Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Centrala z dect. Czy ktoś wykonywał podobną instalację?

pepec 25 Lut 2011 17:28 1977 14
 • #1 25 Lut 2011 17:28
  pepec
  Poziom 11  

  Witam

  Potrzebuje systemu dect ( ok. 100 słuchawek +ok 15 stacji (4 ha. w tym hale produkcyjne) współoznaczającego z centralą 30B+D od strony miasta, ok 70 wewnętrznych, ok 10 systemowych.

  Może któryś z szanownych Kolegów wykonywał podobną instalację i byłby skłonny podzielić się doświadczeniami.

  0 14
 • #2 25 Lut 2011 19:06
  csanchez
  Poziom 11  

  Potrzebujesz centralę z systemem DECT czy system DECT do istniejącej już centrali? Czy w tej sytuacji (jaka to centrala) zakładasz możliwość wymiany również centrali?

  0
 • #4 25 Lut 2011 21:45
  pepec
  Poziom 11  

  Dzięki za odzew.

  W gre wchodzi wymiana centrali i systemu dect. W tej chwili Panasonic z ktorego klient zasadniczo jest zadowolony ale nie możne juz rozbudowywać centrali oraz problemy z zakupem aparatow dect. System ma ok 8-10 lat.

  Co myślicie o Platan Optima i do tego IP dect NEC?

  0
 • #5 25 Lut 2011 23:49
  nixau
  Poziom 16  

  Najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana obecnie posiadanej centrali na serwer telekomunikacyjny Panasonic Pure-IP KX-TDE (lub w ostateczności KX-TDA). Centrala posiada m.in. zaawansowane rozwiązania sieci bezprzewodowej, którą można rozbudować o anteny DECT, interfejs DECT lub DECT-IP (wszystko w zależności od potrzeb Klienta). Do tego nie zachodzi potrzeba wymiany aparatów sznurowych analogowych i systemowych, gdyż centrala obsługuje starsze typy aparatów.

  0
 • #6 26 Lut 2011 00:16
  csanchez
  Poziom 11  

  pepec napisał:
  Dzięki za odzew.

  W gre wchodzi wymiana centrali i systemu dect. W tej chwili Panasonic z ktorego klient zasadniczo jest zadowolony ale nie możne juz rozbudowywać centrali oraz problemy z zakupem aparatow dect. System ma ok 8-10 lat.

  Co myślicie o Platan Optima i do tego IP dect NEC?


  Hmmm, to się trochę spóźnił, bo w grudniu skończyła się fajna promocja w Panasonic. Ale do rzeczy...

  Aby mieć DECT-a można skorzystać z trzech opcji:
  taniej i kiepskiej
  droższej i bardzo dobrej
  jeszcze droższej i bardzo dobrej :)

  Polskie centrale nie mają własnego DECT-a co uważam za wielki minus tych systemów, a co przyznają nawet zaciekli fani/instalatorzy tych central.

  Bardzo drogie i bardzo dobre systemy mają centrale producentów zagranicznych: Siemens, Alcatel, Avaya.

  Pomiędzy tymi dwiema kategoriami jest Panasonic, czyli centrale nieco droższe niż polskie, ale tańsze niż inne zagraniczne. Panasonic jest największym producentem telefonów DECT na świecie. Na drugim miejscu jest Gigaset, czyli dawniej Siemens. Panasonic cały czas też rozwija technologię DECT, zarówno wersję europejską jak i amerykańską (6.0). W swoich centralach oferuje do wyboru, w zależności od modelu centrali, obsługę od 28 telefonów DECT, aż do 512. CO jest istotne, a czego napewno nie oferują systemy DECT na doczepkę do polskich central, wszystkie te słuchawki, w odpowiedniej konfiguracji centrali mogą równocześnie prowadzić rozmowę. Aby to osiągnąć masz do dyspozycji anteny 2, 4 oraz 8 kanałowe (te ostanie również IP), przy czym kanały oznaczają liczbę równocześnie prowadzonych rozmów przez telefony znajdujące się w zasięgu danej anteny. Pomiędzy antenami, jeżeli znajdują się w zasięgu radiowym wystepuje tzw. handover, czyli prowadząć rozmowę i przemieszczając się po terenie pokrytym zasięgiem radiowym, przechodząc spod jednej anteny do drugiej, połączenie nie zostanie przerwane, a prowadzący rozmowę nawet się nie orientują, że nastapiła zmiana anteny. Do tego Panasonic oferuje 4 modele telefonów systemowych, z których np. możemy programować centralę :) od najtańszego, bardzo prostego po najdroższy, ale za to do zadań specjalnych - wzmocniona obudowa, ochrona przed zachlapaniem wodą i wnikaniem pyłu. Jeżeli odpowiednio zostanie skonfigurowany sprzęt oraz zostanie rozplanowane położenie wszystkich anten na danym terenie, otrzymamy system w pełni mobilny na danym terenie, a co najważniejsze niezawodny i bardzo wydajny. Oczywiście, to będzie kosztować więcej niż wymieniony Platan Optima i DECT firmy NEC, ale oczywiście wszystko zależy od tego, czego potrzebuje Klient - atrapy czy profesjonalnego rozwiązania.
  Wybór pozostawiam Tobie.

  0
 • #7 26 Lut 2011 09:46
  pepec
  Poziom 11  

  możne jeszcze jakaś mała wycena (w przybliżeniu oczywiście)?

  0
 • #8 04 Mar 2011 20:05
  pepec
  Poziom 11  

  Koledzy, uda sie mala wycene?

  0
 • #9 04 Mar 2011 22:09
  csanchez
  Poziom 11  

  pepec napisał:
  Koledzy, uda sie mala wycene?


  Wyceny takiej konfiguracji nie da się zrobić "na szybko". Trzeba poznać konfigurację - ile wewnętrznych i jakich, jakie linie miejskie, jakie i ile anten, w zależności od obszaru, który mają pokryć radiowo, ile i jakich aparatów przenośnych. Proponuję kontakt z jednym z partnerów ze strony Panasonic'a, w zależności od tego, gdzie znajduje się Klient.

  0
 • #10 05 Mar 2011 12:53
  pepec
  Poziom 11  

  od strony miasta - ISDN 30B+D
  66 wewnetrznych analogowych
  10 wewnetrznych systemowych
  15 anten
  100 sluchawek dect

  to sie chyba da wycenic?

  0
 • #11 05 Mar 2011 17:58
  instalatorPBS
  Poziom 27  

  Wyliczenie dla KX-TDE200.
  Maksymalnie 256 wewnętrznych i 128 słuchawek DECT. Do tego VoIP.
  Chociaż ja przy takim systemie dołożyłbym parę złotych do KX-TDE600, w której zalogujesz 512 słuchawek DECT.

  Cena około 80 000,00 zł netto, bardzo przybliżona ( nie wiem ile anten 2, ile 4 a ile 8 kanałowych ), nieuwzględniająca rabatów oraz ewentualnej instalacji.
  W tym telefony DECT około 30 000,00 zł netto ale i tu da się pokombinować. Można użyć słuchawki od wersji "cywilnych" posiadające handover, znacznie tańsze ale bez funkcji systemowych .

  RP

  PS
  Mam nadzieję, że bardzo Cię nie przeraziłem i byłeś przygotowany na podobne pieniądze. DECT systemowy nietesty tani nie jest.

  0
 • #12 05 Mar 2011 20:30
  pepec
  Poziom 11  

  Ok. dzięki. Jeśli sprzęt jest wart takich pieniędzy to czemu ich nie wydać?

  Tym bardziej jeśli ma się wydać taką kwotę to warto wiedzieć jak najwięcej o potencjalnym wygranym w rankingu cena/jakość.

  Więc pytanie o różnice pomiędzy dect Panasonica, np. NEC'a, Phlilips'a czy Alcatela (który jest niewiele tańszy od Panasonica). czy są to różnice polegające na przykład na braku możliwości przełączania rozmów, gubieniu zasięgu, braku możliwości wykonywania połączeń , złej, niepełnej (w jakim stopniu) współpracy z centralą wewnętrzną ...?
  Chodzi mi o konkretne różnice a nie odpowiedź, że ten system jest zły, ten lepszy, a tamten to już super. Jakie są plusy i minusy (mnogość funkcji (brak przydatnych) poszczególnych systemów.

  Nadmienię, że jestem po rozmowach z kilkoma dostawcami (dystrybutorami) i "każdy swoje piórka chwali".

  Jako,że jest to forum na którym wypowiadają się pasjonaci różnego sprzętu (producentów), mam nadzieje otrzymania obiektywnej oceny

  0
 • #13 05 Mar 2011 21:35
  bulba1
  Poziom 24  

  Zasadnicze różnice polegają na tym, że każdy producent wspiera swoje rozwiązania systemowe . To znaczy dobry zintegrowany DECT to taki gdzie słuchawka przenośna ma praktycznie te same funkcje co systemowy aparat cyfrowe. Dlatego tez zazwyczaj słuchawki do DECTu w centralach są droższe od zwykłych. Czasami się da podłączyć słuchawki zwykłe ale zazwyczaj nie jest to rozwiązanie stabilne i traci się kilka funkcji.
  Dlatego jak zdecydujesz się na zakup to nie oszczędzaj na słuchawkach tylko kupuj takie jakie zaleca producent do systemu DECT w danej centrali.
  J atak na prawdę znam dobrze Siemensa tu usługa ta nazywa się Cordless jest naprawdę w pełni zintegrowana z centralą i posiada stacje bazowe od 2 aż do 12 kanałów na stację.
  A z ciekawostek to owszem Panasonic teraz jest największym producentem, ale pierwsze DECTy produkował na licencji Siemensa - dawne czasy jeżeli ktoś pamięta Gigaset 900 i 1000 to w tym okresie

  0
 • #14 05 Mar 2011 22:03
  instalatorPBS
  Poziom 27  

  Nie mówimy tu chyba o systemie DECT w oderwaniu od centrali, bo według mnie takie rozwiązamie przy tej ilości słuchawek jest tylko protezą. Nie znam dokładnie cen Alcatela ( zajmuje się nim u nas w firmie kolega ) ale naogół były one wyższe od Panasonica o kilkadziesiąt procent przy porównywalnych systemach. Nie oznacza to jednak , że należy kupować to co tańsze. Czasami lepiej dołozyć aby mieć taką funkcjonalność na jakiej nam zależy.
  O Philipsie czy NEC-u się nie wypowiadam bo dla mnie to egzotyka. Najlepszym dowodem na profesjonalne podejście Philipsa do rynku jest brak w Polsce ( a na pewno na południu ) autoryzowanego, pogwarancyjnego serwisu sprzętu telekomunikacyjnego. Spotykam się z tym u nas w serwisie na codzień. Coż można i tak.
  Co do samych systemów albo działają albo nie. W Panasonicu nie istnieje problem współpracy DECTa z centralą. To jest po prostu fragment systemu ( podobnie jak w Alcatelu i Siemensie ), a nie jakiś dodatkowy zewnętrzny element jak np KIRK.
  Nie wyobrażam sobie aby w dobrze zaprojektowanym i wykonanym systemie były jakiekolwiek problemy z łącznością , przełączaniem, zasięgiem czy ilością dostepnych ścieżek. Jeśli w miejscu gdzie ze słuchawkami biega np 20 osób damy jedną antenę 4-kanałową to problemy na pewno będą. Cudów nie ma.
  Wypowiadający się tutaj "pasjonaci" na pewno obiektywni nie będą. Każdy będzie jednak jak pliszka "swój ogon chwalił " i każdy system pewnie będzie najlepszy. Ja unikałbym jedynie rozwiązań zewnętrzych lub takich gdzie dostepność sprzętu wymaga kilku tygodni. Szybko to docenisz gdy padnie "najważniesza karta" a serwis nie będzie w stanie jej od ręki podmienieć.
  Chciałeś wyceny, zrobiłem a o reszcie faktycznie rozmawiaj z przedstawicielami firm i walcz o dobrą cenę bo do wydania, niezależnie od producenta, jest sporo kasy.
  RP

  0
 • #15 05 Mar 2011 23:16
  pepec
  Poziom 11  

  Dzięki wielkie.
  Temat uważam za zamknięty

  0