Skontaktuj się z firmą TEST: biuro(malpa)softstarter.pl
  myślę, że będą umieli Ci pomóc

  pozdrawiam
 • Poziom 27  
  Do 12robert12.

  Jeżeli go raz dobrze zaprogramuje to nie będzie musiał nic zmieniać bo po co. A jaki to problem podpiąć laptopa w tych czasach. Zakładam podobnie jak kolega 'rafalspeed' że autor nie poradzi sobie z uruchomieniem tej aplikacji sam tylko, że wykwalifikowana osoba to zrobi bo nie jest to łatwe

  Auto nic nie pisał o cenie więc zaproponowałem zestaw zintegrowany żeby nie rozbudowywać aplikacji o dodatkowe kable i komunikacje i tp. Ja na takich pracuje i niema z tym żadnych problemów. A po drugie jeżeli ktoś chce samochód żeby dojechać z krakowa do warszawy to może dojechać i fiatem 126p i VW pasatem jego wybór.