Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo przelotowe RTV - jaka firma?

08 Mar 2011 14:07 5552 16
  • Poziom 12  
    Witam
    Potrzeba mi dobrego gniazdka przelotowego RTV. Moje poprzednie (nie pamiętam jakiej firmy chyba trochę nie za bardzo działało bo gdy podłączałem do niego telewizor to była śnieżyca jak w Norwegii a gdy nakręcałem zwykłą"efkę" i bezpośrednio podłączałem TV to odbiór był idealny).
    Jaką firmę polecacie i ew model

Dziękuję i pozdrawiam
    kk
  • Poziom 38  
    A czy kolega naprawdę potrzebuje gniazdo przelotowe?
    Proszę zamieścić fotki starego gniazda:
    - lico,
    - cechy (typ, producent),
    - przyłączenie kabli instalacyjnych.
    Dodatkowo podać rodzaj instalacji (indywidualna, kablówka, AZART).
  • Poziom 12  
    Tak potrzebuje gniazda przelotowego. Mam kablówkę z multimedia.
    w miejscu gdzie było to gniazdo przelotowe dochodzi do puszki w ścianie kabel zasilający z GMF-352 i był podłączony na odejściu z tego gniazda kabel do kolejnego pokoju.

Firmy ani modelu na gnieździe nie znalazłem. Pamiętam że kupiłem je w supermarkecie budowlanym za 3 dyszki.
    zdjęcie gniazda :

Wpis poprawiłem oraz obrazek wkleiłem na serwer elektroda.pl .
    Proszę o wklejanie obrazków na serwer elektroda.pl z funkcji Dodaj obrazek w lewym dolnym rogu pola wpisu.
    [SP5ANJ]
  • Poziom 38  
    Tu nie pomoże zmiana gniazda; ta część instalacji jest po prostu źle zaprojektowana.
    Jedyna sensowna rzecz jaką możesz zrobić to wywalenie gniazda przelotowego i połączonego z nim gniazda końcowego. Zamiast tego rozgałęźnik małostratny Signal R-2 lub Telmor RM-2F. W tej gałęzi instalacji trzeba zastosować gniazda GIS-F1-1/N podtynkowe dla zminimalizowania strat po podziale (normalne gniazdo końcowe wprowadza tłumienie ok. 3,9dB; tyle samo co rozgałęźnik małostratny). Będziesz musiał odkuć kable koło puszki po gnieździe przelotowym i zainstalować rozgałęźnik w odpowiedniej puszce obok.
    Alternatywą jest zainstalowanie dodatkowego wzmacniacza, ale na 2 gniazda jest to nieopłacalne.
  • Poziom 12  
    tylko że na początku wszystko było dobrze. Dopiero teraz się skrzaczyło....

najgorsze jest to że żadne kucie nie wchodzi w grę bo pokój jest świeżo po remoncie
    ...a właśnie i nie było żadnego gniazda końcowego. Kabel z gniazda przelotowego szedł bezpośrednio do następnego pokoju przezpośrednio do TV.
    A lepszej klasy gniazdo przelotowe nie zda egzaminu?

hmm ewentualnie jakbym z tego rozgałęźnika R2 odciął te łapki po bokach i zastosował szybkie kątowe "F" to może by się to zmieściło w tej puszce :D
  • Poziom 38  
    fchancuz napisał:
    tylko że na początku wszystko było dobrze. Dopiero teraz się skrzaczyło...najgorsze jest to że żadne kucie nie wchodzi w grę bo pokój jest świeżo po remoncie
    ...a właśnie i nie było żadnego gniazda końcowego. Kabel z gniazda przelotowego szedł bezpośrednio do następnego pokoju przezpośrednio do TV.
    A lepszej klasy gniazdo przelotowe nie zda egzaminu?

Pewnie w końcu porządnie pomierzyli i spoziomowali kablówkę.
    Gniazda przelotowe mają dość duże tłumienie odgałęzienia (najmniej 10dB - gn. montowane na końcu pionu, gdzie sygnał jest najsłabszy). Do prawidłowego działania takiego układu potrzebny jest obciążenie końca pionu - stąd rezystor końcowy. Taki układ instalacji był popularny w czasach AZART-u, obecnie stosuje się odgałęźniki i gniazda końcowe. W Twoim przypadku gniazdem końcowym jest GMF-352; jej gniazda wyjściowe są granicą własności kablówki.
    fchancuz napisał:
    hmm ewentualnie jakbym z tego rozgałęźnika R2 odciął te łapki po bokach i zastosował szybkie kątowe "F" to może by się to zmieściło w tej puszce :D

Jeśli wokół puszki na ścianie jest wystarczająco dużo miejsca, to możesz zrobić tak: Nad puszką montujesz puszkę hermetyczną w tym stylu i wpuszczasz do niej kable przez "plecy". W środku rozgałęźnik, a na deklu przykręcasz Gniazdo GIS-F1-1/N natynkowe. Takie samo gniazdo możesz zamontować w drugim pokoju nz ścianie.
  • Poziom 12  
    nie wiem czy to ma znaczenie ale gdy był u mnie technik zmieniać modem (jakiś czas) temu to powiedział że mam bardzo mocny sygnał bo moje mieszkanie jest blisko...

Czyli nawet lepszej jakoś gniazdo przelotowe nie zda tutaj egzaminu?

spojrzałem do tej puszki podtynkowej i jest ona dość długa żeby w niej upchnąć ten rozgałęźnik RM-2F a wszystko połączyć szybkimi kątowymi F i na wierzch puszki założyć gniazdo GIS-F1
    czy takie rozwiązanie będzie dobre?
  • Poziom 38  
    Jeśli uda Ci się to wszystko upchać, to może być. Rozgałęźnik połącz z GIS-em kawałkiem kabla typu RG59, łatwiej będzie go ułożyć. Jeśli będziesz skracał "efki", to wybieraj mosiężne.
  • Poziom 12  
    a tak swoją drogą. A niska jakoś tego gniazda(wiadomo że za 30zł cudów nie ma) może być przyczyną tego że po czasie zaczęło śnieżyć?
  • Poziom 38  
    Już Ci napisałem. Po prostu obniżyli poziom sygnału w kablówce. Pewnie mieli skargi od abonentów którzy kupili sobie "nowe, jeszcze lepsze" telewizory, i zbyt silny sygnał powodował przesterowanie głowic w tych TV. Swoją drogą nie zamieściłeś fotki z cechami tego gniazda, więc nawet nie wiadomo, jakie ma tłumienie oddzielenia. Tego, kto Ci doradził wykonanie takiej instalacji już więcej nie słuchaj.
    Przykład zastosowania gniazd przelotowych (ostatni rysunek): http://www.dipol.com.pl/zbiorcze_instalacje_satelitarne_bib06.htm
    Gniazda przelotowe, z założenia służą do dostarczenia abonentowi niewielkiej części sygnału z pionu abonenckiego i nie nadają się do zastosowania jako rozgałęźnik. To, że u Ciebie to działało, wynikało z niewłaściwego ustawienia zbyt wysokiego poziomu sygnału w instalacji budynkowej.
    Przeczytaj: Elementy instalacji antenowych.
  • Poziom 12  
    może to głupie pytanie ale zapytam. Czy na rozgałęźniku R2 ma znaczenie miejsce gdzie wpinam zasilanie a gdzie odejścia? Wiem że jest tam na nim to narysowanie ale dla mnie to znaczenie ze względu na brak miejsca w puszcze...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    fchancuz napisał:
    Czy na rozgałęźniku R2 ma znaczenie miejsce gdzie wpinam zasilanie a gdzie odejścia? Wiem że jest tam na nim to narysowanie ale dla mnie to znaczenie ze względu na brak miejsca w puszcze...

IN to wejście sygnału.

OUT to wyjście sygnału do np. TV

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    jeśli puszka instalacyjna jest głęboka, to możesz jeszcze próbować zastosować rozgałęźnik w układzie pionowym - np. coś takiego: Link.

Ewentualnie możesz zamontować wspomniane wyżej gniazdo GIS-F1-2/P z podwójną "beczką" (przejściówka 'FF'). Jedną "beczką" wyprowadzasz sygnał ze ściany, robisz z nim następnie to co chcesz (dajesz rozdzielacz, montujesz rozdzielacz w dodatkowej skrzynce ew. zostawiasz za regałem, dodajesz wzmacniacz, jeśli konieczne...), po czym wracasz z rozdzielonym sygnałem drugą "beczką" do ściany i do kabla prowadzącego dalej do drugiego pokoju.

Edit: przypomniała mi się jeszcze taka ciekawostka. Otóż dawno, dawno temu spotkałem się z gniazdem przelotowym RTV z podziałem 1/2 (albo coś bardzo zbliżonego...). Firmy nie pamiętam, aczkolwiek kołacze mi się po głowie, że był to jakiś znany producent zachodni.... ;)
  • Poziom 12  
    Problem którzy tu przedstawiłem rozwiązałem z Waszą pomocą i własnymi nietypowymi pomysłami.
    A więc: zastosowałem rozgałęźnik Telkom RM-2F z tym że "zasilanie" podłączyłem do OUT i kabel prowadzący do następnego pokoju również do wejścia OUT. "F" od wejścia IN wsadziłem do obudowy po starym gnieździe. Zewnątrz całość wygląda całkiem profesjonalnie chociaż wiem podłączenie rozgałęźnika jest błędne. Co ciekawe na żadnym telewizorze nie widać ani krztyny śnieżycy :)

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Przepraszam że odgrzewam stare kotlety ale nasunęło mi się kolejne pytania.
    Chciałbym dokonać kolejnej modyfikacji a mianowicie:

Jaki powinienem zastosować w miejsce "?" rozgałęziacz (albo może gniazdo końcowe). Obecnie mam tani chiński rozgałęziacz za 4zł firmy ELDA i radio "gubi" stereo i RDS czasem przerywa.

Dziękuję i pozdrawiam
    kk
  • Poziom 12  
    Czyli mogę po prostu wstawić gniazdo zakończeniowe?