logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Antena do DX na UKF-FM 87.5-108 MHz na dachu czy na strychu?

Artex3 21 Lut 2011 18:25 5279 6
REKLAMA
  • #1 9183621
    Artex3
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 4
    Ocena: 2
    Witam!

    Borykam się z takim problemem, gdyż buduję sobie dom. I nie wiem, gdzie dać antenę do DX na UKF-FM na 87.5-108 MHz. Na strych pod dachówką cementową - ok. 8 m.n.p.t., czy na dach, ok. 12 m.n.p.t.? Byłaby to Yagi 9-elementowa lub 2 synfazowe 5-elementowe Yagi. Ja tuner użyłbym radia samochodowego Blaupunkt ACR 3250 z RDSem, które mam obecnie w domu.
    Co byłoby lepsze? Dach, czy strych? Bo na dachu to mi piorun może strzelić, albo mi wichura może zniszczyć instalację antenową. A jeżeli dawałbym na dach to z rotorem, co też nie jest takie piękne, gdyż rotor może się zepsuć nawet w biały dzień.

    Tutaj jest link do bandscanu, gdzie pod blachą i przez mur pewien radiowiec w Drohojowie odebrał ponad 600 stacji na antenie strychowej (późniejsza antena zewnętrzna niewiele u dała większość na strychu odebrał):
    http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=10361

    proszę o pomoc,
    Pozdrawiam,
    Artex3
  • REKLAMA
  • #2 9185356
    kreslarz
    Poziom 35  
    Posty: 2121
    Pomógł: 317
    Ocena: 459
    Każdy metr w górę i każdy metr dalej od jakichkolwiek przeszkód terenowych takich jak drzewa, budynki itp to większa szansa na powodzenie w odbiorze odległych stacji. Dobrze wykonana instalacja antenowa nie powinna mieć w odległości 2 długości fali od anteny żadnych elementów metalowych itp. Dla 100 MHz jest to około 6 metrów. Tu jeszcze jedna uwaga: w podwyższonych warunkach zdarza się odbiór stacji z odległości kilku tysięcy km na kawałku drutu! Jest to zjawisko sporadyczne, pojawiające się głównie wiosną, oraz przy wysokiej aktywności słońca (1 raz na około 11lat). Jeżeli zależy Ci na stałym odbiorze konkretnych odległych stacji, to obrotnica+maksymalna wysokość zawieszenia anteny+jak najlepsza antena.
    Co do zagrożenia piorunowego:
    zasada nr 1 - nie słucham - uziemiam antenę! Wtedy problem wyładowań atmosferycznych jest sprowadzony do ziemi dosłownie i w przenośni.
  • REKLAMA
  • #3 9187864
    matis057
    Poziom 33  
    Posty: 1859
    Pomógł: 227
    Ocena: 215
    Moim zdaniem powinieneś wynieść antenę na dach, bo jest większa szansa na złapanie stacji.
  • REKLAMA
  • #4 9188523
    humek
    Poziom 32  
    Posty: 1590
    Pomógł: 170
    Ocena: 164
    dachówka cementowa wnosi tłumienie a jak mokra to bardzo duże tłumienie.Już Ci tu Kolega napisał im wyżej tym lepiej .UKF teoretycznie działa w zasięgu horyzontalnym lecz czasem występują tzw. "warunki" i chwilowo słychać stacje z dalekich miejsc lecz to tylko są zjawiska sporadyczne, uśniesz Koleko przy radioodbiorniku zanim się doczekasz.
  • #5 9189328
    SP5ANJ
    Spoczywaj w Pokoju
    Posty: 9953
    Pomógł: 1382
    Ocena: 656
    Artex3 napisał:
    I nie wiem, gdzie dać antenę do DX na UKF-FM na 87.5-108 MHz.

    Na zewnątrz i na dach. Maszt około 3 metrowy z jakimś rotorem do zmiany położenia anteny w horyzoncie o 360stopni.
    Cytat:
    Byłaby to Yagi 9-elementowa lub 2 synfazowe 5-elementowe Yagi.

    Antena jest najbardziej skomplikowanym elementem tej instalacji.
    Zobacz, że antena taka powinna "obsłużyć" 20MHz wycinka pasma UKF-u. I taka antena będzie bardziej szeroko-pasmowa tym mniejszy zysk energetyczne będzie miała.
    Tym bardziej 2 fazowane, które będą fazowane częstotliwościowy, a więc to fazowanie będzie wprowadzało tłumienie po za pasmem fazowania takich anten.
    Anten szerokopasmowych nie da się poprawnie z fazować.
    Cytat:
    Ja tuner użyłbym radia samochodowego Blaupunkt ACR 3250 z RDSem, które mam obecnie w domu.

    Radio sympatyczne lecz do DX-owania ważnym parametrem technicznym w odbiorze dalekich stacji na UKF-ie, jest :
    - czułość odbiornika
    - szerokość I p.cz. odbiornika
    Cytat:
    Co byłoby lepsze? Dach, czy strych? Bo na dachu to mi piorun może strzelić, albo mi wichura może zniszczyć instalację antenową.

    Oczywiście dach.
    Jeżeli Twój domek posiada instalację odgromową, to podłącz ten cały maszt drutem fi 6mm do instalacji odgromowej.
    Jeżeli budynek nie posiada takiej instalacji to nie musisz podłączać masztu do odgromu ani go budować.
    Cytat:
    A jeżeli dawałbym na dach to z rotorem, co też nie jest takie piękne, gdyż rotor może się zepsuć nawet w biały dzień.

    Zależy jaki rotor zakupisz. Rotor zabawkę za 100zł. to po miesiącu się zatrze albo eksploduje. :D
    Ja używam rotor z Żyrardowa i kręcę na nim 7 elementów Yagi Logperiodyka na pasma KF (25kg antena, 15kg rotor). działa od około 4-ch lat nie przerwanie.
    Mój avatar - to właśnie moja antena 7 ele. Yagi na KF.


    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • #6 9189868
    MBK
    Poziom 15  
    Posty: 57
    Pomógł: 19
    Ocena: 4
    Artex3 napisał:
    Witam!

    Borykam się z takim problemem, gdyż buduję sobie dom. I nie wiem, gdzie dać antenę do DX na UKF-FM na 87.5-108 MHz. Na strych pod dachówką cementową - ok. 8 m.n.p.t., czy na dach, ok. 12 m.n.p.t.? Byłaby to Yagi 9-elementowa lub 2 synfazowe 5-elementowe Yagi. Ja tuner użyłbym radia samochodowego Blaupunkt ACR 3250 z RDSem, które mam obecnie w domu.
    Co byłoby lepsze? Dach, czy strych? Bo na dachu to mi piorun może strzelić, albo mi wichura może zniszczyć instalację antenową. A jeżeli dawałbym na dach to z rotorem, co też nie jest takie piękne, gdyż rotor może się zepsuć nawet w biały dzień.

    Tutaj jest link do bandscanu, gdzie pod blachą i przez mur pewien radiowiec w Drohojowie odebrał ponad 600 stacji na antenie strychowej (późniejsza antena zewnętrzna niewiele u dała większość na strychu odebrał):
    http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=10361

    proszę o pomoc,
    Pozdrawiam,
    Artex3


    O Boże, zbanowali Cię na RadioPolsce to teraz zaczynasz zaśmiecać dokładnie tymi samymi pytaniami elektrodę.
    Ale odpowiem Ci

    Polecam zamówić Antenę 5elementową od firmy Anprel bądź Hirschman, bo Dipol już nie robi.
    A gdzie ja zamontować?
    Na dachu, nie pod dachem.
    Dachówka, nieważne czy z blachy, azbestu czy tektury to dodatkowe tłumienie.
    Antena winna być wysoko i "widzieć" horyzont. Wtedy będziesz miał szanse na dalsze stacje.
    A do słuchania stacji zagranicznych to jest internet i fale krótkie oraz średnie

    P.S. SP5ANJ - piękna ta yaga :sm3: :sm3:
  • #7 9192591
    Artex3
    Poziom 12  
    Posty: 27
    Pomógł: 4
    Ocena: 2
    MBK napisał:

    O Boże, zbanowali Cię na RadioPolsce to teraz zaczynasz zaśmiecać dokładnie tymi samymi pytaniami elektrodę.
    Ale odpowiem Ci

    Polecam zamówić Antenę 5elementową od firmy Anprel bądź Hirschman, bo Dipol już nie robi.
    A gdzie ja zamontować?
    Na dachu, nie pod dachem.
    Dachówka, nieważne czy z blachy, azbestu czy tektury to dodatkowe tłumienie.
    Antena winna być wysoko i "widzieć" horyzont. Wtedy będziesz miał szanse na dalsze stacje.
    A do słuchania stacji zagranicznych to jest internet i fale krótkie oraz średnie

    P.S. SP5ANJ - piękna ta yaga :sm3: :sm3:

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ciekawy jestem jednak, jaki nick ma użytkownik "MBK" na RadioPolsce. I nie zbanowali mnie, nadal mogę pisać! :)

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię optymalnego umiejscowienia anteny do DX na UKF-FM w zakresie 87.5-108 MHz w nowo budowanym domu. Użytkownik zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie anteny na dachu (12 m.n.p.t.) czy na strychu (8 m.n.p.t.) pod dachówką cementową. Odpowiedzi sugerują, że umiejscowienie anteny na dachu zwiększa szanse na odbiór stacji, mimo ryzyka uszkodzenia przez warunki atmosferyczne. Wskazano na znaczenie wysokości anteny oraz unikanie przeszkód terenowych. Zwrócono uwagę na konieczność uziemienia anteny w celu ochrony przed wyładowaniami atmosferycznymi. Rekomendowane są anteny Yagi, w tym 5-elementowe od firm Anprel i Hirschman, oraz zastosowanie rotora do zmiany kierunku odbioru.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA