Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwie anteny TV ze wzmacniaczem + zwrotnica -znikający sygnał

pleno 02 Lis 2004 10:38 5500 14
  • #1 02 Lis 2004 10:38
    pleno
    Poziom 19  

Witam. Mieszkam w centrum Poznania i są problemy z odbiorem TV naziemnej. Otóż wszystkie programy nadawane są ze Śremu oddalonego ok 30km od Poznania i są ok, natomiast TVN nadawany jest z innej dzielnicy i za cholerę nie można złapać. To skandal żeby odbierac nawet sygnał ze Ślęży - TVP Wrocław, a nie to, co nadawane jest kilka km dalej. Ale problem polega na czym innym. We wakacje kupiliśmy drugą antenę i zwrotnicę kanałową dla tego miasta (niezbyt tanią) z przejściem DC na obie anteny. Mam założoną siatkę na Śrem ze wzmacniaczem 12 dB, i kierunkową na TVN - wzmacniacz 22 dB. Obraz nie najlepszy na TVN, ale to oczywiste. Problem w tym, że co jakis czas trzeba wyłączyć i włączyć zasilacz anten, żeby pojawił się sygnał. Np po pół godzinie oglądania znika nagle obraz na wszystkich kanałch i zaczyna odbierać 100 innych stacji strasznie zakłóconych, po czym wystarczy wyłączyć i włączyć, żeby powrócilo do normy. To samo dzieje się kiedy wyłączymy TV. Wtedy nawet po sekundzie znika sygnał. Zasilacz jest w porządku, przy tych cyrkach jest zasilanie na obu antenach. Niestety ja mam lęk wysokości;) i to mój tata wchodzi na dach, a że jest leniwy to nie chce mu się tam grzebać. W czym tkwi problem, dlaczego występują takie dziwne zjawiska? Gdy była jedna antena, wszystko było ok. Dodam jeszcze, że z kablami i połączeniami wszystko ok.

0 14
  • #2 02 Lis 2004 12:28
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

cześć

z tego co piszesz - "pojawia się 100 innych programów" - wygląda to na uszkodzenie płytki wzmacniacza w antenie - której??? niestety musiałbyś odłączyć jedną z anten i wtedy obserwować reakcje.
    Najlepiej, jakbyś wyeliminował także tą zwrtonicę - zmostkował przewody tylko do jednej z tych anten. w ten sposób sprawdzisz po kolei te dwie anteny i wykluczysz tą uszkodzoną.

0
  • #3 02 Lis 2004 12:33
    pleno
    Poziom 19  

Ok, ale siatka pracuje już kilka lat i z nią było ok. Z kolei antena kierunkowa jest nowa, ale zwrotnica przepuszcza tylko jeden kanał - 47 z tłumieniem pozostałych 30 dB. Skoro jest ona kanałowa, to nie powinno być tak, że znika sygnał z obu znten. Jeśli chodzi o 100 programów to wygląda to tak, że przy strojeniu pojawia sie np 20 razy Polsat, strasznie zkłócony, to samo np z TVP. Wygląda na to, jakby coś powielało te kanały, moze coś konwertuje częstotliwość ? :) Ale to raczej chyba niemożliwe. Zysk z anten jest słabszy raczej niż tłumienie zwrotnicy "niepożądanych" kanałów. Może jedna daje za silny sygnał i zatyka drugą?

0
  • #4 02 Lis 2004 13:11
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przy silniejszym sygnale podwzbudza się wzmacniacz anteny na TVN.szczególnie,że pracujecie na odbiciach. Trzeba wybrać maksymalny i stabilny poziom sygnału odbitego. Może zaistnieć zaistnieć także konieczność wymiany tego wzmacniacza np na taki o mniejszym wzmocnieniu.

0
  • #5 02 Lis 2004 16:33
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam.

Dokładnie tak jak napisał przedmówca, przy czym moim zdaniem nie ma pewności, który wzmacniacz się wzbudza. Równie dobrze może to byc ten starszy, mimo mniejszego wzmocnienia, szczególnie jesli to "siatka". Trzeba wymienić na inny, najpierw jeden a jesli to nie pomoże to drugi. Jesli nie chcesz tracić na wzmocnieniu to wymień na wzmacniacz innego producenta. Tylko trzeba postępowac metodycznie. Tzn. nie wymieniac wszystkiego na raz. Najpierw ten o większym wzmocnieniu na taki sam innego producenta. Jesli nie pomoże to na mniejsze wzmocnienie. Jesli i to nie pomoże to w ogóle można go wyrzucić. Jesli wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu nie pomoże to pewnie ten drugi. Przy czym jesli bez wzmacniacza na TVN, nadal będa się działy takie rzeczy to na pewno ten drugi... Dalej tak samo tylko z drugim. Gwarancji, że Ci się uda, szczególnie w opisanych okolicznościach nie ma.

Sebastian

0
  • #6 02 Lis 2004 18:12
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

cyt:"TVN - wzmacniacz 22 dB. Obraz nie najlepszy na TVN, ale to oczywiste." - czyli obraz jest zaśnieżony??? jeżeli sygnał przychodzący z tego kierunku jest słaby (szczątkowy) to ta płytka nie powinna robić tego typu uszkodzenia (przesterowania).
    Zwrotnica ma specjalne wejścia 1- całe pasmo???, drugie - przepuszczające tylko kanał tvnu tak?? w momencie uszkodzenia płytki w "starej" antenie, następuje "sianie" obrazów na całym paśmie, włącznie z zakłóceniem poprawnie działającej anteny kierunkowej z TVN-em.

Jeżeli nie chcesz się zapętlić w swoich poszukiwaniach, i tracic wiele godzin na podstawianie płytek - zacznij od tego co napisałem wyżej - czyli zlokalizowania uszkodzenia, jak się dowiesz która to robi płytka (ewentulanie zwrotnica - chociaż z takim uszkodzeniem zwrotnicy się jeszcze nie spotkałem) to wtedy podstaw wzmacniacz.

pozdrawiam

0
  • #7 02 Lis 2004 19:10
    pleno
    Poziom 19  

Na TVN-ie obraz jest o dużych odbiciach i nieco zaśnieżony. Zwrotnica przepuszcza na jednym wejsciu kanały 9-12, 51 i 53, natomiast na drugim 47 - TVN. Przy pojawieniu się tego typu zakłóceń na TVN są jeszcze szczątki sygnału. Na innych jak pisałem - dziesieję się to, co się dzieje.

0
  • #8 03 Lis 2004 01:08
    tomarex
    Poziom 24  

Witam.
    Jak nie ma kto za bardzo grzebać przy antenach, to podłącz na próbę jakiś zasilacz regulowany - zmniejszenie napięcia to półśrodek na zmniejszenie wzmocnienia przesterowanego wzmacniacza. Bo wg mnie 22 dB przy odległości kilku km od nadajnika to zbyteczne, chyba że są jakieś przeszkody terenowe.

0
  • #9 03 Lis 2004 10:07
    ArtMedia
    Poziom 26  

A tak BTW: to coś mi tu nie gra z tym TVN-em. Nadajnik w innej dzielnicy i potrzebujesz wzmacniacza 22dB i jeszcze śnieży?!? Coś tu jest nie tak. Nie znam lokalnych uwarynkowań, ale nawet przy bardzo małej mocy nadajnika powinieneś odbierać dobry sygnał na wieloelementowej antenie kierunkowej bez wzmacniacz. Może polaryzację pomyliłeś?

Sebastian

0
  • #10 03 Lis 2004 10:20
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

ArtMedia napisał:
    A tak BTW: to coś mi tu nie gra z tym TVN-em. Nadajnik w innej dzielnicy i potrzebujesz wzmacniacza 22dB i jeszcze śnieży?!? Coś tu jest nie tak. Nie znam lokalnych uwarynkowań, ale nawet przy bardzo małej mocy nadajnika powinieneś odbierać dobry sygnał na wieloelementowej antenie kierunkowej bez wzmacniacz. Może polaryzację pomyliłeś?

Sebastian

witam

bliskość nadajnika nie oznacza idelanych warunków odbioru - często jest odwrotnie.
    Dla przykładu: w mojej miejscowości są miejsca, gdzie nadajnik jest w linii prostej 500-1000metrów "antena się widzi z nadajnikiem" - niestety, nie sposób tu odebrać programów - obraz jest w negatywie, lub całkowicie zasnieżony - "wycięty". Jest to kilka ulic dla których trzeba szukać innych kierunków dla poprawnego odbioru 1 i 2 -ki.

0
  • #11 03 Lis 2004 12:53
    pleno
    Poziom 19  

Niestety tak jest. Teren jest płaski, ale Poznań nie jest aż taki mały i o ile wiem, to zawsze wszyscy mieli problemy z TVN. Śrem - 30 km można odbierać na antenie pokojowej, to TVN nawet ze wzacniaczem nie odbiera. Sygnał jest bardzo słaby, nadajnik ma małą moc, pozatym wokól jest pełno innych kamienic i nie w sposób tego odbierać. Po tym jak ta stacja znikneła z satelity, to trzeba jakoś sobie z tym radzić. Cały dach był sprawdzony pod kątem korzystnego ustawienia anteny i wszędzie jest tylko gorzej. To samo z radiem. Z tego właśnie nadajnika "idzie" kilka stacji radiowych, niestety odbiór stereo graniczy z cudem... Co prawda zajmuję się też techniką "retro", ale dla mnie to jest po prostu paranoja, żeby w XXI wieku były takie cyrki z odbiorem.

0
  • #12 03 Lis 2004 13:37
    cyruss
    Poziom 30  

to skutek idiotycznych pomysłów wiązania kosztów koncesji na nadajnik z jego mocą i zasięgiem, a z tego wynika stosowanie w nadajnikach anten kierunkowych skierowanych na potencjalnych najkorzystniejszych odbiorców. Moje rady:
    1. wyrzuć siatkę.
    2. zastosuj dwie anteny kierunkowe, około 20 elementowe (jeśli odbierasz coś na VHF - kanały do 12 - to nawet trzy).
    3. wzmacniacz wielowejściowy z oddzielnymi wejściami na różne pasma, z regulacją poziomu na wejściu. Byle nie w puszce przy antenie, bo do regulacji trzeba wychodzić na dach, tylko np na strychu. Kilka m od anteny nie sprawi różnicy. Dodatkowo zamknąć go w puszcze metalowej dla poprawienia ekranowania. Ewent. do anteny na tvn wzmacniacz selektywny na jeden kanał dopuszkowy też z regulacją.
    4. antenę nie do tvn można jeszcze podłączyć do wzmacniacza przez filtr na kanał tvn, który ma go wyciąć. Filtr zwykle tnie też kilka sąsiednich kanałów.
    5. kabel z podwójnym ekranem (tzw. sat) żyła 1,1 mm.
    A wszystko to po to żeby z układu wzmacniaczy nie zrobił się generator, jak to prawdopodobnie się dzieje w twoim przypadku (siatka zbiera wszystko z kąta w poziomie prawie 180 stopni, śmieci z silnego sygnału innych stacji z anteny tvn wychodzące przez ekran kabla też).
    Ale gwrancji że to pomoże nie ma żadnej.

0
  • #13 03 Lis 2004 14:37
    pleno
    Poziom 19  

Dzieki za tak obszerne rady. Kurcze, raczej jest problem z tymi antenami. Kupiłem specjalną zwrotnicę na Poznań, z dwoma wejściami - jedno tylko dla TVNu,a drugie VHF i pozostałe, gdzie jest reszta programów. Nie była ona wcale taka tania. Posiada selektywne filtry przepustowe i zaporowe na jednym i drugim wejściu z tłumieniem < 30 dB, więc nie widzę potrzeby stosowania wzmacniaczy kanałowych, gdyż wydaje mi się, że w miarę dobrze spełnia swoją rolę. TVN ma wejscie na tylko jeden kanał, z tłumieniem pozostałych i odwrotnie, w przypadku drugiego wejścia. No tak, siatka jest kłopotliwą anteną, ale kanały porozrzucane są w paśmie od 9 kanału do 53, ale też trzeba liczyć się z kosztami, bo to nie jest specjalnie tania inwestycja, Kabel jest nowy, taki właśnie sat z żyłą coś ponad 1mm. Pozatym z możliwością dawania czegoś na strychu to byłby raczej problem, bo to jest prywatna kamienica i wszystkie kable "rzucone" są po ścianie budynku. Sam administrator niechętnie podchodzi do tego wszystkiego. Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - po co budowali taką ogormną wieże - i to w dodatku jeszcze na osiedlu, 50 m od bloków mieszkalnych, skoro ona i tak za przeproszeniem g... daje, a nadawany jest z niej tylko jeden program. Tak na marginesie dodam że przy dobrej (w sensie złej) pogodzie odbieram TVP Wrocław ze Ślęży, z lepszą jakoscią niż ten TVN...

0
  • #14 03 Lis 2004 16:29
    ArtMedia
    Poziom 26  

No to cudów nie ma. Skoro to antena kierunkowa w nadajniku i to w dodatku nie w Twoim kierunku to pozostaje jedynie zastosować się do rady "cyruss-a"... Pozostaje współczuć takich uwarunkowań.

Sebastian

0
  • #15 03 Lis 2004 21:11
    cyruss
    Poziom 30  

teraz kiedy opisałeś dokładniej tę zwrotnicę to widzę że rozwiązanie jest prawidłowe. Jedyne czego możesz spróbować to zmiana siatki na yagi. Kanał 9 powinien jakoś pójść bo to pewnie tvp1 z dużą mocą. Poprawę (bo pewnie będzie masa odbić) może dać tylko oddzielna antena na VHF. Wzmacniacz dopuszkowy przy antenie tvn raczej nie pomoże bo całość się wzbudzi. Używałem kiedyś takiego selektywnego wzmacniacza jak twój (jedno we przepuszcza tylko k.30 a drugie go tłumi) prod. dipolu z Krakowa ale w moim przypadku nie pomógł bo sygnałem zakłócającym był tvp2 na k. 31 o kilkadziesiąt dB silniejszy. Dodanie wzmacniacza dopuszkowego 6 dB wzbudzało całość.
    Siatka to nie antena - budowę ma wzorowaną na antenach synfazowych które są strojone mechanicznie na jeden kanał, a w opisie ma podobno odbierać k. 1-69. Wymiary radiatorów i ich odległości są czysto przypadkowe. Wzmacniacz bez regulacji przy silnym sygnale przesterowuje i sieje produktami modulacji, potrafi nawet zakłócać radiotelefony w paśmie 150 (własne doświadczenia). W otwartym terenie daleko od nadajnika jeszcze jakoś działa, ale w blokowisku wyłapuje wszystkie odbicia.
    W moim przypadku ostatecznie stanęło na nieselektywnym wzmacniaczu z we oddzielnie na UHF i VHF i dwóch antenach (tvp1 k.10, reszta prog. na UHF) plus arkusz blachy 1 x 0,5 m od strony sygnału zakłócającego (tvp2 k.31 z Lubonia zakłócał tvn k.30 z Chorągwicy). Plus puszka aluminiowa na wzmacniacz, która chyba więcej pomogła niż wzmacniacz.
    Znam, też z rodzinnego Przemyśla przypadki że w domach oddalonych o kilkadziesiąt - kilkaset m od nadajnika tvp2 odbierano z programem lokalnym warszawskim z Tarnawatki (koło Zamościa), a nie z Przemyśla bo ten był b. słaby. Może taki układ jest u ciebie?

0