Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do DX na UKF-FM 87.5-108 MHz na dachu czy na strychu?

Artex3 21 Feb 2011 18:25 4463 6
    Artex3
    Level 11  
    Witam!

Borykam się z takim problemem, gdyż buduję sobie dom. I nie wiem, gdzie dać antenę do DX na UKF-FM na 87.5-108 MHz. Na strych pod dachówką cementową - ok. 8 m.n.p.t., czy na dach, ok. 12 m.n.p.t.? Byłaby to Yagi 9-elementowa lub 2 synfazowe 5-elementowe Yagi. Ja tuner użyłbym radia samochodowego Blaupunkt ACR 3250 z RDSem, które mam obecnie w domu.
    Co byłoby lepsze? Dach, czy strych? Bo na dachu to mi piorun może strzelić, albo mi wichura może zniszczyć instalację antenową. A jeżeli dawałbym na dach to z rotorem, co też nie jest takie piękne, gdyż rotor może się zepsuć nawet w biały dzień.

Tutaj jest link do bandscanu, gdzie pod blachą i przez mur pewien radiowiec w Drohojowie odebrał ponad 600 stacji na antenie strychowej (późniejsza antena zewnętrzna niewiele u dała większość na strychu odebrał):
    http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=10361

proszę o pomoc,
    Pozdrawiam,
    Artex3
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    kreslarz
    Level 35  
    Każdy metr w górę i każdy metr dalej od jakichkolwiek przeszkód terenowych takich jak drzewa, budynki itp to większa szansa na powodzenie w odbiorze odległych stacji. Dobrze wykonana instalacja antenowa nie powinna mieć w odległości 2 długości fali od anteny żadnych elementów metalowych itp. Dla 100 MHz jest to około 6 metrów. Tu jeszcze jedna uwaga: w podwyższonych warunkach zdarza się odbiór stacji z odległości kilku tysięcy km na kawałku drutu! Jest to zjawisko sporadyczne, pojawiające się głównie wiosną, oraz przy wysokiej aktywności słońca (1 raz na około 11lat). Jeżeli zależy Ci na stałym odbiorze konkretnych odległych stacji, to obrotnica+maksymalna wysokość zawieszenia anteny+jak najlepsza antena.
    Co do zagrożenia piorunowego:
    zasada nr 1 - nie słucham - uziemiam antenę! Wtedy problem wyładowań atmosferycznych jest sprowadzony do ziemi dosłownie i w przenośni.
    matis057
    Level 33  
    Moim zdaniem powinieneś wynieść antenę na dach, bo jest większa szansa na złapanie stacji.
    humek
    Level 32  
    dachówka cementowa wnosi tłumienie a jak mokra to bardzo duże tłumienie.Już Ci tu Kolega napisał im wyżej tym lepiej .UKF teoretycznie działa w zasięgu horyzontalnym lecz czasem występują tzw. "warunki" i chwilowo słychać stacje z dalekich miejsc lecz to tylko są zjawiska sporadyczne, uśniesz Koleko przy radioodbiorniku zanim się doczekasz.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Artex3 wrote:
    I nie wiem, gdzie dać antenę do DX na UKF-FM na 87.5-108 MHz.

Na zewnątrz i na dach. Maszt około 3 metrowy z jakimś rotorem do zmiany położenia anteny w horyzoncie o 360stopni.
    Quote:
    Byłaby to Yagi 9-elementowa lub 2 synfazowe 5-elementowe Yagi.

Antena jest najbardziej skomplikowanym elementem tej instalacji.
    Zobacz, że antena taka powinna "obsłużyć" 20MHz wycinka pasma UKF-u. I taka antena będzie bardziej szeroko-pasmowa tym mniejszy zysk energetyczne będzie miała.
    Tym bardziej 2 fazowane, które będą fazowane częstotliwościowy, a więc to fazowanie będzie wprowadzało tłumienie po za pasmem fazowania takich anten.
    Anten szerokopasmowych nie da się poprawnie z fazować.
    Quote:
    Ja tuner użyłbym radia samochodowego Blaupunkt ACR 3250 z RDSem, które mam obecnie w domu.

Radio sympatyczne lecz do DX-owania ważnym parametrem technicznym w odbiorze dalekich stacji na UKF-ie, jest :
    - czułość odbiornika
    - szerokość I p.cz. odbiornika
    Quote:
    Co byłoby lepsze? Dach, czy strych? Bo na dachu to mi piorun może strzelić, albo mi wichura może zniszczyć instalację antenową.

Oczywiście dach.
    Jeżeli Twój domek posiada instalację odgromową, to podłącz ten cały maszt drutem fi 6mm do instalacji odgromowej.
    Jeżeli budynek nie posiada takiej instalacji to nie musisz podłączać masztu do odgromu ani go budować.
    Quote:
    A jeżeli dawałbym na dach to z rotorem, co też nie jest takie piękne, gdyż rotor może się zepsuć nawet w biały dzień.

Zależy jaki rotor zakupisz. Rotor zabawkę za 100zł. to po miesiącu się zatrze albo eksploduje. :D
    Ja używam rotor z Żyrardowa i kręcę na nim 7 elementów Yagi Logperiodyka na pasma KF (25kg antena, 15kg rotor). działa od około 4-ch lat nie przerwanie.
    Mój avatar - to właśnie moja antena 7 ele. Yagi na KF.

Pozdrawiam.
    MBK
    Level 15  
    Artex3 wrote:
    Witam!

Borykam się z takim problemem, gdyż buduję sobie dom. I nie wiem, gdzie dać antenę do DX na UKF-FM na 87.5-108 MHz. Na strych pod dachówką cementową - ok. 8 m.n.p.t., czy na dach, ok. 12 m.n.p.t.? Byłaby to Yagi 9-elementowa lub 2 synfazowe 5-elementowe Yagi. Ja tuner użyłbym radia samochodowego Blaupunkt ACR 3250 z RDSem, które mam obecnie w domu.
    Co byłoby lepsze? Dach, czy strych? Bo na dachu to mi piorun może strzelić, albo mi wichura może zniszczyć instalację antenową. A jeżeli dawałbym na dach to z rotorem, co też nie jest takie piękne, gdyż rotor może się zepsuć nawet w biały dzień.

Tutaj jest link do bandscanu, gdzie pod blachą i przez mur pewien radiowiec w Drohojowie odebrał ponad 600 stacji na antenie strychowej (późniejsza antena zewnętrzna niewiele u dała większość na strychu odebrał):
    http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=10361

proszę o pomoc,
    Pozdrawiam,
    Artex3

O Boże, zbanowali Cię na RadioPolsce to teraz zaczynasz zaśmiecać dokładnie tymi samymi pytaniami elektrodę.
    Ale odpowiem Ci

Polecam zamówić Antenę 5elementową od firmy Anprel bądź Hirschman, bo Dipol już nie robi.
    A gdzie ja zamontować?
    Na dachu, nie pod dachem.
    Dachówka, nieważne czy z blachy, azbestu czy tektury to dodatkowe tłumienie.
    Antena winna być wysoko i "widzieć" horyzont. Wtedy będziesz miał szanse na dalsze stacje.
    A do słuchania stacji zagranicznych to jest internet i fale krótkie oraz średnie

P.S. SP5ANJ - piękna ta yaga :sm3: :sm3:
    Artex3
    Level 11  
    MBK wrote:

O Boże, zbanowali Cię na RadioPolsce to teraz zaczynasz zaśmiecać dokładnie tymi samymi pytaniami elektrodę.
    Ale odpowiem Ci

Polecam zamówić Antenę 5elementową od firmy Anprel bądź Hirschman, bo Dipol już nie robi.
    A gdzie ja zamontować?
    Na dachu, nie pod dachem.
    Dachówka, nieważne czy z blachy, azbestu czy tektury to dodatkowe tłumienie.
    Antena winna być wysoko i "widzieć" horyzont. Wtedy będziesz miał szanse na dalsze stacje.
    A do słuchania stacji zagranicznych to jest internet i fale krótkie oraz średnie

P.S. SP5ANJ - piękna ta yaga :sm3: :sm3:

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Ciekawy jestem jednak, jaki nick ma użytkownik "MBK" na RadioPolsce. I nie zbanowali mnie, nadal mogę pisać! :)