logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Opadające wskazówki temperatury i paliwa w VW Passat B3 1.8 '93 - co robić?

ZL17 26 Paź 2004 23:18 13446 30
REKLAMA
  • #1 940196
    ZL17
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 2
    Cześć chłopaki ( i dziewczyny )! Mam Passata 1,8 "Trend" '93, benz.
    Mój problem polega na tym, że jakiś czas opada wskazówka wsk. temperatury i wsk. paliwa. Szczególnie zauważalne jest to przy uruchamianiu silnika ( słabo świecące diody ładowania i płynu chłodniczego )- po lekkim uderzeniu w deskę wszystko jest ok. Przeczyściłem kostkę ze złączami "wchodzącą" do płytki z zegarami, ale nie dało to pozytywnego rezultatu. Sprawdziłem też płytkę drukowaną, na której osadzone są zegary. Tu dodam, że spotkałem się z tym problemem w innym Passacie B3. Proszę o poradę.
    ZL17(_at_)interia.pl
  • REKLAMA
  • #2 940217
    yasiu.brzeg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1267
    Pomógł: 127
    Ocena: 194
    Posprawdzaj czy nie ma zimnych lutów na złączach kostki. resztę też polecam sprawdzić. Dla mnie wygląda na to że jest za niskie zasilanie. Sprawdź też jakie jest napięsie na liczniku.
  • #3 940223
    kk.2000
    Poziom 26  
    Posty: 641
    Pomógł: 91
    Ocena: 90
    Sprwdź połączenie MASY na desce rozdzielczej. Albo zaśniedziała, albo masz słaby styk masy na kostce deski.
  • #4 941236
    szczepko
    Poziom 14  
    Posty: 128
    Pomógł: 5
    Ocena: 10
    Witam!

    Miałem podobny problem w swoim pasku. Okazało się że był słaby lut przy złączu. Wariował wtedy właśnie wskaźnik paliwa i temp a dodatkowo resetował się zegar i migało oświetlenie wskaźników.

    Posprawdzaj również masę wskaźników. To jest dość newralgiczne miejsce.

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #5 941700
    Rekin1980
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    Wlasnie. Tez prosze o pomoc w w/w temacie. Mam passata 91 i ten sam bol. Wskaznik temp. pokazuje troszke mniej niz 70st a paliwa troche ponad rezerwe jak deska dostanie "strzala" od gory to wtedy wraca do normy. U mnie nie ma problemu ze slabo swiecacymi kontrolkami. Plytke sprawdzalem i jest wszystko ok. Jezeli ktos juz to kiedys robil to prosze o pomoc a wiem ze jest to czesta usterka w passacie. Znam mechanika ktory to robi ale kosztuje to 100 :( :cry: :cry: :twisted:
  • #6 941711
    yasiu.brzeg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1267
    Pomógł: 127
    Ocena: 194
    Proponuję sprwdzić w następujący sposób. Do wsaźnika od temperatury i paliwa (pokolei) podpiąć masę na styk sterowania jeżeli wskaźnik wychyli się do końca to znaczy że jest zimny lut na wtyczce
  • REKLAMA
  • #7 941787
    ZL17
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 2
    Dzięki chłopaki za pomoc. Pozdrawiam !!!
  • #8 941811
    yasiu.brzeg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1267
    Pomógł: 127
    Ocena: 194
    zl17 napisz jak zrobisz jakiego typu była ta usterka takie doświadczenia warto opisywać gdyż jak widzisz nie tylko ty masz ten problem. Ja z uporem stawiam na te zimne luty
  • #9 941901
    Rekin1980
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    yasiu.brzeg napisał:
    Proponuję sprwdzić w następujący sposób. Do wsaźnika od temperatury i paliwa (pokolei) podpiąć masę na styk sterowania jeżeli wskaźnik wychyli się do końca to znaczy że jest zimny lut na wtyczce


    Tak tylko to ma sens wtedy gdy wlasnie nastepuje awaria :?: :idea: a to wlasnie nie dzieje sie zawsze i moze to byc trudne...... chyba ze nie mam racji :roll:
  • #10 941938
    yasiu.brzeg
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 1267
    Pomógł: 127
    Ocena: 194
    tak dokładnie wtedy ma to sens, myślałem że problem występuje cały czas. :oops: Ale czy ktoś próbował przelutować wszystkie styki w kostce. Jeśli nie spróbujecie to nic nie zrobicie a teoretycznie przecież od tego się zaczyna
  • #11 941980
    ZL17
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 2
    Słuchaj yasiu.brzeg, w najbliższy weekend posiedze nad zegarami w moim passacie. O rezultacie napewno powiadomię na łamach niniejszego forum ( w tym zagadnieniu ). Pozdrawiam!
  • #12 942757
    kk.2000
    Poziom 26  
    Posty: 641
    Pomógł: 91
    Ocena: 90
    ZL17 - dzięki za podziękowania i 3 punkty, ale napisz, jak rozwiązałeś problem!
  • #13 942781
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #14 943515
    ZL17
    Poziom 11  
    Posty: 13
    Ocena: 2
    Hej yasiu.brzeg, kk.2000 i inni. Słuchajcie, dziś naprawiłem ten problem. Problem tkwił w zimnym lucie przy stabilizatorze - po dokładniejszym przyglądnięciu się zauważyłem popękany lut przy tym stabilizatorze. który jest przykręcony do radiatora ( metalowej blaszki w prawym rogu ).W razie problemów z rozebraniem zegarów dajcie znać!! Dzięki wszystkim za okazaną pomoc. Pozdrawiam ! - Zbych.
  • #15 964529
    Rekin1980
    Poziom 12  
    Posty: 48
    Pomógł: 3
    Ocena: 2
    elektrit napisał:
    Albo tam bedzie TCA700Y,wywalic to barachło i wlutować LM7810 (achtung-masa na srodku,wejscie i wyjscie zamienione.


    Czyli zewnetrzne nozki wlutowac "na krzyz" tak? dzieki za pomoc wlasnie mam diesla :)
  • #16 1447364
    Jasq
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 1
    Witajce mam passata 1.6 r 82 mój problem polega na tym że co jakiś czaś podczas jazdy zapala się kątrolka oleju. Z olejem wszysko jest OK niedawno wymieniałem , czujniki też wymieniłem na nowe , myślę że problem tkwi w kontrolce ponieważ nawed jak odłączyłem przewody z czujnikami i tak występował ten sam problem ? proszę o pomoc !!!
    Acha i czy jeszce ktoś wie gdzie mogę znaleź schemat elektryki do passata 1982r B2
  • #17 1466282
    jopper
    Poziom 14  
    Posty: 177
    Pomógł: 1
    Ocena: 29
    Jeżeli chodzi o kontrolkę to prawdopodobnie gdzieś jest przetarty przewód który idzie od czujnika do deski i dlatego nawet po ściągnięciu kabla z czujnika świeci kontrolka.
  • #18 1473198
    kornel111
    Poziom 10  
    Posty: 37
    Ocena: 3
    zl17 napisz jak zrobisz jakiego typu była ta usterka takie doświadczenia warto opisywać gdyż jak widzisz nie tylko ty masz ten problem. Ja z uporem stawiam na te zimne luty


    W zupełnosci sie zgadzam.Miałem to samo i sam polutowałem.Trzeba bardzo dokładnie obejrzec płytke.tam musi byc cos rozlutowane
  • #19 1485169
    dariodon
    Poziom 14  
    Posty: 64
    Pomógł: 3
    Ocena: 8
    Miałem ten sam problem, jak poklepałem to działało. Rozwiązanie opisane już wyżej tzn. zimny lut na stabilizatorze poprawić dokecić i gra
  • #20 1615359
    brylu1985
    Poziom 14  
    Posty: 84
    Pomógł: 4
    Ocena: 19
    ja tez mam problem ale z mrygajaca ciagle kontrolka od wodu :( masakra cały czas mryga poziom płynu jest ok wymienilem obydwa czujniki i dalej to samo co mam zrobic albo gdzie szukac prosze o pomoc :)
  • #21 1620004
    Sławuś
    Poziom 14  
    Posty: 83
    Pomógł: 7
    Ocena: 37
    BRylu 1985! Ta lampka od wody mruga też przy zbyt niskim stanie płynu chłodzącego.Te przewodziki lubią się przecierać. Poza tym jeśli w układzie chłodzenia podczas pracy nie ma ciśnienia,objaw będzie podobny,tylko dochodzą wariacje wskazówki od temperatury wody.Węże muszą przy ciepłym silniku być twarde od nadciśnienia,wtedy jest oki. Powodzenia!
  • #22 2476640
    loony86
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    To prawda, polutowałem luty przy stabilizatorze, wymieniłem stabilizator (pasuje od audi 80 około 90 roku) no i wszystko gra, dzieki
  • REKLAMA
  • #23 2476694
    Tony J.
    Poziom 20  
    Posty: 370
    Pomógł: 32
    Ocena: 99
    Anonymous napisał:
    barachło i wlutować LM7810 (achtung-masa na srodku,wejscie i wyjscie zamienione),albo bedzie tam LM 2940T,może zostać.
    .

    A ja zawsze byłem przekonany że LM7809
  • #24 3468641
    zurex
    Poziom 1  
    Posty: 1
    GDZIE ZNAJDĘ owy stabilizator w pełnym elektronicznym liczniku ??.
    Nie mam nic podobnego do tego co opisujecie, wszystko jest u mnie SMD
    Jak mam tego szukać ? gdzie ?
  • #25 3485079
    czukcza
    Poziom 14  
    Posty: 130
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Jesli chodzi o diode wody migjaca to ja mialem zasniedziala kostke od (nie wiem co to jest wyglada jak przekaznik nr 43) dodatkowa kostka nad licznikami od tego idzie przewod zolto niebieski do czujnika poziomu cieczy o zolto czerwony do konsoli wskaznikow po wyczyszczeniu przestala migac. pewnie nie bylo naleznego oporu.
  • #26 3734568
    msiejko
    Poziom 11  
    Posty: 58
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    witam.Z góry przepraszam, że się podłączam do tematu, ale szukam kogoś kto pomógłby mi naprawić wskaźnik temperatury w VW Passat b4 1,9 TDi.
    Chodzi o to, że ja się do tego nie dotykam, ale chętnie zlecę to komuś kto się na tym zna.Czujnik temp. jest sprawny bo był sprawdzany, sama wskazówka się nie podnosi (jeden elektryk stwierdził, że są to albo zimne luty albo jakiś drobny element na tablicy zegarów trzeba wymienić.Mój elektryk nie ma aktualnie możliwości się tym zająć wiec szukam kogoś kto by to naprawił.Najchętniej z woj. lubuskiego (okolice Żar, Żielonej Góry itp...)pozdrawiam
    msiejko(_at_)interia.pl
  • #27 7338057
    kuxma
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Witam. Mam PODOBNY problem tylko w tym że wskaźnik temp. pokazuje ponad 100 stopni a paliwa ponad 35 (jak mam nawet 10 litrów), do tego reset zegara, podświetlanie przepada lub słabe. Po dobrym stuknięciu (lub kilku) wszystko wraca do normy oprócz podświetlania (podświetla tylko prędkościomierz). Wiecie co mu jest?
  • #28 7340992
    opas
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam.mam problem nastepującej natury - po wyjęciu kluczyka ze stacyjki nie gasną wskaźniki zegara i km.Passat 1.9 tdi,90km
    dzięki za info.pozdrawiam
  • #29 7343647
    TopcioRobo
    Poziom 10  
    Posty: 55
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Witam.
    Odnośnie problemów ze wskaźnikami temperatury.
    Też miałem ten problem w Golfie `89. Też był to problem z masą.
    Na szczęście przeczyszczenie styków na kostce pomogło.
    W innym wypadku można poszukać całego licznika(jeśli ktoś chce) i wymienić męczący element. Tak zrobiłem w wypadku wskaźnika paliwa.
    Pozdrawiam.
  • #30 7346419
    elektrolak
    Poziom 10  
    Posty: 19
    Ocena: 2
    Witam. Jeśli chodzi o kontrolkę oleju miałem podobnie w Passacie B4 co jakiś czas mrugła kontrolka. Jadąc na wakacje silnik zaczął pracować co jakiś czas nie na wszystkie cylindry nie wytrzymałem i wymieniłem kable wysokiego na nowe i o dziwo kontrolka od oleju przestała mrugać. Pozdrawiam wszystkich.

Podsumowanie tematu

✨ W VW Passat B3 1.8 z 1993 roku występuje problem z opadającymi wskazówkami temperatury i paliwa, a także słabo świecącymi kontrolkami ładowania i płynu chłodniczego. Przyczyną są najczęściej zimne luty na płytce drukowanej zegarów, szczególnie przy stabilizatorze napięcia umieszczonym w prawym górnym rogu deski rozdzielczej. Problem objawia się również resetowaniem zegara i migotaniem oświetlenia wskaźników. Zaleca się dokładne sprawdzenie i przelutowanie połączeń, zwłaszcza przy stabilizatorze (często TCA700Y, który można zastąpić LM7810 lub LM2940T). Należy także zweryfikować połączenia masy na desce rozdzielczej oraz stan kostek i złącz. Wibracje samochodu mogą powodować pęknięcia lutów. Po naprawie problem ustępuje, a wskazówki i kontrolki działają prawidłowo. W dyskusji pojawiły się także uwagi dotyczące podobnych problemów z kontrolką oleju i wskaźnikiem temperatury w innych modelach Passata i Golfie, gdzie przyczyną bywały przetarte przewody lub złe połączenia masy.
REKLAMA