Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częstotliwości do skanera nasłuchowego .

01 Kwi 2011 22:45 9375 5
  • Poziom 8  
    Witam. Poszukuję osoby która jest dobrze obeznana w częstotliwościach , a dokładnie do skanerów nasłuchowych. Mam pytanie. Czy są jeszcze inne częstotliwości w systemie alarmowania OSP (melodyjki..) Są dwie częstotliwości 148,825 MHz i 148,725 MHz . Czy były by dodatkowe częstotliwości , które można użyć a tak naprawdę nasłuchiwać. Proszę o jak najszybszą odpowiedź . :)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 34  
    148,8250 MHz to częstotliwość Rx dla syren OSP. 148,7250 MHz to z kolei częstotliwość Tx dla syren OSP. Zastanawiam się czego tam można słuchać poza selektami (melodyjka o której mówisz)? Przykład: dyżurny z komendy włącza syrenę w OSP we wsi oddalonej o 15 km od miasta. Dobiega pierwszy strażak ochotnik, przełącza radio na kanał powiatowy i pyta dyżurnego jakim wozem mają jechać i co się dzieje. Żeby wychwycić kanał wojewódzki, powiatowy i inne kanały pasma PSP musisz skanować zakres 148,6500- 149,3500 MHz.

= = - E D i T - = =

Poczytaj ten wątek :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic123757.html
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    RasiakJRG4 napisał:
    Witam. Poszukuję osoby która jest dobrze obeznana w częstotliwościach , a dokładnie do skanerów nasłuchowych. Mam pytanie. Czy są jeszcze inne częstotliwości w systemie alarmowania OSP (melodyjki..) Są dwie częstotliwości 148,825 MHz i 148,725 MHz . Czy były by dodatkowe częstotliwości , które można użyć a tak naprawdę nasłuchiwać. Proszę o jak najszybszą odpowiedź . :)

Nie trzeba żadnej osoby, bo nie wszyscy mieszkamy w twojej okolicy i nie wiemy co usłyszymy. Tu masz aktualne częstotliwości wraz z kanałami oraz przeznaczeniem dla straży pożarnej. Tylko skaner do ręki, trochę cierpliwości i coś znajdziesz. Najlepiej jak wpiszesz do pamięci skanera interesujące Cię częstotliwości wg. tabeli i wszystko stanie się jasne.

http://www.lodz.mm.pl/~dj_kwiatek/Mhz.htm
  • Poziom 8  
    Aha. No dzięki i jeszcze mam jedno pytanko które z dnia na dzień mnie denerwuje. Również tyczy się częstotliwości DSP 50. Byłem dziś u siebie w jednostce OSP , i z ciekawości wziąłem skaner nasłuchowy. Na skanerze mam wprowadzone 2 częstotliwości selektywnych ( 148.825 i 148.725 MHz). I poszła melodyjka na DSP , a u mnie na skanerze tzw. cisza , brak oznak . Czy istnieje możliwość iż na DSP jest jeszcze inna częstotliwość ? Proszę o szybką odpowiedź. :)

Dodano po 43 [minuty]:

Pliis ! :)
  • Poziom 20  
    Witam. Tak istnieje taka możliwość.

Mimo przydzielonego pasma dla selektywnego powiadamiania, w co niektórych regionach przez duże zakłócenia w danym rejonie. Radiotelefon w PSP jak i w OSP jest zaprogramowany na innej częstotliwości. Przeskanuj skanerem pasmo które podał kolega MANTOCH a na pewno Dowiesz się na jakiej częstotliwości działa w Twoim rejonie selektywne powiadamianie Platana. Pozdrawiam Bas.
  • Poziom 34  
    RasiakJRG4 napisał:
    ....I poszła melodyjka na DSP , a u mnie na skanerze tzw. cisza , brak oznak . Czy istnieje możliwość iż na DSP jest jeszcze inna częstotliwość?

@baskom ma rację - po to podałem zakres żebyś go wykorzystał, ale moim zdaniem przyczyna leży gdzie indziej. W stację DSP jest wmontowana PROFESJONALNA Motorola, a Ty dysponujesz jedynie amatorskim skanerem o gorszej czułości. Poza tym radiotelefon jest zapewne spięty dobrej jakości kablem z anteną, np. pałką Radmora, która wisi 10-15-20 m nad gruntem, a Ty używasz gumowej antenki o długości 20 cm. Wyprowadź mnie z błędu jeśli źle przypuszczam.