Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Indukcja Whirlpool ACM702NE - uszkadza się na bosterze

28 Feb 2011 09:57 4840 6
 • Level 11  
  Witam,
  ww. kuchenka indukcyjna ponownie 2 tyg. po naprawie wywala korki. Pierwsza diagnoza i naprawa sprowadziła się do wymiany 2 tranzystorów STGW39NC60VD pola z bosterem (były takie pierwotnie uszkodzone i takie same zamontowałem, czyszcząc i kładąc nową pastę termo). Pierwsze udzkodzenie pojawiło sie w trakcie pracy w trybie bostera. Po wymianie płyta pochodziła 2 tyg. i ponownie padła w trakcie pracy z bosterem. Przed pierwszym uszkodzeniem była użytkowana bezawaryjnie przez 7 miesięcy. Czy ma ktoś doświadczenie z takim notorycznym uszkadzaniem?

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Moderator of Home appliances
  A w drugim przypadku co padło? Też tranzystory? Czy też mostek i tranzystory? Może należy przyjrzeć się chłodzeniu ?
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Level 11  
  Za drugim razem również padły te same tranzystory. Mostek żyje, ale to zasługa sprawnie działającego ukladu przeciążeniowego w głównej skrzynce elektrycznej. Chłodzenie moim zdaniem odpada - działają wentylatory, a i przestrzeń pozostawiona w zabudowie jest ponad zalecenia. Poza tym drugie uszkodzenie miało miejsce, kiedy byłem w domu. Dopiero co została uruchomiona płyta. Piekarnik w obu przypadkach nie pracował. Na razie ponownie wymieniłem tranzystory. Obejrzałem całą płytkę i nic nie wzbudzało podejrzeń - mimo to poprawiłem lutowanie w "części mocy".
  Teoretyzując, wydaje mi się, że mogą padać w efekcie zmiany stanu przy przełączaniu. Przyczyną będzie zmiana pojemności kondensatorów (jej spadek) w "części mocy" lub "coś" ze sterowaniem.
 • Home appliances specialist
  Może spróbować z mocniejszymi tranzystorami np.: SGW50N60HS ?
  W końcu na Boosterze sporo mocy się wydziela.
 • Level 11  
  Przeglądając kartę, widzę, że powinienem zamontować dodatkowo diodę IDP45E60 (taką podano w karcie w teście).
  Również zastanawiałem się nad mocniejszym tranzystorem, ale jako, że nie jestem czynny już w zawodzie, trudno było mi znaleźć inny tranzystor (dziękuję za wskazanie). Myśl pozostanie do wprowadzenia w życie po następnych 2 awariach, bo jeszcze na tyle zostało mi części.
  Z drugiej strony, gdyby to była wina, źle dobranego tranzystora na etapie projektowania, to przecież takich spraw byłoby więcej - płyta jest tania i dość popularna, a opinie o niej pozytywne. Odzew tu na forum zaś skromny.

  Aktualizacja 10 marca 2011 r.
  Płyta ponownie padła. Tym razem nie była włączona opcja boostera. Znów uszkodzone tranzystory. Tym razem sprawdzam kondensatory w "generatorze mocy" oznaczone na płytce kolejno C9A, C9B, C1A, C1B, C8A i C8B. Kondensatory C8A i C8B poniżej 40% swojej nominalnej pojemności - są to EPCOSY serii B32669 680nF / 450V AC i 5% tolerancją. Jak zakupię jakieś na podmiankę i uruchomię to uzupełnię info jak dalej sobie radzi płyta. Jeżeli ktoś ma więdzę jakimi i skąd zakupionymi je zastąpić stosownie do tej aplikacji to będę wdzięczny za info.


  Aktualizacja 29 grudnia 2011 r.
  Witam ponownie. Trochę czasu to trwało, ale zależało mi na zakupie dobrych komponentów, zaś Żona niezbyt marudziła. Niestety w sieci napotkałem jedynie info o tym, że będą w dostawie, zaś uruchomienie produkcji to ponad 50 tygodni, ale ... ostatnio na znanym krajowym portalu aukcyjnym udało mi sie nabyć z demontażu kondensatory firmy ARCOTRONICS o parametrach uszkodzonych EPCOSÓW. Właśnie je zamontowałem i uruchomiłem ponownie pole z bosterem. W przypadku, kiedy ponownie padnie zamieszczę o tym info.
  Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc.
  Sesja zdjęciowa pod adresem https://picasaweb.google.com/1076426073656440...ACM702NENaprawa?authkey=Gv1sRgCJKW4Yqns6mcZA#
  Materiały znalezione w sieci omawiające rodzaje rozwiązań konstrukcyjnych płyt indukcyjnych (angielskojęzyczne) pod adresem
  https://docs.google.com/open?id=0B4igPMJUxN6_ZjcxOTVjZTctMjdmNy00NWQ4LWFmM2UtOGI4MjA4ZWI5MzFm
 • Level 28  
  Cześć

  rzuć okiem na GT60J323

  http://grafikcontroller.de/data/glyn/media/doc/GT60J323.pdf

  Pracują w indukcji konkurencyjnej firmy w modelach z bosterem do 4,7kW.

  Jeśli Ci podpasują odezwij się na priv.

  Nie mam doświadczenia w serwisie takiego sprzętu ale często gęsto mamy problemy z softem w nowych modelach. Ma to wpływ na testy żywotnościowe jak i dziwaczne błędy podczas użytkowania. Dotyczy to softu w modułach sterujących jak i wykonawczych.

  Sprawdź jeszcze czy załącza Ci się wentylator chłodzący radiator z tranzystorami. Z drugiej strony nasze układy posiadają czujniki temp na radiatorach - konkurencja też chyba działa na tej zasadzie
 • Home appliances specialist
  Skoro kondensatory tak potraciły pojemność, to tu może być przyczyna palenia się tranzystorów.
  Kondensatory musisz kupić MKP - foliowe najlepiej do pracy impulsowej.