Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płynna regulacja obrotów silnikiem trójfazowym mocy 0,8kW

27 Maj 2019 13:59 471 27
  • Poziom 26  
    Dzień dobry
    Potrzebuję pomocy, porady, informacji odnośnie wysterowania silnika trójfazowego mocy 0,8 kW.
    Silnik musi być zasilany z jednej fazy i koniecznie musi być płynna regulacja. Nie może być skokowa. Wiem, że musi być falownik. Z racji tego, że nie miałem nigdy z falownikami doczynienia nie wiem czego, jakiego szukać. Nie wiem czy są falowniki oferujące płynną regulację na potencjometrze. Jestem gotów rozbudować taki układ. Tylko musiałbym mieć schemat. Całość musi być zabudowana w skrzynce aby osoby postronne nie miały tam dojścia. Jedynie tylko musi być na zewnątrz regulacja obrotów.
    Czy ktoś jest w stanie pomóc mi w tym temacie?
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    Piotrek
  • Poziom 20  
    Praktycznie wszystkie falowniki mają możliwość podłączenia poza obudowę falownika dodatkowego potencjometru do regulacji
  • Poziom 26  
    Czy falowniki mają jakieś zalecenia do mocy silnika? Możesz polecić jakąś konkretną markę model falownika?
  • Poziom 20  
    Mogę polecić jak na pierwszy raz falowniki firmy danfoss co prawda trochę one kosztują ale używane już są w lepszych cenach
    Zaletą jest to że mają dosyć obszerną instrukcje programowania i użytkowania
  • Poziom 36  
    Na początek czy silnik da się przepiąc w trójkąt ?
  • Poziom 26  
    Rozumiem będę brał je pod uwagę.
    Szukając falownika na co trzeba zwrócić uwagę żeby miał wyjście na potencjometr, mają to jakoś dodatkowo opisane?
  • Poziom 8  
    Możesz przedzwonić sobie do jakiejś firmy która się w tym specjalizuje i oni Ci dobiorą odpowiedni, np. https://falowniki-sklep.pl/ jedna ze sprawdzonych
  • Poziom 26  
    Zbigniew 400 napisał:
    Na początek czy silnik da się przepiąc w trójkąt ?

Nie wiem. Ten silnik jest zamówiony u producenta. Czekam za nim.
    A czemu pytasz?

Dodano po 1 [minuty]:

komaniecki11 napisał:
    Możesz przedzwonić sobie do jakiejś firmy która się w tym specjalizuje i oni Ci dobiorą odpowiedni, np. https://falowniki-sklep.pl/ jedna ze sprawdzonych

Będę zasięgał języka między innymi w tej firmie.
  • Poziom 36  
    No jeżeli się nie da to falownik 230V nie da rady.
  • Poziom 1  
  • Poziom 26  
    Silnik zamówiłem u producenta w Niemczech. Nie miałem wyboru bo tylko on takie produkuje i tylko pod zamówienie. Silnik jest od razu z turbinką do nadmuchu powietrza które unosi drobne lekkie przedmioty w szklanej tubie. W zależności od wielkości i rodzaju przedmiotów różny musi być strumień powietrza, a co za tym idzie różne obroty. Dodam że podobne urządzenie już mam z podobnym silnikiem.
  • Specjalista Automatyk
    Witaj
    Kolego falowników jest cała masa. Danfos oczywiście również polecam, ale osobiście proponuję Jaskawa lub Omron. Proste i intuicyjne menu, a cena odpowiednio niższa.
    Co do silnika to dla jednorazowego falownika silnik łączysz w trójkąt.
    Pozdrawiam daro
    http://dk-automatyka.pl
  • Poziom 26  
    Witam
    Co mam rozumieć "jednorazowego falownika"?
  • Specjalista Automatyk
    PIOTREL napisał:
    Witam
    Co mam rozumieć "jednorazowego falownika"?

Na rynku mamy falowniki zasilane jednofazowo (230VAC) i trzy fazowo ( 400VAC)
    Z tego 1-faz ma na wyjściu 3x230VAC, a 3-faz 3x400VAC.
    Dlatego 1-faz przeważnie łączymy w trójkąt, a 3-faz w gwiazdę.

Pozdrawiam daro
    http://dk-automatyka.pl
  • Poziom 36  
    A spotkałeś się z gwiazdą / 3x400/ zasilaną 3x230/ ?
  • Poziom 26  
    Ok rozumiem

Dodano po 21 [minuty]:

Silnik ten ma możliwość podpięcia w gwiazdę i trójkąt.
  • Poziom 36  
    Taki mały nie zdarza się na 690.
  • Poziom 13  
    Po co gdybać Panowie i nabijać posty, niech autor po prostu wklei tabliczkę znam. silnika i temat moment się rozwiążę, bo z gdybania nic nie będzie.
  • Poziom 26  
    Nie ma sprawy
    Będzie miał takie same parametry jak ten z tabliczki. Płynna regulacja obrotów silnikiem trójfazowym mocy 0,8kW
  • Poziom 13  
    Myślę że równie ważne jest aby falownik miał możliwość pracy z częstotliwością 400Hz i kształtowania charakterystyki U/f - współczesne falowniki raczej mają to w standardzie, ale nie wiem jak jest w przypadku starszych modeli używanych.
  • Poziom 26  
    Dzień dobry
    Zagłębiłem się dokładnie w ten temat, przyjrzałem się podobnemu układowi na podobnym silniku tego samego producenta co mam zamówiony nowy silnik. Okazało się, że do sterowania tego silnika zastosowany jest inverter Omron MX2-AB004 E model WJ200-004SFE 0,4kW. Pomimo, że na silniku opisane jest że P= 0,78kW układ wiele lat działa poprawnie. Skłaniam się ku temu aby zrobić bliźniaczy układ jak ten już działający.
    Zastanawiam się jedynie jak to jest, że ten zastosowany falownik działa mimo tego, że w teorii jest za słaby.
  • Poziom 13  
    PIOTREL napisał:
    Zastanawiam się jedynie jak to jest, że ten zastosowany falownik działa mimo tego, że w teorii jest za słaby.

Kolego, falownik nie dobiera się według kW tylko po prądzie znamionowym. Sprawdź sobie jakie parametry mają podane przez ciebie falowniki a jakie parametry ma silnik. Czasami warto zabezpieczyć się i falownik dobrać o jeden typoszereg wyższy aby mieć zapas. Nie kupuje się falownika nigdy na styk.
  • Poziom 26  
    Czyli w tym przypadku jest zapas prądowy.
  • Poziom 26  
    Mam jeszcze jedno pytanie. Czy przed falownikiem dać jakiś filtr, inverter?
    W jednym z układów jest zastosowany taki SX-Fim1010