Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ma pracować chłodnia kontenerowa?

20 Lut 2011 17:50 4028 7
 • Poziom 2  
  Witam
  Chłodnia kontenerowa, ustawiona na -10°C, Histereza 2°C.
  Latem, przy normalnej pracy uzyskanie temperatury wyłączenia (zależnie od temperatury zewnętrznej) trwa 1,5 - 2 godz, spadek do temperatury załączenia 15 - 25 minut. Zaznaczam, że gaz jest, praca sprężarek jest prawidłowa, na parowniku temperatura nawet -26stC uzyskiwana jest w ciągu kilku - kilkunastu minut.
  Podejrzewam, że zamoknięta jest izolacja chłodni.
  W związku z tym mam pytanie: Jaki powinien być stosunek pracy do postoju sprężarek chłodni (przy optymalnej izolacji). Obecnie jest to około 8 do 3.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Poziom 25  
  Wszystko zależy od mocy chłodniczej urządzenia i strat na izolacji i nie tylko , bezwładności cieplnej składowanych produktów .

  Robiłem na potężnej chłodni amoniakalnej, gdzie poza sezonem silniki (200 -250 kW) włączane były tylko gdy niska taryfa. Temperatura w środku -27, na zewnątrz do 10.

  Ale chłodnie amoniakalne mają trochę inną konstrukcję.
  W obiegu freonowym nie stosuje się już zbiorników ciekłego czynnika.
  Dlatego moc chłodnicza odpowiada zapotrzebowaniu.
  Agregat w takich warunkach przystosowany jest to pracy ciągłej.
 • Poziom 20  
  Jeśli wiek kontenera chłodniczego przekracza 10 lat to zawilgocenie izolacji jest bardzo prawdopodobne. W letnich warunkach pracy objawiać to się będzie widocznym wykraplaniem wilgoci na zewnętrznych ścianach kontenera najczęściej w części dolnej i podłogowej. Swego czasu kontenery pływające po morzach były wycofywane z eksploatacji właśnie w wieku 10 lat bez względu na ich stan.
 • Poziom 25  
  To prawda co piszesz. Gdy brałem izolację z pianki , to po ściśnięciu ręką lało się z niej jak z gąbki. Woda lubi tam wchodzić.
 • Poziom 11  
  praca sprężarki w układzie chłodniczym jest przyjmowana średnio 16h/na dobę
  więc przy podanych danych jest OK nie ma się czego czepiać a izolację zawsze można poprawić (ubytki widać dobrze na kamerze term.):D:D
 • Poziom 20  
  Kontener chłodniczy może pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur. Bez problemu w tropikach ma osiągać temperatury ok. -25 st. W tym przypadku praca agregatu jest na pewno zbyt długa ale jak to już ustaliliśmy wynika ten czas pracy ewidentnie z przemrożenia izolacji. Jeśli byłyby to ubytki to sprawa do usunięcia ale tu jest zawilgocenie izolacji i nie widzę realnych szans jej wymiany. Jakimś doraźnym rozwiązaniem jest postawienie kontenera na warstwie styropianu i dodatkowo obłożenie ścian bocznych chociaż do wysokości 1 m. Pozwoli to ograniczyć straty choć po pewnym czasie nie uniknie się zawilgocenia i tego docieplenia. Agregat chłodniczy pracuje z maksymalnymi czasami, nie powinno to mu zbytnio szkodzić ale koszt eksploatacji jest niestety duży :(
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedzi
  lopp, widzę, że znasz temat. Ja myślałem o obłożeniu całego kontenera styropianem, obustronnie krytym blachą (takim z jakiego buduje się hale), z połączeniem płyt na silikon lub jakiś wodoodporny klej, a przemokniętą izolację traktować jak - wprawdzie nie potrzebny - ładunek chłodni.
  Nadal nie mam informacji jaki powinien być stosunek pracy do postoju sprężarek przy dobrej izolacji i zamrożonym załadunku. Moim zdaniem powinno to być odwrotnie jak jest teraz, t.zn. około 3 praca do 8 postój.
  Czy ktoś może to potwierdzić lub sprostować ?
 • Poziom 20  
  Pomysł dobry choć kosztowny ale jak postarasz się o szczelność takiej obudowy (tą parochronną - silikon powinien wystarczyć, dobre uszczelnienie przy ścianie z drzwiami itd.) to efekt będzie niezły choć właśnie stara obudowa będzie stanowiła rodzaj ładunku. Czas pracy sprężarki może być w granicach od 16 do 18 godzin/doba ale raczej w czasie wychładzania wsadu. W ciągu godziny sprężarka nie powinna włączać się więcej niż 8 razy. Czas pracy powinien w przybliżeniu odpowiadać czasowi postoju (np. 20 min praca/15 postój). Proporcje 3/8 są zbyt optymistyczne (możliwe przy przewymiarowaniu agregatu lub przy bardzo niskich zyskach ciepła). A swoją drogą to jaki ładunek trzymasz przy tej nietypowej temperaturze -10 st? Na mrożonki za mało na chłodzenie za dużo.